Jump to content
rebung_Emas

Cili Cili Cili

Recommended Posts

erm.....bagus gak topic nie, sebenarnya aku ada gak project tanaman cili nie dengan family members.....pasal penjagaan nie, ko kena pastikan cili nie dibaja dengan secukup rasa, air jangan lebih jangan kurang (banjir kalu, banjir la otak ko tunggu cili nie).....racun serangga plak dalam 2 kali sebulan kalau tak salah aku......lagi satu aku nak pesan dengan ko, jarak antara stu pokok cili dengan pokok cili yg lain kena jaga, kalau tak salah aku dalam 2 kaki (kiraan, bukan kaki orang ataupun haiwan), satu pokok......kalau kurang dari tue pokok ko takkan subur......banyak masalah.......selain dari tue aku lum recover lagik, tapi yg pastinya tanaman cili nie memang buat duit.......jangan jual melalui orang ketiga, kalau boleh pasarkan sendiri kat kedai kedai makan......

kalau tanah ko banyak, 4 ekar la contohnya, buat tanaman secara berperingkat sebab pendapatan ko nanti tak putus la......kalau tak tanam secara berperingkat nanti bila pokok dah expired, kena buat tanaman semula......

itu jer la pendapat aku pasal cili nie

sesiape yg berminat nak dapatkan proposal penanaman secara fertigasi bagi rock melon, cili dan tomato dgn harga RM200 je boleh email saya : [email protected]. proposal ini adalah untk pinjaman bank pertanian dan pinjamn telah lulus menggunakan proposal ini. Maklumat dan data - data terkini, jadi korang yg berminat tak perlu susah2 cari maklumat lagi. untk 3 jenis tanaman dengan harga RM200 je. cepat sebab promosi hanya sampai bulan ogos je. so bagi yg betul2 minat nak buat loan pertanian jgn bazirkan peluang ni. Ini akan lebih senangkan korang. ;)

actually sy pun baru dlm eksperimen tanam cili ni, utk fasa 1 da mula da, sy tanam dgn kaedah kg atau tradisional , tanam kt tanah. dlm 70 btg semua, lebih kurang 22 btg kena penyakit kerinting dan krekot ... so da nampak apa mslh cili dan still lagi belajar dari kekawan semua .... harap sesiapa ada cara utk atasi mslh krekot tu boleh beri bantuan pd sy agar tidak berualng lagi maslah yg sama :)

salam MERDEKA untuk semua..

Selepas gagal dlm percubaan pertama menanam cili, saya start cari penawar penyakit cili..sekarang dah jumpa pun..oleh kerana tanaman cili saya dah mati & belum tanam semula, saya jual bahan kawalan serangga & penyakit ini guna brand sendiri.

MyWin CPC, itu lah jenama nya.100% organik..setakat ni produk saya dah sampai johor & melaka selain di Meru & Klang, Selangor.

Kepada sesiapa yg minat nak try, bole PM saya. Harga amat berpatutan iaitu pek 100ml RM6.00 & pek 1 liter RM25.00 TIDAK termasuk kos penghantaran/kurier.

InsyaAllah berkesan mencegah penyakit daun kerinting dll.

Hubungi saya sekarang - Selamat MERDEKA!

Terima kasih

Cili?...cara tanam mudah saja tapi bnyak kerja...pertama--tabur benih ----lepas bertunas pindahkan ke polibag lepas tu pindah ke polibag besar atau keladang....tiap 2 minggu sekali bagi baja jenis serbuk dan penggalak akar...lepas tu seminggu sekali kena spray racun serangga...

QUOTE(rebung_emas @ Apr 26 2007, 09:02 AM) <{POST_SNAPBACK}>
hello semua ............

aku minat betul dengar kejayaan org dlm pertanian ni, terutama sekali dengan tanaman yg tip top skrg ni = cili. cili ni byk jenis kan cili kulai , cili padi etc . sekarang ni aku nak berkongsi sedikit pendapat dan pandangan daripada teman yg da mempelopori tanaman cili ni. aku plak da mula tanam cili api ada la dlm 80 btg for trial edition, nak tgk apa masalah dan baik nya cili tu, so sesiapa yg ada idea dan pengalaman yg best jom kita share kat sini ...........

cili kito.

alhamdullillah.....sebagai manusia dan pemuda yang ada berkeyakinan dalam bidang pertanian cili ini........syabas
walaupun dalam berdikit2 tetapi lama akan menjadi bukit...
untuk tanaman fertagasi cili kulai adalah benih yang paling sesuai...
bagi cili tanaman secara tradisional banyak jenis cili yang di perolehi...
di ladang saya atau riqzagro kami bermula dengan tanaman secara tradisional atau ertikata tanaman di atas batas..
seluas 3 ekar..dan menggunakan biji benih dari jenama cili ipoh...
berkemungkinan cili taiwan juga akan kami tanam tetapi masih di dalam ujian...
untuk cili fertagasi didalam bulan mac akan terlaksana....
jika saudara ingin berkongsi dengan kami sila lawati www.riqzagro.com.my.
berkemungkinan kita semua boleh berkongsi pendapat dan ilmu....