Jump to content
Sign in to follow this  
ApoKalypse

*** Amd Vs Intel ***

Recommended Posts

Assalamualaikum,

Aku nak minta cadangan nak beli processor baru sebelum aku beli mobo. Sebelum ni aku guna Intel je, tak pernah guna AMD dan takde pengalaman nak guna AMD. Tapi aku dgr AMD ni dgn INTEL beza dia pada harga, kualiti aku kurang pasti.

So, aku nak minta pandangan dari user2 Putera.com tentang pengalaman dan cadangan proc mana yg ok, boleh OC, stabil.

Kegunaan:

- Gaming

- 24 hour / 7 days online

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Buat masa ni, proc pilihan aku baru dua:

PILIHAN 1: ( thanks to diamond_claw )

Jenis: PENTIUM E

Model: E2160

Ghz: 1.80GHZ

L2: 1MB

Watt: 65W

FSB: 800

Price: RM255

PILIHAN 2:

Jenis: INTEL CORE2DUO

Model: E4500

Ghz: 2.20GHZ

L2: 2MB

FSB: 800

Price: RM390

PILIHAN 3: ( thanks to buyong )

Jenis: ATHLON BLACK

Model: 5000+

Ghz: 2.60GHZ

L2: 1MB

FSB: 2000

Price: RM350

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Kalau ada cadangan lain boleh juga.

* Yang bawah kat signature ni spec lama aku. :P

Edited by ApoKalypse

aku prefer c2d drpd amd.pastu pairkan dgn mobo intel sndrik.. amd orang kata byk masalah compatibility

org? org mane yerK? emm tak tau la. dah lama aku pakai AMD..so far takde problem ape2 pun

SO sbb dah ade thread yg bincang pasal ni..kita sambung kat sane la yer

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...=48228&st=0

huhuhu... leh tak bagi pendapat korg skali kenapa suggest INTEL dan kenapa suggest AMD... kalau x keberatan kita share ilmu ni sama2.. utk kebaikan smua pengguna Putera jugak kan :)

klo nk gaming dengan bajet murah ngn gc best amik la x2 black edition. + HD 3800 series.

compare ngn pilihan 1 & 2 jauh beza cicit kt belakang proc c2d tu.. even x2 5000+ ni oc max pakai air cooling @ 3.4ghz dah kalahkan e6550.

satu lagi undi ntuk X2 black edition....price/performance lagi berbaloi ngan harga c2d E6series.....kalo nak games better spend banyak skit budget ntuk GC, 88GT yg terbaik price/performance, ATI HD series pon not bad

aku prefer c2d.aku search kt tenet,c2d lg stabil dr amd.kalo pentium4 ngn amd,amd lg bgus.kalo nk pkai amd black tu ok je...tp amd ni pnas ckit banding ng soket intel LGA775 ni...up la cooling...kalo nk amik amd la..kene tgk gk ko men game cmne..

tp aku lg prefer c2d ar..

:blush: :blush: c2d E6550 2.33GHz l asus P5KR l 2GB corsair 667MHz l asus ATI HD2600XT 256mb DDR3 l WD 160GB l 19"samsung 932B+ LCD l enermax FMA 460W

OC tu pebende ek!

klo intel=israel, amd=? :rolleyes:

ko takyah la beza2 kan negara pengeluar.tak de kene mengene ngan topic.

oc=overclock.

kalo aku ambik amd..sebab aku tgk comparasion antara 3 proc tuh..amd menang.

tgk nih.

http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.htm...2&chart=416

aku prefer c2d.aku search kt tenet,c2d lg stabil dr amd.kalo pentium4 ngn amd,amd lg bgus.kalo nk pkai amd black tu ok je...tp amd ni pnas ckit banding ng soket intel LGA775 ni...up la cooling...kalo nk amik amd la..kene tgk gk ko men game cmne..

