Jump to content
matrik02

Cukup Tak Gaji Anda Terima Sekarang?

Recommended Posts

berkat kesabaran ko, insyaAllah lepas nie dah jd lecturer, boleh ler ko menabung,

gj paling rendah mesti rm2k lepas nie..

kalau aku cukup sangat..siap dapat saving lagi..RM 1800 besar tuu..

aku pernah keje gaji hampir 3k..tapi penat tak ingat..skang ni dah tak keje..kalau dapat RM1.8k tu comfirm aku rembat peluang..hehe :lol:

aku dulu kerja ada gak dapat rm 2500, tapi mak ai, kerja giler babaz penat beb, mcm takder masa nak duduk beb, banyak jalan2 pantau org...lenguh beb berdiri hampir 8 jam. Jaga pun ada peluang nak duduk.Duduk pun dapat kejap jer tu pun time solat,rehat sejam.. giler laa. last2 aku berhenti :unsure:

uhm........... ntahlar... aku skarang gaji tak penah cukup. Single, duit kat family tak penah kasik lagik... but insyallah hujung minggu nih balik JB boleh hulur sket kat mak aku :ph34r: kalo ndak kira perbelanjaan aku

Keter: minyak ngan toll (RM 100) takder utang sbb beli cash (kancil seken)

Rumah: rumah sendirik.. free

Bill: api + air + internet = Rm 120

Rokok: RM 400 (+ cigars)

Makan: RM 1000 (aku makan luar, tak gheti masak.. so 24/7 makan luar)

Entertainment: RM 500

Clothing: RM 500 (in a month at least i get a pair of shoes, shirts or pants, depending on budget)

Kalo campur sumer= RM 2600... baru 2600... abih duit aku yg lain gi mana? sigh................... next month aku kira bebaik punya. Memang betul, duit tak pernah cukup... yg pening nyetuh... budjet camner pun.. at the end of the month, mesti lari punya.

gaji aku sekarang bulehlah cukup makan untuk tanggung sekeluarga. tapi kalu kerajaan buleh upkan lagi 30% macam dalam berite hari tu rasenye lega sikit. :D

Cukup atau tak satu isu... tapi kepuasan bekerja untuk dapatkan gaji sebanyak tu pun isu gak.

Aku punya sepupu.. engineer kerja dengan kilang simen di Ipoh. Gaji sebulan RM8000 :ph34r:

Siot punya banyak... berkat dia kumpul duit tu lelama dia dapat angkut seketul RX-8 (yg dalam masa sama menyusahkan diri dia sebab takde pakar enjin Rotary di Ipoh :lol: )

Kaya siot... duit banyak.. semua dia nak boleh dapat. Tapi... sadisnya dia tak ada masa pun nak belanja duit dia. Hari cuti limited.. kengkadang kalau ada kes di kilang Ahad pun kena ke sana. Lelama jadi tekanan hidup dia... masa dengan isteri dan anak langsung tak ada. Sampai satu ketika anak dia dapat asma... teruk gak la. Isteri dia pun ada komplen cakap sepupu aku ni "duit jer dalam kepala sampai masa dengan family tak ada". Entah macam mana satu hari terbuka hati dia. Dia berenti kerja... then carik kerja lain yang agak biasa di Prai.

Gaji tak sebanyak dulu la kot... tapi last time aku jumpa dia hidup aman damai ceria. Duit kereta sebulan RM1xxx dia masih mampu nak bayar.. tapi hidup tak la semewah dulu.

But skang aku dengar cerita dia dah kumpul cukup modal nak buat bisnes kedai alat tulis dan photostat di area USM transkerian tuh... tak tau la camna agaknya nanti. Harap dia berjaya la.

*Point aku.. kalau gaji banyak mana pun tapi masa beriadah dengan keluarga takda.. tak guna.

uhm........... ntahlar... aku skarang gaji tak penah cukup. Single, duit kat family tak penah kasik lagik... but insyallah hujung minggu nih balik JB boleh hulur sket kat mak aku :ph34r: kalo ndak kira perbelanjaan aku

Keter: minyak ngan toll (RM 100) takder utang sbb beli cash (kancil seken)

Rumah: rumah sendirik.. free

Bill: api + air + internet = Rm 120

Rokok: RM 400 (+ cigars)

Makan: RM 1000 (aku makan luar, tak gheti masak.. so 24/7 makan luar)

Entertainment: RM 500

Clothing: RM 500 (in a month at least i get a pair of shoes, shirts or pants, depending on budget)

Kalo campur sumer= RM 2600... baru 2600... abih duit aku yg lain gi mana? sigh................... next month aku kira bebaik punya. Memang betul, duit tak pernah cukup... yg pening nyetuh... budjet camner pun.. at the end of the month, mesti lari punya.

