Jump to content
nusantara

Sume Budak Politeknik Pls Bg Pendapat....

Recommended Posts

Hai nusantara...

Ko punya pandangan tu mmg blh pakai utk zaman2 dulu punya bdk poli but not now. Diakui batch ko mmg kualitinya more than now. Sbb bila fail kena ulang sem kan. Tp skang...kalau fail pd last sem, student cuma kena buat ulang penilaian iaitu buatlah tugasan2 sampingan utk bg dia org lulus. Masa ko dulu benda ni tak berlaku kan?

skang ni kalau student ramai fail...lecturer yg akan di blaim, kena buat report n kena jwb soklan2 dr pihak atas sdgkan pelajar t'sbt mmg layak fail. So, nak mudahkan keje yg melambak2 nie...nak ke tak nak lecturer t'paksa juga bg lulus kat student yg mmg tuttttttttt.

Org yg bijak adalah org yang boleh mengingat teori dan mempraktikkan dlm amali.

Pelajar2 u bknlah takleh buat secara praktikal tp masa praktikal utk pelajar u ni terlalu singkat(2 bln) b'banding bdk poli(6 bln)...that's why bdk poli more experience bila msk keje compare than student u.

Dah 3 semester i menyelia bebdk poli kat tempat LI n hakikatnya...byk company yg mula sedar n 'say no' to student poli...sbb apa??? first...disiplin...

second...teori asas pun tak tau(skang byk company yg bg test dulu masa mula2 bdk msk LI). Setakat Ini komen adalah utk student engineering but tdk utk course lain.

skang ni kalau student ramai fail...lecturer yg akan di blaim, kena buat report n kena jwb soklan2 dr pihak atas sdgkan pelajar t'sbt mmg layak fail. So, nak mudahkan keje yg melambak2 nie...nak ke tak nak lecturer t'paksa juga bg lulus kat student yg mmg tuttttttttt..

@lenny.

top secreet ni student tak tau... hanya di kalangan lecturer je yang tau. ko bocorkan rahsia ko plak.. lecturer apa nie :lol:

yang tu saya dah lama tau... ada la sorang lect yang rapat ngan saya terlepas cakap :)

nak kata student 'kurang bijak' , tak betul... kekadang student lebih bijak dari lecturer dia sendiri..

contohnya.. kekadang bagi student buat tugasan yang langsung tidak ada kena mengena ngan sukatan modul tersebut dan tidak akan kuar dalam final exam. sebenarnya gunakan pelajar dia untuk cari maklumat mengenai sesuatu topik yang akan dimasukkan ke dalam modul akan datang.

kalau kita tgk final project plajar..

rata-rata project plajar tersebut terlalu 'advance'.

apa yang saya maksudkan advance kat atas tu ialah pelajar menggunakan pengetahuan yang BELUM diajar ke dalam project tersebut.

biar saya beri contoh project saya.

project saya ialah berasaskan laman web yang menggunakan bahasa PHP-SQL.

PHP-SQL ni kami blajar sendiri tanpa tunjuk ajar atau bimbingan pensyarah.

dalam modul web programming cuma beri pengenalan kepada bahasa php, asp dll..

malah dalam masa yang terhad kami mampu siapkan projek tersebut dengan fungsi sekuriti yang kuat..

projek budak mekanikal lagi gempak.

so, sapa kata budak poly 'tak pandai'?

jangan la kerana nila setitik rosak susu sebelanga..

Takde maknanya top secret...rata2 student dah tau dah...sbb tu la naik lemak

pasal projek tu lak...mmg lah camtu caranya...kalau tak bukan projek namanya...

kalau student blh explore benda baru...itu kira baik dah...

Sori ya......I dah quit dari poli... letih melayan student yg ntah apa2...(bukan semua tau)...

Jgn lah terasa ya kpd semua x poli atau yg sdg belajar kat poli...I tak marah kat u all yg baik2 tp i marah yg rata2 student i dulu nak bersuap je...(ini namanya bukan nila setitik tp kerana nila sebelanga...hancur musnah susu setitik)

I ckp tk semua tau....sbb member i yg grade kat poli thn 90an...sumenya ok belaka...dan jgn tak caya...actually dia org dulu yg kuarkan statement pasal kelemahan bdk poli...

