Jump to content
Sign in to follow this  
chimon

Apa Itu Linux

Recommended Posts

a'kum..semua..nie nk tanyer kat pakar2....komputer..saper2 yg tahu aper itu linux...boleh tlg citer kt chimon nie ha....aper beza linux ngan windows nie? ohmy.gif

secara jujur, aku katakan aku x tau sangat pasal linux. ko post kat sini, selalunya user linux x masuk bahagian nie... ko masuk la bahagian linux tu... kalo ko post kat sana, sure banyak user linux berpengalaman akan jawab persoalan ko... tapi, kalo ko tanya tu soklan assigment, better ko search google dulu

klu ko nak tau dgn lebih mendalam ttg linux.. cuba masuk wensite dia dulu dlm tu ada byk information ttg linux ni.. Lagi satu sal apa x post dkt linux punya section??

aku pun reti pakai jer (sebenarnya pakai pun kurang reti)...

bayangan aku pasal linux ngan windows nie lbh kurang camni la...hehe

LINUX

-awek yg kurang cun

-kos sarahidup murah

-sukar difahami perasaannya

-tapi pandai melayan

-kurang gangguan dari pihak luar(dah tak cun sape nak kacau)

-perlukan penjagaan yg minima

WINDOWS

-awek yg cun

-kos sarahidup mahal giler

-senang memahami perasaannya

-pandai dalam lukisan & hiburan

-banyak gangguan dari pihak luar

-perlukan penjagaan yg maksima

hehe...paham ker?

hahhaha...

dulu kurang cun..skrg dah cun..comel..cute..dah pandai bergaya...dah reti nak layan macam macam ( macam macam ada) ... dan kemahirannye puuun setaraf dah ngan pesaingnye... mungkin lebih kut..

tap still x leh lawan ko vogue window la. Bab pandai melayan mmg betul cuma kite kene pahamkan hati die dulu. kalau x macam pehubungan satu hala je. Skali jatuh cinta, cinta selamanya.

tapikan linux nie x leh nak main. Kalau windows tu macam bitch, saper2 boleh main. (main game la maksud aku)

Chimon, aper yg blank tulis tu tepat pasal linux dan windows.

sape kata tak leh main game?

heheh.. winehq.com

linux boleh jadik apa yg ko nak dia jadik.. game ke.. sms ke apa2 je la.. cuma bila kita "kurantg pandai" dan kurang tahu maka kita akan salahkan dan banding2kan ngan windows smile.gif

tapi bukankah x banyak game yg support linux.

Linux nie kalau buat server RO laju je.

aku pakai dua2...dua2 aku suka pakai, walaupun aku tak seterer korang...tapi yang aku pelik ngan linux dari dulu sampai sekarang...nak fahami pengguna linux lebih susah dari nak fahami linux...banyak benda betul yg aku tak faham...

perbandingan diatas tak menyebelahi memaner...fikir nak bagi senang faham dah la...so takde sebab la nak emosi..ok

aku pakai dua2...dua2 aku suka pakai, walaupun aku tak seterer korang...tapi yang aku pelik ngan linux dari dulu sampai sekarang...nak fahami pengguna linux lebih susah dari nak fahami linux...banyak benda betul yg aku tak faham...

perbandingan diatas tak menyebelahi memaner...fikir nak bagi senang faham dah la...so takde sebab la nak emosi..ok

truna suci mesti terror giler pasal linux nie..leh le citer serba sedikit....paham2 ler sket...pasal awek cun ngan x cun...tue..tp detail ler sket....samar2 lg..klu jalan pun kene pakai tongkat lg nih....plz..

emm ...ko org nie ..game yg dipentingkan .. nampak sangat dah terlalai oleh game2 nie. kalau utk hiburan atau hilangkan tekanan sekali2 tu tak pe la ...tapi nie dah macam satu kemestian. game nie ada baiknya tapi kalau dah berlebihan sampai semua benda pikir game dulu mmg la pi mana pun tak boleh ....

suka hati ko org laa ...asalkan bahagia. tapi yg rugi siapa ? ko jugak ? bangsa aku jugak ? lantak la ..malas la aku nak komen lagi pasal nie

Ilmu tanpa amal kaku ...amal tanpa ilmu beku .

bukan kemestian, tapi kalau x de game macam rasa kehilangan je.

game tu entertainment, pc sekarang ni bukan hanya nak compute data saja tapi boleh buat computations utk hiburan. aku walau camana pun suka linux still gak mencelah ke windows pasal apa? games dan kerja aku sometimes perlukan windows ..

u know one thing is good, if you know 2 that's better

truna suci mesti terror giler pasal linux nie..leh le citer serba sedikit....paham2 ler sket...pasal awek cun ngan x cun...tue..tp detail ler sket....samar2 lg..klu jalan pun kene pakai tongkat lg nih....plz..