Mak aih engko... clothing ngan entertainment sebulan RM1000. Ko kira ok la... duit keter takde.. dan takde masalah nak support anak bini. Aku sebulan saja untuk kereta dekat RM1xxx. Tapi entertainment ngan clothing aku tak pernah exceed RM300...

Dahsyat sungguh ko wahai Rads78 :lol:

tuh awek pun takder lagi tuh.. blanja dah gila-gila... pergh....

anyway... May is coming.... kali nih berbelanja ikut akal... bukan ikut nafsu.. azam bulan baru!!!!

Gaji tak sebanyak dulu la kot... tapi last time aku jumpa dia hidup aman damai ceria. Duit kereta sebulan RM1xxx dia masih mampu nak bayar.. tapi hidup tak la semewah dulu.

But skang aku dengar cerita dia dah kumpul cukup modal nak buat bisnes kedai alat tulis dan photostat di area USM transkerian tuh... tak tau la camna agaknya nanti. Harap dia berjaya la.

*Point aku.. kalau gaji banyak mana pun tapi masa beriadah dengan keluarga takda.. tak guna.

Mak aih engko... clothing ngan entertainment sebulan RM1000. Ko kira ok la... duit keter takde.. dan takde masalah nak support anak bini. Aku sebulan saja untuk kereta dekat RM1xxx. Tapi entertainment ngan clothing aku tak pernah exceed RM300...

Ko kira hebatlaa ada entertainment, aku langsung takder, baju yang sama gak..kasut aku jahit sendiri.. giler laa jimat tahap babaz..aku guna kaedah ini laa baru cukup..rumah + kereta +toll+minyak+ makan + bekalan dapur+bil elektrik+air+hutang PTPTN = rm 1400. anak masih kecik, rm 100 oklaa tu nasib baik menyusu badan :unsure: . dapat simpan rm 200..Lepas tu 200 bagi family,sekolah adik-adik... baki = 0. Lepas tu mintak kat abg ipar dgn muka malunya,tak dapat :unsure: . Itu dulu laa Mana ada belanja sampai org gaji rm 3000..,kenangan yang tidak dapat dilupakan.Lepas tu dapat offer kerja sedap.alhamdulilah lega, gaji rm 3000 + termasuk elaun umah, ptg2 layan anak,tgk bini :unsure: , bosan2 ada jugalaa main solitare dan terikut style goverment.

rumah + kereta +toll+minyak+ makan + bekalan dapur+bil elektrik+air+hutang PTPTN = rm 1400.

aku salute orang yang boleh control kewangan begini. Aku rasa hidup aku tak berapa berkat arr... sbb tuh banyak masuk.. dan banyak keluar.... nih skarang tgh buat calculation budget for May.... belum masukkan bil lagik (sbb bil untuk may belum sampai) just basic daily stuffs.... dah jejak RM 1900... sigh................ :unsure: argh!!!!!!!!!!!! tensen!!!

rasanye takde kot org yg penah cukup ngan gaji die...

even org kaya pun tak penah cukup ngan gaji die..

cth: Bush yg kaya raya tu.. klu die dh rasa cukup ngan kekayaan die... dh tentu die lepak je..takde la nk serang negara lain.. ehek..

budget aku tetap tiap2 bulan.

sewa = RM500

family = RM 250

bil = RM400

kereta = RM500

undi = RM300

simpan = RM100

blanje = RM200

lebih kurang RM1000 lagi, buat byar utang. biasa la bisnes...mesti byk utang

blanje aku yg rm200 tu tmasuk mkn ngan shoping. makan slalu masak kat umah. takpun tak mkn, pasal diet. tp kalau kuar weekend, blanje tak ingat. main tarik je duit. lg sejak bduit ni, aku suke brg2 branded. tp aku tak la boros sgt. at least dlm sebulan dpt beli sehelai baju cukup la.

dpt duit undi, settlekan utang. tu pun sedih, bleh simpan sbulan rm100 je. tu aku nak cari keje sampingan. aku nak saving byk skit. setle utang, ingat nak beli umah lak.

korang ni memang tak penah buat financial management ke?

korang ni memang tak penah buat financial management ke?

aku buat...

aku ni maybe bijak bbelanja skit. skit je... aku akan beli brg masa ada sale. tak kisah la baju @ brg2 keperluan harian. aku akan beli byk2. tu salah satu cara aku bjimat. brg dapur pun sama gak. aku akan beli kat tempat yg paling murah. aku dah bandingkan harga2 brg dapur kat area aku ni.

