Jump to content
nusantara

Sume Budak Politeknik Pls Bg Pendapat....

Recommended Posts

askum....

sy ahli br dlm forum ni.kt sini sy nk tye pendapat sume bdk poli ato bkn poli psl standard kursus,subjek dan imej politeknik sbb skang byk sy tgk org anggap poli ipta klas ke 2, walopun ianya antara ipta tetua(puo-1969) mengatasi sesetengah U cm Unimas,Ums dan lg tua dr semua kolej universiti(kuittho yg paling tua pun asalnya dibina untuk politeknik pye staf, ).bg korang la ape punca org pandang rendah politeknik ni...pd hal ramai gak jurutera dlm kerajaan dr poli (yg further stdy ). pegawai teknikal sokongan kt dlm kerajaan pun ramai gak dr poli,especiallynye jkr. swasta pun ramai gak dr poli. so, ngape org byk pndg sebelah mata ye..dan cm ne nak atasinya samaada ketatkan lg syarat masukke,silibus ikut U ke tp praktikal still 50-50 ato ape2..

satu lg pe pendapat korang kursus br yg akan ditawarkan di politek ? kursus ape lg korang rase patut dibuat?diploma sains angkasa ke pepe ke coz skang ni dlm perancangan poli dh wat diploma senggaraan pesawat dn nk wat biotenologi dn agrotek...

2mgu lpas kptm nk amik pensyarah master eng. bg mulakan kursus sulung politeknik peringkat DIPLOMA LANJUTAN.dip. lanjutan ni same ke cm ijazah pertama cm itm dulu wat?

diharap sume bdk poli ato x poli ato sesape jer bleh bg komen......

wassalam........

erm, quite interesting topic nih..

aku pun budak poli gak.. PTSS.. course diploma in programming..

anyway, mentaliti orang y ckp poli ni xde kelas ke, ipta kelas kedua ke sebenarnya berada kt tahap yg rendah.. apa bezanya sgt uni n poli?

sama2 tempat belajar kan? x semua student yg masuk uni ni mmg betul2 genius n x semua student yg masuk poli ni x cerdik pemikirannya...

fikirlah... sama2 student.. sama2 cari ilmu.. sepatutnya the person yg wat statement negatif pasal poli ni perlu hentikan semua tanggapan x baik pd politeknik..

Edited by ViCaDyLa 4EveR

aku ex student poli.. aku rasa bab2 pelajaran dan akademik di politeknik ok jek.. kat politeknik biasanya student2 diorang lebih didedahkan kepada praktikal dan amali.. bleh dikatakan praktikal dan teori tu seimbang laa..

bab politeknik dipandang serong ni sebenarnya bkan sebab akademik@status politeknik tu, tapi sbb perangai2 student yang tak elok..

macam politeknik aku dulu, org ramai pandang serong sbb bdak2 politeknik ni banyak terlibat dgn mat rempit (yang kantoi pon banyak) dan kes2 khalwat dan maksiat (lagi laa banyak yang kantoi)

dulu aku pernah dngar ura2 yg poli ni nak dinaik tarafkan sbg u.tp xjd sbb derang still nak kekalkan fungsi poli iaitu lahirkan ramai graduan yg mahir dlm bidang teknikal.so kat sini leh nampak yg poli standard dia bkn tahap kelas ke 2.

aku sokong frostmourne.kadang2 sikap bdk2 poli tu sendri yg memburukan imej poli tu.dgn rempit nyer,maksiat nyer.tp benda nie kat u n kolej pun banyak berlaku gak.

psl dip lanjutan tu aku xpasti.tp mayb mcm deg gak kot.anyway,klo ader contact ngan org ktpm lg bagus.senang dpt kompem kan info baru.

aku budak PUO semester akhir :rolleyes:

amik kos Diploma Teknologi Maklumat.

kalau ditanya antara U ngan Poly mana yang best...

susah skit nak cakap coz saya belum masuk U lagi.

so x dapat nak banding mana yang paling best antara U ngan Poly.

tapi saya tau beberapa fakta :-

1) UTM kebanyakan ambil budak poly bagi kemasukan tahun ke2 ijazah.

2) dulu masa praktikal training., aku seterror dalam bab baiki PC dan lebih terror dalam hal pc virus (walaupun belum dapat diploma) dari pekerja senior (lepasan U).

3) 80% lepasan politeknik mendapat kerja selepas 3 bulan graduan (tidak termasuk yang sambung belajar). -sumber surat khabar tahun lepas.

