Jump to content
Sign in to follow this  
subarulimited

Apa Best Linux Dan Apa Itu Linux?

Recommended Posts

ia ialah sejenis operating system,based on open source.sesiapa pun boleh ejas kernel os ni untuk buat distro sendiri.

kelebihan-free dan lebih stabil.

banyak digunakan pada server.

antara distro yang glemer ialah ubuntu,knoppix,suse dan mandriva.

Kenapa linux best?

Saya tak mampu untuk membeli perisian original dan linux adalah salah satu sistem operasi percuma yang mampu saya miliki. Aplikasi pejabat pula saya gunakan Openoffice dan ianya setanding dengan yang popular.

Untuk edit gambar saya guna gimp.

Dan untuk permainan di waktu santai saya main super tux atau frozen bubble.

p/s : Pendapat ini adalah pendapat peribadi sahaja.

Bagi aku linux ni best sbb Compiz Fusion nya...sapa² yg tengok msti terpikat pnya la..tak caya? try youtube,taip compiz fusion (ni pendapat aku la..ada yg pakai sbb kehebatan, kestabilan or what ever..tapi bagi aku yg takde watpape n just surfing n using open office ja, compiz fusion la yg jd tujuan utama aku pakai linux)

kalau ko nak cuba linux, tapi takut tak reti, takut syg windows, ko bleh cuba Live² CD linux..

contoh nya Fedora 8 LiveCD, Mandriva One 2008, Knoppix..

menatang apa LiveCD ni?

LiveCD ni pendek kata, ko bleh cuba guna Linux nih tanpa install..so ko pnya windows tak terusik sket pon, ko pnya barang²,data² dlm hdd tak tercuit maupon sekilas..ko cuma perlu guna kan nya pada cd tu..cara nya, boot dari cd n alamilah dunia yg indah bersama linux..chewahh hehehe :lol:

Edited by senapang

dah tengok kat sini? Kalau ikutkan suse10.3 lagi senang nak enablekan compiz. Saya install dan run compiz sekejap pastu malas nak teruskan pasal komputer x power rangers. Miskin RAM.

Camana dengan org yg tak pernah guna Linux sebelum ni?Susah dan makan masa yg lama tak untuk belajar asas menggunakan os Linux?

menatang apa LiveCD ni?

LiveCD ni pendek kata, ko bleh cuba guna Linux nih tanpa install..so ko pnya windows tak terusik sket pon, ko pnya barang²,data² dlm hdd tak tercuit maupon sekilas..ko cuma perlu guna kan nya pada cd tu..cara nya, boot dari cd n alamilah dunia yg indah bersama linux..chewahh hehehe :lol:

Camana nak wat LiveCD?

*Maaf mencelah..

takyah buat...sekarang ni hampir semua distro ada option untuk download versi live cd.

live cd yang aku rekemen ialah knoppix,hero dari segi compatibility.seswai untuk buar repair pc.

Camana dengan org yg tak pernah guna Linux sebelum ni?Susah dan makan masa yg lama tak untuk belajar asas menggunakan os Linux?

ooo takde la susah pun, asalkan paham english, sudah..

nak install distro2 aku tulis kat atas tu pun tak lama, boleh siap install dalam sejam

support untuk multimedia + hardware antara terbaik sekali (no offense to other distros)

download + burn, try boot from cd drive, selamat mencuba :lol:

utk orang yg tak pernah guna linux, aku ada satu cadangan.maybe berguna kot..ko try usha kat google.com/linux distro apa yg paling top..ini bukan apa, kalau distro tu top, for sure banyak tutorial n banyak sumber² n senang ko nak blajar..contoh nya ubuntu (walaupon aku tak pakai, tapi aku sedar sumber ni la paling senang cari)

bila senang sumber dicari, maka mudah la proses pembelajaran kita..btul tak?

n bagi aku, kita sbnr nya terlalu terikat dgn kedudukan n antaramuka windows..so bila dia tuka sket je kedudukan die, kite dah kekok..jd cara nya, keep on using linux..try live cd kalau kita takut nak cuba..biasa kan dgn interface linux..ada byk enviroment utk windows nih contoh nya GNOME, KDE, XFCE camtu..

kesimpulan:

1. pilih distro yg sesuai (tiap² distro ada kelebihan masing²)

2. slow² kayuh

3. jgn cepat bosan bila blajar

4. biasa kan diri dgn linux (blaja dari livecd dulu)

5. dah faham serba sikit, kita start beralih ke linux..

