Jump to content
fatisha

Projek Tanaman Cendawan

Recommended Posts

Cendawan dah mula tumbuh tapi trip pertama banyak yang kering dan terencat mungkin sbb musim panas. 2nd trip dah mula cantik. Hasil belum banyak, setakat ni paling banyak 15kg sehari. Ada juga media2 yang reject mungkin teknik menyuntik benih tak betul atau benih kurang kualiti. :wacko:

kalau yang reject selalu citra buat pe yer?

fatisha jgn wat byk2 sangat mula2 ni...test market dlu

takdelah banyak sgt.. skrg pun ah test market... dapat 10kg sehari leh jual lagi rasanya kat kawan2 je.. sekarang baru dapat 1kg.. hehehe.. mmg tak cukup..

Hai, nak numpang tanya ble? Berapa rega cendawan skrang... maksudnya sekilo berapa rega kita tolak kat pemborong dan berapa rega depa juai?

Hai, nak numpang tanya ble? Berapa rega cendawan skrang... maksudnya sekilo berapa rega kita tolak kat pemborong dan berapa rega depa juai?

kalau kat pemborong dalam RM7, 8.. diorg jual satu paket yang 100gram dalam RM1 lebih.. so kira lah bape untung.. banyak tu..

kalau yang reject selalu citra buat pe yer?

takdelah banyak sgt.. skrg pun ah test market... dapat 10kg sehari leh jual lagi rasanya kat kawan2 je.. sekarang baru dapat 1kg.. hehehe.. mmg tak cukup..

skrang tisha tanam berapa beg? Dan untuk dpt sekilo tu cendawan dari berapa beg?

saya ada membekalkan cendawan tiram kelabu siap, hanya tunggu hasil dalam 30 - 50 hari.

harga RM 1.50 termasuk kos penghantaran.

jumlah tempahan minimum 800 beg

(penghantaran percuma hanya untuk negeri selangor, pahang, terengganu, negeri sembilan dan sebahagian negeri johor, perak)

pengharatan akan dibuat dalam masa seawal 1 minggu - 1 bulan bergantung pada jumlah tempahan.

untuk tempahan sila hubungi : 019-3895079

kalau saya nak 100 beg untuk percubaan boleh tak , tinggal di subang jaya near taipan

Assalamualaikum semua...

seronok baca tentang projek cendawan masing-masing yang dah ada mengeluarkan hasil.

saya baru je ikuti kursus penanaman cendawan ni kat kajang dan baru nak cuba-cuba tanam kat halaman rumah.

tak lah projek besar-besar mcm you all ni sebab tempat belum ada. saya stay kat bangi dan ingat nak cari kawasan utk buat projek ni kat area bangi lah jugak. hajat hati nak berniaga kat pasar malam je lah dan kat jiran2 sekeliling.

kalau ada sesiap yg boleh tunjuk ajar...

saya bermasalah nak dapatkan dedak, kapur, benih, cap dan polibag.

ada sesiap yg tahu kat mana boleh dapatkan barang2 ni kat area bangi ni?

A'kum...saya baru memulakan projek tanaman cendawan di area Kapar Klang sejak Disember 06 dengan kapasiti maksimum 40,000 beg. Hasil pertama dijangka pada 16 Febuari 07. Kepada sesiapa yang berminat untuk membuat lawatan tapak, membeli bahan mentah spt habuk kayu, bottle neck, polibag, cap, dedak, kapur atau media yang telah siap diproses (siap kukus dan benih) boleh la hubungi - En. Khalid 013-2308225 / En. Zulkarnain 019-2021260, atau datang ke alamat Lot 2902, Jln Kempas Kiri, Bt 8 1/2 Kg. Perepat, 42200 Kapar, Klang

40000 beg ? banyak tuuu... :blink: kalau keluar hasil agak2 1000kg boleh dapat ke? camne nak jual banyak tu? boleh citramushroom citer sikit cara memasarkannyer....

askum.....

saya ni mmg berminat nk memulakan perniagaan. tp masih tercari2 perniagaan apa yg sesuai. saya penah merancang nk buat tanaman cendawan. setau saya cendwan blh ditanam di tgh2 kota betul x???

maksud nye kite boleh sewa bangunan dimana bangunan tu nti akan kite ikut suhu cendwan. betul x???

saya dapat pengetahuan ni dari org FRIM. fatisha, klu awak dh berjaya dgn penanaman awak tu, saya nk mengikut jejak langkah awak.

Saya sekarang tengah plan utk buat projek tanaman cendawan... Modal semua dah ada walau tak la besar sangat.. buat kecik2 je dulu.... masalah sekarang saya memerlukan tanah untuk dsewa.. aritu dah dapat tanah yang cun giler kat bt 9 cheras, tapi tuan tanah tak jadi sewakan sebab nak jual... dulu tanya kata ok je.. sekarang dah terbantut lak plan saya ni... kalau ada sesapa yang tahu ada tanah yang nak disewa kat area2 hulu langat, bangi lama, semenyih, dengkil, beranang, atau sekitarnya hope dapat hubungi saya... atau ada kenal sapa2 yang nak sewakan tanah...

saya cuma perlukan dalam 1ekar tanah pertanian.. dan sewaan adalah selama lbh kurang 5 tahun... kalau tanah tu besar saya nak sewa sket2 lah dulu.. mungkin nanti ada rezeki leh besarkan projek..

kalau boleh saya nak tanah tu redup2 sket ada pokok2 sebab nak tanam cendawan ni kena suasana sejuk sket..

kalo ko dapat tanah nanti... candawan ko sapa nak jaga? ke ko nak buat rumah tepi cendawan?

aku rasa, member eku ade tanah tak pakai kat jalan kebun.. kalo ko berminat nanti aku tanyakan..

assalamualaikum...

actly..kaedah utk penanaman cendawan semua sama ka fatisha??bleh cmpur2 ka jenis cendawan dlm satu bangsal??skang ni cendawan jenis apo yg selalu sold out kt pasaran...market price brapo ek??? bleh list x utk all type cendawan??? hehehee..tgh research nii b4 nk buat...

