Jump to content
Urahara

Melayu & Perniagaan

Recommended Posts

ape p'dpt korang melayu dlam b'niaga? korang rase kite dh leh b'saing ngan bangse lain? slalu kite kite dngar org mlayu meniaga kedai makan, kedai runcit, butik2.. tapi jarang kite dngar org kite berniaga dlam bidang yg lebih mencabar cthnya, bukak kedai servis moto or kete (klau ade pn pekerje je mlayu tokey bangse lain), bukak francais butik2 luar mcm quiksilver, bonia, topshop smue bangse lain yg monopoli... yg aku dngar pn Al ikhsan jea utk brang2 mcm NIKe or adidas. kt tmpt aku pn name jea tmpt mlayu... tapi shopping mall bangse lain monopoli... so ape pndapat korang? sbb ape ape jadi camne? adakah kite x pandai amik pluang depan mata?? atau kite memang malas? "keje makan gaji cukup xyah penat2 pasal rugi jnji gaji masuk tiap2 bulan"

Ramai orang kita yang berfikiran camni..

Kuar U nanti nk jadi cikgu, nk jadi pegawai tentera, nk jadi bla..bla (makan gaji ngan kerajaan)

maknanya xnk berusaha la.. pasal kita kena tahu, kalau nk stat berniaga.. banyak pengorbanan yang perlu kita lakukan.. hahaha..

** Pertanian Adalah Perniagaan**

lagi satu....phd melayu nie kuat sangat....aku lagi suke tengok orang melayu berjaya...mcm kat kelantan.....bersepah kedai melayu.....tapi kalau kl...jb...ipoh.....jari aku pun ader lebih lagi kedai melayu....sedih siot....aperpun pemikiran melayu...bisnes hanya bleh idup dengan politik....aku memang xsetuju.....well reramailah bisnes....

Ramai orang kita yang berfikiran camni..

Kuar U nanti nk jadi cikgu, nk jadi pegawai tentera, nk jadi bla..bla (makan gaji ngan kerajaan)

maknanya xnk berusaha la.. pasal kita kena tahu, kalau nk stat berniaga.. banyak pengorbanan yang perlu kita lakukan.. hahaha..

** Pertanian Adalah Perniagaan**

tp nape bangse lain x mcm 2?? abist jea blaja, mesti trus meniaga.. nk kate dorang bnyk p'satuan yg leh bntu dr segi wang ringgit, memang bnyak pn.. tapi kite pn bnyak gak p'stuan kite... mnkin p'satuan kite bnyak yg korup kot??

Edited by Uruhara Kisuke

tapi aku bangga bile makin banyk cc org mlayu... tapi cc org mlayu mesti pc mcm x bagus... stakat main itenet... klau cc bangse lain, dorang sanggup labur beribu bagi pc mantap... sbb kebanyakan datang cc nk main game.. bkan itenet sgt... bile pc mantap, main game ramai syok... tapi aku pelik mane dorang dapat duit ribu2 labur kt pc? cc org mlayu x leh wat cam 2 ke??

setakat main internet xsemestinya pc tu xbagus...

cc dibuka mengikut kawasan..jika kawasan itu tumpuan budak2 sekolah. maka game la jd pilihan..tp kalo tempat student lebih kepada surfing internet, printing, binding, etc..jadi xsemestinya bukak cc game je ko sudah dikira maju..sb aku penah tgk cc game yg terpaksa tutup sb xkena tempat..(cc bangsa lain tu bukan cc melayu..) sb salah pilih tempat..walaupon spec pc tinggi...

bangsa lain pon ada main hasad dengki dan juga bermusuhan...cuma kita xtahu dan juga tanak amik tahu... :) sb kita sentiasa ingat mereka bagus...

