Jump to content
fatisha

Projek Tanaman Cendawan

Recommended Posts

bagus betul fatisha nie.. boleh tiru edot_jamil.. lepas ade banyak pengalaman.. then bukak bengkel lak ajar2 orang2 lain agar jadi cam die..

fatisha sok2 dah pandai... boleh bukak gak bengkel.. ajar orang yang nak berjinak2 dengan penanaman cendawan nie.. ehehe..

anyway.. semoga maju jaya ! huhu.. :lol:

bagus betul fatisha nie.. boleh tiru edot_jamil.. lepas ade banyak pengalaman.. then bukak bengkel lak ajar2 orang2 lain agar jadi cam die..

fatisha sok2 dah pandai... boleh bukak gak bengkel.. ajar orang yang nak berjinak2 dengan penanaman cendawan nie.. ehehe..

anyway.. semoga maju jaya ! huhu.. :lol:

thanks banyak2 yer slaughters.. insyaAllah kalau dah berjaya, saya nak jugak tlg sahabat2 lain... nak meramaikan lagi usahawan bumi kat malaysia ni..

nyamuk? jangan la bagi ada nyamuk.. dalam bangsal tu jangan la biar ada air bertakung... mesti takde nyamuk.. tapi dalam hutan, banyak pokok2 ni mmg banyak nyamuk.. tapi dia tak gigit cendawan.. takpe.. serangga yang perlu dikhuatiri adalah lipas.. :D

pasal manual tu saya ada.. saya beli kat MAHA aritu.. yg ni jabatan pertanian yang cetak.. tapi tak cukup setakat baca je.. skrg saya nak gi kursus.. pengetahuan yang ada setakat ni hanya dari pembacaan je.. n tanya2 org masa kat MAHA.. banyak gak info yang dapat... weekend ni saya kursus 2 hari... pastu bulan depan saya ada join 2 kursus lagi kat setiawan ngan PPUMM n kat upm.. bila dah kursus ni leh nampak sket lah pe nak buat..

pasal plastik tu takde yg khas.. asal plastik tahan panas.. size 35x85 mm.. lbh kurang gitulah.. atas kita nak guna yg besar mana.. sebab bila kita dah letak substrat dalam bag kita kena kukus lebih kurang 7 jam b4 letak benih.. kukus ni utk bunuh bakteria.. cendawan ni mmg kena bersih.. nak letak benih tu pun besi yang guna utk hancurkan benih tu kena layur atas api dulu..

kalau nak gi kursus leh lah masuk web PPUMM tu atau LPP bahagian JB-Selatan pun ada anjur gak.. pastu kat UPM pun ada.. yang weekend ni saya join yg private company anjur..

http://agrolink.moa.my/pqnet/kwln/cendawan.htm

http://www.ppumm.org/html/kursus2006.htm

kursus cendawan

Pn Hjh Salbiah 012-3948719 UPM

En Khairuddin 0192984246 Duripark Agro Trading

En Rosli 0123507644 Jabatan Pertanian

LPP-JBS - 072414020

Sha,

dah dapat ker tanah yang nak disewa? Ada satu tempat tanah kat batu 19 hulu langat, tuan tanah memeng nak cari orang untuk sewa. Kalau nak call no. ni, 013-6345746. Ok bye-bye. Bizz doakan sha berjaya.

Sha,

dah dapat ker tanah yang nak disewa? Ada satu tempat tanah kat batu 19 hulu langat, tuan tanah memeng nak cari orang untuk sewa. Kalau nak call no. ni, 013-6345746. Ok bye-bye. Bizz doakan sha berjaya.

ok.. tenkiu banyak2 yer... saya dah dapat 2,3 org. tapi yang 2nd ni pun dah cancel gak... jap lagi saya janji ngan dorg lagi tuan tanah nak jumpa.. hope kali ni jadilah.. thanks banyak2 yer.. saya akan cuba kontek kalau yg ni tak berjaya gak..

