Jump to content
Urahara

Melayu & Perniagaan

Recommended Posts

Salam. dari segi attitude, Melayu dengan Cina ni same je la. Bukan semua Cina terjun dalam bisnes. diorang makan gaji gak. Melayu pun sama ape. bukan semua CIna tu kaya dan bukan semua Melayu tu miskin. bagi aku, kite takleh la nak kata secara general macam tu. semuanya bermula daripada diri kita sendiri. if semua org Melayu ada sifat positif dalam diri, tentu lah masalah camni takkan timbul. kalau org Cina boleh wat, why not us? another thing yang kita lack ialah, kita takleh cakap mandarin. kebanyakan org akan surrender, komplen kat kerajaan. what the heck? itu bacul namenye. to become successful kita kena la adapt pada situation. diorang nak org yang boleh cakap cina, then kita belajar la cakap cina. aku keje part-time dengan company cina. aku sorang je Melayu. tapi bos aku takde pun nak pertikaikan kebolehan aku. semuanya bergantung pada individu la. kalau korang bleh wat keje, of course tak kira la org Cina/Mat salleh/India pun korang bleh jinakkan. itu kes kalau bekerja la.

In terms of business pun sama jugak. Attitude problem je. kerajaan dah bagi macam2 peluang pada Bumiputra. takde alasan lain lagi dah. macam buku Rich Dad Poor Dad cakap la, Poor Dad just nak anak die belaja pandai2 then dapat keje bagus. tapi Rich Dad tak kisah pasal semua tu, janji dia boleh berpikir dengan bijak cara nak buat duit. see the difference? kebanyakan org Melayu camtu la. parent aku pon camtu. belum grad dah tanya nak keje kat mana pas grad. aku tawar hati nak keje. nak bisnes modal takde. nak wat pinjaman, takde harta utk dicagarkan. akhirnya, aku jadi forex trader je skang. huhuhu... takpela. sebelum grad tahun depan test power dulu dalam bidang ni kan :rolleyes:

Nak berjaya cabarannya besar. betul cakap Cikgu Reza, takde org berjaya tanpa melalui dugaan2 hebat (melainkan org tu guna cara haram). Yang penting kita bangsa Melayu ni kena la ubah pemikiran kita. jangan banyak baca novel mengarut-ngarut. baca la buku2 motivasi & ajar camne nak jadi kaya. bila wat sumething, wat sungguh2. kalau ada appointment, jangan lambat. hormatilah masa kerana masa itu emas. Ada hadis menyebutkan "orang yang berjaya adalah orang yang menghargai masa.". biasa dengar tak JANJI MELAYU? hahaha... sendiri mau ingat la. sekian. ws

bg org yg nak berjaya, tetap akan berusaha smpai berjaya. aku knl ramai mber abah aku, melayu yg berniaga dr kedai mkn smpai la bengkel kereta. melayu ni, kt tmpat aku, klu yg berniaga kedai mkn tu, klu 1 bln x laris terus tutup. jarang sgt yg bertahan. tp ada jgk yg terus bertahan, lepas 2 bulan mesti leh maju balik. sbb? sebulan pertama myB amik masa untuk customer nk kenal masakan kt kedai die.

yg bengkel plk, da boleh bersaing ngn bengkel cina da. byk bengkel lain aku tgk klu melayu, kdg2 nk tambah gas aircond pon smpai seminggu tertangguh. myB sbb smbil lewa, aku tgk cina ni klu kita dtg kedai, cepat je diorg layan. sbb diorg pikir nk duit. act, bkn xde melayu yg berjaya dalam perniagaan ni. tp myB sbb cina lebih xpert, sbb amaln turun temurun, so nmpak lebih ramai cina yg berjaya.

sebenornya melayu mmg hebat berniaga..kita sama jer dgn bangsa lain..

semua ni bergantung pada masing2 punya attitude..