Edited by roronoazoro

setakat main internet xsemestinya pc tu xbagus...

cc dibuka mengikut kawasan..jika kawasan itu tumpuan budak2 sekolah. maka game la jd pilihan..tp kalo tempat student lebih kepada surfing internet, printing, binding, etc..jadi xsemestinya bukak cc game je ko sudah dikira maju..sb aku penah tgk cc game yg terpaksa tutup sb xkena tempat..(cc bangsa lain tu bukan cc melayu..) sb salah pilih tempat..walaupon spec pc tinggi...

bangsa lain pon ada main hasad dengki dan juga bermusuhan...cuma kita xtahu dan juga tanak amik tahu... :) sb kita sentiasa ingat mereka bagus...

btul jugak cakap ko kn.. tapi aku tgok dorang hasad dengki siap pnggil ganster tlong cover.. tapi org kite sesetengah yg kuat berdengki 2 pnggil jin tlong cover.. siap sihir kedai sbelah bg org luar tgok kedai 2 buruk jea.. ape da... itupun nk dengki... klau kedai sebelah jual nasi goreng, kite pn nk jual nasi goreng.. itu yg jadi b'dengki 2... klau sblah jual nasi goreng, awk jualla yong tau foo ke... western food ke...

aku orang melayu + orang cina.....

aku hidup di dalam 2 rumpun.. so aku dapat tgk perbezaan yang amat ketara antara 2 bangsa ni...

maaf kalo akan menyinggung mana2 pihak, tapi aku just share hakikat yang aku nampak.. dan aku tekankan disini, BUKAN SEMUA orang melayu macam ni dan bukan semua orang cina macam tu....

bab pelajaran - ini dialog makcik aku yang sebelah abah aku (melayu) "hmm tusyen2 ni mengarut semua tu. kat sekolah tu tak cukup ka? kan buleh buat benda lain ngan duit tu", "ubat apa ni? tak gaduh ubat otak haih.. kita dulu tak makan pun...".. byk lagi la... bab ubat tu, dia tgk aku ngan adik2 aku makan suppliment utk otak. anak dia yang bongsu skang lepas spm (19y). ari tu minta u, poli sume tak dapat. mintak kos yang tak releven langsung dengan apa yang dia belajar... aku ader gak cakap, buat la rayuan ke, masukkan kat ipts pun takper.. janji belajar sebab result dia tak teruk sangat... tapi derang tak amik pot pun. tak kisah.. dia keje kat petrol pam pun dah ok la tu.. gaji 6rat. ok per... aku diam je la... wat a waste....

yang ah yee(makcik) aku yang cina plak... anak2 derang pandai2... spm agak mantap... cuma peluang utk derang ke IPTA terlalu terhad. kena masuk STPM. so they decided to go to UTAR (formerly known as TAR college.).. anak2 derang sume success. nasib anak2 mama aku pun agak success. tak la kami malu as anak melayu. derang tu segala ubat bagi anak2 makan, tuisyen, gi anta gi main piano la itu la.. so ader kemahiran gak la.. pulun cari duit utk anak2 belajar. sanggup berhabis duit utk pelajaran anak2.

bab berniaga - abah aku pun niaga gak.. bila tak untung, kedai takder orang, mula la orang sebelah ni wat itu kat derang lah, wat ni la, simbah tu la, tanam ni la... aku cukup tak setuju... memang tak nafi perkara tu wujud dan berlaku.. tapi first of all, kita kena muhasabah diri dan kedai... naper orang tak ramai... servis aku camna? makanan aku sedap tak? kebersihan kedai aku tip top tak? harga aku berpatutan tak? kalo sumer2 tu memang dah tiptop, barulah yang terakhir kita pk maybe ada orang phd kat kita... ni belum apa2 da berbomoh2. meluat tul aku...

adik2 mama aku pun berniaga. wat kedai photostat kat UIA, bila dia tgk merosot sket, dia mula cari strategi baru. baju kurung pun dia jual. then wat bisnes lain gak. gi pasar2 malam jual beg tangan, dan barangan kulit. semangat derang tu aku kagum tul.

