Jump to content
Slvrchair

Vocabulary Kelantan

Recommended Posts

mung ni ponde ke dok? sikik2 kato maroh. bengong tol. otok letok kak ****. dok pikir nnegatip dapak gapo la weh

aku t'tanye2 ... C-fu nh orge mano ... faseh jahh kecek klate .. :huh:

Edited by katak_dancing

Pokcik c-fu nih kawe tngok supo malu2 jah nok ngaku dio ore klate.tngok ko gayo dio nulis supo doh nga ore klate..yo ko pokcik?nok malu gapo gak....huhuhuh,gomo klate gomo :ph34r:

Sapo ore klate kat forum putero nih,mitok tolong akak tlunjuk.kawe nok tera bile sore2..nok tau ado brapo ore budok kelate.. :rolleyes:

Edited by kunyit09

klo tak salah aku dulu ada satu thread utk orang kelantan... samada dekat ruangan sembang, @ AKTIVITI... sana ada ngaku sorang2 saper ore kelate...

betul.

jangan dilayan mamat2 newbie ponde yang malas nak search.

ore klate ni ada spirit/chemisty hokmano kalu baloh maso dok kampung bilo tubik jah dr klate demo tu akan baik. kawe ni kalu jupo ore klate ni memeng suko lah. ado sekali tu kawe gi seminar tp gak hok we ceramoh ghamai ore kelate.hok lucunya we ceramoh dale loghat kelate. geger jadi bilo pakat suko.

tp loghat klate banyok jenis dio ikut daeroh pulok. kawe loghat kg sebeloh pun ado hok tok pahe.

cth: masa mula2 g umoh tok tua, dio hide air panas. pah tu dio suruh sayo "legu". sayo kato takpo lah.masalahnyo kawe pon tok pahe gapo "legu". kak ipar tegok kawe mace bego jah dia pun tanya " pahe dok".kawe oyak tok pahe. dia kato "legu" tu campur ngan air sejuk.malu kawe.. :D

co'nar = belok

dok ca'ro = tak hirau

gustan = undur belakang

kalam = pencil (arab = kalam)

skil = pembaris

co'keh = cungkil

bego = bingung

legu = campur

pahe = faham

hi'de = hidang

so = satu

pat = empat

ne = enam

ne las = enam belas

wo uloh = dua puluh

tigo amah = RM 1.50

samah = RM 0.50

si'yar = RM 1.00

keto = kereta

keto sodok = kereta jentolak

keto keh = kereta pengaut

woh se'to = buah manggis

dok berambat = kejar-mengejar

woh sawo nilo = buah ciku

gong = tolol

kutir = cubit

gho'be = karut

hahahha lucu gak crite airina tu..sama cam aku la,ni 1st time dengar loghat kelantan orang sebut legu = campur......So lagi hok aku baru dengar u'wa,makna dia orang yang t'lekat makanan and nok kan air. Padahal asal kelantan tapi ada gak loghat kelantan yang aku tak pernah dengar.maybe ni perkataan orang2 tua dulu kot... :lol:

**oops, ada orang marah**

Edited by WisePrince

aku tak berapa paham dengan sesetengah orang yang amat bencikan orang kelantan dan terengganu.

1. sebab org kelantan dan terengganu suke berkelompok ngan dia orang je. jawabnya, sebab kadang2 dia orang susah nak tukar dialek standard. lagi satu diaorg pun nak teman interaksi dalam bahasa sendiri, rindu, gian kat bahasa sendiri. ideologi ni sama dengan student malaysia yang belajar kat luar negara.. rindunya kat bahasa malaysia tu yang buat diaorg ni excited nak jumpa rakan2 senegara. selain tu, boleh la bercerita pasal negara tanah tumpah air..

2. sebab mereka bila bergeng samseng. aku rasa tak benar.. kalo individu ada group, dengan hormon yang tak stabil, akal tak kuat, tak ada didikan kerohanian yang mantap, tak mustahil individu akan jadi tak bersopan sikit. ini biasa jadi kepada mereka yang mencari identiti diri sendiri dan tak ada contoh role model yang baik. kalau ada, lupa sifat2 role model tu, kena ada orang ingatkan. bende ni mana2 orang pun sama. pantai timur ke, lain2 negeri pun ada gak samseng. tapi, mesti ada yang baik2..