waaa aku mana pandei.. tau sket2 je la.. banyak lagik kena belajar..

ok.. nih gambaran simple+ringkas ( dan dari org fanatik OSS cam aku ).. ambik contoh simple je.. :

tahun 95, win95 kluar.. semua org pakat convert ke 95.. zaman tuh minimum nak run 486 ngan 16mb ram.. 8MB pun ada tapi terrramattt lah merangkak.. then later kluar win98, upgrade lagik hardware ngan lain2..

kluar win2k.. tersilap convert.. pasal win2k nih sinambungan NT4.. ok pusing2 kluar winMe.. try.. cun ringan gak tapi asik blueskrin pastuh networking ada fening2 sket.. lamaaa pastuh baru kluar XP.. upgrade lagik ke PIII atau p4..

pastuh ngan masalah virus bla bla bla.. last2 ko pikir balik congak2.. skali kluar windows jenis baru.. skali nak upgrade hardware.. duit lagi tuh... andaikan korang pakai [lanun] la.. kalau ori? XP pro je dah rm550 OEM punye.. lum mende2 lain.. tuh yg dikatakan as "maintenance tinggi, rupa lawa" smile.gif

Linux kat umah aku bodos punye jerk, slackware 10+Suse8.2+RH7.3 updated kernel dan soon nak taruk FreeBSD 4.10.. semua run kat p3 450 ngan 128mb ram.. leh layan vcd, leh layan mp3, lain2 hal GUI ke apa semua jalan.. rasa aku mende2 nih dah cukup dan complete buat aku la..

tuh la tpt aku wat RnD pun... lain2 pc RnD pakai p100, p133 camtuh je la.. smile.gif

pasal games, rasa aku la kalau nak banding2 sgt, better kita pakai PS2 je.. tarak payah upgrade2 dah.. takde hang, takdce virus apa2.. betul dak? napa nak salahkan sistem komputer?

emm ..aku sokong pandangan TRUNASUCI dan ed_thix . Aku kerja kat office nie kena gak guna dan tau pasal windows pasal end user semua pakai windows . biar lebih jangan kurang atau tak tau langsung . aku nie pun masih baru lagi dlm oss nie ...dan dah bertahun aku guna win ..memula aku belajar guna dos , pas tu win 3.1 lepas tu ke 95 .98 , me, nt, 2000, xp.

rasanya semua version windows aku dah pakai . tapi paling aku hangin dengan me ...kejap2 user ada masalah dgn network dan sistem ..

walaupun aku masih dikatakan baru dalam dunia oss nie , tapi aku dah dapat rasakan kehebatannya .....mmg stabil gila .. . dan boleh buat ikut suka ko .

tapi yg buat aku pening kepala ...kena belajar banyak benda . memula tu rasa jangal gak guna OSS nie ..tapi dah hari2 aku hadap benda tu ..... sikit2 aku belajar. aku baru je setahun lebih berjinak2 dalam dunia oss nie. rasa mcm kecik sangat . tgh nak cari cfoo nie ...ada org sudi ke ? biggrin.gif

so hidup oss ........windows ok tapi linux dan oss lagi bagus......... cool.gifbiggrin.gif

mmg best....... seriusss..............heheheh... rugi tak cuba.. kalau sekadar tanye je.. ape kelebihan dan kekurangan .. dan nak buat perbandingan .. boleh la kita bg tau.. apa apa yang patut..

rasanya.. tuan empunya soalan kene cuba intall linux.. guna linux

kalau takut sgt nak lnstall dalam hdd..bleh guna knoppix atau yang bleh run dari cd tu.. apa apa distro aa..

akum.... aku baru tahun lepas blaja install linux... berenti 5-6 bulan.. pasal dah give up... la nie try balik... satu2 aku tgh blaja.. best aper... banyak bender lih tau.. banyak bender lih wat... biggrin.gif meh..meh/.. blaja linux...

betul, mmg oss skrang dah power tapi.... ok cuba pikir camni. utk org yg x de guide line (c foo n rujukan) nak blajar kene ader pc. so x kan nak install windows satu pc linux satu pc. so masalah pc timbul kat sini. so org akan install window satu partition dan linux satu partition. Biler buat macam nie nampak macam effision tapi.... ok let say niat murni nak blajar linux. so open pc masuk linux n godek2 sangkut. nak tanya saper pun x tau. abis kuat pun kene rujuk kat internet (tu pun kalau reti ser network dalam linux) andai kata x reti, so kita mesti restart pc dan masuk ke windows.

unless kita mmg ader semangat yg kuat giler utk berlajar. tu je yg aku rasa. So aku pun amatla memerlukan c foo (bukan c-fu) biggrin.gif