Jump to content
Sign in to follow this  
TemanX

Baru Ngan Linux Ni

Recommended Posts

As'kum kengkawan.... B)

Aku baru lagi ngan sistem linux ni..... aku nak mintak pendapat dari korang version mana yang sesuai untuk aku yang baru ni... haritu aku dah try install dah (Redhat 9), tapi aku takreti nak guna pun. :lol: Takreti nak install XMMS, nak install Xine ngan Winex walaupun aku dah baca2 banyak info diorang kasi tu...

compile.... lagi tak reti... sebab dok guna windows je....

Dah install tak reti nak buang balik sistem tu (redhat).

korang ada idea untuk di sharekan tak, pening gak aku.....takpun kalau ada buku untuk dummy linux ni bagus jugak.... (serius ni aku nak blajo)...

recommended : ubuntu 7.10

// untuk memula blajar familiar kn dulu ngan function2 yang ada..pastu baru try nak install sket2 :)

// kalau ubuntu rasanye byk sumber2 online. google sure jmpe punye.

* Red hat 9 tu dah berkurun lama dah and byk tak sapot hardware2 baru. install maybe success la :) one of our membe dah pon bgtau kat sini JGN guna lagi red hat 9. kalau nak guna gak red hat flavor leh cuba fedora core 7

Haritu ada aku donload ubuntu.... tapi takleh nak install (version berape tak pasti plak)..... cuma boleh untuk Live cd je..

Aku try banyak kali gak la... takleh juga.. walaupun ade option install kat situ... dahlatu.. lembap gile plak. :wacko:

Haritu ada aku donload ubuntu.... tapi takleh nak install (version berape tak pasti plak)..... cuma boleh untuk Live cd je..

Aku try banyak kali gak la... takleh juga.. walaupun ade option install kat situ... dahlatu.. lembap gile plak. :wacko:

ko download katne?cube try yang latest ni..ubuntu..

Lirhahs, link yang ko bagi tu live cd ke OS yer..haritu aku donload silp kot... :wacko:

kalau aku dah donlod, pastu aku burn iso dia, terus boleh install ke...

aku punya komputer P4 2.2GHZ,RAM 256, boleh support tak ubuntu ni.....Kalu ok je aku nak guna gak ubuntu ni...(haritu aku ada dengar ubuntu muslim yer, tapi kat mane dah lupe pulak).......

pegi cari buku... dalam buku tu biasanya ada bagi CD sekali....

dari start pasang sampai cara nak guna... nak compile pun ada...

ikut buku mudah... info dia step by step...

aku cadang ko install kat hard disk lain yang kosong... hard disk windows tu kasi cabut...

lepas dah main-main dengan Linux tu... pasang balik windows tu untuk buat kerja...

lain kali cari lak info cam ner nak buat dual boot...

paling penting... cari buku...

sharuzzaman, ko ada buku dia tak (pdf nyer). Aku search untuk info linux ni, takdapat la nak cari buku jenis begginer atau newbie.

Semua buku yang ada bagi macam kita dah paham atau dah guna lama linux ni. Macam nak install XMMS tu, diorang tak tunjuk step2 dia, cuma biagi fail Tar, ataupun rpm, tapi rpm takleh install, ada error, fail tar pulak kena install satil compaile mengompail :wacko: .......

Stakat install tu, aku dah lepas dah, cuma masalah nya aku tak reti nak configure sistem dia, atau nak buat installation kat sistem dia.....

Macam Wine tu, aku pegi kat WineHQ pun , baca banyak kali pun tak paham2 cammana nak pasang wine tu (skarang baru pandai nak switch dari user ke root)..... :lol:

macammane ye nak setel..... :huh:

ubuntu tu untuk org yg pengalaman .. tapi aku syorkan Fedora Core 7 ... mmg ini amat seswai untuk beginner baru nak mule linux .. aku start lajo pun dari core 3 .. basic faq ada disini http://www.fedorafaq.org/basics/ .. try fedora .. graphic cun .. unbuntu utk org berpengalaman .. ko akan tau lebih lanjut banyak lagi unix os ni bukan fedora atau ubuntu .. tp ada freebsd , open bsd , networkbsd , debian , solaris .. dan disini sejarah unix bermula http://www.levenez.com/unix/ :) .. selamat datang ke dunia baru :) .. P/S buku selalunye dah outdate sebab sistem unix ni .. boleh dikatakan everyday update source nye :) tp core nye tetap sama

Edited by nivi

cari la buku kat kedai buku... labur sikit untuk pengetahuan...

bro shahruzzaman dah tekankan kat sini.. beli buku.. beli buku.. baca pdf ape kes.. pdf sesuai kalo emergency case nak buat reference bagi yang dah tau..

