Jump to content
matrik02

Cukup Tak Gaji Anda Terima Sekarang?

Recommended Posts

salah satu financial management yang patut diikut adalah dengan gunekan konsep "virtual jar" atau "tabung maya" dimana ko simpan beberapa % dari earning ko untuk barnag2 harian dan investment masa depan. ako gune konsep ni, memang senang idup ako. ako leh ambek cuti seminggu dua minggu pegi jalan sana jalan sini, boleh datang kerja tanak datang kerja, dan still idup ako ok. dan, ako takde kredit kad dan tak pernah nampak perlunya kredit kad tu.

so kalo 1800 earning ko, dari gaji dll...

tabung keperluan: 55% atau kurang

rm990 adalah yang paling maksima yang patut ko belanje untuk barnag keperluan harian, cam makan, duit minyak, prepaid, loan kereta, etc.

masalahnya bayaran duit kereta dan rumah dah tetap RM 500 dan rumah rm 400..tu dah rm 900, tol minyak dah tetap.So aku nak makan ape?kalau guna financial mnagement ko nie. Belum masuk lagi makan,minum,barang keperluan harian,prepaid,tol,. Kalau masuk tu dah melebihi financial maagement ko tu.

dia dudk ngan family jat RAWANG........dia ada cakap nak sewa rumah PPRT .......dekat sikit ngan tempat kerja..........sekaarng aku tengah dok tulung dia carik rumah PPRT......

P:S non bumiputera leh jejak kaki kat PPRT ke :huh:

kalau amoi ko dok umah sewa, rasa aku tak cukup gaji dia tu... Berdasarkan yang ko listkan amoi ko punya tu,dah melebihi gaji dia skrg tu, so cukup ker gaji amoi ko tu?cukup sbb family supply blehlaa

Edited by matrik02

salah satu financial management yang patut diikut adalah dengan gunekan konsep "virtual jar" atau "tabung maya" dimana ko simpan beberapa % dari earning ko untuk barnag2 harian dan investment masa depan. ako gune konsep ni, memang senang idup ako. ako leh ambek cuti seminggu dua minggu pegi jalan sana jalan sini, boleh datang kerja tanak datang kerja, dan still idup ako ok. dan, ako takde kredit kad dan tak pernah nampak perlunya kredit kad tu.

so kalo 1800 earning ko, dari gaji dll...

tabung keperluan: 55% atau kurang

rm990 adalah yang paling maksima yang patut ko belanje untuk barnag keperluan harian, cam makan, duit minyak, prepaid, loan kereta, etc.

tabung derma: 5%

RM90 yang patut ko dermakan kepada sesape, cam kat masjid ke, etc.

tabung belajar: 10%

rm180 duit patut ko gune untuk education, cam gi seminar ke, beli buku, ambek hobi baru, etc. semua orang yang berjaya dalam idup mesti ada education yang berterusan sampai die mati.

tabung simpanan jangka panjang: 10%

rm180 adalah duit yang patut ko simpan untuk kegunaan masa depan dan emergency. lets say tetibe kete rosak ke, member ko eksiden ke, leh gune tabung ni untuk perkara2 camtu.

korang leh jugak buat tabung simpanan longterm yang lain2 untuk apa2 yang long term, cam contohnye tiap2 tahun korang nak pegi bejalan2 kat memane ke, atau tiap2 tahun mesti balik kampung sekali, maka create tabung longterm baru untuk bende2 camni.

tabung main2: 10%

rm180 untuk ko main2, cam shopping, belanje awek, etc.

dan tabung terpenting: tabung investment 10%

rm180 untuk satu bende yang dipanggil financial freedom ko nanti. ni akan ditambah dengan duit epf ko bile korang dah retire esok2 untuk korang idup senang lenang. duit ni jugak adalah duit yang HANYA digunakan untuk investment (main skim haram online tak dikira), cam stock market, bond, real estate, dll.