kdg2 org ckp aku mcm makcik2 beli stok byk2 simpan. tp aku peduli apa. brg aku abis je, aku ada stok. tak yah la sibuk takde duit nak beli itu ini.

tp tu la bisnes. ada turun naik. kdg2 ada benda yg tak dirancang jadi. masa tu la rasa sesak...masa tu jugak la rasa kad kedit tu penyelamat nyawa...

no, no

bukan pasal bijak belanje. ni pasal financial management.

camner nak manage finance/duit so senang idup ko

hehe~

finance aku gak senang nak diuruskan...

minyak sbln paling koman RM100, bil tenet ngan letrik dlm RM200, mkn minum dlm RM200, top up RM30 je

lain2 buat saving...

lagi satu, aku x de budget utk rokok sbb aku x merokok... hehe~ :lol:

jimat aku... untung aku x isap rokok....

huhu~~ :lol:

no, no

bukan pasal bijak belanje. ni pasal financial management.

camner nak manage finance/duit so senang idup ko

emm...means?

any suggestion?

ade sesape nak jadi guinea pig untuk ako?

sesape yang sudi sila bagitau gaji korang atau berapa banyak yang korang dapat dalam sebulan lepas pos ako ni. nanti ako akan bagitau bagaimana yang sepatutnye korang berbelanja.

ade banyak fahaman dan banyak cara dalam financial management ni. kalo tanak susah2, pegi subscribe kepada retirement plan yang ada kat bank je terus.

Edited by C-Fu

hmmm gaji 1.8k...tgk le cara berbelanja...sendiri kena control..pastu tgk gak kau duduk mana..kalau bandar tu mmg le mahal...pastu sigle/dh kawin..so byk faktor2 yang mempengaruhi gaji ni sbnrnye...

bagi aku..bila gaji besar..maka besarla keluarnye..so kesimpulannye...mmg x pernah cukup hehehe

nak joint skejap...

aku rasa aku dh bajet cukup2 duit gaji aku..

sewa: rm 350

kreta: rm 600

motor: rm 200

loan: rm 215

utang: rm 100

dapur: rm 100

makbapak: rm 100

jumlah: rm 1665

minyak: rm 40

baki: simpan..berapa aa...dalam rm 455

aku tak payah bagi duit kat bini coz dia pun keje jg, bagi kat makbapak rm 100 ja coz dorang keje kg pn blh dapat duit jg (pas tu tak payah byr utang pla tu..simpaan aja)..

tp yg spoilnya..bila aku turun KK, pas tu kebetulan pla lalu sebelah kedai buku ka, kedai cd game...mau tak habis 50 utk beli buku dgn cd. kalu ada majalah "tempur" keluar pla rm 17..jadi kadang2 kalu aku bejalan2 dgn bini kat KK, bini aku sengaja taknak lalu depan kedai2 ni...aku blh lupa diri laa kalu lalu dpn kedai2 ni..

Edited by gaman80

join sekali......keje technician PC gaji RM 800

minum dan makan..........balik rumah makan

mak bapak:RM200

moto EX5: Rm 112

STREAMYX: rM 66

sponsor minyak amoi aku pakai kupon Pertronas......RM 40.......

Credit aku Rm 30

Ni amoi aku punya sekali aku list kan...........Gaji dia RM 1200......kerje dia juz jaga kedai ngan REPAIR PC tu je....

Minum dan makan : rm 100(Estimated Only)

Kereta WAJA bulanan: Rm 700?

mak bapak :Rm 400

Kredit HP:.....RM 30 (kekadang aku sponsor gak ^_^ )

budget aku tetap tiap2 bulan.

sewa = RM500

family = RM 250

bil = RM400

kereta = RM500

undi = RM300

simpan = RM100

blanje = RM200

lebih kurang RM1000 lagi, buat byar utang. biasa la bisnes...mesti byk utang

Cik wawa, banyak betul gaji ko... aku total semua nie adalaa dlm rm 2000 semua ko belanja.. gaji aku rm 1800 pun tak cukup beb mcm nie.. wah besarlaa gaji ko nie..gaji aku mmg tak cukuplaa kalau rm 1800.

hehe~

finance aku gak senang nak diuruskan...

minyak sbln paling koman RM100, bil tenet ngan letrik dlm RM200, mkn minum dlm RM200, top up RM30 je

lain2 buat saving...

lagi satu, aku x de budget utk rokok sbb aku x merokok... hehe~ :lol:

jimat aku... untung aku x isap rokok....

huhu~~ :lol:

Minyak ko murah tu sbb ko naik motor, takder toll, takder byk duit kereta. dan ko pulak tak bagi kat family, tak bayar duit rumah sewa kira mmg laa cukup kalau mcm tu. tapi sampai bila nak dok dgn family,nak guna motor jer, mestila suatu hari nnt ko nak juga da kereta, ko save budget untuk kawin ker? klu student lagi mmg laa cukup.. aku dulu ptptn rm 3500 satu semester... cukup giler

Edited by matrik02

join sekali......keje technician PC gaji RM 800

minum dan makan..........balik rumah makan

mak bapak:RM200

moto EX5: Rm 112

STREAMYX: rM 66

sponsor minyak amoi aku pakai kupon Pertronas......RM 40.......