ATTITUDE sgtler penting sbb contoh dah banyak aku tengok di kalangan member & member bapak aku..

yup..ada yg berjaya, ada yg kureng skit..mungkin amik masa..dan ramain yg gagal..sbb cepat sgt give-up..nak kaya secara segera mcm masak megi..beila sebut jadi bos...manager..wah...boleh duduk goyang kaki jer..hehe..padahal strategi hancuss..

lagi satu ia ada kaitan gak dengan wang dan peluang...ada insan yg terer..bijak..inovatif tapi tidak diberi peluang..x der support..cuma terkontang-kanting sensorang..jd..lama2 malap camtu jer..

bangsa lain(terutama chinese) mmg kita tengok terer sbb diorang terpaksa 'tumpang sekaki' kat kita. semua kena tanggung sindri..x der senang2 nak pinjam modal gov..tue sbb..just tgk orang kita kat luar negara..boleh survive apa sbb mereka pun 'menumpang sekaki'..

just my 2centz..

no offense.. :)

Sebenarnya kalau kita kumpulkan org org melayu yg dah berjaya dalam perniagaan tu, dan kita sit down sama-sama pasti kita akan dapati ada perbezaan melayu yg dah berjaya ni..

Bagi aku tak perlu pergi kepada yg dah capai tahap jutawan..yg kira dah berani berniaga sendiri pun dah kira melayu yg berjaya.

Tengok ajer chinese yg berniaga kedai runcit, kedai motor dan lain-lain kedai yg kecil kecilan di kampung-kampung..apsal dia org boleh maintain bisnes dia org berpuluh tahun lamanya, sebab dia tak aim nak jadi kaya..dia org aim nak kumpul harta, kumpul kebun, kumpul rumah dan mcm mcm lagi..

Kita melayu ni selalu aim nak jadi cepat kaya..pasal tu kita masuk skim cepat kaya.

Ah pek kat kampung aku berniaga kedai kopi, roti paun, dan mee rebus..rasanya dah lebih 40 tahun..

aku balik last week masih ada lagi kedai tu..dan anak dia pun dah take over kedai tu..

Chinese ni jadikan bisnes ni budaya dan amalan kehidupan dia org sebenarnya..

Chinese minat sgt berniaga..

Itu antara kunci kejayaan depa kot?

Cube tanye diri kite.... kalo ade kedaimelayu ngan kedai bukan melayu.. mana yang kite pergi beli brg? Pada amatan aku la.. ramai owang melayu suka pegi kedai bangsa lain. Kadang2 kite sendiri tidak menyokong bangsa kita... Kenape tak prgi kedai melayu??? ala barang mahal gile... barang tak quality la.... servis teruk la.... Persoalannya kenape jadi mcm tu? Oleh sebab itu kita tetap mengatakan melayu tak pandai meniaga dan tak nak pergi kedai melayu sebab sudah di mind setkan tadi...

Akhirnye kedai itu akan gulung tikar.

Setau aku kat lowyat tu... takde pulak aku nampak kedai pc/hp melayu.. yang ade bangsa cine ngan ala2 india ngan bangla....

Agak2 nye kenape tak de kedai melayu??... Takkan la berjuta2 owang melayu kat m'sia ni tak berani bukak kedai pc/hp kat lowyat tu... Kenape ekk??

Sebabnye melayu sendiri tak percaya dengan bangsanye sendiri.. Yang penting dapat barang sudah. Lebih sanggup tgok bangsa lain kaye drpd bangse sendiri senang...

Sekadar pendapat....

kat area umah aku ni, ada 2 kedai runcit... satu pasar segar, satu mini market Y&Y. pasar segar milik melayu, mini market Y&Y milik cina...

aku slalu beli barang kat Y&Y... kenapa??? sebab barang dia harga berpatutan... yang pasar segar tu mahal gilos. member aku beli ubat gigi mahal sampai singgit lebih daripada hypermarket... tak henggat... kalo Y&Y tu still harga lebih mahal dari hypermarket, tapi masih acceptable... siap bagi diskaun lagi kat aku... dah tu apek tu baik. layan dengan mesra... tak nafi owner pasar segar tu pun ok. baik gak. tapi budak keje dia, kalo tgk pompuan mcm nak mkn jer... huh tak selesa aku...

kenapa melayu wat camtu??? camner nak sokong melayu... ko cakap kita kena sokong melayu... dengan keadaan gaji yang tak cukup ni, ko nak ke beli barang2 kat kedai yang harga jauh lebih mahal....

ni bukan soal tak percaya pada bangsa sendiri... tapi kenapa bangsa sendiri nak telan bangsa sendiri... kalo dia ikut hukum berniaga dalam islam, dia takkan wat camtu...