Mintak maap byk2.... :rolleyes:

takpe, dah HAKIKAT nak buat camner...

tang suap-menyuap tu mmg ada..

kekadang student tak mintak lect sendiri tolong suapkan.

contohnya... masa semester 1 dulu.. slalu saja ada 'pop kuiz'..

skg yang ada cuma 'suap kuiz'

makna suap kuiz ialah lect akan bgtau topik apa yang akan kuar nanti... kekadang tu boleh 'OPEN BOOK' >> kalau tak silap skg ni istilah yang paling popular kat puo skg nih :lol:

lenny, ko lecturer poli thn brape? course ape?hahaha...

ko cm kecewa jer ajar bebudak poli? biaser la bebudak. bkn cm kt univ. yg rata2 bebudak dikatakan dasat2.

berbalik pd. pandangan ko, ada yg. betol. cuma bukan semua poli yg cenggitu.

nak diikutkan ramai lecturer yg. marah mengajar kat poli, skim pensyarah di sana cm kt skolah walaupun ada master(bukan master pendidikan) pdhal beban banyak..

zaman aku dulu memang susah nk lepas, x tau la zaman skang cm ko ckap tu dan kalau betol cakap kau aku arap bebudak poli,lecturer dan KPTM buat la sesuatu bg. mengelakkan tanggapan negatif.

mungkin bila dh byk Kolej Komuniti,student poli yg lemah ni bleh ditendang kesana kot coz. skang pun ramai yg.melepasi syarat minima pengambilan memohon ke poli. ko x bleh salahkan poli ato student semata-mata sebab mereka yg. masuk ke poli melepasi syarat pengambilan. ko bleh marah pd sekolah diaorg dulu, lecturer yg mengajar dan jawatankuasa yg menilai student tu sendiri. aku pun x setuju kalau diaorg senang2 lepas(kami dulu pun susah). mungkin ada sesuatu x kena pd dasar di poli atau mase di sekolah dulu sehinggakan mereka jd cm tu dn "org atas" perlu post mortem.

satu lg. pengajaran di poli berbeza dr. u, sebab poli lebih cm sekolah,ada kelas yg lebih kurang 30 org,x cm u, yg ramai.

masalah disiplin,pop kuiz, suap dan masalah lain di poli tu aku rase sume ipta pun mengalami masalah yg. sama dn bukan pd poli jer.dan aku rasa "org atas" perlu lbih tegas. byk. lecturer otai dh besara dn lecturer baru plak kurang pendedahan dan pengalaman pun adakalanya memberikan respon yg negatif pd pengajaran di poli.

aku hargai pandangan ko, dan aku harap mende ni dpt diatasi secara total...

hahahaha......

nape x bleh ke singapore mr. ijan?

Diorang x terima dak2 poli sini .. dak poli Singapura je diorang terima .. mungkin dak sane pandai sangat2 kot .. :P . U dekat UK pun terima dak2 poli nih .. :lol: . Cuma kewangan je la payah .. perghhhh .. :lol:

guru yg professional dan ikhlas xkan mengaibkan student dia sebab menjunjung tinggi etika perguruan/pendidikan dan statement dr “hearsay†@ cakap2 org x bleh dipakai apatah lg dlm mahkamah kalo x da bukti nyata.huhuhu..

Kes ‘bersuap†ni sume tmpat ada,Cuma x nampak jer.jd jgn fire semberono jer..anda tgk masalah disiplin student poli truk, lg truk setengah pensyarah/student kt uni. yg. terlibat dlm masalah disiplin tahap Melampau cm terlibat dalam gerakan J.I. bom sana,bom sini gugat keharmonian Negara yg mana lg truk dp. Masalah disiplin dak2 poli.hahaha.(kira dak2/lecturer poli lg patriotic ler.hehehe).

anda tgk “bersuap†dlm konteks kecik, cuba anda tgk kes “bersuap†dlm konteks makro.

Brapa byk kes “bersuap†diberi oleh sesetengah Negara dalam byk dasar dia..dan yg. Best dasar ini menjadi walopun tak 100% perfect. Yg. Diperlukan bukanlah kutukan,just sokongan dan peluang jer. Mâ€sia dulu mase nk merdeka ramai yg. Ragu2, nk wat kete proton pun ramai yg kutuk, last skali menjadi gak.hehehe. Satu lg kalo student poli yg byk hands onn / teori asas pun terok, aku ragu2 plak kt IPTA yg byk teori?? Tentu double masalah dia kalo nk keje.

