Jump to content
game-game

Tahap Kebersihan Di Malaysia

Recommended Posts

Apa pandangan korang mengenai tajuk thread ni? baru2 ni, aku berjalan ke satu tempat, aku nampak berlonggok2 sampah, merata2 tempat.. tiada tindakan lebih tegas ke?

aku rase kdg2, pndatang pon menyumbangkan masalah ni kat malaysia, contoh, aku nampak sorang pndatang dalam bas ni, lepas makan terus letak saki baki makan kat bawah kerusi.. die perasan aku tengok die, tp buat bodo jer.. huhu..

Kalau ikutkan tong sampah, cukup..

:wacko:

ermm..memang diakui, tahap kebersihan org m'sia ni kureng sket..

ntah aper la yg susah sgt nk buang smpah ke dlm tong smpah.. :angry:

mjlis perbandaran dh wat mcm2 rekabentuk tong smpah tu, nk bg menarik...

yg ader kesedaran sivik tu, aderlah jugak tp peratusnye sikit jerk..

ha, survey la kwsan yg ader karnival, pasar mlm n so on...

confirm, mmg byk sampah sarap pd keesokan paginya... <_<

p/s:kengkadang kesian gak kat makcik2 n pkcik2 yg keje sapu smpah ni... :(

aku rase selain takde kesedaran, diorang ni mls.. mungkin tong depan mate, tapi malas nak pegi buang..

patut bagi tindakan lagi tegas. orang2 camni.

dahnyer mentaliti orang kite gak.. coz kalu kat umah pandai plak diorang buang sampah dalam tong sampah.. sebab per? sebab UMAH DIORANG... tp kalu kat luar... diorang takder plak nak ingat yang negara nih NEGARA DIORANG... itu la pasalnyer... memasing sayang n jaga rete bende sendiri jerk.. kalu takder kaitan ngan diorang.. wat bodo jer... entah la... pasal kebersihan nih memang jadi salah satu isu pelancong pasal negare kite... diorang komen memang negare kite nih kureng bersih...

mungkin diorang alegik atau trauma tgk tong smpah kot... :lol:

Apa pandangan korang mengenai tajuk thread ni? baru2 ni, aku berjalan ke satu tempat, aku nampak berlonggok2 sampah, merata2 tempat.. tiada tindakan lebih tegas ke?

aku rase kdg2, pndatang pon menyumbangkan masalah ni kat malaysia, contoh, aku nampak sorang pndatang dalam bas ni, lepas makan terus letak saki baki makan kat bawah kerusi.. die perasan aku tengok die, tp buat bodo jer.. huhu..

Kalau ikutkan tong sampah, cukup..

:wacko:

sape ckp tong sampah kt malaysia ckup??

kt jepun,setiap 100 meter ada tong sampah,

so dorg rasa bangang la kalu buang sampah merata2

tp kt m'sia ni,tong sampah byk..

BYK YG PENUH!!

rasa cm bangang plak buang sampah kt tong penuh

kte tau pasti jatuh ke lantai jgk :ph34r:

udin_69 : suka simpan plastik gula2 dlm poket

kira ok la kebersihan di m'sia...

kalau ada masa aku shoot satu gambau kat sini menunjukkan buruknya kawasan sini...lebih kurang je semua tempat...

so..kita kena besyukur dikurniakan negara yang lebih bersih dari negara yg aku duduk sekarang nih...(perli kat matrix02)

-----------------------

ianya masalah sikap dan mind setting...

bukan semua pandai buang sampah di tong sampah kat rumah ek...! ramai lagi yang pandai buang sampah melalui tingkap je berbanding buang ke dalam tong sampah..

so..bila anak-2 tengok mak ayah buat gitu, mereka pun ikut...

cuba tengok di flat-2 yang menempatkan bekas penghuni setinggan...kebanyakannya (bukan semua) kotor sebab buang sampah ikut 'dan' ja..(kata orang utagha)

anak-2 pulak gi sekolah, beli gula-2 dan buang seperti mana mereka lihat ibu bapa mereka buat...

dan didikan di rumah kadangkala lebih diingati berbanding pendidikan di sekolah..

dan lebih-2 yang perokok..lepas ngisap tu buang ke tanah dan pijak pastu tinggal...kalau tak pijak pun tinggal terus je....bukan semua ek..tapi kebanyakannya...

sepuntung rokok pun terlibat sama dalam saham mencemarkan alam sekitar..

so..camna nak ubah mind setting....??

payah benau !

Edited by panglimakhalid

tu la habit aku yang x leh buang, simpan segala plastik jajan dalam poket :D

aku tengok banyak sampah yang x leh mereput kat area aku, contohnya plastik keropok, gula2, plastik air.....

aku ade lalu satu kawasan bahu jalan yang diratakan dengan batu kerikil kat area tempat aku,

colourful,

batu kerikil yang sedia maklum kelabu tu dari jaum macam warna ABC, sebab bahan x mereput nih ( mostly plastic ) dah bersepai dan dok kat celah2 batu tu :lol:

pasal tong sampah, kat mana2 tong sampah aku jumpa, semua penuh..........

p/s : kalau lepas pembangunkan WPI kat area aku nih masalah sampah x solve, x tau aku nak cakap ape...