:blush: :blush: c2d E6550 2.33GHz l asus P5KR l 2GB corsair 667MHz l asus ATI HD2600XT 256mb DDR3 l WD 160GB l 19"samsung 932B+ LCD l enermax FMA 460W

ye ke amd panas?bukti..

setakat nih aku pakai amd.ok jek..sejuk..35'c idle..aku rasa intel panas sikit.

citer pasal panas ni dah lapuk dah

zaman pentium 4 atau amd athlon xp dulu ada la cerita panas2 ni...

bila pentium dual core / core2duo & amd X2, cerita panas2 ni takde org heboh2 dah...

aku pakai dual core e2140, suhu tak lebih 36 darjah on idle...

pc abg aku pakai amd X2, pun lebih kurang sama.. kalau on air cond... amd@intel yg aku & abg aku pakai leh cecah bawah 30darjah...

lagi satu jangan lupa...takleh bandingkan suhu cpu ko dgn org lain yg berada di lokasi berbeza... sebab tak semua org letak pc cara yg sama...guna casing yg tahap pengudaraan nya sama... dan juga suhu bilik sama...

nak banding suhu, event kalau processor sama jenis sekalipun... bawak dua2 pc.... letak tempat yg sama.. baru tgk...

suhu bilik amat memainkan peranan.. sebab semua fan akan ambik udara dari mana..? tentu udara dlm bilik pc tu berada... kalau suhu bilik tu sejuk..lbh sejuk proc tu..kalau suhu blk tu panas..lbh panas proc tu... cpu fan akan blow heatsink guna angin yg dia dapat dari dalam casing..angin dalam casing plak dapat dari intake fan yg sedut angin dari luar@bilik....

sekarang ni nak beli cpu..ikut bajet...

kalau bajet banyak..bleh ambik intel + powerfull graphic card & mobo...bleh overclock

kalau bajet sederhana ambik AMD...so bleh gunakan bajet lebih pada graphic card...

kalau bajet sederhana ambik intel..beli la mobo build in graphic ATAU graphic card murah2

intel ada yg murah mcm pentium dual core...padankan dgn mobo power, overclock leh jadi power gak..

amd pun ada proc yg murah..ada yg harga mahal...nak yg power tanpa buat apa2 mod/oc, beli la proc yg mahal2..

tapi rasanya kalau dok kejar mana paling laju... proc mana leh kalahkan model mana... tak terkejar...duit pun habis...

beli ikut bajet...n kegunaan... bukan ikut mana paling bagus... sebab kalau nak beli...fikir mana paling bagus...mmg tak terbeli...tiap2 hari/minggu/bulan akan ada jer benchmark2 yg akan turun naik...sbb OTAI2, hardcore2 overclockers yg kaya raya kat luar sana akan sentiasa test itu ini utk keluarkan benchmark terbaru pc2 mereka... kita kalau tak kaya raya.jgn la ikot...ikot poket daaaa... ada pc power2 sangat pun tak best kalau asyik makan meggi... :lol:

wah thanks sawi atas komen yg cukup hangat :D

anyway aku setuju pd pendapat sawi yg mengatakan lain tempat lain suhu....

oklah, btween aku nak tanya betul ke AMD ni lebih pada gaming tp INTEL lebih pd multimedia, ada sapa2 boleh jelaskan tak?

hehe statement ni aku tak puas hati.. masih ada lagi cakap AMD ni panas aku pakai gak C2D... tapi takda la C2D aku tu lagi sejuk dari AMD aku bawah ni

tp amd ni pnas ckit banding ng soket intel LGA775 ni...up la cooling...kalo nk amik amd la..kene tgk gk ko men game cmne..

Salah satu ajaran sesat hohoho jgn marah rilex rilex huahuahua :lol:

aku pon tak setuju kalau kata AMD panas.

aku pon guna AMD, dari pengalaman aku lah.

aku penah repair pc membe aku dalam bilik aku jugak.

bila on dua-dua pc (AMD aku n pentium 4)

AMD aku 39

pc membe aku 41

:blush::blush: c2d E6550 2.33GHz l asus P5KR l 2GB corsair 667MHz l asus ATI HD2600XT 256mb DDR3 l WD 160GB l 19"samsung 932B+ LCD l enermax FMA 460W

cerita lama.anda masih ketinggalan zaman dan x up2date.

wah thanks sawi atas komen yg cukup hangat :D

anyway aku setuju pd pendapat sawi yg mengatakan lain tempat lain suhu....

oklah, btween aku nak tanya betul ke AMD ni lebih pada gaming tp INTEL lebih pd multimedia, ada sapa2 boleh jelaskan tak?

inipun xbetul gak.mana platform pun leh gaming kalau grafix card power.lg laju processor, kurang la bottleneck kpd grafix processing.

untuk gaming yg paling penting sekali first grafik card apa yg nak pakai.

gc kalo yg cikai je proc bukan main power x guna gak.

spt gc ati hd3850+amd 5000+ x bottleneck sgt la.