Jump to content
nusantara

Sume Budak Politeknik Pls Bg Pendapat....

Recommended Posts

huhu!cam gado jerk..relax2 dak2 poli...kan sekadar pendapat...

gadouh

mana ada maa..ayat2 aku tu ada unsur2 marah ke??aku rasa bese je tu... :lol:

gadouh

mana ada maa..ayat2 aku tu ada unsur2 marah ke??aku rasa bese je tu... :lol:

huhu!:lol: mane dak2 poli laen?senyap jerk...xda pendpt nk bg ker?

maaf kalau keluar topik..

ok...kwn ako 2 hari lepas dier dpt tawaran kt IKM kursus SIJIL TEKNOLOGI BAIK-PULIH KENDERAAN.. tp ako x tau la die minat ke x, so berbaloi ke amik kursus tu??ataupn cerah ke masa depan kwn ako tuh? dier ckp kalau sambung kt poli amik diploma kursus mekanikal engineering dapat ke kalau dier amik sijil tek. baikpulih kenderaan?

harap2 ada yg tlg jwbkan..bleh ar ako bg tau kwn ako tuh.

Saingan terlalu tinggi untuk sambung ke diploma kat poli .. melainkan ko dapat 3.85 ke atas .. even dak2 sijil poli 3.76 pun ader yang x dapat masuk sebab persaingan especially bidang mechanical/mechatronic/teknologi komputer .... so, cuba cari alternatif lain kalau ader dari buang mase tunggu nak sambung tapi x dapat2 ... <_<

IKM selalunya byk sambung ke UniKL sebab dia byk hands onn dan die agensi bawah MARA.Poli bwh KPTM dan xsilap aku dr IKM nk sbg ke poly boleh tapi pointer mesti cm mr. ijan ckap lar...

MR Ijan....

aku nk tanya ler, kalo dip. IT ( sistem rangkaian) dan dip. IT( hiburan media) blajor haper???

satu lg ader 1 kursus bakal ditawarkan kt Poly Perlis, Diploma OptoElektronik(DOE)... aku tgk dlm web poly Perlis..

dip. IT ( sistem rangkaian) dan dip. IT( hiburan media) ?

Course ni course baru ke? Yang terbaru rasenya .. diploma pengaturcaraan .. :lol:

Saingan terlalu tinggi untuk sambung ke diploma kat poli .. melainkan ko dapat 3.85 ke atas .. even dak2 sijil poli 3.76 pun ader yang x dapat masuk sebab persaingan especially bidang mechanical/mechatronic/teknologi komputer .... so, cuba cari alternatif lain kalau ader dari buang mase tunggu nak sambung tapi x dapat2 ... <_<

oh camtu ke? kwn ako die ckp die nak amik sij.teknologi baik-pulih kenderaan dan kalau die nk smbg belajar amik diploma mechanical engineering dapat ke sdgkan die amik sijil teknologi tuh? tapi yg ako tgh fikir skang ape kaitan baikpulih kenderaan gn mechanical engineering?? dan kalau dh keluar dr IKM kursus diploma ape yg dpt sambung jika ada sij.teknologi baik-pulih kenderaan tu??

maaf ye...ako masih x paham reply Mr Ijan tuh...

Edited by mon525

Bukan ape.. persaingan skang ni banyak .. katakan dah lulus sijil dari IKM/Kolej komuniti .. dan kemudiannya nak sambung ke poli untuk diploma integrasi (sijil sambung ke diploma) .. you need to compete with other polytechnic certificate holder user too...

Tapi yang x besh nya , korang ader proses bridging dulu ... aku kurang pasti ape maksudnya dengan proses bridging tu, tapi kira2 lepas apply, ader proses tambahan selama 6 bulan sebelum korang diterima masuk ke poli ...

Bayangkan even dak2 yang dah ader sijil poli 3.76 ke bawah pun ader yang x dapat .. macam mana dengan dak2 dari kolej komuniti/IKM? atau seantara dengannya ..

Mesti persaingan ramai kan ..

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contoh, untuk course IT :

Poli yang menawarkan kursus diploma integrasi = 7 kelas sahaja x 41 orang = 287 orang

Dikatakan satu semester, lebih kurang 11 poli mengeluarkan lulusan pelajar sijil politeknik :

PUO = 4 kelas x 41 orang = 164

Poli lain = 10x(Anggap poli lain 2 kelas sahaja) = 20 x 41 orang = 820 orang

Jumlah keseluruhan = 984 orang lulusan sijil

Dari jumlah tu, hanya 287 dari 984 orang yang diambil untuk sambung ke diploma integrasi = 984 - 287 = 697 tidak dapat meneruskan pengajian dan dibawa ke semester seterusnya ... dan pastinya ditambah dengan lulusan2 yang tidak pernah dapat menyambung sebelumnya .. agak2 berapa ribu lulusan yang x dapat sambung skarang nih?

Itu kalau dari lulusan sijil Politeknik, bagaimana kalau dicampur dengan IKM/kolej komuniti? Berapa jumlahnya pulak?

So, rase senang ke susah nak sambung lepas nih?

Pikir2 kan lah ..

tempat yg terhad..susah juga tuh...

ok...contoh; kalau ako ade sijil teknologi baik-pulih kenderaan ako patut pilih kursus apa utk sambung belajar...??