tapi bab kerjasama... orang melayu da best. contoh masa kenduri kawin. sepupu aku kawin, and kami jemput keluarga mama aku datang. derang tengok camner orang2 kampung kerjasama. kat satu side, makcik2 tgh bersembang sambil satelkan lauk2. satu side lagi budak2 muda satelkan bahagian air, satu side lagi budak2 muda tgh basuh pinggan, satu side kat belakang pakcik2 tgh angkat2 periuk kawah... kerjasama tu cantik sangat... n sorang sepupu aku yg chinese cakap kat aku, ni sume orang kena bayar ke? bila aku cakap ni orang kampung. datang tolong je. takperlu bayar.. dia terkejut. dia kata kalau cina, takder lebih 10K, susahla nak kawin... semua kena bayar kat orang.. masa tu aku bangga sangat... :)

so setelah lari gila dari topik, apa yang aku nak simpulkan kat sini, orang melayu kena ubah paradigma kita.. jgn terlalu phd, jgn pk nak disuap... yang dapat aku tgk, kalo makcik A buka gerai jual nasi lemak, B akan bukak jual nasi lemak jugak kat sebelah dia, then C pun sama.. pastu dengki mendengki... aper salahnyer A bukak nasi lemak, B buka roti canai, C bukak mee kari ke aper ke... kan da pelbagai...

Ni soal sikap dan jugak mindset..

aku pernah berjumpa dengan seorang otai yg memang aku pandang tinggi,semenjak dari zaman aku form 5 lagi. Sebab, company dia telah pun menjadi player dlm industri software develiopment ni semnajk aku form 4 lagi, sampailah skang.

dan aku gunakan pengalaman kesusahpayahn diorang untuk insiprasi,iaiatu sebagai first leap sebelum aku melangkah ke alam bisnes. Sekarang otai tu pun memang kawan aku, dan dia sendiri pun ada JV ngan aku untukc ertains projects (outsource).

Menurut dia, masa dia habis studi dulu kat U, dia telah berbincang dengan 5 orang rakan, dan diorang telah decide untuk mulakan sebuah company. Dengan family background masing2 yg bukan berkisar dengan teknologi, serta kurang pengalaman berniaga, mereka nekad jugak untuk mula bisnes.

menurut kawan aku ni, first expression mak bapak dia bila dia decide untuk bukak syarikat sendiri adalah:

"Kerja makan gaji je lah.. Hang bukan takdak kelulusan.. awat hang nak hidup tak tentu hala tu.."

Dan itu adalah doa mak bapak sebenrnya! iaiatu bila berniaga ni ,hidup tak tentu hala, kalau makan gaji, semuanya ok, tiap2 bulan dapat duit . Tak kena retrenched ataupun VSS :lol: .

Ironinya adalah, bende yg di doakan oleh mak dia tu tadi, memang menjadi. Diorang telah based di Ipoh ni, dan opis pertama adalah di rumah pusaka salah sorang dari partner kawan aku ni.

Mula2 meniaga, tanpa loan dan jugak tanpa sebarang guidence. Yg ada,hanay ilmu dlm software developments sahaja.

Tanpa modal untuk bertahan,maka, memang susah payah yg diorang dapat.

Manurut kawan aku ni, pernah sekali tu, untuk sebulan, diorang terpaksa makan nasik, berlaukkan pucuk2 daun yg diorang kutip sekeliling rumah yg jadi opis diorang tu. Korang bayangkan, betapa susahnya, dan kalau ikut, dah give up dah. tapi diorang tabah. Seba diorang tau itu adalah ujian dari Allah untuk hamba2 NYa..

Dan kini, dari 1994 ~ 2007, company itu masih bertahan setelah beratus2 projek yg diorang dapat dan hampir kesleuruh negeri di Malaysia ni diorang pernah masuk untuk developkan software di negeri2 tersebut. Dan dah takde makan pucuk kayu lagi dah..

aku sendiri pun ada gak kisah susah aku,sebelum ke tahap senang banayk yang ALlah bagi ni. Tapi itu aku dah cerita dah kat thread lagi satu tu..

The point is, untuk bisnes ni, memang kena susah payah dan jugak berkorban hati dan perasaan. Kalau sanggup, itulah yg perlu di hadapai. Kalau nasib baik, boleh lah mula sampai habis bisnes dengan senang lenag, kalau tak nasib baik, mcm kitorang ni lah.

