Jump to content
croomaniac

Macs Vs Windows

Recommended Posts

emm ....apa la ..org buat berniaga mmg selalu kata keluaran dia baik ....kita sebagai pengguna ...kena la pandai2 menilai. dan jgn la tau jadi pengguna je . jadi la pereka or apa2 la.

komen pun tak guna. buat sendiri tengokkkkkkk....

Pasal Mac vs PC....ada kelebihan dan kekurangan tersendiri.. Ini pengalaman saya sendiri dari G3 ke G5 dan dari 486 hingga P4.

Mac memang banyak digunakan dalan DP (Desktop Publishing) sebab ia telah lama digunakan sejak DP mula diperkenalkan. Masa tu PC based masih terlalu ketinggalan dalam kerja-kerja grafik. Tapi sekarang ia telah berubah boleh dikatakan setaraf antara kedua dua-duanya. Kebanyakan DP company banyak menggunakan Mac sebab memang mereka dah familiar dengan Mac enviroment dan software untuk DP memang banyak dihasilkan khusus untuk MAc. Itu sebabnya dikalangan DP co menggunakan Mac. Satu lagi sebelum kedatangan era P4, Mac memang terkenal dengan stability jika dibandingkan dengan Pentium Pro, P2, P3 dan sebelum era windows XP seperti Win 3.1 , win95, 98, ME. Begitu juga dengan Videografi. Sebelum ini untuk menghasilkan videografi dengan PC adalah hampir mustahil. Itu sebabnya mereka menggunakan Mac untuk tujuan editing dan sebagainya. Tetapi sekarang hampir semua P4 dapat menghasilkan high quality video jika configuration yang betul dan gajet yang bersesuaian. Cuma memang terdapat perbezaan dari cepat dan lambat. Sebagai contoh jangan samakan G5 64 bit dengan P4 1.5 dan jangan samakan P4 3.2 HT dengan G4. Ini tidak termasuk kalau kita buat perbandingan tentang motherboard, Graphic card, memory dan sebagainya.

Satu lagi tentang software itu sendiri. Memang tidak dapat dinafikan untuk mac software agak terhad (bukan bermakna kurang) jika dibandingkan dengan PC. Dan satu lagi kadang kala sofware yang dibuat untuk kedua-kedua platform berbeza dari segi performance. Sebagai contoh Adobe Photoshop lebih baik jika digunakan bersama Mac (G4-G5) tetapi Adobe after effects lebih baik jika digunakan dengan P4 (HT 3.0 ke atas) begitu juga sebaliknya.

Saya yang terlibat dalam Video edting/grafik memang menggunakan kedua-duanya. Untuk edting video saya gunakan Mac bukan sebab performance tetapi disebabkan saya suka software editing seperti Final cut Pro sebab terdapat ciri-ciri yang istimewa yang tidak terdapat dalam software pada Pc Based. Tapi untuk encoding (VCD/DVD) saya lebih suka guna PC based sperti Tsunami Mpeg sebab quality lebih baik jika kita gunakan encoder yang ada untuk Mac.

Seperti saya katakan tadi pada masa ini kedua-dua Platform Mac / pC masing ada kelebihan kekurangan tersendiri kalau dibuat perbandingan agak panjang. Apa yang saya katakan tadi adalah berdasrkan pengalaman mengunakan kedua-dua mesin Mac / PC dan bukannya satu Benchmark.

aku suke MAC pasal "cube ko bayangkan ko duk kat starbucks pakai MAC" perghh.... julung2 kali tu org pakai mac duk kat starbucks. wahhaahahaha....

Aku bermula pakai mac dizaman mac klasik lagik (era 90an...sehingga le sekarang)...dan aku amat setuju jika pendapat mengatakan bahawa mac amat sesuai utk mereka yang professional didlm profession yang berkaitan,,..dan amat sesuai utk kerja editing video dan yang seangkatanye...

Dan WIndow pulak ade kelebihan sendiri...didlm bidang seangakatan nye jugek le..

Pendapat 2 sen aku

Orait

mm... nak tanye skit. ak skang ni kat U, byk asgmnt kena wat. tgh dlm dilema nk bli computer, nk bli wndows based ke Mac? bajet dlm RM 4k. ak x mnt sgt game dlm computer, da ade PS2 cukup la. ak minat photo editing ngan illustrating, tp sbg hobi je,gune photoshop. pas tu nak tanye, mac nyer komputer ade x sw cam MSofis cam powerpoint ngan words/excel?kalu ade, de punye file ble gune dlm windows based comp x?ak da biase gune windows based pc slama 10 thn, boring la asyk tgk benda yg same je..

mm... nak tanye skit. ak skang ni kat U, byk asgmnt kena wat. tgh dlm dilema nk bli computer, nk bli wndows based ke Mac? bajet dlm RM 4k. ak x mnt sgt game dlm computer, da ade PS2 cukup la. ak minat photo editing ngan illustrating, tp sbg hobi je,gune photoshop. pas tu nak tanye, mac nyer komputer ade x sw cam MSofis cam powerpoint ngan words/excel?kalu ade, de punye file ble gune dlm windows based comp x?ak da biase gune windows based pc slama 10 thn, boring la asyk tgk benda yg same je..