Credit aku Rm 30

Ni amoi aku punya sekali aku list kan...........Gaji dia RM 1200......kerje dia juz jaga kedai ngan REPAIR PC tu je....

Minum dan makan : rm 100(Estimated Only)

Kereta WAJA bulanan: Rm 700?

mak bapak :Rm 400

Kredit HP:.....RM 30 (kekadang aku sponsor gak ^_^ )

amoi ko tak bayar sewa duit rumah ker?aku totalkan pun terlebih duit gaji dia... kalau masuk duit rumah gerenti tak cukup.ko pulak balik umah makan minum kat umah, so ko tinggal dengan family mmg laa cukup.Gi kerja naik motor, tapi sampai bila nak naik motor, so kalau save budget kawin lagilaa tak cukup,blum masuk lagi sewa rumah, sampai bila nak dok dengan family, :rolleyes:

gaji aku rm 1800 pun tak cukup beb mcm nie.. wah besarlaa gaji ko nie..gaji aku mmg tak cukuplaa kalau rm 1800.

salah satu financial management yang patut diikut adalah dengan gunekan konsep "virtual jar" atau "tabung maya" dimana ko simpan beberapa % dari earning ko untuk barnag2 harian dan investment masa depan. ako gune konsep ni, memang senang idup ako. ako leh ambek cuti seminggu dua minggu pegi jalan sana jalan sini, boleh datang kerja tanak datang kerja, dan still idup ako ok. dan, ako takde kredit kad dan tak pernah nampak perlunya kredit kad tu.

so kalo 1800 earning ko, dari gaji dll...

tabung keperluan: 55% atau kurang

rm990 adalah yang paling maksima yang patut ko belanje untuk barnag keperluan harian, cam makan, duit minyak, prepaid, loan kereta, etc.

tabung derma: 5%

RM90 yang patut ko dermakan kepada sesape, cam kat masjid ke, etc.

tabung belajar: 10%

rm180 duit patut ko gune untuk education, cam gi seminar ke, beli buku, ambek hobi baru, etc. semua orang yang berjaya dalam idup mesti ada education yang berterusan sampai die mati.

tabung simpanan jangka panjang: 10%

rm180 adalah duit yang patut ko simpan untuk kegunaan masa depan dan emergency. lets say tetibe kete rosak ke, member ko eksiden ke, leh gune tabung ni untuk perkara2 camtu.

korang leh jugak buat tabung simpanan longterm yang lain2 untuk apa2 yang long term, cam contohnye tiap2 tahun korang nak pegi bejalan2 kat memane ke, atau tiap2 tahun mesti balik kampung sekali, maka create tabung longterm baru untuk bende2 camni.

tabung main2: 10%

rm180 untuk ko main2, cam shopping, belanje awek, etc.

dan tabung terpenting: tabung investment 10%

rm180 untuk satu bende yang dipanggil financial freedom ko nanti. ni akan ditambah dengan duit epf ko bile korang dah retire esok2 untuk korang idup senang lenang. duit ni jugak adalah duit yang HANYA digunakan untuk investment (main skim haram online tak dikira), cam stock market, bond, real estate, dll.

SEMUA orang yang ada financial freedom, tak kira kaya atau miskin, dapat hidup senang bila die ada ikut apa2 bentuk financial management. semua orang yang berjaya, akan teruskan pembelajaran sampai mati. sunnah nabi lak tu. dan semua orang yang berjaya, mesti bagi balik sikit kepada orang lain.

Cik wawa, banyak betul gaji ko... aku total semua nie adalaa dlm rm 2000 semua ko belanja.. gaji aku rm 1800 pun tak cukup beb mcm nie.. wah besarlaa gaji ko nie..gaji aku mmg tak cukuplaa kalau rm 1800.

takpe la. ko gaji kecik, tp utang skit. aku ni nampak je mcm gaji besar. tp byk utang. takpe...sama2 la kite berusaha utk tambah pendapatan