3. maaf untuk cakap nih,tapi ni mmg apa yang aku dapat setelah tanya kepada mereka yang anti-kelantanese. kebanyakan responden perempuan. diaorg kata, "org pantai timur ni kebanyakannya tak capai standard diaorg." standard ni merujuk lifestyle, fashion, penerimaan sosial. katanya,orang kelantan comot,selekeh. ?! :blink: (apa yang mereka cakap, jgn la marah saya) "kalau diaorg nak try dressing dan makeup pun, tak masuk, tak jadi,tak kena fashion diaorg tu.. tak capai standard kitaorg.." (kebanyakan yg cakap macam ni adalah girls uptownace..) (tapi beware, uptownace boys ramai yang ada hati kat mek klate..)(mostly,not all ok)

pada aku, diaorg ni lah yang dah makeup terlebih sebenarnya, kakak pakai baju adik. adik pakai baju abang.. rambut kerinting jadikan lurus walhal bagi sesiapa yang belajar biologi, kerinting adalah dominan dan lurus adalah resesif... natural beauty given from Allah is the best..

inilah findings yang aku dapat dalam assignment aku.. orait,ciow, jgn panas ngan aku eh.. :lol:

hahah ni lagi sorang lain kali masuk bagi salam...ni topik camne nk guna bahse selain dari bahse standard...kalau rs nk bg pendapat pasal kenegerian sila buka topik sendiri...beb stop being so naive

ado beberapo pos mencarut... aku terpaksa edit.. kira terima kasih la aku tak kasik merit

maroh kot kelate sudoh kakah nih = marah gune bahasa kelantan jer la

WisePrince..biase la org.Cube tgk budak2 Mesia yg study kat oversea.Kalau jumper geng mesia.Ade ker dieorang nak stay lagi ngan org sane??(kalau aweks jgn citer la :P )

Biar aku tambah/betulkan sikit

tok ca'ro = tak kisah

guste' = reverse

pehe = faham

ambat = halau

pekdoh = faedah

meh = mari / ikut CTH : "meh sini" (mari sini) / "Meh smeta" (mari sebentar)

smeta = sekejap

gapo = ape

te' = pukul

baloh = bergaduh

tu jah hok aku ingat...tok tahu nok tulih gapo :):lol::ph34r:

tambah sikit..

supik = plastik

bekah = bekas

tohok = buang

gak (selalunya digunakan apabila seseorang tu tengah marah/malas nk layan/EMO).Contoh : Gapo gak...Bukok gak...(Mengikut kesesuaian)

Edited by Rezolles_Net

ni link asal http://www.geocities.com/kelate_uum/bhs.htm

to sesape yang nak belaja loghat kelantan atau yg ade hajat nak kahwen dgn org kelantan..baik blajar kalu x..pening ppalo..heehehe..:P

Vocabulary :

Kelantan + English?? = "Kelantalish"

Ada beberapa "bunga bahasa" dalam loghat kelantan yang unik.. Antaranya:

Seperkara lagi, ada diantara perkataan dalam penggunaan biasa loghat Kelantan di anggap TABOO dalam loghat yang lain, atau sekurang-kurangnya tak manis didengar pengertiannya di dalam loghat tempat lain...Yang popular digunakan antaranya:

Biasanya perkataan yang berakhir dengan`an','am','ang' diganti dengan `e'. cth :

Akhir sekali, peranan "SABDU" dalam loghat Kelantan. Begitu besar dan boleh membezakan langit dengan bumi.Sekadar contoh,

so itula tutorial kite ttg bhs kelantan...(kl nk himpun bnyk lg)

P/s: Ni membe aku anta email hehehe so good luck cari orang kelantan.... ;)

Ni aku nak tambah cikit...