camner bangsa sendiri nak maju.. patut nyer win win situation... tapi ni, derang sebat lebey, kita pengguna nak kena hadap ker?? kan ader choice lebih murah.. so dengan keadaan ekonomi skang, takkan kita nak pilih yang mahal...

melayu kena ubah sikap... berniaga ni utk jangka masa panjang...

biar ko jual nasi + ayam + sayur = RM 3.50 (harga di KL) daripada ko jual RM 4.50, then orang datang kedai ko skali jer... pada aku, untung sket2, tapi tarik ramai customer.... tapi... malangnyer.. ramai peniaga melayu skang tak camtu... nak untung giler2... cekik darah...

entah2 supplier pasar segar tu mark up lebey sikit kot...tu pasal die tepakse jual mahal skit...

biase la..selalunye supplier ni bukannye bumiputera kan...

Aku suka ambik barang kat supplier cina... diaorang ramah, kalau aku datang.. kita terus dilayan walaupon ramai orang.. sebab aku ni dah biasa ambil barang ngan diaorang.. jadi aku di letakkan dalam list pembeli special, kalau dalam price list RM175, aku dapat RM170..

Ni lah cara diaorang tarik pelanggan.. aku berniaga tiru cara diaorang la.

entah2 supplier pasar segar tu mark up lebey sikit kot...tu pasal die tepakse jual mahal skit...

biase la..selalunye supplier ni bukannye bumiputera kan...

ada juga betulnya..

bg aku ia berkenaan minda dan mind set tuh sendirik..

kalau dah gen dan rutin serta budaya melayu dah memang = belajar = kerja..

dan seterusnya lah bile korang dpt anak akn ikut aper mende yg korang buat...

masalhnye bukan sikit yg mind set cam tuh... bagi aku lebeh kurang 95% melayu!! so? sampai mampus lah korang bengang bile pegi pekan2 bandar2 rase cam negara asing............ ekonomi kene konkerlah lah bla..bla... cam ****

jgnlah nak ckp pasl peluang kerajaan bla... aku tau lah camner cina buat biz... aku ader bersepah kwn cina yg bapak dier sangup amik risk pinjam along bank.. jual... janji buat biz..

dan aku jugak ader bersepah kwn melayu, xder sekor pon target nk bukak biz bile abis bljr...

kan? ia berkenaan budaya melayu tuh sendirik... nak x nak kite kene tunggu melayu generasi X yg akn ubah mind untuk berbiz..

paperhal pon dier kene mak bapak tuh mule dulu dan anak tuh yg akn perturunkan...

korang yg bising2 nih kutuk melayu kaw2 punya korang sendirik keje aper heher...

kalau krg keje mkn gaji korg termsuk jugak pegikut budaya melayu yg asas hehe...

bg aku mende nih patut diajar dari budak skolah... krg bleh tgok budak2 dkt skolah kecik2 dh diajar pasal mase dpn...

coth guru2 akan cermah bljrlah rajin dan isaf supya mase dpt cemerlang ader keje....

x caya? ko pegi tanya budak2 skolah "melayu" tipu lah kalau 100% nk mkn gaji...

kte perlu set pade minda melayu dlm dunia nih xder satu mende pun hebat dah susah...

dan x sesusah maner untuk menubuhkan compeny yg kite kerja...

taun 2020, pendudk dunia dijangke berjumlah 8billion org...

sbb tuh krg bleh tengok kerajan banyak menswastakan syarikat untuk lepas tgn..

bagaimane plak dgn nasib melayu? yg mind set mkn gaji heher.. persaingan gilerlah...

sebab tuh krg bleh tegok setiap tahun graduan2 cina x kire I.T ker aper ker x pnh pon aku tegok mengangur ..

tp aku yg amik I.T nih? kos yg x dipandang sebab I.T = xder keje! <--------fikiran melayu classic

tp aku ader plan sendiri......

p/s: ader dua cara untuk memajukan melayu: 1. dgn mebandarkan semua melayu. 2.melayu bukak biz ubah mind set

bercakap soal mentaliti aku nak cerita pengalaman aku sendiri setahun yg lalu...