Kalo student truk tahap tapir, buanglah.nak disimpan ato ditolong wat per. Bukan salah student.Salah guru lar. Sebab x nak pening kapla jawab soalan org atas, luluskan dia. Salah dr segi etika.Kalo bebudak truk guru perlu post mortem diri sendiri,sebab ape student truk,mugkin pengajaran yg diberikan tahap tapir, maka jd tapir lah student tur.hehehe.bukan dengan luluskan student setel sume perkara. X bleh nk mudahhh jer. jangka pendek mungkin setel,tp dr jangkamasa pjg. jadi Ler cm masalah cm anda cakap.

Jgn sebab marahkan nyamuk,abis kelambu dibakar,kata Karam Singh Walia lar..hehehehe.

Kesimpulannya, jika anda melihat sesuatu itu buruk,buruklah dia, jika anda melihat ia indah maka indahlah ia..

Assalamualaikum...

Kerajaan kiter ada sebab kenapa nak menubuhkan universiti dan politeknik.. masing2 ada hala tuju masing2... kalu universiti bagus sangat, baik tutup jer politeknik... kalu politeknik bagus sangat, baik tutup je universiti.. tapi sekarang kenapa kerajaan buat dua2 institusi tempat tuntut ilmu nie... bahkan negara luar pun sama... jadi masing2 ada tujuan masing2.. ada pro dan contra nya... sudahlah yer... yang penting sekarang majukanlah negara kiter terutama sekali bangsa dan agama kiter... itu satu2nya hala tuju kiter sekarang.. pikirkanlah...

Assalamualaikum..

Assalamualaikum...

Kerajaan kiter ada sebab kenapa nak menubuhkan universiti dan politeknik.. masing2 ada hala tuju masing2... kalu universiti bagus sangat, baik tutup jer politeknik... kalu politeknik bagus sangat, baik tutup je universiti.. tapi sekarang kenapa kerajaan buat dua2 institusi tempat tuntut ilmu nie... bahkan negara luar pun sama... jadi masing2 ada tujuan masing2.. ada pro dan contra nya... sudahlah yer... yang penting sekarang majukanlah negara kiter terutama sekali bangsa dan agama kiter... itu satu2nya hala tuju kiter sekarang.. pikirkanlah...

Assalamualaikum..

sya sokong sangat laa pandangan datuk seri.....bernas.. :D

Tapi kalau di"anaktiri"kan berbanding dak2 STPM dan Matriks.. x betul gak ... ye x? Contoh kes, CGPA 2.2 dibandingkan dengan dak2 Poli yang dapat 3.3 .. tapi dak2 poli x dipilih even diorang pilih core kursus yang sama. Better letak dalam borang permohonan tu, dak2 Poli digalakkan bekerja dahulu .. dan lepas tu baru sambung belaja .. :angry: .. Rase2 nya ye ke x?

awek deaf kat sana cun-cun blaka betul ker? hohoo.. :lol:

oh ya.. skg ni ada 4 orang deaf yang ambil course diploma graphic design. masuk klas orang normal.. sama course ngan kamu tuu.. diorang skang semester 2. kamu plak semester bape?

off topic sat...

yeke?aku xpasan lak..aku sem 4..tgh praktikal skrg..bln 7 nti,aku smbung sem 5 lar...

ramai gak cun2 but deaf....ade plak yg bisu..alahai...tp major dak2 deaf ni amik course catering..kat pjb..

hohoo...

bila ko naik semester 5 dia akan masuk semester 3 plak..

actually, salah sorang aweks yang ambil course sama ngan budak normal tu bekas awek aku dulu..

cinta monyet budak zaman sekolah-sekolah dulu.. hohooo...

Politeknik adalah institusi Teknikal, berlainan dengan universiti.

so, budak politeknik lebih ditekankan dengan amali berbanding dengan teori di universiti.

tu la sebabnya syarat kemasukan ke politeknik lebih rendah dari syarat kemasukan ke Universiti..

hohoo...

actually, salah sorang aweks yang ambil course sama ngan budak normal tu bekas awek aku dulu..

so, budak politeknik lebih ditekankan dengan amali berbanding dengan teori di universiti.

tu la sebabnya syarat kemasukan ke politeknik lebih rendah dari syarat kemasukan ke Universiti..

