Jump to content
Sign in to follow this  
chimon

Apa Itu Linux

Recommended Posts

Emmm... bagi pengguna baru yg nak belajar linux aku cadangkan pakai vmware . ko boleh run linux dlm windows. vmware nie pun dulu oss tapi sekarang ada dua2 versi.

ko boleh run windows dlm linux or linux dlm windows.

ko tak payah nak risau apa2 ...

ok lah selamat mencuba

apa2 pun.. mmg memerlukan 2-3 perkara ( sekurang2nya )

1-panduan/guide yg boleh dibaca samada bentuk printed atau dalam bentuk cd.. ( HOW-TO )

2-sifoo yg memberi jalan yg betul

3-tekad dan taknak mengalah.. fear factor smile.gif

kat mesia nih ramai yg dah capai tahap sifu maut/dewa ehehe.. so cuba2 la cari.. dalam pada tuh cuba search thru internet. banyak sebenarnya... sumber2 nih.. busuk2 cuba carik kat www.tldp.org.. carik kat HOW-TO smile.gif

yap ...betul tu cakap trunasuci ......

nasib baik la kat tempat kerja aku nie ada gak sifoo2 linux. tapi bos aku lagi power ..malangnya dia dah kena pindah laaa ..... sad.gif terpaksa la cari sifoo lain . tak tau la bila nak dapat boss baru nie. tongue.gif

tapi nak belajar linux nie mmg senang ....tak yah beli buku pun tak pe ...cari je kat internet ....firewall, router, brigh , ids , radius , nms (network monitoring sistem) , nesus , webserver , mailserver dan ala banyak lagi la ..aku tak tersebut dan mungkin ada yg aku masih tak tau lagi kott biggrin.gif ......semua ada . //MACAM MACAM ADA

tapi kalau ada duit lebih tu ...beli la ...tak rugi. .

belajar linux or oss nie tak rugi ...kekadang tu benda yg kita tak terfikir pun boleh kita dapat. dan benda yg sebelum nie kita tak nampak .... (benda yg belaku belakang sistem ) kita boleh tau. dan kepada mereka yg nak jadi master dalam network ...disarankan belajar ( tak cukup) kalau boleh menguasai linux dan oss nie ...sebab banyak tools2 network yg ada dlm linux nie yg rugi kalau ko tak tau ....

dah la percuma ..power bab ...

bayang kan ...aku test monitir trafic network pakai windows ..tak sampai sebulan . tergolek beb ....heng terus lepas tu windows terus tak leh buka. lepas tu aku cuba lak pakai linux ...huyooo tak sangka pc biasa je boleh hidup sampai skrg (nak dekat setahun dah) ...bukan hanya network . server pun sekali dia monitor ...bukan power mana pun pc tu p3 je ......

ok lah aku tak nak membebil banyak ...sebab kalau ko org tak rasa sendiri ...rugi beb . nanti ko kata aku nie borak je lebih . so cuba dulu baru tauuuu

ok ...semua nie pandangan aku je ...kalau ada tersilap sorry ...