Jadi, tak semua melayu boleh begitu, sebab mind set kita ni (tengok makbapak).

Tapi itu semua ujian Allah, jgn mengeluh untuk ujian tersebut tetapi fahamilah bahawa, itulah cara nya Allah bagitau bahawa slepas ujian yang teruk ni, Dia kan kurniakan rezeki yang lebih baik dari apa yg kita dapat sekarang..

Untuk bangsa lain mcm cina tu,jgn di ikut. Diorang dah turun temurun meniaga semenjak dari berapa lama. Tamadun diorang pun dah lebih dari 4000 tahun, so, korang bayangkanlah ilmu serta knowledge base yg diorang ada untuk bisnes ni.

Kita pulak? kalau nak kira, tamaduk kita baru mula 50 tahun, dan kalau kita nak skalakan, tamadun kita ni baru mcm baby tanggal pusat je berbanding dgn diorang..

harap maklum....

Kena ingat..

BERNIAGA NI SATU IBADAT

Macam mana susah sekalipun.. pastikan kita dapat dua benda ni

Pahala & Keuntungan

Kalau kita dah kaya raya.. kita kena keluarkan zakat, ini adalah untuk menolong orang2 susah.. sebabnya:

Allah Berikan Rahmat-Nya (Kekayaan) untuk kita bantu orang susah (macam kita ni wakil la)

Bisnes umpama air laut.. ada time pasang, ada time surut.. <-- ambil pengalaman dari sini.

aku respect gile syed mokthar al bukhari... biar pn kaye die siap donact kekayaan utk wat masjid... siap ade yayasan lg utk bdk2 blaja.. tony fernandes.. biar bangse lain aku respect kt die sbb idea utk wat tmbang murah... smpai MAS pn nk linkup...

"Habis SPM, masuk universiti. Tak masuk universiti, maka kau manusia gagal. Masuk universiti, belajar rajin-rajin, lepas itu kerja. Bila sudah kerja, dapat gaji beli kereta. Bila sudah beli kereta, kahwin. Dan kemudian sampai mati kau hidup begitu. " (kredit kat satu blog..aku lupa plak nama blog tu :D )

mmg ini la mindset kita..

mmg susah berniaga..tp melalui kesusahan kita belajar sesuatu perkara..selagi hidup dlm kesenangan..selagi tu xtau langit tinggi atau rendah...

ade sorang member aku ni

dia ni rajin kaji sejarah tanah besar china lama

cerita ni tak tau al kebenarannya macamana.. tapi lebih kurang camni ceritanya

zaman dulu negara china ni asyik berperang untuk pertahankan negara dari kene serang... so sebab orang makin ramai, diorang wat satu buku teks cara2 perperangan... dalam ni banyak teknik2 halis dipergunakan agar menang dalam perperangan

lepas peperangan tamat (beberap ratus tahun kemudian), diorang (orang cina) kaji balik buku perperangan ni untuk kegunaan seharian... dan hampir seluruh buku tu dimodified kepada buku strategi perniagaan, dan strategi dalam buku tu hampir semua berjaya

kesimpulan mereka.. berniaga ibarat seperti peperangan, perlukan strategi yang banyak untuk berjaya

*pendapat aku, manteliti orang kene ditukar, berniaga ni perlukan strategi.. banyak strategi.

dan strategi perlu diupdate sentiasa.. kalau tak update, perniagaan kita akan 'mundur'

Edited by neko

*pendapat aku, manteliti orang kene ditukar, berniaga ni perlukan strategi.. banyak strategi.

dan strategi perlu diupdate sentiasa.. kalau tak update, perniagaan kita akan 'mundur'

jadi orang kite kenala sentiasa pelbagaikn kite pnye p'niagaan... klau sblum nie bkak gerai makan, berani la loan utk bukak restoren lak... klau sblum nie bukak kedai moto kecik2, laburla ckit bukak kedai servis kete... skali aksesori kete mcm BROTHERS... dh brape cawangan die ade... tokey bangse lain... tapi pembelinya 90% bangse kite

nak berniaga ni, ibadat jgn lupa. yg wajib tu mmg la wajib, jgn ditinggalkan. pengalaman tgk kwn2 berniaga, ada yg tinggal perkara wajib, yg sunat apatah lg. camne bisnes nak maju kalau lupa benda2 ni

Sick up orang kita yang tidak berani mengambil risiko menjadi penghalang untuk kita melibatkan

diri dalam perniagaan.