Sebenarnya penekanan amali pun aku rasa takderlah lebih sangat pada teori..macam aku, belajar kat polisas, dulula..teori dan amali aku rasa sama banyak jer..takderlah penekanan yang lebih pada amali...kadang-kadang alatan tak cukup gak, heheh.tapi biasalah..kitorang ok jer belajar..bagi akulah, sekarang nie tak kira, poli ker u ker yang penting pas kiter kuar dari institusi tu, kita nak dapat keje best yang setimpal dengan apa yang kita belajar..tapi yang penting dapat kejelah, bukan tanam anggur jer pas dapat lulusan tu...heheh, macam aku ada dip n sijil, tapi keje guna sijil jer, but tak kisahlah..aku tetap bersyukur pasal aku dapat keje..aku rasa ramai lagi student lepasan u yang cos nya yang tak popular tak dapat keje kan..erm, lagi satu..setahu aku, kawan2 yang sealiran dengan aku yang sama belajar poli, hampir kesemuanya dapat keje..takderlah yang menganggur..

Assalamualaikum nusantara...

Sorila...baru ada masa nak msk forum nie...

apa yg ko ckp tu mmg betul...cuma aku rasa kalau ko kat tempat kami mesti ko akan ckp benda yg sama...

lupa nak jwb...aku kat poli dari tahun 2002 - 2006. Takpelah...yg lepas biarla berlalu.

Actually, aku pernah failkan lbh sparuh dr student aku..sbbnya...mate yg simple etc faktor or simplify pun tak reti...so camne nak ajar yg lain. Itu blm lg tukar2 unit....pening wo....tak berbaloi rasanya kelas tambahan yg tak b'byr dan tenaga yg kami curahkan...blh kata ibarat mencurah air ke daun keladi...apa2 pun nak salahkan student 100% pn takleh gak...sepatutnya dr awal tu kena tapis betul2..ko mesti t'kejut ada s'stgh student yg dpt 7,8 & 9 dlm semua paper blh amik engineering. Ko pikirkanlah...sdgkan cikgu pemeriksa paper SPM pun pernah mengeluh yg kalau bdk dpt gred 6 dlm mate tu, markahnya dlm 20% je...inikan plak 7,8 & 9. Sedih mengenangkan prestasi student skang...

One more,kat m'sia skang kita ada lbh kurang 17 universiti dan 21 politeknik tak termasuk kolej komuniti. Biasanya yg terbaik of course u amik dulu kan...then selebihnya barulah ke lain2 tpt...lainla zaman ko dulu...ada bape je poli n U kan?

Anyway...aku ckp ni bkn ditujukan kpd semua pelajar poli tp utk sebahagian besar pelajar politeknik seluruh malaysia. Tolongla.........kembalikan reputasi poli yg dulu...(luahan dari lecturer senior). Hidup politeknik!!!!Kembalikan kepercayaan seluruh rakyat Malaysia t'hdp poli....please....

:wacko:

kat poli 50% teori & 50% amali.syarat kemasukan yg. rendah hanya pd kursus sijil jer. tp kursus diploma still 5 kredit nk dlm spm. kalo dip senggaraan pesawat x silap aku 6 kredit termasuk bi,math,fizik dll.

rasenye bebudak yg abis blajar nk kerja mugkin x de masalah sgt, cuma yg nk further study jer yg problem..

sebab tu, aku rasa kene ada kursus peringkat lepasan diploma cm adv. dip. kat poli ni bg student dia yg nk further study yg mana penekanan still diberi 50-50teori dan amali. betoi takk?

hardware? maksud ko apa, pc ke apa

budak DTK banyak belajar pasal litar elektronik, pasal IC, pasal programing basic je, pastu ada gak belajar baik pulih komputer.

pasal baru pulak, tak semua poli sama,poli aku seberang perai tak boleh pakai jeans. pastu kena pakai kasut.

kepada yang merokok, tak perlu risau, lecture aku bagi masa 5 minit utk pergi tandas isap rokok,wakakakaka

baju batik aku pakai setahun sekali je, bukan tiap ari jumaat la. pakaian bebas

thx for tht info~!

poli tmpt ako plak len,ada plak cikgu ako tuh dgn niat nk ako buktikkan kesanggupan ako berkorban demi poli,dier buka tingkap bilik dier n suruh ako terjun dr tingkat 8,ako pon tanpe berlengah2 lg,pinjam arr laptop sony baru cikgu ako tu n try test ketinggian bangunan tu dr tingkat ako n laptop tu jatuh bebas di udara dgn pecutan graviti...aku x phm btol arrr..sedar2 je dier kick ako dr poli tanpe explain pe2...pelik arrr..n nape ako dok citer panjang2 kt kolum org len nih kt sini..???aihh...