4) kat PUO, kebanyakan papan notis jabatan (kecuali JTMK) penuh dengan iklan syarikat tawarkan pekerjaan pada lepasan PUO.

5) dalam top 3 the best final projek adalah setanding atau lebih baik dr final projek budak U. (sumber :- lecturer aku)

so, kena pikir masak-masak kalau nak kata budak Poly terutamanya budak puo macam tukang kasut kat tepi jalan.

tukang kasut nampak je mcm low class..

tapi berapa orang sangat tau baiki kasut??

selipar putus pun terus di'tong sampah'kan

assalamualaikum..

aku bukan budak poli tapi nak bagi pendapat je lah..

bagi aku politeknik pun dah kira tinggi macam uni uni yang lain...

sebab ade syarat kelayakan untuk kesane...

kerana aku sendiri pun tak lepas nak masuk ke politeknik...

kalu aku jadi budak poli bangga juga rasanya.. :rolleyes:

ape kan daye aku hanya budak ikm.. :mellow:

erm.. yelah.. tp kita x bley la nk menghukum semua budak poli n poli2 atas kesalahan segelintir student poli 2 sendiri..

sebab nila setitik rosak susu sebelanga or lebih tepat lg sebab segelintir perangai student poli,rosak nama seluruh warga poli..

so,utk org yg suka pertikaikan keupayaan student poli 2,better hentikan je coz xde faedahnya.. huhu

p/s : terasa giler coz org mengata poli ( tempat aku menimba ilmu ).. huhu

jgn le terasa pepe. aku pn x poli gak.tp dh lama ler.. cume kt sini aku nk feedback dr sume bdk poli,x poli ato sesape je. mkin sesuatu idea dr. forum ni bleh berguna dlm upgradekn poli.cm cdg kursus br ke, cdg. kursus ijazah ke, ato pepeje.

Ana budak poli gak....ooops tidak... veteran poli la..sebenarnya Poli dan U masing2 ada kelebihan/kekurangan. Lagi satu Poli dan U tidak boleh dibandingkan 100% sebab penubuhan U dan Poli ada agenda masing2 terlalu sukar diidefinasikan disini.Orang yang kata Poli tu kelas kedua... sebenarnya yang berkata tu kelas kedua, sebab berkata tanpa usul periksa dan tak faham duduk perkara yang sebenarnya. lagi satu Poli adalah salah satu institusi yang diktiraf oleh JPA, so mana yang berminat nak koje gomen (sokongan 1 teknikal ) mesti lulusan Poli.Ana sekerang koje gomen gak...16 tahun lagi pencen la...

Assalamualaikum...

Aku ni bukanlah X Poli... tp cuma nak bg pendapat jer... No Offense...

Bagi aku, masing2 ada kelebihan tak kiralah Poli or U... Sebagai cth ikut pengalaman aku dari perspektif student engineering, bdk U kebanyakan mmg kantoi tang praktikal... ada tu pas abis diploma pun tak reti nak baca multimeter analog.. ini kerana di U kebanyakan diterapkan 60-70 peratus teori dan selebihnya praktikal.. Aku adalah lepasan diploma dan degree dari U, dan ini mmg berlaku... kalu buat pojek, adus start dah blur pening pala nak connect transformer mcm mana, nak pateri pun goyang... aku pun ngaku gak, lepas diploma aku masih blur tak tau mcm mana nak baca multimeter analog, pasang ossiloscope.. mmg malulah biler tgk member budak poli selamba jer buat keje.. tp skrg dah tau dah... no halnya... :)

Kalu budak poli lak, tang praktikal mmg tip top... aku mmg respect sesangat... sbb tpt blaja aku dulu kebnyakannya tang pojek or makmal diorang refer budak Poli, sbbnya mmg budak poli tau wat keje praktikal nie.. tp dari segi teori, aper yg aku perhatikan budak poli agak kurang sket.... aku pernah tgk ada budak poli yg masuk pointer sampai 3.50 tp first year gagal.. ada gak yg dah lompat tahun 2 terpaksa mintak balik tahun 1... ini mmg berlaku kerana mereka2 adalah mmber lama aku gak, bukan aku buat2 citer.. ada sorang tu bekas pelajar terbaik Poli kat terengganu, batch biler aku luper lah, tp dia umo 28 skrg... skrg alhamdulillah, dah jd engineer pun dia..

