Jump to content
khairul8008

Mencari Panel Solar

Recommended Posts

sy nak buat pasang di rumah sebagai tenaga elektrik . kawasan rumah ayah sy selalu x ada elektrik so ingat boleh la tengok TV kalu balik Kg.

x tau laa

berapa harganya yee

sy nak buat pasang di rumah sebagai tenaga elektrik . kawasan rumah ayah sy selalu x ada elektrik so ingat boleh la tengok TV kalu balik Kg.

x tau laa

berapa harganya yee

tadaklah mahal sangat..tapi nanti saya tanya kawan boleh ke guna untuk tengok tv..

menarik

tenaga letrik tu boleh simpan tak?

contoh, kalau black out malam, bole guna tak letrik daripada solar yang disimpan?

menarik ni

aku pon cam berminat je... berapa harga?

Gang sume sebenarnya akau tak tahun sangat. Tapi baru baru ni adalah aku jumpa satu member baru. kerja dia memang buat panel solar untuk menghasilkan letrik. Yg bestnya dia bukan beli panel solar tu tapi dia buat sendiri one by one. Memang aku respect dengan mamat ni. Nantilah aku tengah cuba nak contact dia..kalau ada apa apa info nanti aku share kat sini.

nanti kasik info ye cenekang

kalau ada tenaga solar ni, aku bole save duit utk buat pertanian

tak payah nak masuk letrik dengan tak payah nak bayo bulan2 utk gerakkan pam

rasanya tenaga letrik bole simpan kan? sebab sistem yang aku nak pakai ni, kena jalan jugak waktu malam

bukan jalan 24 jam, cuma setiap 5 jam kena jalankan pam dalam 5-10 minit setiap hari

p.s:kawasan projek pertanian aku xda letrik lagi, sekarang nak cari alternatif lain selain daripada panggil tnb pasang kabel.

nanti kasik info ye cenekang

kalau ada tenaga solar ni, aku bole save duit utk buat pertanian

tak payah nak masuk letrik dengan tak payah nak bayo bulan2 utk gerakkan pam

rasanya tenaga letrik bole simpan kan? sebab sistem yang aku nak pakai ni, kena jalan jugak waktu malam

bukan jalan 24 jam, cuma setiap 5 jam kena jalankan pam dalam 5-10 minit setiap hari

p.s:kawasan projek pertanian aku xda letrik lagi, sekarang nak cari alternatif lain selain daripada panggil tnb pasang kabel.

Ko nyer tanah tu dekat tak ngan sungai...kalau dekat leh guna turbin utk elektrik..aku penah tengok satu kebun kat kampung aku guna turbin kat tepi sungai..dia nie cam generator utk elektrik la..tapi cam kompleks skit la.

tempat tu dekat dengan sungai, tapi air tak bergerak, banyak sampah sarap, bila kemarau, air tu kering

nie pasal solar...

http://www.scitoys.com/scitoys/scitoys/echem/echem2.html

air plak aku tak amik dari sungai walaupon dekat... aku nak buat tiub well

hujung bulan ni aku nak ke taiping, blajar buat tiub well sendiri dengan kawan aku

mmg dah ada telaga kat kawasan pertanian aku tu, tapi dah kena timbus dengan tanah, so aku just cucuk je batang paip dalam bekas telaga tu. harga kos dalam RM300 kot, lupa plak... kalau upah orang utk buat tiub well RM1k

aku nak buat fertigasi, tak boleh ambil air sebarangan, samada air paip @ tiub well

skang ni nak cari jalan utk jimat kos lah.

air = tiub well

letrik = solar (sebelum ni mmg ada terfikir nak pakai solar, tapi xtau nak tanya kat mana)

tunggu cenekang bagi respon.

berapa zul offer utk buat solar?

saya pon ada dengar servis zul mahal sket, sesuai dengan tahap pro yang dia ada.

tunggu cenekang bagi respon.

berapa zul offer utk buat solar?

saya pon ada dengar servis zul mahal sket, sesuai dengan tahap pro yang dia ada.