hohoo...

leh knl2 kan kat aku?PM aku kew..hihi!!

poli tekankan amali coz biar student poli terer ngan praktikal..berbanding u,dorg tekankan teori...

kalo poli tekan kan teori n amali,aku rase xbyk bdk poli dpt bwk..major bdk yg msuk poli bkn dari org yg terer2 coz U da amik dulu...lgpon major student skrg pentingkan darjat..dorg pkir blaja kat U lebih tggi dari poli..tp dorg xpkir yg dorg leh catch up ke kat U tu nti..if dorg btol2 student yg struggle,no prob..kalo dorg jenis yg slow2..dpt ke dorg catch up?major kwn2 aku penin kpale coz xdpt catch up kat U..result die n aku mase spm dulu,lebih kurg jer...aku mmg target nk msuk poli dulu...amikkan praktikal tu 1st..later sambung la degree plak kat U..bkn xleh...

kesimpulannya...

poly lebih tekankan praktikal sebab budak2 yang masuk poly tak baik sangat result dia.

universiti lebih tekankan teori sebab budak-budak yang diorang ambil semuanya skor A dalam spm..

perbezaan yang paling mudah....

beza budak U dan budak Poly samalah ngan beza budak sekolah biasa ngan sekolah vokasional/teknik ataupun SPM (sijil pelajaran malaysia)dan SPVM (Sijil Pelajaran Vokosional Malaysia)

p/s : aku budak lulusan spvm (membuat perabot) , tp kat poly ambik IT..

kesimpulannya...

poly lebih tekankan praktikal sebab budak2 yang masuk poly tak baik sangat result dia.

universiti lebih tekankan teori sebab budak-budak yang diorang ambil semuanya skor A dalam spm..

beza budak U dan budak Poly samalah ngan beza budak sekolah biasa ngan sekolah vokasional/teknik ataupun SPM (sijil pelajaran malaysia)dan SPVM (Sijil Pelajaran Vokosional Malaysia)

huhu!aku sokong pe yg ko ckp tuh..tu ar realiti bezanye dak2 poli n U...

p/s : aku budak lulusan spm(mechanical), tp kat poly amik graphic designer..

kesimpulannya...

huhuh aku x leh terima beb bila ko ckp spm and spmv berbeza..kawan aku budak spmv..skang dh wat master dah....

bebudak spmv ada degree pon ramai dah

ada gak member aku siap g oversea lg ..budak spmv je

opss lupa..aku bekas poli tahun 98...masa tu kalau kantoi paper kena repeat sem lagi...tapi aku bertahan selama sebulan je hehehe..sebab nye dapat tawaran utm utk ke obersea..thanks kat poli kalu aku x masuk poli mmg x g obesea..pastu kat lecturer jugak yg support aku suh g...padahal aku x nak g sebab x yakin leh bawak

tapi kalau usaha mmg boleh...bebudak vokey mmg x de add math,fizik kimia..mmg susah n struggle...tapi kena yakin ngan rajin la

so ada beza ke spm and spmv???

Edited by bhau

huhuh aku x leh terima beb bila ko ckp spm and spmv berbeza..kawan aku budak spmv..skang dh wat master dah....

bebudak spmv ada degree pon ramai dah

ada gak member aku siap g oversea lg ..budak spmv je

opss lupa..aku bekas poli tahun 98...masa tu kalau kantoi paper kena repeat sem lagi...tapi aku bertahan selama sebulan je hehehe..sebab nye dapat tawaran utm utk ke obersea..thanks kat poli kalu aku x masuk poli mmg x g obesea..pastu kat lecturer jugak yg support aku suh g...padahal aku x nak g sebab x yakin leh bawak

tapi kalau usaha mmg boleh...bebudak vokey mmg x de add math,fizik kimia..mmg susah n struggle...tapi kena yakin ngan rajin la

so ada beza ke spm and spmv???

Aku pong SPMV aku ambil Binaan Bangunan tapi masuk Poly ambil Elektrik Kuasa sampai la Degree wat Elektrik Kuasa..tapi sekarang kerja wat Telecommunication and Networking..amacam ade beza kea SPM ngan SPMV...