Sbb tu bagi aku, tak perlu nak kata U lagi bagus ker, Poli lagi bagus ker... Nonsense sumer tu... Kepada budak U sumer, mahirkanlah pengetahuan dari segi praktikal korang, jgn sekadar bergantung sepenuhnya pada teori sahaja. tak guna dpt anugerah dekan ker, CGPA 4.00 ker tp keje satu apa tak tau buat.... Kepada budak Poli, dari segi praktikal, korang mmg Da Best.. cuma biler teori korang suma asahkan bebyk terutama Matematik/Add Math/Kalkulus/Trigonometri.. sumer tu berguna sesangat biler nk sambg degree kat U..

Harap budak2 Poli ngan U jgn salah paham yer tentang apa yg aku ckpkan nie, cuma nk kongsi pengalaman lama dan mudah mudahan jd dorongan korang jugak... Kiter sama jer, sesama nak majukan bangsa dan negara... Kelebihan masing2 tu, upkan lagi... Kekurangan masing2 tu, perbaikikan...

Assalamualaikum....

Edited by Datuk_Seri

ape yg dato seri ckpkn tu ader betoinya. mungkin poli kena lebihkan subjek math,sains dn teori tanpa tinggalkan hands onn manakala u plak kene lebihkan handss onn tanpa tinggalkan teori... subjekplak setiap 2-3thn plak review(bg course tek dn kej). br bes kalo jd cm tu,btoi x dato seri?

ape yg dato seri ckpkn tu ader betoinya. mungkin poli kena lebihkan subjek math,sains dn teori tanpa tinggalkan hands onn manakala u plak kene lebihkan handss onn tanpa tinggalkan teori... subjekplak setiap 2-3thn plak review(bg course tek dn kej). br bes kalo jd cm tu,btoi x dato seri?

Assalamualaikum...

Kenapa U dan Poli ditubuhkan mesti ada sbbnya.. mungkin U ditubuhkan supaya dapat mengeluarkan ahli profesional dan separa profesional manakala Poli ditubuhkan untuk menjadi lubuk tenaga mahir negara... mgkn, aku pun tak pasti... Satu lagi, bagi aku sistem pendidikan negara pun terutama di IPT kat Malaysia kena up to date.. ini ada yang masih blaja 50 tahun lepas punya silibus pun ada... aku waktu diploma dulu IPTA ni, PLC masih pki yg tekan2 mcm type writer, tp skarg PLC dah pki PC dah pun pas tu upload kat konsol.. pas blaja, masuk industri, org2 kat tpt keje siap sound, "org dah tak pki dah benda tu skrg, tu tahun tok kadok punya citer" .. adus.. malu jerr.. Profesor aku dulu pernah sound dan bg pendapat, kiter ni asyik blaja benda yg dah jupe dan diterokai, apa salahnya lepas ni kiter blaja untuk menjumpai dan terokai pula...

Assamualaikum....

Edited by Datuk_Seri

Sekarang nie pun Poli dah revise balik subject mengikut sukatan subject UTM....dan tak lama lagi paper exam pun kena jawab dalam Engineering English..

pe beza antara diploma I.T. kt poli ngn diploma kej. elektronik (komputer) kt poli ? same2 satu jabatan ker? ada info?

mane lebih byk peluang keje antara i.t ato kej. elektronik (komputrer) pidos? sesape ader info?

aku sokong ngan korg pnye pendpt..aku pljr poli gak..biasenye yg membuatkan nama poli buruk sbb mat rempit n maksiat ler..lumrah alam...sume poli sure ade kes tu..tp respek poli sbb ade praktikal...tp teori mmg lemah..xdpt dinafikan...tp aku rse,blaja mane2 same jer..yg penting jujur....aku pon terbace yg student poli sng dpt keje..tu sbb poli ade praktikal..di situ yg mmbuatkan senang dpt keje coz da timba pengalaman dari awl..if pelajar U,die lebih kpd teori...tp teori mmg power btol ar...respek...tp poli ni lebih kepada pembelajaran dlm bm..berbanding U,dlm english..but aku dgr cite yg poli akan start menggunakan english...so,biar setaraf ngan U...tp xtaw bile...next year rasenye...

Edited by zareight

kalo guna b.i. kt poli musti susah skit... dlm subjek teori kt poli guna bm pun kenkadang x berape nk faham nikan nk pakai b.i.

tp kalo nk try ok gak, mkin dlm setahun dua jer susah,,lama2 ti baru ler mudah...