40000 beg ? banyak tuuu... :blink: kalau keluar hasil agak2 1000kg boleh dapat ke? camne nak jual banyak tu? boleh citramushroom citer sikit cara memasarkannyer....

Sampai hari ni, kami baru dapat lebih kurang 35,000 polibag..dan hasil paling tinggi 30kg sehari. Jika semua mengeluarkan hasil mengikut jadual (bukan serentak!), kami sasarkan utk mendapat 50 - 100kg sehari. Pengeluaran perlu dijadualkan untuk memudahkan pemasaran dan menjamin kesegaran cendawan. Cara memasarkan? mmm... telah dibinncangkan sebelum ini iaitu melalui orang perseorangan, kedai2 runcit, pemborong..kalau dapat tempat yang tetap mcm supply ke hotel2 ke lg bagus tp perlu diingat jgn putus bekalan untuk menjaga nama baik.

Putus bekalan atau terlebih bekalan tu perkara biasa bg pengusaha cendawan. So...connection dgn pengusaha2 di sekeliling anda adalah SGT PENTING untuk saling membantu jika masalah ini timbul. TQ.

Edited by CitraMushroom

lama tak masuk sini.. maaflah sebab bz sket...

info terbaru, tanah dah dapat.. dalam akhir bulan ni saya dah start kot keje2 di farm.. tapak saya di kg sungai ramal dalam, kajang.. pe pun kalau nak tanya kontek saya di 0126221149 k.. saya akan cuba jawab soklan di masa akan datang..

lama tak masuk sini.. maaflah sebab bz sket...

info terbaru, tanah dah dapat.. dalam akhir bulan ni saya dah start kot keje2 di farm.. tapak saya di kg sungai ramal dalam, kajang.. pe pun kalau nak tanya kontek saya di 0126221149 k.. saya akan cuba jawab soklan di masa akan datang..

bagus2 fatisha.. dekat sangat tu.. tak sabar aku nak tolong ngko petik cendawan tu.. hehehe..

radibiz tak reply pe2 ke? hehehe

akum...saya org baru dlm forum ni.

sy salah seorg y berminat nak tanam cendawan.

apa langkah pertama yang perlu saya buat

saya harap kawan2 dapat membantu

fatisha... dah dpt tapak .. bagus tu ... ada perkembangan ...

leh melawat tapak u tak ...pasal i duk kat sungai ramal luar jee...

so far modal cam mana ... leh dpt pinjaman ker.....

aku rasa kalau ngko nak lokasi yg menarik dan sesuai, ngko kena datang kat tempat aku. Sewa tanah free. tapi cendawan ngko kena jual kat aku. lokasi berhampiran sungai, bersebelahan hutan simpan hulu gombak. suhu kat sini.. maleh aku nak citer, kalau pagi sejuk giler... siap berkabus lagi. ngko boleh buat kat sebelah aku. aku buat penternakan lebah madu.

:rolleyes:

Askum,

Kat umah aku ada satu tempat tanah..tempat tu dipenuhi dengan

Tanah Tani, Ingredients:

Natural organic, Humus compounds,Topsoil,cocopeat,sand and carbon

punyala banyak cendawan tumbuh kat situ...cendawan tu warna putih..pastu lama2 jadi warna coklat..

dia tumbuh kat tepi dinding....boleh makan ke...?

ok thx.

assalamualaikum kawan2...

saya ni memang tgh buat research utk start bisnes cendawan ni..cuma nak tanya disini ..kat mana tpt yg bole bagi info bagus atau kursus yg bagus ye.. bole tak rekemen pada saya..

saya ni sebenarnya buat bisnes dlm bidang it.. tapi lately ni..lama2 dah bosan le...ingat nak pindah duduk kampung..tenang laa sket..sambil2 tu nak carik jugak bidang pertanian atau ternakan yg bole buat main income...

kalau kawan2 tau kat mana bole pergi kursus cendawan tu..amatlah dialu2kn..dan berbanyak terima kasih..

Salam smua...saya pun baru nak cuba tanam cendawan..tapi paper work nak wat loan pun tak siap lagi.Saya plan nak sewa shoplot dalm RM600 sebulan utk tanam dalam bangunan.Nak tanya pendapat sapa yg dah ada pengalaman..Kalo saya ada dalam Rm20K (utk sewa kedai,buat rak,n beli benih etc) cukup ke utk start tanam cendawan.sementara nak buat loan kat bank ingt nak start je dulu guna modal yg ada tu.

A'kum semua,

Saya baru je start projek cendawan ni, dah lebih kurang 3 bulan. Buat pun skit je, dalam 3000 beg. 1000 tu beli yang dah siap dan selebihnya buat sendiri...

Tapi sekarang tengah pening, banyak pulak yang rosak! Ada macam2 penyakit, ada kulat hijau, hitam, oren dan macam-macam lagi penyakit.. Mungkin persiapan di dada belum cukup, banyak kena belajar lagi..

Kalau ada otai-otai kat sini yang boleh bagi tips macammana nak kurangkan masalah2 ni saya amat alu2kan...

Pasal sambutan, memang tak sangka ramai orang kampung saya suka! Hari2 datang nak beli, sayangnya stok pulak selalu putus, hehe...