So, untuk golongan baru nak belajar, jangan kedekut duit untuk beli buku..

beli buku..

mmg aku tak nafikan bli buku sangat penting.. aku bli gak buku fedora core 5 dulu, tapi aku pkai debian sekrang.. :lol:

so, apa kate bagi diorang men2 ngan distro mane yang diorang ske, then baru cari buku? ape pndapat korang?

Just my opinion.. :rolleyes:

Ello kengkawan, aku bukan kedekut nak beli buku, tapi buku diorang jual tu aku boleh dapat kat perpustakaan, semua buku tebal2 , step2 dia pun tunjuk macam kita dah pandai, macam buku skang yang aku pinjam, Redhat Linux 9, tak tunjuk lagsung macamana nak install Xmms, Xine apatah lagi nak compaile wine. Yang ada pun dia suruh refer kat WineHQ ..... :huh:

Aku rasa kalau diorang boleh bagi distro diorang free2 je, takkan nak bagi buku pun takleh...... :P

Lagipun distro diorang ni ada banyak..... ngan cepat di develope pulak tu.....

Haritu aku rasa baru je aku nak blaja Fedora Core 3, baru blajo nak install, nak try guna, lepastu member aku kata dah ada Fedora coe 6 plak dah...... :wacko:

Pakai yang 6 punya, selang beberape bulan dah kluar yang 7 pulak...... tu belum kira Ubuntu, slackware, SUSE, Knoppix, Debian, Madriva (dulunya mandrake), Linux Mint....... HAaaaaaaaa..... :blink: banyaknya buku aku kene beli.......

Edited by TemanX

aku kata cara ko belajar ni salah...

dalam Linux... ko belajar konsep... bukan belajar distro...

tak kisah ler ko guna Red Hat 5.0, atau Suse 7, atau Mandriva 10, atau Slackware 12, atau Ubuntu 10, atau Debian 4, konsep dia ko kena paham...

lagi satu... yang buat distro free tu programmer... diaorang tak tulis buku... buku dibuat oleh orang lain... takkan tu pun nak free juga...

kalau ko faham konsep Red Hat... dia guna RPM dan tool seperti yum, lepas tu ko patutnya boleh la paham distro lain juga seperti Centos, Fedora, Suse, Mandriva, sebab diaorang guna RPM juga...

kalau ko faham konsep Debian... dia guna DEB dan tool seperti apt-get dan aptitude, lepas tu ko patutnya boleh la paham distro lain seperti Ubuntu, Knoppix, dan sebagainya, sebab diaorang guna DEB juga...

Slackware mungkin lain sikit... tapi konsep nak install application dia tetap sama... ada tool dia... ada extension dia nama TGZ

dah paham konsep... bagi la aper distro sekali pun... mesti boleh guna punya...

ko nak buat distro sendiri pun boleh...

nak aku bagi analogi?

kalau orang belajar pandu kereta guna kereta Kancil... adakah lepas tu dia nak bawak Persona kena belajar semula Persona? atau dia nak bawak Mercedes kena belajar semula Mercedes? atau nak bawak van Nissan Vannette kena belajar semula Nissan Vannette?

maner ada... orang belajar kereta sekali jer... tapi lepas tu cuma menyesuaikan konsep memandu yang dah belajar tu pada alatan yang ada dalam model kereta yang berbeza tu... nampak?

Untuk pengguna baru... distro Linux sebenarnya boleh anda anggapkan terdiri daripada 3 komponen yang besar - kernel Linux, base system binaries dan libraries (e.g libc) dan normal user programs. Semua distro Linux menggunakan kernel Linux asas yang sama, diambil daripada kernel.org. Selain daripada tu, semuanya boleh menggunakan base system dan normal programs yang berbeza. Contohnya untuk libc (libc ni C library laa) kita boleh gunakan gnu libc (glibc), atau klibc atau uclibc (atau lain2 laa).. Tapi biasanya untuk desktop PC distro akan gunakan glibc. Komponen2 lain memang optional laaa... ni termasuklah X dan segala GUI libraries dan program..