SEMUA orang yang ada financial freedom, tak kira kaya atau miskin, dapat hidup senang bila die ada ikut apa2 bentuk financial management. semua orang yang berjaya, akan teruskan pembelajaran sampai mati. sunnah nabi lak tu. dan semua orang yang berjaya, mesti bagi balik sikit kepada orang lain.

nnt aku nak try. mcm seronok...aku mmg suke benda2 yg ada kena mengena ngan duit ni ^_^

masalahnya bayaran duit kereta dan rumah dah tetap RM 500 dan rumah rm 400..tu dah rm 900, tol minyak dah tetap.So aku nak makan ape?kalau guna financial mnagement ko nie. Belum masuk lagi makan,minum,barang keperluan harian,prepaid,tol,. Kalau masuk tu dah melebihi financial maagement ko tu.

then maksudnye simple la.

gaya hidup ko adalah melebihi tahap yang sepatutnye. mungkin ko ambek loan kete yang tak elok. mungkin ko ambek kereta yang mahal. mungkin ko belanja makan tak ingat dunia daripada apa yang sepatutnya ko makan. mungkin ko gune prepaid banyak sangat sampai lebih elok sebenarnya kalo ko gune postpaid.

macam2 alasan leh carik. dan jugak, macam2 jalan penyelesaian untuk ko hidup dengan lebih murah leh ko carik.

for instance, ko carik tempat keje yang lebih dekat ke. atau ko jual kete, pakai motor. jangan belanje awek.

instead of kasut gucci, ko beli kasut vincci.

instead of tie rm70 topman, ko beli tie rm10 sungeiwang.

instead of makan kat sushi king, ko buat sushi snirik.

instead of tunggu 10 minit gerai masak nasik goreng, ko bawak bekal nasik goreng dari rumah.

instead of beli sayur kat mini market, ko beli sayur kat tesco yang 5km lebih jauh.

instead of beli sayur kat tesco, ko buat deal untuk beli sayur2 dan barang harian rumah dari pengedar terus.

Edited by C-Fu

Perrgh... C-fu dah jadi CFP (Certified Financial Planner).. muahaha. Tapi memang secara praktisnya calculation dan recommendation daripada beliau benar2 mampu menyelamatkan poket anda daripada kosong sebelum akhir bulan.

Jika dilihat, untuk apa kita bekerja dan ke mana wang dibelanjakan memang ada banyak sangat, tapi boleh dikategorikan kepada bahagian2 yang tertentu. Selain itu, unsur2 untuk tabungan/simpanan perlu ada sama ada:

(1) Simpanan Kecemasan (Simpanan untuk emergency seperti kemalangan, sakit, diberhenti kerja, keluarga etc.)

(2) Pelaburan (ASB, ASW2020, Stock Exchange, Bursa Malaysia, Kahwin, Aset spt rumah/tanah etc.)

(3) Insurans (Untuk melindungi diri dan keluarga)

Sekurang2nya perlu mengalokasikan 20% daripada duit gaji anda untuk tujuan ini.

gaji aku RM300 je sebulan ok je survive... :rolleyes:

gaji aku RM0.00 je sebulan, hidop menumpang :unsure:

nnt aku nak try. mcm seronok...aku mmg suke benda2 yg ada kena mengena ngan duit ni ^_^

kalo self-employed cam ako, kene reserve 20-30% gaji ko untuk cukai sebelum start tolak 55%, 10%, 5% dll tu.

actually cara ni tak habis lagi. ko kene setup duit ko so bile dapat gaji je, maka duit2 tu akan dihantar terus ke "tabung2" aka savings account.

ye, kalo gaji ko 1800, maka bile dapat je gaji, 990 akan automatik dihantar ke savings account #1, 180 ke savings account #2, dll. senang, cepat, dan efisyen. dan menyusahkan ko untuk secara sengaja atau tak sengaja keluarkan duit yang lebih untuk kegunaan yang lain dari tabung tu.

kat mesia ako tak check sangat, tapi kalo kat ostolia, ING nye savings account yang paling best pasal dapat 4.5% interest, yang tertinggi dalam semua savings account kat bank2 lain kat situ. kat mesia ako tak check, tapi ING kan dah masuk mesia dah baru2 ni. so mungkin sama kot rate die.

Edited by C-Fu

bersyukur la dgn apa yg ada....klu gaji kecik belanja pn kecik la...klu gaji besau,belanja pn jadik besau...maknanya.wal asal balik hasil lerrr...kita kena brsyukur dgn apa yg ada..Ingat.Kemewahan kita leh di tarik balik dgn sekelip mata sahaja.kita tetap di uji biarpn dlm keadaan susah mahupun senang..may Allah bless we all..

Aku pon buat financial management yang macam C-Fu buat tu..

40% -> roll dalam bisnes

40% -> untuk perbelanjaan (bayar bil, makan, minum, joli, shopping, derma)

10% -> investment

10% -> untuk simpanan

Akaun bank aku jer ada 4.. kekeke.. asing2kan supaya tak terambil bahagian lain..