6. Long live TUX!!! :lol:

p/s: aku pakai fedora sbb sumber ilmu aku (tok guru) seorang otai yg cukup banned sama itu ubuntu..hahaha :lol:

bila dah faham asas² linux command, baru la bleh beralih pada distro yg lebih mencabar sprti slackware n gentoo

fedora nih kira intermediate la...

Camana nak wat LiveCD?

*Maaf mencelah..

yg ni, aku tak tau..hehehe

maybe someone can help u bebeh

kalau nak belajar dari awal,pilih distro yang tak mencabar cara configuration dia..

macam open suse,pakai yast.,atau knoppix live cd,takyah config apa2 serasi99.9%.plug n play.

Aku rasa hampir semua Linux distro ada compiz fusion tu. Itu plugin/add on ja. Kalau x de rasanya boleh diadakan.

Distro yang aku tau dah sesiap ada compiz fusion; Ubuntu, Fedora, Mandriva, OpenSUSE, Sabayon, PCLinuxOS. Distro2 lain pun ada rasanya.

Pastu plak GC mestila support untuk 3D effect.

Yang problem aku rasa bagi pengguna GC Nvidia. xorg.conf amat lah sensitif. Salah setting ja, mmg x dapat la compiz fusion tu. (mungkin aku yang noob dgn Linux ni terasa macam tu).

Hamba pernah tanye soalan mcm ni 3 tahun 3 bulan dan 10 hari yang lepas kat sini putera.com/myolderpost.. hamba x dpt jwpn sewajarnya mcm yg ade kat sini.. dan jawapn dari otai psychoX sngat membuat drah hamba menyirap.. sejenis cipan tanah yang malas nak cari maklumat kat google... dan topic tu diclosed mcm tu je.. apa kah dosaku bertanya soalan dumb tentang linux time tu... hamba x reti guna search engine dan hamba dumba ass english saat dan tika itu.. :(

tony_eusoff

lupakan la peristiwa tu... :lol:

Airborne All The Way - "Be Proud, Stay Airborne"

--------------------------------

Airborne Brootherhood

"..Cipan tanah .."... tak wajar.. :wacko:

Air Bone Unity

ermm...sedih pla aku dengar kisah kau nie tony_eusoff :( , mungkin itu cara fikir 3 thn dulu..jgn amik hati ye... Aku nak bagi komen pasal kes kau nie pun serba salah takut kena "bancuh" dengan otai² kat sini pla..hehehe... cuma pada pendapat aku dua² belah pihak salah la...harap² raya lepas dah bermaafan la ye..

Buat Shark2008 pla...selamat mencuba LINUX...seelok²nya sediakan sebiji hard disk utk buat "korban" :lol: . Linux nie stabil dan paling best sekali FREE! Once ko dah install LINUX & akan terasa betapa luas lagi bidang komputer nie..cuba paham konsep..sebab distro dia mcm² tak larat ko test sume... dah paham konsep so distro apa² pun ko pandai la nak godek². Sebab nak paham konsep dia tu susah sikit so kaji slow². Bagi pengguna Linux yang lain tanam dalam hati nak tolong ramai orang beralih ke Linux, biar end user linux ramai mcm user windows so tak da la Microsoft naik kepala sangat tak gitu...

Shark2008 ko boleh cuba distro Suse..dia nampak mcm user friendly sikit.

Sekarang dengan dptnye maklumat macam ini,aku rase cam lebih senang lagi untuk memperkembangkan urat2 saraf otak aku.Dengan adenye rakyat2 Putera yang cerdik pandai kat sini,makin senanglah untuk aku MENGETAHUI APE YANG AKU TAK TAHU sebelum ini. dan aku dapat BELAJAR APE YANG AKU TIDAK BELAJAR sebelum ini.

*Kenape saye suke PUTERA.COM? Sebab dia besttttt!!!

Hamba pernah tanye soalan mcm ni 3 tahun 3 bulan dan 10 hari yang lepas kat sini putera.com/myolderpost.. hamba x dpt jwpn sewajarnya mcm yg ade kat sini.. dan jawapn dari otai psychoX sngat membuat drah hamba menyirap.. sejenis cipan tanah yang malas nak cari maklumat kat google... dan topic tu diclosed mcm tu je.. apa kah dosaku bertanya soalan dumb tentang linux time tu... hamba x reti guna search engine dan hamba dumba ass english saat dan tika itu.. :(

Aku turut brsimpati dengan peristiwa tu...

Malu bertanye sesat jalan,dah bertanye camtu plak jawabnye,

Kejam..Kejam.. -_-

yer... biasanya peristiwa tu berlaku kerana soalan terlalu general dan tiada percubaan untuk mencari info2 yang maybe dapat membantu soalan anda.. walaubagaimanapun en.psychoX amatlah baik orangnye :)

airbone down