aku, dan 3 org kawan yg bertitle "biz owner" ada laa jumpa kat kedai mkn, mkn ramai2 sambil bincang. 3 kawan aku semua bawak "org kanan" diorg. "org kanan" ni kira status kuli mkn gaji, tp baik dgn boss laa. bila duduk aje, lepas mamak tu amek order, semua org selesakan diri masing2. lepas tu, sebab ada rasa benda (henpon) tersembul kat dlm poket, masing2 bawak keluar henpon dlm poket tu letak atas meja. dipendekken cerita, semua henpon 3210 dan 3310 adalah milik "biz owner" (termasuk aku, aku pakai 3310 je) manakala semua henpon yg canggih2 dan ada kamera miliki "orang kanan". dari henpon aje dah boleh agak sapa boss, sapa kuli...

bercakap pasal persaingan biz cina vs melayu..

secara lahirnya, melayu malaysia adalah islam. kita ada halal haram yg perlu dipatuhi. bila buat benda haram aje, cepat aje Allah "tunjukkan" rahmatnya kat kita. sedangkan kalau cina bukan islam buat yg salah, makin kaya raya pulak. jadik, sebaiknya, kalau nak berjaya, sbg org islam, jauhi yg haram dan jauhi sifat tamak.

aku ada jugak involve bisnes trading sket2. kebanykan supplier aku rata2 dari kaum cina dan kebykn mereka memegang hak "sole distributor". bermakna, nak x nak, kena beli dgn diorg jugak. aku perasan wujud mcm double standard dalam pricing yg diberi. kalau aku call mintak harga dealer, biasa dapat sikit je diskaun. tp kalo aku suruh member aku (cina) tolong call, boleh dapat diskaun yg lebih byk. (walaupun, distributor mmg x kenal langsung member aku). tp jgn salah sangka pulak. buukan maksud aku nak suruh bergaduh sebab ada double standard. tp, aku nak nasihatkan aje, jadikan cina sbg kawan dalam bisnes, boleh sama2 untung.

, jadikan cina sbg kawan dalam bisnes, boleh sama2 untung.

yes thats right....we should together with them not against them.........

P:S aku sekrang pun dah `merge` ngan kompeni aku kerja......ada untung sikit mesti bagi sikit kat kompeni :)

Sebenarnya kita tek perlu persoal sangat kenapa melayu tak success dalam perniagaan. Itu semua karut ajer..

Lihat terengganu dan kelantan sume rakyatnya berniaga dan berjaya dalam pernigaan. Semu jenis perniagaan telah mereka ceburi di negeri mereka ini.

Yg merempat buat bisnes cuma kat negeri selain kelantan dan terengganu ajer.

Bila kita berada dalam satu komuniti yg sokong menyokong mcm 2 negeri tu kita akan jadi kuat dan berjaya dalam pernigaan. Bila kita berada dalam situasi sukar mcm kat KL dan Selangor kita jgn salahkan syarikat melayu.

Memanglah kekadang tu harga syarikat melayu lebih mahal sikit..ada sebabnya antaranya:-

1) sykt melayu tadi ti buat kajian harga

2) sykt melayu tadi tidak mencari supplier yg boleh dijadikan harga murah..ambil jalan mudah beli di tesco atau giant. Sedangan kan hypermarket ini tanpa disedari telah membunuh bisnes peruncitan.

So bagi peluanglah pada company melayu nak bangun dan bersaing..jangan hancurkan bangsa kita sendiri. Ingat bangsa lain berniaga tak jujur..so why not bayar lebih sikit kepada bangsa melayu yg jujur berniaga..fikirkanlah wahai bangsa ku.

Kalau kita kira duit rokok yg kita beli setiap hari dan bulan lebih banyak berbanding dengan lebihan kos yg kita perlu bayar kepada syarikat melayu..Betul tak???

mcik aku, nk sponsor sorg cousin aku sebuah taska. dia setup kan semua, modal, pbelanjaan 3 bln pertama dia yg tanggung. tapi income semua cousin aku dpt. cuma bln ke 4 je cousin aku gerak sendiri.

tp apa jwpn cousin aku? dia tak nak dulu. dia nk keje je ngan mcik aku ngan gaji 750 sebulan. apa alasan dia? dia takut tak bleh handle pekeje, kewangan & parents yg hantar anak.