Terdapat juga distro yang mengaplikasi patch mereka sendiri untuk kernel Linux mereka dan kadangkala tak compatible dengan kernel yang digunakan dalam distro lain, walaupun sama version. Begitu juga dengan pakej lain seperti glibc dan sebagainya. Setiap distro kekadang akan mengubah kod asal, apply patch dan sebagainya terhadap kod sumber asal pakej tersebut. Jadi, program Linux yang dikompil untuk satu distro TAK SEMESTINYA boleh run dalam lain distro, walaupun dependencies (libraries) dah complete! Pendek kata, belajar Linux ni sememangnya belajar mengenai satu2 distro tersebut sebab different distro mungkin mempunyai pemahaman dan pandangan yang berlainan mengenai apa yang mendirikan "sistem operasi berasaskan Linux"... tapi memang terdapat konsep asas (mungkin abstrak) yang spt dikatakan oleh mr. sharuzzaman yang perlu difahami oleh pengguna mana2 Linux distro.. salah satunya adalah.. RTFM!!!

Untuk memudahkan awak.. pilih satu distro (tengok yg paling popular kat distrowatch, atau buat research awak sendiri, atau ikut recommendation rakan2 kat sini, atau guna jer Gentoo cam saya :)). Pegi official website dia, dapatkan latest ISO yg bersesuaian dengan platform awak, sekali dengan installation manual/handbook. Burn ISO ke CD/DVD, print manual dan baca dulu. Then install laa sambil2 tengok manual. Bila dah install tu, baca mengenai distro tersebut, camne nak install benda yang awak nak dalam distro tu.. tak paham, baca lagi.. sambil2 cuba. Contohnya kalau saya guna Gentoo, saya kena fahamkan command emerge untuk install pakej yang saya nak. Kalau guna FC, baca plak manual yum.. dan sebagainya.. tak perlulah cari dalam buku camne nak install Wine dan sebagainya sebab semuanya melalui package management system distro tersebut. Install Wine dalam gentoo semudah #emerge wine dan biarkan.. dan saya pasti dalam distro lain pun ianya semudah itu..

org kate install .. main2 disitu .. aku pun camtu dulu .. tgk web ape yg nak tau utk linux dan dan pe die leh buat .. tutorial lajo kat web senang :)

:mellow: :mellow: ....................

Macam tu ke Paralys3r....... aku tak tau pun mende2 ni sampai ko bagitau aku ni...... aku dok ingat linux ni macam windows.... win95, lepastu win98, winme, win2000, winxp pastu winVista (interface ngan toolbar win Vista ni cam tiru linux je hehehhe)..... semua dabel kelik aje..... pastu dah boleh install.

Macam winamp, dabel kelik, power DVD pun dabel kelik, mcafee antivirus pun dabel klik, semuanya boleh install dengan senang, lepastu next2 je.....

aku try linux, hoooooooo :blink: ...... nak install XMMS pun sampai sekarang tak boleh2...... hahhahha.... :lol:

sharuzzaman.... time kasih kat ko jugak sebab analogi tu..... paham la aku skit2 kat linux ni........(tapi kalu aku, aku takmau naik mercedes, naik BMW lagi best)..... hehehhe..... gurau je..... :D

Sape lagi yang ada info tentang linux ni..... aku nak kumpul2,aku nak pilih mana distro yang sesuai pastu nak install kat sistem aku....

Edited by TemanX

Untuk sesiapa yang baru ngan linux ni.... boleh try la linux ni...... try & error, lama2 pandai la...