Edited by neko

aku paling sedih tgk toilet masjid2...saper la punyer perangai...huhu

Assalamualaikum...

Tahap kesedaran sivik org Malaysia masih rendah, sesetengah PBT pun ambik enteng masalah nie... dua2 sama jer... Dkt taman aku dulu, kontraktor angkut sampah elok2 selang 2 hari angkut. sekarang 3 hari, kekadang 4 hari. Tanya PBT jimat kos, apa ke hey nya?? Kat pasar malam lagilah teruk, bukan jer pengunjung, penjual pun join skali buang sampah.. abis je pasar mlm, penuh satu kawasan pasar mlm.. sbb tu bg aku dua2 problem... pendapat aku lerr..

Assalamualaikum...

mase sekolah menengah dulu, sy pernah bersekolah kat 2 buah sekolah..

yg first tu mmg byk tong smpah..

jln mane2, mesti jumpe punye..

sekolah kedua laks, mmg payah nk jumpe tong smpah..

dlm kelas je ader..tu pun kecik je..

tp tahap kebersihan yg paling bagus adalah kat sekolah yg kedua tu..

nk kate disiplin ketat, xde lah sgt...

maybe kite ni kene main psiko sket kot..huhu :lol:

boleh tengok sendiri la sungai kelang camne....memang x bleh dinafikan bahawa kesedaran sivik rakyat malaysia masih rendah....

tp aku penah denga satu pendapat drpd sorang scholar tu...dia kata tekanan politik mungkin boleh perbaiki masalah ni...macam yang berlaku kat sungai Thames kat London....kerana politik, sungai tu memula kotor gila...skang, nilai sendiri la...(bersih la maksud aku)

Edited by highlander

mindset.

org msia malas.

org msia nak senang cepat.

org msia malas usaha.

sebab tu byk sampah.

korang pon bole pikir ape yg aku cakap nih.

:)

contoh, aku nampak sorang pndatang dalam bas ni, lepas makan terus letak saki baki makan kat bawah kerusi.. die perasan aku tengok die, tp buat bodo jer.. huhu.. :wacko:

ape beze die buat bodo dengan ko buat bodo tak tegur atau do something??

pendidikan,kempen dh berlambak,sampah makin berlambak2...takyah nk bagitau ...eh,jgn buang sampah kat citu,buangla dlm tong sampah...semua org tahu yg dier x bleh buang sampah merata2 mcm ayam berak merate gitu.nk ajor,saman jerr mcm kt spura tu nk buang btg mancis pn tk berani.

selagi diorang x duduk terpenyek atas chewing gum ke, kena taun ke, mmg takder nak sedar nyer..cayalah!

dah kena baru nak bising2..salah org tue la..orang nie la...

mmg tahap mentaliti orang m'sia rendah...orang luar tengok pun rasa nak ikut sama...kekkeke

tandas pun kene bayor...huhuhhu

Edited by k0d0mo_juan

Tadi aku tengok TV 3, kawasan Gunung Nuang dan Kolam Air Panas Lah di Terengganu ..

Ada gak cerita pasal sampah sarap kat sana ..

Boleh menyebabkan kawasan tadahan air tercemar dengan sampah-sarap ..

Mentaliti rakyat yang buat sampah tu masih rendah lagi ...

Dia tak tahu kot kat mana nak buang sampah ..atau dia tak pernah pergi ke sekolah ...

Tak pun .. dia tak tahu tong sampah tu tujuannya untuk apa ...

Tong sampah hanya dibuat sekadar hiasan semata-mata di mata mereka ...

Adakah nak tunggu mak cik penyapu sampah yang akan membersihkan semua sampah-sarap ni ?

Apa kejadahnya semua ini ..

Fikir-fikirkan ...

Edited by hairulfadly

tulah die org mesia...sedih ah tgk tempat pelancongan mcm air terjun,pantai..dah di cemari sampah sarap...baru2 ni aku baru je pergi satu kawasan air terjun kat sempadan johor..memang menyedihkan la..sampah sarap mcm plastik bersepah merata rata.kalau dari sekarang kita x jaga..aku rasa x mustahil la air sg tu pon leh jadi keruh mcm sg klang :lol:

ko pegi, pastu ko nampak sampah sarap.

ape ko buat? komplen kat forum?

nilah die orang melayu.

ko pegi, pastu ko nampak sampah sarap.

ape ko buat? komplen kat forum?

nilah die orang melayu.

byk sgt le sampah sarap nye..x kan le aku nk kutip sumer sampah sarap tu...

yang penting sampah aku..aku buang dalam tong sampah..

aku citer kat sini..sebab nye topik ni dah ada...

so aku citer le apa yang aku nampak... B)

ada paham???

apeee....kalau sampah bersepah,aku kutip dgn tong sampah skali aku buang kahkahkehhhhh

wakakaka

patut la tong sampah kt malaysia semakin berkurang..

bru aku tau kenapa.. :ph34r: