Jump to content
rebung_Emas

Cili Cili Cili

Recommended Posts

hello semua ............

aku minat betul dengar kejayaan org dlm pertanian ni, terutama sekali dengan tanaman yg tip top skrg ni = cili. cili ni byk jenis kan cili kulai , cili padi etc . sekarang ni aku nak berkongsi sedikit pendapat dan pandangan daripada teman yg da mempelopori tanaman cili ni. aku plak da mula tanam cili api ada la dlm 80 btg for trial edition, nak tgk apa masalah dan baik nya cili tu, so sesiapa yg ada idea dan pengalaman yg best jom kita share kat sini ...........

cili kito.

hello semua ............

aku minat betul dengar kejayaan org dlm pertanian ni, terutama sekali dengan tanaman yg tip top skrg ni = cili. cili ni byk jenis kan cili kulai , cili padi etc . sekarang ni aku nak berkongsi sedikit pendapat dan pandangan daripada teman yg da mempelopori tanaman cili ni. aku plak da mula tanam cili api ada la dlm 80 btg for trial edition, nak tgk apa masalah dan baik nya cili tu, so sesiapa yg ada idea dan pengalaman yg best jom kita share kat sini ...........

jom la kita citer bab cili ...

cili kito.

kat kampung aku ada cili bulat besar...cantik!!!!

mungkin boleh dijadikan bisnes. Cubalah cari information mengenai cili ni. Ianya memang sangat sesuai dijadikan pokok hiasan. Rupanya macam tomato besar. Aku tak ingatlah namanya.

dulu massa sekolah aku ada tanam cili..

ada lah dalam 5 batang pookok ... pokok cili senang jee... aku tanam lak tepi longkangg.. subur bebbb... sekali petik dpt dalam RM15 ....massa tu rm15 kira besar lah.. pasal time sekolah rendahh...jual lak kat peraih yg kat pasar malam tu ...

kalau commersial kan ... mmg ada markett... kedai tomyam semua guna cili padi..

dulu massa sekolah aku ada tanam cili..

ada lah dalam 5 batang pookok ... pokok cili senang jee... aku tanam lak tepi longkangg.. subur bebbb... sekali petik dpt dalam RM15 ....massa tu rm15 kira besar lah.. pasal time sekolah rendahh...jual lak kat peraih yg kat pasar malam tu ...

kalau commersial kan ... mmg ada markett... kedai tomyam semua guna cili padi..

market mmg ada tp masalah bg org yg tinggal di bandar, biz ni mmg susah nk buat. xde tempat yg sesuai... any ideas???

sebenarnya aku dan kawan2 aku tgh membuat eksperimen dgn cili ni. aku tanam cili padi, manakala kawan aku plak tanam cili kulai. aku tanam cili padi untuk fasa petama ikut cara tradisional jer, aku nak tgk apa masalah yg akan timbul, kata org tak try tak tahu kan. so setakat ni fasa satu aku da mula da, aku dah jumpa masalah 2 nya dari awal sampai skrg ni ... kawan aku yg tanam cili kulai tu plak secara fertigasi dia pun da jumpa mslh cili dia, so ahad ni29 hb 4 2007 nak pi kota bahru dari KL semata2 nak jumpa seorang pakcik yg expert tanam cili .... wa cili boleh buat duit beb ..... sekilo cili padi sampai rm 18 tau aku tgk kt pasar tani aritu.

tnaman cili memang betul menguntungkan..tp kena tau teknik penanaman dari pemilihan biji benih,sampaila mengeluarkan hasil..nanti aku cube betanya dgn pakcik aku dia exspert dalam bidang tanaman cili nie. ayah aku pun penah mengusahakan tanaman cili nie.memang untung besar..tp ayah aku arwah dah x sempat turunkan rahsia2 pada anak2 dia.aku pun nak belajar2 dulu nie..aku balik kg nanti aku tanya dia cukup2.kalau aku boleh ambik gambar lg baik.. boleh kita berkongsi bersama.

sebenarnya aku dan kawan2 aku tgh membuat eksperimen dgn cili ni. aku tanam cili padi, manakala kawan aku plak tanam cili kulai. aku tanam cili padi untuk fasa petama ikut cara tradisional jer, aku nak tgk apa masalah yg akan timbul, kata org tak try tak tahu kan. so setakat ni fasa satu aku da mula da, aku dah jumpa masalah 2 nya dari awal sampai skrg ni ... kawan aku yg tanam cili kulai tu plak secara fertigasi dia pun da jumpa mslh cili dia, so ahad ni29 hb 4 2007 nak pi kota bahru dari KL semata2 nak jumpa seorang pakcik yg expert tanam cili .... wa cili boleh buat duit beb ..... sekilo cili padi sampai rm 18 tau aku tgk kt pasar tani aritu.

Askum,

eh, rebung_emas apa masalah yg ko jumpa lepas buat eksperimen dgn cili padi tu...kongsilah...boleh kami tahu skali...n cane pulak ngan cili kulai tu....

ok thx

kalau yg duduk kat pekan tuh...tanam dalam pasu la...

letak kat tangga flat ke...janji jgn ganggu lalulintas kecemasan...!

sekurang-2 kos hidup utk beli cili di pasar malam dah dipotong...

aku ada satu member yg baru nak memulakan tanam cili menggunakan poly bag.

Dia kata ni teknologi baru, dan dah banyak org tanam cara ni.

Ini mengurangkan risiko pergantungan kesuburan cili kepada tanah..

aku tak lah beb..nanti lah aku tanya member tu..

ko refer kat jabatan pertanian lagi senang..

actually sy pun baru dlm eksperimen tanam cili ni, utk fasa 1 da mula da, sy tanam dgn kaedah kg atau tradisional , tanam kt tanah. dlm 70 btg semua, lebih kurang 22 btg kena penyakit kerinting dan krekot ... so da nampak apa mslh cili dan still lagi belajar dari kekawan semua .... harap sesiapa ada cara utk atasi mslh krekot tu boleh beri bantuan pd sy agar tidak berualng lagi maslah yg sama :)

aku ada satu member yg baru nak memulakan tanam cili menggunakan poly bag.

Dia kata ni teknologi baru, dan dah banyak org tanam cara ni.

Ini mengurangkan risiko pergantungan kesuburan cili kepada tanah..

aku tak lah beb..nanti lah aku tanya member tu..

ko refer kat jabatan pertanian lagi senang..

teknik tu dipanggil fertigasi

tanam dalam polibeg

boleh google untuk dapat maklumat pasal fertigasi tu.

fetigasi yer betul..kwn aku blk dari jepun kursus under pertanian, memang bole untung tnm cili ni sbb cili bole kutip 3@4 kali 1 pokok,,

cara nak jaga x susah mane kalo ikut cara fegrasi sbb kat kebun pakai timer...dan teknologi modem cume mslh kecik2 tu biasalah..dan modal dia leh tahan gak fetegrasi nih...skrg dia tanam cili dgn melon...

wah hasil cili fasa 1 aku da dituai .... dari 70 btg pokok yg aku tanam, 54 pokok jer hidup cantik ... dan 5 batang saja yg kuar hasil ... hehehe

ko tanam kat maner rebung??

ader tanah sendirik ker?

camner ko bermula??

paste la gambar leh tgk gak.....

Deat All,

Assalamualaikum, pada kengkawan yang menanam cili ni, terutama sape yg bukak thread tanam cili ni lak, atau nama lain nyer lado... Okeh camni la, bapak mertua aku ni pun tanam mende ni.. so aku nak bg tips skit, tapi ni orang kata petua kampung la ekk, kos pun rendah..

Tips 1 - Tanah Pamah

- ala aku lupa nama tanah ni, cuma nyer faktor tanah yang sesuai ialah tanah lembab skit. Lagi satu kan, macam bapak mertua aku bernasib baik, tanah tu dikelilingi oleh pokok2 getah (jadi kawasan tu dingin2 la skit), ni leh membantu pokok cili ni menjadi besar dan gemuk, so pada anak2 peneroka leh amik ni sebagai tips la.