Perniagaan memang memerlukan tahap kesabaran yang tinggi.

Bukan senang nak berniaga kalau kita tak tahu strategi.

Berniaga juga macam air laut.

Ada untung, ada rugi.

Tapi kalau nak kaya memang berniagalah caranya, sebab 9 per 10 rezeki yang ALLAH Subhanahuwata'ala berikan kepada seseorang

itu adalah melalui perniagaan.

Jadi kalau nak ubah nasib anda, berniagalah.

melayu ada satu penyakit iaitu malas

malas itu bermaksud malas nak berfikir

klu berfikir pun lebih byk negatif daripada positif

p/s: aku x tujukan pada sesapa melainkan diriku sendiri.... klu ada yg terasa maaf le bebanyak yer

Melayu bila berniaga - cita-cita cukup tinggi, berangan nak beli banyak benda yang mahal, dapat untung sket, terus beli kete besar, duk rumah besar, melancong dan shopping. Bagi dorang, bila anak bini cukup makan, duk selesa sudahlah... dari segi syarikat, perkembangan cukup perlahan ...

Cina bila berniaga - cita-cita tinggi, kalau ada untung, dia gunakan untuk besarkan perniagaan, melabur sana sini supaya dapat untung lebih banyak. Hasilnya, berkali ganda pendapatan dari orang Melayu ..

Jadi camne Melayu mau maju .. :unsure:

P/s: Kes ini berdasarkan kontraktor2 yang dapat pendapatan mencecah lebih dari Rm 10 000 sebulan..

Melayu bila berniaga - cita-cita cukup tinggi, berangan nak beli banyak benda yang mahal, dapat untung sket, terus beli kete besar, duk rumah besar, melancong dan shopping. Bagi dorang, bila anak bini cukup makan, duk selesa sudahlah... dari segi syarikat, perkembangan cukup perlahan ...

Cina bila berniaga - cita-cita tinggi, kalau ada untung, dia gunakan untuk besarkan perniagaan, melabur sana sini supaya dapat untung lebih banyak. Hasilnya, berkali ganda pendapatan dari orang Melayu ..

P/s: Kes ini berdasarkan kontraktor2 yang dapat pendapatan mencecah lebih dari Rm 10 000 sebulan..

kntraktor Melayu kelas A yg aku tau MK Land ngan Perunding Zaaba... ade lg ke yg lain? YTL, Genting Group, Ranhill smue bangse lain jadi tokey..

Cube tanye diri kite.... kalo ade kedaimelayu ngan kedai bukan melayu.. mana yang kite pergi beli brg? Pada amatan aku la.. ramai owang melayu suka pegi kedai bangsa lain. Kadang2 kite sendiri tidak menyokong bangsa kita... Kenape tak prgi kedai melayu??? ala barang mahal gile... barang tak quality la.... servis teruk la.... Persoalannya kenape jadi mcm tu? Oleh sebab itu kita tetap mengatakan melayu tak pandai meniaga dan tak nak pergi kedai melayu sebab sudah di mind setkan tadi...

Akhirnye kedai itu akan gulung tikar.

Setau aku kat lowyat tu... takde pulak aku nampak kedai pc/hp melayu.. yang ade bangsa cine ngan ala2 india ngan bangla....

Agak2 nye kenape tak de kedai melayu??... Takkan la berjuta2 owang melayu kat m'sia ni tak berani bukak kedai pc/hp kat lowyat tu... Kenape ekk??

Sebabnye melayu sendiri tak percaya dengan bangsanye sendiri.. Yang penting dapat barang sudah. Lebih sanggup tgok bangsa lain kaye drpd bangse sendiri senang...

Sekadar pendapat....

Setau aku kat lowyat tu... takde pulak aku nampak kedai pc/hp melayu.. yang ade bangsa cine ngan ala2 india ngan bangla....