aku rasa rugi sgt dia tak terima offer tu. aku ni, siap kena beli cawangan yg mcik aku nk jual. takde pun mcik aku offer cam offer kat dia. kesian kat aku. tp pasal aku minat bisnes, aku beli jugak taska tu.

masa mula2 ada taska, aku takde kete pun. susah gile. gaji aku dpt pun cuma rm250 je masa awal2 tu. tp aku sabar je. tak sampai setahun, aku dah leh beli kete. tujuan beli kete tu cuma utk memudahkan urusan taska je. takde niat pun nk menunjuk2. aku dah biasa susah.

sampai skang, taska aku still btahan, walaupun byk saingan dgn tempat terperuk camni. alhamdulillah...

apa jd ngan cousin aku? selepas 10 tahun, dia still mkn gaji kat taska mcik aku dgn gaji dlm lingkungan 500-750 sebln. dia ckp, takpe, hati dia tak susah keje mkn gaji. tp tiap2 bln merungut tak cukup duit...

emm...cousin aku melayu. melayu yg tak berani hadapi cabaran, takut terima risiko...

aku, dan 3 org kawan yg bertitle "biz owner" ada laa jumpa kat kedai mkn, mkn ramai2 sambil bincang. 3 kawan aku semua bawak "org kanan" diorg. "org kanan" ni kira status kuli mkn gaji, tp baik dgn boss laa. bila duduk aje, lepas mamak tu amek order, semua org selesakan diri masing2. lepas tu, sebab ada rasa benda (henpon) tersembul kat dlm poket, masing2 bawak keluar henpon dlm poket tu letak atas meja. dipendekken cerita, semua henpon 3210 dan 3310 adalah milik "biz owner" (termasuk aku, aku pakai 3310 je) manakala semua henpon yg canggih2 dan ada kamera miliki "orang kanan". dari henpon aje dah boleh agak sapa boss, sapa kuli...

bulanan kete aku, lebih rendah banding pekeje aku. ntah mcmana dia buat budget agaknyer...aku pun tak paham...

Aku suka ambik barang kat supplier cina... diaorang ramah, kalau aku datang.. kita terus dilayan walaupon ramai orang.. sebab aku ni dah biasa ambil barang ngan diaorang.. jadi aku di letakkan dalam list pembeli special, kalau dalam price list RM175, aku dapat RM170..

Ni lah cara diaorang tarik pelanggan.. aku berniaga tiru cara diaorang la.

ada juga betulnya..

memang cenggitu strategi nak tarik pelanggan...... kasi murah... bukan semua barang kene murah (produk yg ader persaingan kite letak harge rendah, yg len kasi harge standard) atau pon kasi murah sket bile org beli banyak barang cam kasi genap ker (pelanggan juge gumbire)....... baru ader pelanggan tetap..... untung sikit takper..... janji barang jalan..... (org akan beli barang len juge, sbb tuh barang kene banyak, kuasa memilih itu sgt menggembirakan pelanggan ^_^ )

cukup nak rolling jadik la dulu..... banyak lagi faktor penting..... jujur ngan orang.... baru leh org percaya...... location pon penting juge.......

ahhh.. saya nk cakap lagik pon mmg dah cam repetition jer jadiknyer

dr post2 yg saya bace..... yg penting adalah jangan give up, jangan tamak, jangan dengki (bersaing secara sihat takper), jangan menipu, manis2kan muke even on ur bad day.... org pon ilang mood nak beli barang kalau wat muke masam :lol:

saye tak der byk pengalaman berniaga(mak ayah saya yg berniaga secara kecil-kecilan).... tp ini hasil observation saya..... kat kg saya tgh rancak wat kawasan perumahan.... sbb org2 melayu di kampung saya nih melantak2 jual tanah kat pemaju......haih... ape nak jadi pon taktau, nak kate wat g Mekah tak jugak :( ..... mmg la org melayu gak yg beli rumah kos sederhana tuh.... tp kontraktor cine gak yg dapat untung dari tanah2 rizab melayu, kalau kat tempat saya tuh......... ader satu kawasan jer yg leh dibeli oleh org bukan melayu..... dier nk buke 40 pintu rumah kedai kat situ..... and guess how many malays yg beli kedai di situ? just 2/40.....

