Jump to content
croomaniac

Macs Vs Windows

Recommended Posts

Pasal Mac vs PC....ada kelebihan dan kekurangan tersendiri.. Ini pengalaman saya sendiri dari G3 ke G5 dan dari 486 hingga P4.

Mac memang banyak digunakan dalan DP (Desktop Publishing) sebab ia telah lama digunakan sejak DP mula diperkenalkan. Masa tu PC based masih terlalu ketinggalan dalam kerja-kerja grafik. Tapi sekarang ia telah berubah boleh dikatakan setaraf antara kedua dua-duanya. Kebanyakan DP company banyak menggunakan Mac sebab memang mereka dah familiar dengan Mac enviroment dan software untuk DP memang banyak dihasilkan khusus untuk MAc. Itu sebabnya dikalangan DP co menggunakan Mac. Satu lagi sebelum kedatangan era P4, Mac memang terkenal dengan stability jika dibandingkan dengan Pentium Pro, P2, P3 dan sebelum era windows XP seperti Win 3.1 , win95, 98, ME. Begitu juga dengan Videografi. Sebelum ini untuk menghasilkan videografi dengan PC adalah hampir mustahil. Itu sebabnya mereka menggunakan Mac untuk tujuan editing dan sebagainya. Tetapi sekarang hampir semua P4 dapat menghasilkan high quality video jika configuration yang betul dan gajet yang bersesuaian. Cuma memang terdapat perbezaan dari cepat dan lambat. Sebagai contoh jangan samakan G5 64 bit dengan P4 1.5 dan jangan samakan P4 3.2 HT dengan G4. Ini tidak termasuk kalau kita buat perbandingan tentang motherboard, Graphic card, memory dan sebagainya.

Satu lagi tentang software itu sendiri. Memang tidak dapat dinafikan untuk mac software agak terhad (bukan bermakna kurang) jika dibandingkan dengan PC. Dan satu lagi kadang kala sofware yang dibuat untuk kedua-kedua platform berbeza dari segi performance. Sebagai contoh Adobe Photoshop lebih baik jika digunakan bersama Mac (G4-G5) tetapi Adobe after effects lebih baik jika digunakan dengan P4 (HT 3.0 ke atas) begitu juga sebaliknya.

Saya yang terlibat dalam Video edting/grafik memang menggunakan kedua-duanya. Untuk edting video saya gunakan Mac bukan sebab performance tetapi disebabkan saya suka software editing seperti Final cut Pro sebab terdapat ciri-ciri yang istimewa yang tidak terdapat dalam software pada Pc Based. Tapi untuk encoding (VCD/DVD) saya lebih suka guna PC based sperti Tsunami Mpeg sebab quality lebih baik jika kita gunakan encoder yang ada untuk Mac.

Seperti saya katakan tadi pada masa ini kedua-dua Platform Mac / pC masing ada kelebihan kekurangan tersendiri kalau dibuat perbandingan agak panjang. Apa yang saya katakan tadi adalah berdasrkan pengalaman mengunakan kedua-dua mesin Mac / PC dan bukannya satu Benchmark.

walaupon saya bukan pengguna MAC tapi penerangan ini amat menarik dari org yg pernah menggunakan kedua2 jenis os n mesin

maser aku kecik2 dulu datuk aku cakap...

apple mac tu pondan jer yang guna...

sampai sekarang haram aku tak sentuh menatang tuh. tengok pun geli!!

"Wahai orang-orang yang percaya, janganlah sesuatu kaum mengejek kaum yang lain, yang mungkin lebih baik daripada mereka; ... Dan jangan mencari kesilapan sesama sendiri, dan jangan juga menghina satu sama lain dengan nama-nama gelaran. Satu nama yang buruk ialah fasiq setelah iman. Dan sesiapa tidak bertaubat, maka mereka itu, merekalah orang-orang yang zalim." - Al-Hujurat (49:11)

EDIT: Erk! I just realised 'Ancient One' died recently. Aw.. I feel awful now.

Edited by ahmadazwa

maser aku kecik2 dulu datuk aku cakap...

sampai sekarang haram aku tak sentuh menatang tuh. tengok pun geli!!

tu masa ko kecik...skang ko dah besar...lg satu? atuk ko tau ke Mac tu ape?pakai dulu br ckp....hurmm...

tu masa ko kecik...skang ko dah besar...lg satu? atuk ko tau ke Mac tu ape?pakai dulu br ckp....hurmm...

Erk, hey, tu kata2 arwah Ancient One la... (see previous replies). I just realised that after I've posted a reply.

mac ni bleh kene virus gak ker?

bleh kene tp jarang ade virus dlm mac ni..biase virus byk dlm window...

aku mmg pnh pakai mac coz aku graphic designer..

artwork mmg masyuk...tp leceh sketla..

maybe aku mmg da bese gune window...

bleh kene tp jarang ade virus dlm mac ni..biase virus byk dlm window...

aku mmg pnh pakai mac coz aku graphic designer..

artwork mmg masyuk...tp leceh sketla..

maybe aku mmg da bese gune window...

allop....hmm...sepanjang aku guna Mac dah 3 tahun,xde plak pnah kne virus...bapak virus pun x jalan kat Mac nie...dlu aku guna iBook G4....skarang dah guna MacBook intel dual core...peh...masyuk beb...trylah dlu baru tau...tak leceh macam win biasa...

Aku pon sekarang guna Apple atas Intel Core Duo. Memang best sbb laju dan stabil. Yg tak stabil, safari ni je asyik hang. Yg lain ok. Tapi yg tak best nya development platform support dia ciput je.

Kalau bab security tu, Mac OS X ni lebih secure dari Windows sbb para penggodam/virus creator tak berapa berminat nak buat atas platform Mac sbb hanya %4 je pasaran desktop dunia. Tak macam windows OS yg paling famous lebih %90 pasaran dunia, tu sbb lah ramai yg buat virus.

Edited by ron

huhu kalo 50% orang yg gune mac rajin buat virus, jadi tak secure la mac :P

windows jadi famous pun sbb interface dia yg friendly dan menarik minat rata2 pengguna lama dan baru kot. especially budak2 sekolah dan yg masih kecik dan baru nak mengenal dunia komputer ni. diorg dah mmg didedahkan dengan windows. tak de la pulak aku g mane2 skolah cekgu2 ajar student gune mac/linux. masing2 ade citarasa masing2. ade yg orang kata buruk, orang lain kata cantik. begitulah kisahnye.

Aku pon sekarang guna Apple atas Intel Core Duo. Memang best sbb laju dan stabil. Yg tak stabil, safari ni je asyik hang. Yg lain ok. Tapi yg tak best nya development platform support dia ciput je.

Kalau bab security tu, Mac OS X ni lebih secure dari Windows sbb para penggodam/virus creator tak berapa berminat nak buat atas platform Mac sbb hanya %4 je pasaran desktop dunia. Tak macam windows OS yg paling famous lebih %90 pasaran dunia, tu sbb lah ramai yg buat virus.

ye ke mac nyer jualan sikit sangat... aku dengar US, europeans sku gne mac.. ntahbtol tak apa yg aku dgr tuh