Edited by mon525

skang ni kalau student ramai fail...lecturer yg akan di blaim, kena buat report n kena jwb soklan2 dr pihak atas sdgkan pelajar t'sbt mmg layak fail. So, nak mudahkan keje yg melambak2 nie...nak ke tak nak lecturer t'paksa juga bg lulus kat student yg mmg tuttttttttt.

memang aku akui nih coz bini aku lecturer poli...masa first time dia failkan perbentangan projek satu student ni...pihak atasan suruh luluskan jer...sebab..pelajartu tahun akhir...kesian. ade ke patut

pada aku kalau student poli tu dapat kurang daripada 3.5 maknenye memang dia tak study...senang le nak lulus poli ni...kengkadang aku tengok bini aku mark paper exam...teruk...mcm tak pernah belajar....

tp kalau dari segi praktikal memang aku akui...budak2 poli lebih skit drpd dip dr u lain

Edited by a_damanhuri77

laa... ingatkan dah "case closed" topik ni...

memang budak poli lemah dalam aspek teori... sebabnya result SPM diorang bukan best sangat...

so, sebab tu politeknik lebih tekankan aspek praktikal.

bagi ako,poli mmg best dr ikbn sbb student ikbn (xnak bg tau aa ikbn mana) ni mcm harimau arr...msk ako g sane mcm msk kandang singa..nasib arr ade pak pelatih singa kt sana bg makan utk waktu pagi...mmm...tp xpe ako x kesah sbb ako maseh hidup masa tuh...

ikbn?

saya ada kawan ex-ikbn...

katanya ikbn mmg best sbb banyak praktikal (hand-on).. peralatan serba serbi lengkap.

katanya yang tak best cuma lecturer dia garang skit.. macam zaman persekolahan lak..

p/s: betul ke atau tak saya tak tau.. tp tu la yang saya dengar dari dier.

alaaaa.....

kalo bljar poli ke, kolej komuniti ker, ikm ker, ikbn ker, ilp ker....

kalo blajar smpai teori jer, erm....

hampeh....

bg aku la, teori kene seiring ngan praktikal....

aku x-bdk poli, nk kate bgus ke tk....

tpuk dada tnye prut, hahahaha....

pokok pangkal hati la.....

kalo nk blajar, kt mane2 pun bgus....

yg pnting matlamat kite......

time aku study dulu kt poli, kurang jer praktikal....

so aku amik sijil kemahiran buat back up, bnyk la gak pratikal...

kalo nk hrap poli, kurang la...

:blush:

peace

@boo_lat.zone

kamu ambik course apa dan bila grad?

pelik la...

kalau kat PUO setahu aku cuma budak perdagangan (course pengajian perniagaan, akauntasi, perbankan) je full theory..

untuk bakal budak poly dan budak poly yang graduan selepas tahun 2007, untuk makluman mulai tahun 2008 kesemua 22 buah politeknik di malaysia akan mengajar dalam bahasa inggeris sebagai bahasa pengantar.

p/s : nasib baik bulan jun ni aku dah abis blajar.

poli aku lg best lect2 dier

lect sume pompuan

single2 lg..baek sunggus..dak2 yg bmslh mcm mls gi klas..siap kol2 lagi suh dtg...

kalo dgil gak..ciap nk dtg blik lg..hokhok

nk tanya sikit nih...kwn ako x berjaya masa permohonan poli...dier buat arr rayuan...kalau masih x berjaya...permohonan kwn ako tuh masih proses kemasukan januari 2008 ke??

aku nak tanya .. tul ker cuti di Poli ni lebih kurang mcm skolah menengah .. maksud aku kalau skolah menengah ader cuti skolah poli pun ader cuti gak .. tul ker ?? aku nak tau gak...

Erm, ni pendapat aku plak. Aku pernah blaja kat dua-dua institut.

Satu kat UiTM tapi tak sempat abes dah kene buang dan satu lagi kat Poli (PSIS)

erm, bagi aku la,blaja kat U ni berbeza dia dari segi teori je. U lebihkan teori dan Math. Poli plak lebihkan teknikal and skills.

Bagi aku lebih baik kita dapat peluang untuk blaja teknikal sebab teori kita buleh dapat sendiri dari membaca. Kalau kita faham teknikal then senang kita nak faham teori. Sebab tu aku rasa lebih baik kita tekankan teknikal.

Dari segi suasana plak, bagi aku politeknik lagi best sebab tenang. Aku rasa macam sesuai lebih la dekat poli ni. Dulu dekat U disebabkan takde peraturan keluar masuk jadi aku lost dengan hiburan. Siapa cakap budak-budak U tak de masalah disiplin? Lagi banyak beb. Jgn menipu diri sendiri. Aku pernah blaja jugak kat U. Poli ni agak okay lah jugak.

hehehehe....pendapat diri sendiri je ni.

gunblade...

betoi ckap ko.. itu yg buatkn beza antara poli dan U dan ramai yg terkeliru.

U lebihkan teori dn strong dia punyer math, poli plak lebihkan praktik dan math x lah sestrong u punyer math...coz poli lebih untuk pasaran kerja dan math dia straight forward untuk kerja dan U plak math di strong coz U punye graduate dikuarkan untuk jd researcher,jurutera dll.

masalah sosial plak bukan poli jer truk,sume tempat ader, cuma undang2 kt poli lbih ketat cm skolah, student x diberi kebebasan penuh, x mcm U. Pd aku lg baguz kalo wat cm skolah,sekurang2nya bebudak dijaga.

dari segi suasana sekitar dan suasana blaja, poli lg tenang dr U coz poli ni kecik jer banding U, kelas pun dlm 30 org jer..hahaha