Kenapa bila ingat nama poli buruk, ingat rempit ngan maksiat je? Dak2 U lain ngan kolej x de ke? Rasenya dak2 kolej lagi ramai dari dak2 poli wat mender2 nih .. So, aku x rase yang nama buruk dikaitkan dengan mender2 nih ..

rilex lar mr. ijan,itu pendapat masing2..tp dak2 ipta lain pun byk yg lg truk.. nasib baik le kt poli ni disiplin dia cm kt sekolah, ada spotcek rambut la,cek pakai stokin ngn kad matrix lar, cek seluor jeans kt lutut x koyak ler (ni spotcek zaman aku ler kt poli,skang aku x tau lar). kalo kt u aku rase pagawai/guard kt sane tarak maser nk wat cm kt poli ni. zaman bebudak senior2 aku kt poli lg. bes( 80an),lecturer siap bawak rotan mengajor, sebijik cm sekolah. itu jam jgn ckp lar, jeans koyak kt lutut, kasut jenis alipph, tetiap petang musti ada gaduh kt maktab perguruan kinta tu...gaduh ngan bakal cikgu lerr(ini sume cerite senior akular,x tau betoi ke tak).. bebudak poli zaman tuh kalo kt area ampang memang orang takut punye...ganazzz ganazzz, hahahaha

yup.sokong2...masing2 ade pendapat masing2...

tp 4 me,bdk poli dlm bab praktikal mmg power.coz kat poli lebih hands on.bab teori tu aku xleh nak kata apa,sbb mg tu hakikat.tp xseme yg lemah teori,ader gak yg power2.klo x,masakan company2 kat luar tu amik bdk poli keje dgn derang...

Edited by class_sick

pe beza antara diploma I.T. kt poli ngn diploma kej. elektronik (komputer) kt poli ? same2 satu jabatan ker? ada info?

mane lebih byk peluang keje antara i.t ato kej. elektronik (komputrer) pidos? sesape ader info?

tang tu aku kompon tak tau..

erm kamu maksudkan poly kat ipoh ker?

kampus B mmg bekas maktab perguruan.

bab disiplin...

susah nak cakap.. ketat skit.

ari isnin dan jumaat kena ikut dress code..

ok, meh sini budak poli nak jawab kan,wakakakakaka.

pertama skali aku sokong kata2 datuk tu. kalau nak kira pasal reti buat kerja atau tak reti, dah tentu budak poli menang, sebab tu budak poli senang dapat kerja.

benda ni aku perasan bila aku memula kerja dengan budak u..

aku pun terkejut gak, semua benda dia tak reti buat, padahal kerja yang kami buat, banyak persamaan kos yang dia amik dulu, kekadang aku pun heran apa yang dia belajar. padahal dia budak degree unimas(sori dak unimas)umur dah 29, aku cuma dak poli psp je umur 23 skrg, bukan semua benda aku tahu, tapi sekurang2nya kita kena pandai2 la fikir ikut logik, takkan nak lurus bendul je bila buat kerja.

pernah satu kali, senior aku suruh dia ambil spana boleh laras, dia jawab"tak tahu".

masa tu aku rasa cam dia tak pernah pegang spana kut.

walau apapun aku tetap jadi best prenn dia..

alhamdulillah dia dah jadi cikgu, mungkin dia tak sesuai jadi engineer...atau buat kerja2 teknikal.

dia dak deg elektronik telekomunikasi.

aku dak dip elektronik komputer je(DTK).

so... aku rasa, better ko pilih kerjaya ko dulu, sama ada ko nak jadi pengajar, org teknikal, atau pakar elektronik,mekanikal, atau apa2.

kalau betul2 nak jadi pakar dalam satu perkara je, ko pilih la ikm ke, ikbn ke.

kalau nak meluas sket, ko masuk la poli.

kalau ko jenis suka kerja bercakap, ko masuk la u.

sekian saje, aku memberi pandangan je

beza budak it dengan budak elektronik komputer

budak it, banyak belajar programming atau multimedia

bila buat projek, kena buat projek multimedia, macam flash ke, video ke,

budak elektronik komputer

lebih kepada kejuruteraan elektronik,banyak belajar micropemproses, elektronik, elektrik, analisis litar, PLC,autocad.

cuma belajar sikit je pasal hardware komputer, Programing pun basic je.

kena buat projek alat elektronik yang melibatkan kawalan dari komputer, guna software PLC ke, apa2 je la...

kalau nak keje senang, aku rasa dua2 ok kut

tapi kebanyakkan kawan2 aku(budak kejuruteraan elektronik komputer) keje kilang hard dick, kilang intel, kilang komaq, slumberger, KLCC, aku plak keje ngan company sapura bahagian radar.

kesimpulannya budak it lebih kepada software. budak DTK lebih kepada elektronik dan mikpemproses.

Edited by an2raya