Pakai photoshop dalam mac lagi best dan senang dpd guna dlm pc. Microsoft Office Macintosh Version memang ada dan yang terbaru ialah Version 2004 dan document yang dihasilkan buleh di crossplatformkan. (Maknanya ko boleh bukak semua document la termasuk Word file, Powerpoint, excel, dan lain2 dalam mac dan bukak file yang sama dalam windows, dan sebaliknya).

Ko nak beli ape, desktop ke laptop. Kalau nak beli laptop tunggule powerbook g5 tgh taun nih. Kalau nak tengok price listing, pegi kat www.macasia.com.my. smile.gif

em go for mac Orfa, skang ni da turun harga, ibook 12" / ppc g4 / 512mb ram / wireless / bluetooth / 60gb hdd / combo drive baru rm3999. x rugi, x menyesal. ph34r.gif emac myb murah sket dr ibook..

kat u aku ada G5...dulu ms memula sampai penuh aja org dekat G5-G5 tu..lani tak dak org pun..suma tumpu dekat pc balik...wakakaka...org tak suka guna..sebab tak familier..aku pun tak suka sangat..dah la ada 1 button saja...tak leh nak klik kiri dan buat (open in new tab)...software pun tak best sgt....nak kata lawa tu bagi aku lebih kurang saja...xp pun kalau letak skin yg menarik..lawa jugak....

maser aku kecik2 dulu datuk aku cakap...

apple mac tu pondan jer yang guna...

sampai sekarang haram aku tak sentuh menatang tuh. tengok pun geli!!

:D Senang cakap macam ni la beb. Macs are for the real work, bukan untuk main.

love not war.

'once you go mac, u never come back'

'apple for works/windows for solitaire'

Pro create

original computer system

;) MDD quicksilver G4 rocks!

Final cut rendering - fast' cinating

mengarut nye manusia.

my own opinion laa...mac mmg mahal kalo nak compare dgn windows, price dier...tp setelah aku dah pakai 2 thn...puas ati...software mmg laa tak byk...sbb ape...mac ni open source...so kalo korang dpt source code dier...then korang bole edit...even korang pon bole buat sofware sendrik kalo tau programming...virus mmg tade...sbb virus .exe...so far mmg tade...hang kekadang tu ade laa...tp jarang...melainkan kalo running application yg berat2 and then ram tak cukup...stability and user friendly...user interface software dier senang paham compare dgn mac...

my own opinion laa...mac mmg mahal kalo nak compare dgn windows, price dier...tp setelah aku dah pakai 2 thn...puas ati...software mmg laa tak byk...sbb ape...mac ni open source...so kalo korang dpt source code dier...then korang bole edit...even korang pon bole buat sofware sendrik kalo tau programming...virus mmg tade...sbb virus .exe...so far mmg tade...hang kekadang tu ade laa...tp jarang...melainkan kalo running application yg berat2 and then ram tak cukup...stability and user friendly...user interface software dier senang paham compare dgn mac...

:D windows pon open sos ape leh donlod je huhuhu

senang cakap macam ni la beb. thread vs. vs. memang takde sesape yang betul nye.

betul tu. senang cerita, siapa yg suka window membebellah kat section window. yg ni section macintosh kan :P

kalau sajer2 nak kutuk macuser, cuba pikirlah yg dibincangkan hanyalh computer dan OS nyer bukannya masalah negara. sbb computer pun bole jadi hal hehehehhehe

Edited by supercap

betul tu. senang cerita, siapa yg suka window membebellah kat section window. yg ni section macintosh kan :P

kalau sajer2 nak kutuk macuser, cuba pikirlah yg dibincangkan hanyalh computer dan OS nyer bukannya masalah negara. sbb computer pun bole jadi hal hehehehhehe

i agree with supercap...for me, setiap benda tu ade pengikut or 'kipas susah mati' nya...so it's up to the individual... ;)

yeah aku stuju sama skali...bagus kalo running multimedia nyer apps...sbb worldwilde for multimedia guna mac...yeahhh!!!

ko memang suke mengarut camni ek

Edited by C-Fu

amd psycho FAN