i dunno....on one side, kampung saya makin maju, makin ramai org especially professionals melayu menetap di situ,( at the expense of tanah2 org melayu) tp, on the other side, yg untung juta2 ttp non malay, daripada duit2 malays professionals nih (yerlah, dah sebuah rumah pon RM 170,000 over (max).... satu fasa dah sampai 60-70 buah umah semi-d.... ader 5 fasa semuanyer)...... modal dier beli tanah pon... dier kasi rumah 3-4 buah kat tuan tanah (sbb tanah warisan biasenyer kan org share adik-beradik) .... itulah yg berlaku di kampung saya dan kawasan sekitar parit buntar... huhuhu

yg penting, marilah kite sesame ambik iktibar dengan segala sikap baik atau buruk yg kite lihat berlaku di sekeliling kita...... dan cube memajukan diri...

bak kata cikgu reza....'seperti bayi yg baru dipotong tali pusat' kita masih tak banyak pengalaman..... so kita kene banyak tuntut ilmu yg baik dan berguna supaya buleh dipraktikkan ke jalan yg baik....

Edited by paritbuntaq

melyu memerlukan RM100 billion untuk same taraf ekonomi dgn cina dan.. oppss!!..

cina hanya komunity di malaysia.... malu sial...

Edited by PinguSpy

melayu bukan tak boleh meniaga tapi bangsa kita pun khianat juga...sebenarnya negara kita banyak hasil bumi,petroleum dan macam2 lagi tapi mana pergi?? fikir2kan lah

minyak kite aku dngar jual kt luar... sbb lg mahal & b'kualiti... pastu k'jaan beli minyak lain dr US utk kegunaan rakyat...

minyak kite aku dngar jual kt luar... sbb lg mahal & b'kualiti... pastu k'jaan beli minyak lain dr US utk kegunaan rakyat...

memang pun kerajaan utung 58bilion kita bagi nya minyak low class punya..duit mana pergi..tapi dia bagi rakyat ckit..

melayu bukan tak boleh meniaga tapi bangsa kita pun khianat juga...sebenarnya negara kita banyak hasil bumi,petroleum dan macam2 lagi tapi mana pergi?? fikir2kan lah

Dalam maksud nie...kekekke :lol:

Bro....masing2 mau save snndiri bro...tue pasal lah.............

Dalam maksud nie...kekekke :lol:

Bro....masing2 mau save snndiri bro...tue pasal lah.............

fikirlah sejenak..

manusia berlumba-lumba untuk membuat binaan'pangkat dan jawatan dalam pemerintahan kerjanya asik dunia dan sibuk nak bangunkan bangunan shj perintah.Allah s.w.t. dan rasulnya tak dipedulikan...

hadari hadari..hahahaha...

lagi satu....phd melayu nie kuat sangat....aku lagi suke tengok orang melayu berjaya...mcm kat kelantan.....bersepah kedai melayu.....tapi kalau kl...jb...ipoh.....jari aku pun ader lebih lagi kedai melayu....sedih siot....aperpun pemikiran melayu...bisnes hanya bleh idup dengan politik....aku memang xsetuju.....well reramailah bisnes....
PHD dan malas bg aku tk sepatutnya tertumpu pd org melayu shj.ini semua propaganda shj utk menjatuhkan org melayu.akupun penah ada bisnes sendiri.aku dpt rasa sendiri mcmmana peritnya orang melayu berniaga.kepada orang melayu jgnlah bangsa lain kutuk melayu ,orang melayu sendiri pun kutuk orang melayu.bukan malas tapi ditindas.

fikirlah sejenak..

manusia berlumba-lumba untuk membuat binaan'pangkat dan jawatan dalam pemerintahan kerjanya asik dunia dan sibuk nak bangunkan bangunan shj perintah.Allah s.w.t. dan rasulnya tak dipedulikan...

hadari hadari..hahahaha...

kehidupan akhirat bermula dari dunia...

k0 tengok tv org palestin kene tembak ape yg k0 bleh buat??

