Jump to content
Sign in to follow this  
ahmades

[tolong]mysql Connector/j Untuk Tomcat 6.0 / Sun Server Application 9

Recommended Posts

Assalamualaikum dan Salam sejahtera.

Okeh, sebenarnya aku tak tau kat mana yang patut aku buka thread nih. Memandangkan inilah adalah thread database so park sahaja kat sini. Kalau salah moderator boleh ubah :)

First sekali, aku dah install Tomcat 6.0 dan Sun Server Application 9 kat komputer aku untuk tujuan projek last sem aku nih. Dan MySQL server pun aku dan install dah. Seperti biasalah, untuk membolehkan JSP yang bakal dibangunkan bersambung dengan MySQL Server ini aku pun donlot Connector/J dari laman web MySQL.

Yang menjadi masalahnya disini adalah bila aku run JSP tu kat Server Tomcat 6.0. Dia asyk naik error cakap application error.. aih pening aku nih. Lepastu aku install pulak Sun Server Application 9 untuk ganti tomcat 6.0 tu. Seperti biasa naik jugak error padahal proses compiling smooth jer berjalan. Aku pun naik pelik dah nih.

Setelah puas menggoogle baru aku tau yang Tomcat 6.0 tu kena pasang Connector/J kat dia. So aku cari cara. Apa yang aku dapat adalah dia suruh install kat root Catalina. Kata mana root tu? Setahu aku yang tak beberapa tahu nih root admin untuk park laman web JSP tu aku tahu lerr. Puas aku cari masih aku tak paham camner nak buat. Dah puas menggodek dah nih pun tak settle lagik sebab apa naik error semacam tu.

Sama seperti case SSA9. Dia jugak suruh aku install Connector/J kat server tu tapi aku bengong teruk dah camner nak install sebab SSP9 ni memang rumit giler dia punya konfigurasi. Kalau takat JDBC pakai derbey tu okehlah boleh buat tapi dalam project ditekankan MySQL so aku kena pasang jugak-jugak connector/J tu kat server tu.

So dalam kes ini, disebabkan guide yang disediakan oleh laman web yang datang dari query google tak beberapa berkesan kat aku. Amatlah aku disini memerlukan pertolongan pada sapa-sapa tolonglah guide aku camner aku nak install Connector/J kat Tomcat 6.0 dan Sun Server Application 9.0 tu.

Semua pertolongan didahului dengan jutaan terima kasih.

regard

ahmades

apa kata pakai 5.5 dulu, sebab 6.0 ni macam beta lagi..

anyway, boleh post tak the exact error? boleh la otai2 kat sini tengok2 sikit..

apa kata pakai 5.5 dulu, sebab 6.0 ni macam beta lagi..

anyway, boleh post tak the exact error? boleh la otai2 kat sini tengok2 sikit..

Terima kasih kerana sudi respons, aku akan install tomcat 5.5 malam nanti dan aku akan paste apa-apa error yang wujud pada malam ini. :)

Okeh, aku cuba dengan cara nih. Pertama sekali aku amik fail JAR tersebut dan letakkanya dalam folder catalina kat C:/Tomcat 5.5/Server/Lib. Dan aku testing lagi untuk connection ke database. Hasilnya aku berjaya. Rupanya kena copy and paste sahaja fail tersebut dalam folder catalina.

Walau bagaimana pun aku meneruskan lagi kajian aku terhadap SSA9 nih. Aku still tak boleh nak pasang Connector/J kat SSA9 nih. Ada apa-apa yang boleh aku buat?

Okay lah, aku telah selesai masalah aku nih. Dan kesimpulan dari hasil kajian aku adalah :-

1. Cari connector J kat laman web mysql
  2. Letakkan connector/J ke dalam folder catalina
  3. Selesai

Sekian, aku tutup thread nih.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...