Agak2 nye kenape tak de kedai melayu??... Takkan la berjuta2 owang melayu kat m'sia ni tak berani bukak kedai pc/hp kat lowyat tu... Kenape ekk??

dh name pn low yat... dh tntu nk bg sewa kt ah chong, ah meng, andy lau, jay chow... x kan nk bg kt abu bakar, kassim baba... bg dorang, drpd aku tlong bangse lain baik aku tlong bangse aku... x yah ckp low yat la... ko tgok sg wang, time square, klcc dulu ade kelantan delight skrang dh x de, pavilion, alamanda kt tmpat mlayu pn 90% bangse lain niaga... korang tau sbb ape? aku bg cth klau ah meng ade tanah die nk wat shopping mall die cari ah chow jadi kontraktor... ah chow cari siew meng jadi consultant bile bangunan dh siap, die name la bangunan 2 name die... org yg meniaga kt shopping mall 2tntulah bangse die

klau org kite ade tanah nk wat shopping mall conpom die bg ah chow suruh usaha... sbb ape? sbb malas... bile ah chow dh usaha untung 4 juta, org kite t'hegeh-hegeh mntak sejuta... die malas nk jalankan... di pikir die goyang kaki dh dpt sejuta... die x pikir klau usaha lg leh dpt 4 juta...

itulah kecoh dulu PROJEK DI ALI BABA KAN...

Edited by Uruhara Kisuke

Melayu & Perniagaan =kena ber-DISIPLIN dalam pengurusan terutama bab DUIT...

Edited by k0d0mo_juan

Kenapa orang kita dok tumpu .... berniaga barang ajer... kenapa tak ramai orang kita yg berniaga perkhidmatan ... macam aku sekarang .... lebih 7 tahun jadi pegawai di Syarikat Kerajaan .... tapi bila aku tgk bidang francais menguntungkan aku pun join ... memanglah berniaga ni permulaan nyer sempit .... tapi kalau establish ... dan duit nak rolling modal pun tak perlu tu yg baru 2 tahun dah nak cecah RM 8 ribu ... bersih ..

Kenapa orang kita dok tumpu .... berniaga barang ajer... kenapa tak ramai orang kita yg berniaga perkhidmatan ... macam aku sekarang .... lebih 7 tahun jadi pegawai di Syarikat Kerajaan .... tapi bila aku tgk bidang francais menguntungkan aku pun join ... memanglah berniaga ni permulaan nyer sempit .... tapi kalau establish ... dan duit nak rolling modal pun tak perlu tu yg baru 2 tahun dah nak cecah RM 8 ribu ... bersih ..

kenapa ye...mmmm....nape ye..mmmmmmm.....

berniaga barang xsalah...nk tumpukan berniaga barang xsalah..nk ada kedai sendiri x salah...

tp mind set itu kena btol...kalo berniaga perkhidmatan yg sgt menguntungkan itu pon...tp mindset tidak btol..pengurusan duit tidak btol..maka kecundang jugak akhirnya...

skang bukan nk bincang ape yg diniagakan, tp sikap melayu dlm perniagaan itu...

harap jelas... :)

korang perasan x skarang... company2 besa skrang x suke amik bangse mlayu keje... tapi die x tulis... die tulis slalunye MUST BE ABLE TO SPEAK AND WRITE IN ENGLISH, MALAY, MANDARIN IS A MUST nk kate bangse kite x ramai pndai ckp omputih menipu sgt... jadi kenapa kene pndai ckap MANDARIN bila mntak keje? jadi dari ayat 2 ko dh paham... sbb ape jadi mcm nie?? sbb company2 besa 2 smue bkan bangse mlayu pnye.. jadi pekerja mestilah bangse die gak... bangse melayu x banyak yg ade company yg besa2... so kite x leh nk amik ramai pekerja mlayu... sbb 2 ramai anak mude jadi PEON.. x pn merempit mlam mggu... company besa mlayu pegang pn smue under kerajaan. TM, MAS (nk bankrap jugak), PETRONAS, TNB..