Jongkako - Sesorang yang ditugaskan untuk menghidangkan hidangan

makanan semasa kenduri kahwin

Jerung Dinding - Bahagian tepi dinding atau bucu dinding(camtu la lbih Kurang)

Kha`ko dinding - Kerangka dinding(tul ke nih aku translate? ^_^ )

Edited by kunyit09

ore klate ni ada spirit/chemisty hokmano kalu baloh maso dok kampung bilo tubik jah dr klate demo tu akan baik. kawe ni kalu jupo ore klate ni memeng suko lah. ado sekali tu kawe gi seminar tp gak hok we ceramoh ghamai ore kelate.hok lucunya we ceramoh dale loghat kelate. geger jadi bilo pakat suko.

tp loghat klate banyok jenis dio ikut daeroh pulok. kawe loghat kg sebeloh pun ado hok tok pahe.

cth: masa mula2 g umoh tok tua, dio hide air panas. pah tu dio suruh sayo "legu". sayo kato takpo lah.masalahnyo kawe pon tok pahe gapo "legu". kak ipar tegok kawe mace bego jah dia pun tanya " pahe dok".kawe oyak tok pahe. dia kato "legu" tu campur ngan air sejuk.malu kawe.. :D

co'nar = belok

dok ca'ro = tak hirau

gustan = undur belakang

kalam = pencil (arab = kalam)

skil = pembaris

co'keh = cungkil

bego = bingung

legu = campur

pahe = faham

hi'de = hidang

so = satu

pat = empat

ne = enam

ne las = enam belas

wo uloh = dua puluh

tigo amah = RM 1.50

samah = RM 0.50

si'yar = RM 1.00

keto = kereta

keto sodok = kereta jentolak

keto keh = kereta pengaut

woh se'to = buah manggis

dok berambat = kejar-mengejar

woh sawo nilo = buah ciku

gong = tolol

kutir = cubit

gho'be = karut

huduhnye bahase..

Edited by cipeng

huduhnye bahase..

biar bahasa huduh asal budi bahasa x huduh, macam post ko nie dok kutuk bahasa orang, apehal?

huduhnye bahase..

stiap bhs .. ader keistimewaannye ... :)

Edited by katak_dancing

huduhnye bahase..

jgn llaa ckp cam tuu..

ramai yg terasa nanti.. :huh:

itu respon yang biasa bagi mereka yang langsung sepatah haram tak paham bahse klate ni....hehehe don worry just be cool... ;)

normal aa bangsa melayu memang camni..typical....mostly aku jumpa bangsa melayu suka mengata sesama sendiri sebnarnya...nak2 yg perasan dok area bandar...dorang memang jenis tak igt asal usul...pastu dia pikir org yg duduk pantai timur terutamanya adalah penduduk yg mundur dan kolot serta bahasa semacam asing bagi mereka...walhal jika dikaji sendiri...ko duduk tempat tu..negeri terkaya dimalaysia..adalah pantai timur..negeri yg banyak menyumbangkan hasil bumi...rakyat terpintar dimalaysia kebanyakanya lahir dan dibsarkan di pantai timur...yg belajar sampai uni overseas seme org pantai timur yg ramai pada pemerhatian aku..cuma yg mengkaji tu di tgk satu sudut yg sempit je..dia tak kaji secara mendalam...tu timbul issue2 busuk dan bcain seperti diatas...kaji baru 1percent dia dah decide itu ini...sebab diawal kelahiran dan dia dibersarkan dgn menanam pemikiran bahawa org pantai timur mundur.kolot.kurang bijak.tiada teknologi...kadang2 geli hati aku tgk gelagat2 budak2 hingusan yg berpikiran sebegitu..yg mengkaji sampai ke universiti segala...muahahhhaahhaha....dia tanak bukak pintu hati dgn biji mata sebnarnya...aku tak heran laaa napa dorang pikir camtu...sebab dorang ni ditanam perasaan dan pemikiran sebegitu dari kecik lagi...kalau mak ayah berpikir camtu...maka aanak2 akan pikir sesempit begitu..jumpa plak member2 yg satu geng sempit pemikiran..maka wujudlaa....

HUDUHNYA BAHASA NI

ORG PANTAI TIMUR TERUTAMA KELANTAN TAK TAHU MAKE UP.BERFESYEN ETC

BERGAUL DGN KAUM MEREKA SAHAJA

seperti petikan2 diatas<<<sikap bangsa melayu yg kononnya >>>>>>> takkan hilang melayu didunia...podah cit...memalukan bangsa je...belajar tinggi2 apa yg dipelajari akhirnya mencerca anak bangsa sendiri...