Untuk donload, ini link dia.... http://www.distromania.com/

Untuk info tentang linux .......http://www.linux.org/

Aku skarang tengah donload Fedora core 6, lepas ni nak try install plak.... kalau ok aku nak pakai kat komputer aku (dual boot) ...... B)

Edited by TemanX

Sape lagi yang ada info tentang linux ni..... aku nak kumpul2,aku nak pilih mana distro yang sesuai pastu nak install kat sistem aku....

bagi aku,tak gune kot ko kumpul info2 pasal distro ni.. macam yang sharuzzaman cakap, belajar konsep dulu..dulu aku try bnyk distro, first, aku pkai fedora, pastu ubuntu, pastu slackware, pastu freebsd, pastu ape lagi ntah.. last2 aku install debian.. ko kene cube sebab, ko nak tau serasi ke tak distro tu ngan ko..

macam aku, sume distro yang aku cube sebelum2 ni tak masuk aka takbleh nak ngam ngan aku.. hehe.. debian jer.. aku pon tak tau sebab ape.. :rolleyes:

gamekiller .. ko pun tak tau cammane konsep dia.... cammane ko nak explain.....hampeh.... -_-

Okla member2 , sape yang tahu tentang konsep Fedora core 6 ni, boleh bagitau aku , sebab lepas ni aku nak install dah..... Donload dah siap, burn pun dah ok.....

1) Konsep dia....

2) Kernal dia

3) cammana distro ni beroperasi

4) kalau aku nak install XMMS, cammana (sekalingan plugin dia la....)

5) Cammana nak Install Xine (tengok video la...)

6) kalau nak run file EXE....

7) Nak install wine (atau compile wine.... Crossover trial haritu aku donload takleh support kat fedora core 6 ni la...)

Banyak lagi aku nak tanya sebenarnya, tapi kalau boleh setel ni dulu aku nak tanya lagi...... hehehe... :D

Ok bro, shareware idea...... B)

mula-mula aku belajar Linux dulu, Red Hat sebab masa tuh mmg distro paling popular, jadik senang cari FAQ, rujukan dan senang nak tanya member2. Jadi nasihat aku yg seposen nih.. kalo baru nak belajar Linux, pilih la yg ramai orang pakai terutama pengguna kat Malaysia nih.

Aku rekomen, try Ubuntu, CentOS dan Fedora. Lepas faham konsep dan familiar ngan Linux nih, nak pakai Linux aper pun dan boleh godek sendiri... hatta nak buat Linux From Scratch (LFS) pun boleh... masa tuh boleh bangga sebab ada Linux versi sendiri ( dulu aku dah try buat LFS ni sebagai GP.Linux)

gamekiller .. ko pun tak tau cammane konsep dia.... cammane ko nak explain.....hampeh.... -_-

Okla member2 , sape yang tahu tentang konsep Fedora core 6 ni, boleh bagitau aku , sebab lepas ni aku nak install dah..... Donload dah siap, burn pun dah ok.....

1) Konsep dia....

2) Kernal dia

3) cammana distro ni beroperasi

4) kalau aku nak install XMMS, cammana (sekalingan plugin dia la....)

5) Cammana nak Install Xine (tengok video la...)

6) kalau nak run file EXE....

7) Nak install wine (atau compile wine.... Crossover trial haritu aku donload takleh support kat fedora core 6 ni la...)

Banyak lagi aku nak tanya sebenarnya, tapi kalau boleh setel ni dulu aku nak tanya lagi...... hehehe... :D

Ok bro, shareware idea...... B)

camni la... cakap banyak pun tak guna...

ko install dulu Fedora Core 6 tu... lepas tu ko buat apa saja yang ko nak buat...

kalau stuck... ko create satu thread baru... explain apa ko dah buat sampai ko stuck tu... sertakan sekali dengan screenshot...

lepas tu kitaorang kat sini tolong...

yang penting ko kena start dulu...

Ok, bro.... esok projek start..... B)

Ni info kat korang kalau korang nak tengok2 la........

Khas untuk peminat Ubuntu ngan fedora, Fedora VS Ubuntu ... http://www.linuxformat.co.uk/pdfs/LXF87.rev_fedvubu.pdf

Yang ni untuk peminat linux membandigkan distro2 korang ngan lain2 distro...... http://polishlinux.org/choose/comparison/

Edited by TemanX

mcm ambo..lepas install satu2 distro..ambo masuk forum die..rujuk kat situ pa yang patut blajo..nengok dari mane punca error die..mcm ubuntu..memang senang nak uruskan..daripada 7.04 ambo pakai..tukar management pada ubuntu muslim edition..dan skarang..7.10 gutsby gibbeng..hehehe..tapi masih mengekalkan muslim edition..

ape pun blajo dari forum dan enjin carian yang terdapat dalam dunia intrenet yang tiada kesudahan..walau ape pun..membaca tu penting..