Satu lagi yang penting selain financial management macam di atas ialah pembinaan aset..

(2) Pelaburan (ASB, ASW2020, Stock Exchange, Bursa Malaysia, Kahwin, Aset spt rumah/tanah etc.)

Biler sebut aset kene faham ape itu yang dikatakan aset... Bahasa mudah aset hanya bermakna aset apabila ianya boleh menambahkan duit poket dan bukan mengurangkan duit poket..

Contoh rumah boleh terkategori samaada aset ataupon liabiliti:

-Aset kalo rumah tue untuk disewa di mana terdapat keuntungan disitu..

-Aset kalo rumah tue cadang untuk dijual dengan harga yang lebih tinggi dari harga beli..

-Aset kalo rumah dijadikan kedai runcit ker dimana boleh menambahkan duit

-Liabiliti kalo rumah tu untuk diduduki.. Sebab duit banyak keluar dari pada masuk.. Kenapa?? sebab biler duduk kat umah tu kene bayar bil, maintenance, harga beli rumah tue, interest dari loan.. Ada tak duit masuk dari rumah tue??

Jadi cash flow kene jaga.. Dapat income lebihkan kepada membina aset yang boleh mendatangkan pasive income.. Nak belanja guna duit sebahagian dari pasive income tue jer.. Biler jaga cash flow duit korang akan bertambah bukan berkurang dan korang akan bebas masalah kewangan..

aku berminat lak pasal financial management ni...hmm selama aku keje dh 4 thn ni satu sen pon aku x de simpan...tapi ada lah barang yg aku beli...

tabung derma: 5%

RM90 yang patut ko dermakan kepada sesape, cam kat masjid ke, etc.

bila aku pikir2 betul gak ek...sebab aku jarang derma kat masjid ke,bersamamu ke...tapi duit aku selalu bagi kat anak2 buah aku,adik2 aku...ok ker?

dan tabung terpenting: tabung investment 10%

rm180 untuk satu bende yang dipanggil financial freedom ko nanti. ni akan ditambah dengan duit epf ko bile korang dah retire esok2 untuk korang idup senang lenang. duit ni jugak adalah duit yang HANYA digunakan untuk investment (main skim haram online tak dikira), cam stock market, bond, real estate, dll.

ko ada contoh2 ke tempat yang sesuai utk invest..aku ni x de lah tau sgt nak invest2 ni..tapi minat tu ada...

lagi satu aku suka pakai kredit card..sebab nye kalau kita x de cash..kita leh beli barang tu...lgpon skang kan byk yang 0% interest..cuma baper byk kita wat utang tu je la kena control

0% interest tu tipu je. true, kene kontrol hutang, tapi berape kerat sangat yang betul2 kontrol? tak sampai 5% dari penghutang.

bile lambat sikit je bayar, walaupon sejam, interest die akan terus naik mendadak. ini yang objektif yang die nak capai sebenarnye.

ako takde personal kredit kad. tengok lah, bile dah besar sket ako apply la.

tempat untuk invest? asn, asb, forex (bukan forex online haram tu), saham, bond, reit, dll

kalo duit ko nak bagi kat anak2 buah tu kira derma gak la. cuma kene konsisten.

kalo 4 tahun ko tak pernah simpan, ko try je buat ni untuk 6 bulan maksimum. ko leh rasa yang diri ko best, yang ko in control untuk hidup ko. bukan belanja ikut perasaan, tapi belanje ikut otak. ko start mencari bargain deals, warehouse sales, dll. idup ko memang jadi lebih best pasal lepas 6 bulan ko sedar yang masa depan ko memang terjamin.

aku rasa aku nk ikut la cara yg tuan C-fu tunjuk tu tapi tak tau camana nk buat..

p/s: cik wawa, fai wawa tu adik cik ka?

kalo 4 tahun ko tak pernah simpan, ko try je buat ni untuk 6 bulan maksimum. ko leh rasa yang diri ko best, yang ko in control untuk hidup ko. bukan belanja ikut perasaan, tapi belanje ikut otak. ko start mencari bargain deals, warehouse sales, dll. idup ko memang jadi lebih best pasal lepas 6 bulan ko sedar yang masa depan ko memang terjamin.

yosssha....aku nk try wat...dan lihat hasil nye...so terpaksa lah aku mengucapkan goodbye to credit card.... :D

p/s: cik wawa, fai wawa tu adik cik ka?