Ok kengkawan saya baru dapat info dari sahabat yg buat panel ni.

Ada banyak yg kena ambil kira sebelum sesebuah panel solar itu boleh dibina..antaranya adalah:-

1) berapa banyak watt atau kapasiti yg diperlukan ..watt in bergantung pulak kepada jenis barangan letrik yg digunakan

seperti contohyan kalau seterika 1000 watt, kalau setakat lampu tu watt nya kecik ajer..

2)nak guna siang dan malam, atau siang ajer, atau malam ajer..ini semua penting untuk pengiraan jumlah panel solar

yg akan dgunakan dan juga jenis dan saiz inverter.

3)Tahap kepanasan kawasan yg nak pasang panel solar. Kalau selalu hujan dan asyik mendung ajer..collcetion of energy by solar panel akan kurang, so maybe number of solar panel kena banyak.

Pendekata ada banyak perkara dan pengiraan yg pelu dilakukan untuk membina solar panel ni.

Tapi kalau setakat untuk hidupkan lampu, pum air, tv dan komputer, solar panel ni memang tak ada masalah

untuk membekalkan energy yg dikehendaki.

Estimate untuk 4 solar panel, dengan 500 watt, termasuk battery lebih kurang RM15,000.00

Itu kalau 4 solar panel ler..

perghhh... RM15k

tapi berbaloi sangat2 utk long term

hasil daripada pembacaan aku, mmg kena kira berapa watt yang nak guna

perghhh... RM15k

tapi berbaloi sangat2 utk long term

hasil daripada pembacaan aku, mmg kena kira berapa watt yang nak guna

memang solar tak dinafikan mahal..

ngko kene nengok plak kesan2 negatif die.. tak mustahil mende ni rosak tau tak ? jangkahayat bateri... panel solar pecah ke..

So, RM 15000 untuk 4 keping panel solar dan untuk tujuan pertanian kecik2 camtu.. aku rasa cam tak berbaloi...

nak letak kat rumah biase pun.... huhuh.. bil api bulan2 kat rumah tak sampai RM100 sebulan.. setahun RM1000.. 15 tahun baru sama dengan RM15,000.. so.. solar boleh tahan sampai bile ? 40 tahun ? 50 tahun ? by that time, dah ade teknologi baru dan kalo panel solar ni dijual, harga die ntah2 RM 150 je time tu..

Kene fikir a baik2.. ni pandangan aku..

aku pernah pergi Zul Design time skolah dulu. die kata panel solar sebesar buku latihan tu RM 500. mende tu pecah sebab budak2 yang datang melawat tempat die seblum tu gatal tangan tak pernah nengok panel solar.. so.. takleh nak kata ape.. kesian pun ade..

tulah pasal RM15k memang mahal..tapi kalau dah tadak TNB nak buat camana..nak tak nak kena pakai solar ler..

takkpun beli genset ajer..yg kecik tu baru RM900 saje..

terpulanglah pada korang..

Skrg pun dah ada genset diesel d rumah , cuma x tahan tu bunyinya tahap gaban.Lepas minyak naik harga tersangat terasanya sangat pakai genset

Pakai UPS tahap dewa nyer...hahahahah..charge kat UMah...lepas tu antar kat kebun....dah tu on kan..leh guna gakk hehehe..aku dulu penah nengok advertive UPS yang ble digunakan utk macam Pasar malam.. hehe tapi tak ta ler keberkesananya...kalau setakat lampu tu leh la jln kot

betul gak slaughters

bila fikir2 balik, better suruh TNB g pasang letrik terus

solar ni kira last alternatif la kot, kalau2 tnb xbole pasang letrik

mana tau kot2 kawasan yang nak pakai letrik tu tengah2 hutan dan tak berbaloi bagi tnb nak tarik kabel pasang letrik

ada kawasan sabah/s'wak pakai solar. sebab nak majukan kawasan tersebut. tapi gov yang support ar