fatisha, aku pon dalam proses buat pertanian jugak :D

bagus, ikut kursus banyak-banyak.

serius cakap, jangan main ingat nak buat tu mudah.

bila dah ikut kursus, baru kita tau susah senang nak buat

apa halangan-halangan yang akan dihadapi

fikir juga nak market kat mana

memang la banyak tempat boleh market (restoran, pasar)

... tapi, mampukah anda jual cendawan anda di sana?

bukan niat saya nak jatuhkan mood...

tapi benda ni kena jugak hadapi

atur strategi camna nak buat

jangan sesekali "aku boleh buat tu, aku boleh buat ni"

tapi fikirkan step nak buat sesuatu dengan detail

insyaallah anda akan berjaya... semoga berjaya :D

p/s:mmg tak cukup kalau sekadar membaca

okes abixpert... saya amik kata2 tu sebagai cabaran. saya tahu semua tu.. insyaAllah saya akan buat yang terbaik.. bukan cuba2 lagi.. tapi buat sungguh2...

okes abixpert... saya amik kata2 tu sebagai cabaran. saya tahu semua tu.. insyaAllah saya akan buat yang terbaik.. bukan cuba2 lagi.. tapi buat sungguh2...

baru fatisha tahu yang member2 dalam putera ni baik hati.. :lol::lol:

p/s: semangat sket fatisha ! nanti jangan lupe send sample cendawan "siap goreng" kat aku ! :lol:

baru fatisha tahu yang member2 dalam putera ni baik hati.. :lol::lol:

p/s: semangat sket fatisha ! nanti jangan lupe send sample cendawan "siap goreng" kat aku ! :lol:

okes... dun weri.. nanti saya jemput ke farm saya sekali nanti..hrhrhr... baru balik jumpa tuan tanah ni... dekat2 bangi je.. tapi mahal sket lah dia nak bagi.. 700... tu pun bukan satu ekar.. 1/4 ekar! pening saya pk.. saya dah mintak kurang.. kena tgu dia nak bincang ngan isteri dia dulu..

sebulan RM700 ke? cadangan saya.... bincang dengan dia, boleh tak bayar sewa ikut harvest...

sebagai contoh... katakan 2 bulan nak dapat hasil, maknanya 1 kali harvest, so bayar sewa setiap 2 bulan RM700

kalau 4 bulan baru dapat hasil, kiranya 4 bulan baru bayar

salah satu cara petani sewa tanah daripada orang lain selain daripada bayar bulan2

sebab, ko kena buat rumah lagi, takan tuan tanah nak buat rumah cendawan utk ko plak... kos lagi... kalau tanah tu semak samun, ko nak bersihkan tanah tu lagi... kos lagi untuk ko.

yang aku tau, semua bersih, bina rumah ke buat apa2 ke selalunya penyewa yang kena buat.

lagi 1, buat perjanjian hitam putih ye... jangan main cakap mulut ja...

mana la tau, cendawan ko menjadi, nnt tuan tanah nak amik balik tanah tu, sukati dia ja... tapi dia ada hak, sebab tadak hitam putih.

jangan jadi cam bapak mertua aku, beli tanah 20 ekar untuk tanam kelapa sawit, tuan tanah sndri yang uruskan tukar nama, duit dah bayar, pokok dah tanam, last2 tuan tanah cakap nak amik balik, tanak jual. duit dia amik, pokok kelapa sawit pon dia amik. iye la... tadak itam putih... sukati dia ja...

saya mmg nak buat hitam putih.. tapi kan.. 700 ni mahal la... tak padan. tanah sekangkang kera je... 700 tu boleh bayar utk setahun... paling mahal pun 700 sebulan utk 1 ekar saya terima je.. ni 1/4 ekar.. dah la dalam kampung.. tanah terbiar... dia bukan buat pe pun...