= berdoa..

cube kal0 ko kaye ader biz $$$$

= beli senjata dari mexico/russia transfer ker palestin or bla2... contoh bodo yg bleh dibuat..

dgn kaya/pangkat jgk k0 akn berpengaruh dan oh ya knp apermende yg dickpkan oleh bush/barat org percaya dan sokong??

sebab diorang berpengaruh.... mcm maner plak dier orang boleh berpengaruh?? sebab = $$$$$

maruah! islam jgk terletak pade pengikutnyer....

kalu semua org islam miskin sng2 jer bleh dipijak dan org bukan islam akn ckp

"kebanyyakan penganut islam semuanya miskin, mungkin sebab agama diorang penyebab" -?????

mende negative akn mucul

jgn jadikan ayat "kehidupan didunia hanya sementara" sebagai alasan untuk jadi pemalas.... heher...

bg aku, tu kate2 org yg mudah mengalah dan xder hrpan...

[hanya mengikut yg mudah, yg susah dan berkaitan perihal kemalasan diputar belit untuk menyenangkan diri]

"berjaya didunia[kaya gile babat], dan diakhirat [kaya giler babat]" - baru puast hidup..

p/s yap mmng kekayaan boleh membawa kpd negative, tp kesan positif lebeh byk.... aku merpepek????

Carilah kekayaan dunia seperti kita akan hidup 1000 tahun lagi dan berbanyakkan ibadat seperti kita akan mati esok..

p/s yap mmng kekayaan boleh membawa kpd negative, tp kesan positif lebeh byk.... aku merpepek????

Aku pernah baca dalam satu paper.. orang pertama (di kalangan orang biasa) yang masuk syurga ialah orang kaya yang beriman dan dermawan. bukan tok2 imam.. (lupa dah kisah ni)

Edited by malayNUX

ape p'dpt korang melayu dlam b'niaga? korang rase kite dh leh b'saing ngan bangse lain? slalu kite kite dngar org mlayu meniaga kedai makan, kedai runcit, butik2.. tapi jarang kite dngar org kite berniaga dlam bidang yg lebih mencabar cthnya, bukak kedai servis moto or kete (klau ade pn pekerje je mlayu tokey bangse lain), bukak francais butik2 luar mcm quiksilver, bonia, topshop smue bangse lain yg monopoli... yg aku dngar pn Al ikhsan jea utk brang2 mcm NIKe or adidas. kt tmpt aku pn name jea tmpt mlayu... tapi shopping mall bangse lain monopoli... so ape pndapat korang? sbb ape ape jadi camne? adakah kite x pandai amik pluang depan mata?? atau kite memang malas? "keje makan gaji cukup xyah penat2 pasal rugi jnji gaji masuk tiap2 bulan"

kalau aku la tak payah banding ngan bangsa lain.... Bangsa aku, sepupu aku, boleh buka kedai FFFF sama fungsinya macam aku, dalam tempat yang sama.... yang jaraknya cuma dihalangi satu blok rumah dan jalanraya utama. Kira-kira 100 - 200 meter kot...Bengang betul aku... Dah la pasaran tempat ni kecik je, kampung beb.... tapi sebab kat jalan utama, boleh la nak survive. Tapi kalau dah ada 2, kurang la sikit market untuk aku... Kalau aku tau dia nak bukak bisnes tu jugak, aku pun tak hingin nak bukak bisnes tu....Ni hari ni dia datang survey, pas tu tup-tap tup-tap esoknya dia pun bukak jugak... Kalau orang lain yang tak bersangkut paut dengan aku, aku tak kisah la sangat.... ni sedara beb.... Kalau jauh tak pe la jugak... Tapi kalu dialihkan blok rumah tu, memang boleh saling pandang memandang kami hari-hari....Dulu sebelum aku start niaga ni, dia siap pelekehkan bisnes ni.... last-last dia pun bukak jugak....perangai macam apa tah.... Memang la rezeki Tuhan yang bagi, tapi kita ni orang sendiri fikirlah jauh sikit... Bukak la bisnes lain, yang tak menyinggung orang lain cam jual helikopter ke, apa ke, lantak la.... janji lain daripada orang yang dekat ngan kita....

DEB dihapuskn di P. pinang??

apakah nasib org mlayu di P.pinang..

apakah kite akan terus ketinggalan atau mnjadikan kite sedar dr lena..

kite masih jauh lg ketinggalan b'banding bangse cine...

bleh kite b'saing dgn mereka?

klau sblum nie DEB dihapuskan semasa Gerakan memerintah, UMNO akan bising...

Klau skarang DAP m'hapuskan DEB, Pas & Pkr x bising ke?