Tips 2 - Baja

- Baja korang takyah susah beli yang mahal2 tu, tapi xbyk orang leh dapat baja murah camni (kirer susah skit nak dapat ahaks!) Korang leh beli dari penternak2 kambing (paling bagus) atau lembu (second tp ni busuk skit dan eee xtau nak cakap) punya najis buangan atau ngan perkataan glamornya adalah Taik/ Tahi. Selalunya penternak ni diorang jual siap dah dibakar dah, tapi let say korang dapat yang fresh atau lum dibakar ingat mesti dibakar dahulu, dan dibiarkan sejuk dulu (suam2 pun tak leh tau)

Tips 3 - Kesemulajadian

- Ni kira last tips la, kalau nak bagus la, biarkan kawasan pokok cili tu dipenuhu rumput hutan skit, then lets say ada pokok kecik2 (apa tah nama pokok tu tapi ada cam duri2 skit) tu biarkan begitu gak ngan pokok paku pakis biarkan. Lagi bagus tanam pokom labu skit. Kalau nak matikan serangga2 ke apa ke kan, korang jangan pakai racun tapi korang pakai abuk kayu (lagik bagus kayu pokok getah, ni paling mujarab)

p/s -: sory la kalau tips ni tak sesuai atau susah nak diikuti disebabkan lokasi, tips ni pun berdasarkan pak peneroka. Budak2 dari felda leh la amik kesempatan lah ngan mende ni, lagi satu kan cuba tanam kunyit ngan halia dan serai kat tempat korang tanam cili tu, mende ni juga berkait rapat antara sesama pokok (ngan kata lain, masing ada keistimewaan sendiri untuk mendapatkan hasil yang best), slamat mencuba dan wsalam.... teringat kat arwah tok nyang aku yang bagi tips ni. So sedekahkan Al-Fatihah sebagai tanda trime kasih pada arwah... Al-Fatihah

last say - sory kalau ada kesilapan, bese la dah lama tips ni aku dapat...

Edited by maxx

hello semua ............

cili kito.

Salam..

Baguslah kalau ada minat dalam bidang pertanian + bisnes.

Apapun..nk buat bisnes kena ada 'ilmu'.

xleh sepenuhnya tanya dalam forum. xbanyak yang dapat.

Secara kasarnya:-

(1) Hubungi Jabatan Pertanian, diaorang ada sediakan kursus pertanian. Kalau nk lebih 'power' lagi, belajar kat IP (institut pertanian), 2 tahun kursusnya. Anda akan didedahkan dengan Ilmu Pertanian + keusahawanan.

Tanam sahaja xda hasil. kena belajar pasaran, persaingan, harga, untung rugi dsb.

(2) kalau tinggal di bandar, kena merantau...banyak tanah untuk di sewa di kampung2. tapi pemilihan tanah juga perlu, kalau kawasan rendah (boleh menakungkan air-xsesuai untuk cili)

(3) sistem tanam dalam bag plastik adalah yang terbaharu, amat sesuai, mudah kerja2 merumput (jarang ada rumput sebenarnya), pembajaan.

(4) Pasaran.. kalau penanaman besar2an, selalunya pemborong yang ambil. kalau jual secara runcit RM18, mungkin harga kepada pemborong RM 10

---------------------------

Sikit je saya leh cerita.

Apapun..kalau betul2 berminat. Hubungi Jabatan Pertanian. Diaorang ada bantuan dari segi kursus, khidmat nasihat, modal (mungkin dapat bantuan).

Jika anda seorang siswazah.. dapat gak kursus TUS (Tabung Usahawan Siswazah) - masuk website MARA

-----------------

Sekian, maaf kalau ada kesilapan

Hubungi.. www.jabatan pertanian

Mardi : www.mardi.my

Edited by malayNUX

hello semua ............

cili kito.

bgs2...

aku lak nk citer ttg cili ni...

mak aku mmg suka tanam cili..cili padi..yer la dok kg..tanah pn..

ada so tanam cili la sbb senang nk jaga..mula2 tanam cikit2..

lama2 dah byak..

lg pulak kawasan tanah tu ada pokok durian,pokok pisang..

kira tanah tu mmg berjasa la..

mak aku usahakn cili..

smbil tlg ayah aku usahakn pokok pisang..

jadinya kat situ dah ada advantages mengeratkan hubungan..

adik beradik aku saper yg tak penah tlg mak aku kutip cili..

semua penah..

adik bradik aku ada 10 org...

dr yg tua smpai la turn aku...

dulu murah jer sekilo..

tp skrg makin mahal...

la ni mak aku kutip hasil sorg2 ataupn ngan ayah aku..

sbb anak2nya dah ada khidupan sendri..

kdg2 jer kalau kitaorg blk kg blh la tlg2..

wkt nk kutip hasil tu mmg la pnt..

bygkn kena bediri sambil kutip...

biasa nya start pg jam 7.30 sampai la kul 12 tgh hari...

tu kalau ada lg yg tak kutip ptg sambung lg...

kalau dulu ramai2 cpt la siap..

tp skrg ni mak aku kdg2 kutip 2 hari br abis..

mak aku bkn la tanam cili utk komersial sgt cuma dia akn hantar ker pasar2 pg tu jer...

kira tanam cili tu hobi dia..

kalau zaman aku kecik2 dulu kira tu pendapatan jugak la..

tp utk skrg ni lbh kpd hobi dia..

sampaikn cucunya ckp mak aku bos cili..hehehehe..

ok la pd rebung emas tanaman cili ni mmg bgs kalau btl2 nk diusahankn..

tp wkt mengutip hasil tu peratusan pokok akn rosak agk besar gak la sbb kita guna tenaga manusia..

kalau ada alat yg boleh digunakan utk mengutip cili lg bgs...

kalau pokok cili tu jd kerinting tu disebabkn ada semut..

atau pun cuaca panas..

ada jugak petua aku dgr tak boleh kutip cili time pokoknya tgh berbunga atau pn musim hujan..

sbbnya bunga akan gugur dan nnti tak byk la cili yg mmbesar..

bgs2...

aku lak nk citer ttg cili ni...

mak aku mmg suka tanam cili..cili padi..yer la dok kg..tanah pn..

ada so tanam cili la sbb senang nk jaga..mula2 tanam cikit2..

lama2 dah byak..

lg pulak kawasan tanah tu ada pokok durian,pokok pisang..

kira tanah tu mmg berjasa la..

mak aku usahakn cili..

smbil tlg ayah aku usahakn pokok pisang..

jadinya kat situ dah ada advantages mengeratkan hubungan..

adik beradik aku saper yg tak penah tlg mak aku kutip cili..

semua penah..

adik bradik aku ada 10 org...

dr yg tua smpai la turn aku...

dulu murah jer sekilo..

tp skrg makin mahal...

la ni mak aku kutip hasil sorg2 ataupn ngan ayah aku..

sbb anak2nya dah ada khidupan sendri..

kdg2 jer kalau kitaorg blk kg blh la tlg2..

wkt nk kutip hasil tu mmg la pnt..

bygkn kena bediri sambil kutip...

biasa nya start pg jam 7.30 sampai la kul 12 tgh hari...

tu kalau ada lg yg tak kutip ptg sambung lg...

kalau dulu ramai2 cpt la siap..

tp skrg ni mak aku kdg2 kutip 2 hari br abis..

mak aku bkn la tanam cili utk komersial sgt cuma dia akn hantar ker pasar2 pg tu jer...

kira tanam cili tu hobi dia..

kalau zaman aku kecik2 dulu kira tu pendapatan jugak la..

tp utk skrg ni lbh kpd hobi dia..

sampaikn cucunya ckp mak aku bos cili..hehehehe..

ok la pd rebung emas tanaman cili ni mmg bgs kalau btl2 nk diusahankn..

tp wkt mengutip hasil tu peratusan pokok akn rosak agk besar gak la sbb kita guna tenaga manusia..

kalau ada alat yg boleh digunakan utk mengutip cili lg bgs...

kalau pokok cili tu jd kerinting tu disebabkn ada semut..

atau pun cuaca panas..

ada jugak petua aku dgr tak boleh kutip cili time pokoknya tgh berbunga atau pn musim hujan..

sbbnya bunga akan gugur dan nnti tak byk la cili yg mmbesar..

A'ah lupa lak nak bagi tau pantang larang pokok cili ni.

hello semua ............

cili kito.

hai,

Saya nak tau lokasi awak..selain nak dapatkan stok cili padi, nak juga belajar tanam cili..sebelum ni dah try tanam tapi tak hidup. mungkin tanah tak sesuai kot (tanah gambut).

Bekalan benih & khidmat nasihat saya dapat dari sahabat di sabakAgro.com.my

tapi dia pun tak expert sangat pasal cili, dia lebih pada jual buku/jurnal pertanian & jual sistem fertigasi.

Buat masa nih permintaan utk cili padi memang baik..saya tengah carik untuk suppy pasaraya di KL.

Kalau ada info boleh PM saya.

TQ

aku tinggal kat seremban... ade sorang budak dtg jumpe dengan ayah aku sbb nak minta izin ambik air kolam kat tanah syarikat ayah aku sebab utk siram pokok sayur dan cili.... tanah budak ni lebih kurang 3-4 ekar... suku ekar dia tanam 4 baris cili merah... setiap pagi boleh dikatakan dapat 2 bakul besar cili... ayah aku tanya kat budak ni...kat mane dia anta cili2 ni... dia kate mula2 dia tolak balik kat fama kalau tak silap aku... fama ambik 70sen sekilo!!!....( cakap nak tolong bumiputera,rupenya dieorg memusnah hidup org melayu) .. budak ni tak jadi anta kat fama... dia anta direct kat pasar besar seremban... dia tolak rm 3 sekilo je sebab nak abiskan semua stok dia..... setiap hari dia anta kat pasar besar dan hasil dia makin banyak.... untuk makluman korang,budak ni tinggal kat KL... setiap hari atau 2 hari sekali dia turun seremban.... aku tabik spring kat dia...

aku tinggal kat seremban... ade sorang budak dtg jumpe dengan ayah aku sbb nak minta izin ambik air kolam kat tanah syarikat ayah aku sebab utk siram pokok sayur dan cili.... tanah budak ni lebih kurang 3-4 ekar... suku ekar dia tanam 4 baris cili merah... setiap pagi boleh dikatakan dapat 2 bakul besar cili... ayah aku tanya kat budak ni...kat mane dia anta cili2 ni... dia kate mula2 dia tolak balik kat fama kalau tak silap aku... fama ambik 70sen sekilo!!!....( cakap nak tolong bumiputera,rupenya dieorg memusnah hidup org melayu) .. budak ni tak jadi anta kat fama... dia anta direct kat pasar besar seremban... dia tolak rm 3 sekilo je sebab nak abiskan semua stok dia..... setiap hari dia anta kat pasar besar dan hasil dia makin banyak.... untuk makluman korang,budak ni tinggal kat KL... setiap hari atau 2 hari sekali dia turun seremban.... aku tabik spring kat dia...

Cili apa tu yang dia jual tu? murah nyer amik RM 3 sekilo?? Cili mahal gak tau, aku ada dengar kalau orang amik RM 11 sekilo utk cili kampung pun kirer murah lagi tu, sepatutnyer leh dapat lam RM 20 lebih kot... anyway cuba la tanya kat peniaga yg lain dulu

tu strategi dia... maybe dia nak naikkan nama dia... dia bagi la murah dulu.... bagi pukul abis pembekal yang harga tinggi.. nanti dia naikkan sket2 la harga dia... lagipun dia byk tanaman lain....