huhu...takde la. aku tak kenal pun dia...tp sedara seislam la ^_^

aku mmg takleh kalau takde kad kedit. aku kalau bleh, semua nak masuk income aku kat bank. bisnes sendiri, rgi guna cash. dan aku ni pulak jenis malas nak gi cash kan cek.

tp penggunaan kad kedit aku terhad. kalau tempat yg bleh bayar guna bankcard, aku guna bankcard. kalau takde, baru aku guna kad kedit. dan aku terus byar online. buat masa ni lom penah lagi aku tangguh byar kad kedit.

aku lom buat income tax lg...salah tak kalau takde income tax?

Edited by Cik_Wawa

gaji aku RM300 je sebulan ok je survive... :rolleyes:

bro tu mas kasi elaun tu..bukan gaji....makan pakai semua support memang leh idup..tapi takpe nanti bro abis belaja..keje gaji bro masyuk..kalah kami dalam forum ni..nanti kene pakai financial planning c-fu kasi tu kot...

p/s: aku dulu disiksa dengan installment waja almost 900/month..then aku decide jual taun lepas..sekarang pakai iswara ..baru aku rase aku orang kaya...

contoh bijak belanje: kalo orang tu resourceful, dan kuat berusaha, die akan carik kontek kat kastam dan beli kereta dengan harga kastam nye price - kete yang harga gune AP.

ade bebaru ni sorang mamat nak jual murcielago kat ako, RM900,000 sahaja. memang murah gile, tapi die ingat ako bodo ke hape, die beli takat kurang 450k je! memang chinaman habis!

elok gak ko tak amik....pakai keta tu kt malaysia kompem rasa macam alien......lagi pun takder jalan kt malaysia ni yg ko boleh rasa nikmat bawa keta tu....kecuali ko beraya kt KL....time tu jalan dah clear.... ^_^

area rumah ako memang area kete2 gitu, so jalan pon memang ok :D

contoh bijak belanje: kalo orang tu resourceful, dan kuat berusaha, die akan carik kontek kat kastam dan beli kereta dengan harga kastam nye price - kete yang harga gune AP.

ade bebaru ni sorang mamat nak jual murcielago kat ako, RM900,000 sahaja. memang murah gile, tapi die ingat ako bodo ke hape, die beli takat kurang 450k je! memang chinaman habis!

Wah!! Kalo aku nak angkat kereta nanti aku kene cari ko c-fu.. banyak beza tue.. galardo takde ker??

aku?

Father & mather - 400 <--- for me mereka lebih layak terima banyak. aku tak paham kenapa sesetengah2 dari korang minima untuk org tua tapi lebih banyak spend untuk bil...

aku?

Father & mather - 400 <--- for me mereka lebih layak terima banyak. aku tak paham kenapa sesetengah2 dari korang minima untuk org tua tapi lebih banyak spend untuk bil...

kenapa mak ayah ko mintak duit ker drp ko?bagi aku laa jumlah yang bagi adalah sbagai pengorbanan mereka dan mereka sudah tentu mempunyai punca pendapatan yang lain. Adakah keberkatan berdasarkan jumlah amount yang diberikan?

aku?

ko ckp aku ke byar bil lebih byk dr bg family? huhu...aku ada bisnes. pasal tempat bisnes ngan tempat tinggal aku sama, tu yg bil aku byk. aku kira skali je, malas nak masuk budget bisnes.

ke ko nak aku catu lektrik & air kat taska aku ni? takyah bagi budak2 mandi & minum, takyah bukak kipas, biar diorg panas bpeluh2?

alhamdulillah, mak & abah aku org yg sgt memahami... kdg2 diorg yg risaukan aku tak berduit pasal bg byk tu kat diorg. tp walau aku tak berduit mcmana pun, aku takkan kurangkan bahagian diorg...biar la bil tak bayar pun, aku tak kisah. biar aku bhutang sana sini pun, aku tak kisah...

aku?

because mereka lebih layak terima LEBIH BANYAK dari 400 la ko patut bagi ikut kemampuan. 10%.

patut spend lebih banyak untuk perbaiki diri, dengan 10% pembelajaran, 10% investment, dll. jadi bile ko dah kaye esok2, ko nak bagi 2 3 ribu kat mak bapak pon takde prob dah.

leh bagitau berape banyak ko belanje untuk bende2 lain?