saya mmg nak buat hitam putih.. tapi kan.. 700 ni mahal la... tak padan. tanah sekangkang kera je... 700 tu boleh bayar utk setahun... paling mahal pun 700 sebulan utk 1 ekar saya terima je.. ni 1/4 ekar.. dah la dalam kampung.. tanah terbiar... dia bukan buat pe pun...

aku rasa ko carik tanah lain aa.. tuan tanah tu macam taknak tolong ngko jer.. cari je tanah lain.. hermm... aku pun tak tau nak tolong ngko camner.. ehhehe.. aku bagi support dari jauh ! :lol:

aku rasa ko carik tanah lain aa.. tuan tanah tu macam taknak tolong ngko jer.. cari je tanah lain.. hermm... aku pun tak tau nak tolong ngko camner.. ehhehe.. aku bagi support dari jauh ! :lol:

a'ah laaa..bat pa nak sakit kepala pikir..carik jer tanah lain. cuba la call tanah yg dekat hulu langat tu. Rasanyer lagik murah kot.

saya tengah cari tanah lain sekarang... ada gak dapat 2,3.. tapi tu lah. kena pertimbangkan semua dulu... yang penting sewa ok n padan ngan pe nak dibuat... nak bayar sewa mahal2 sangat tak leh la utk mula2 ni sebab semua ni benda yang tak pasti lagi. kalau dah market ok takde masalah la.. kalau 700 tu baik cari tanah bayar beli tanah je...

mmg best pun.. hehehe... idea ni datang pun sebab dengar kawan2 yang nak buat.. tapi takde pun yang buat.. cakap je..so saya ni lak graduan takde keje... heheh... so pakat ngan kakak nak buat projek ni.. anggaran modal tu utk mula2 ni dalam 30k je.. mungkin sampai ke 50k lah.. nak start pun sket2 je dulu. dalam 5000-10000 bag cendawan..

kos yg banyak sket utk buat rumah cendawan tu lah.. tapi kalau guna bahan2 terpakai, buat sendiri, murah je. kena pandai2 lah.. utk dapatkan bag cendawan yang dag siap tu pun kita leh beli dari upm. utk mula2 saya start ngan yang dah siap dulu...kurang sket risk nya.. pastu nanti buat sendiri lah..

saya banyak gak buat survey masa gi MAHA dulu.. kat sana lah dapat banyak info.. market utk cendawan ni bsr. yg penting kena pandai cari lah... permintaan melebihi pengeluaran...

assalamualaikum hai, busy ke? sy stdnt sem akhr kolej kne wt rancangan projek..sy nk gak maklumat yg u ada kalo sudi nk kongsi..5000 bag yg nk tanam tu x bnyk sngt ke? agk2 bape bnyk tuaian hasil kalo tanam bnyk tu..dh jln lum projek tu coz kalo tgh jln sy nk tgk dari wt bangsal smpi ler tuaian nya.. sy nk wt projek ini wlupun atas kertas saja tp kandungan nya kene mcm projek tu dh ada..ada dgr pasal TB2 benih baru dari johor...bape kos 1 bag cendawan yg dah siap kalo beli dari upm tu?sy nk sngt manual cendawan tu tp x tau mne nk cr coz kate beli ms kat pameran MAHA tu kan?sy pilih projek ini pun coz minat pertanian myb lps abis stdy ada modal trs jer lah nak wt tanaman ini..tak minat nk keje pejabat boring..kalo smpi 5000 bag rmi ke pekerja yg nak guna?

assalamualaikum hai, busy ke? sy stdnt sem akhr kolej kne wt rancangan projek..sy nk gak maklumat yg u ada kalo sudi nk kongsi..5000 bag yg nk tanam tu x bnyk sngt ke? agk2 bape bnyk tuaian hasil kalo tanam bnyk tu..dh jln lum projek tu coz kalo tgh jln sy nk tgk dari wt bangsal smpi ler tuaian nya.. sy nk wt projek ini wlupun atas kertas saja tp kandungan nya kene mcm projek tu dh ada..ada dgr pasal TB2 benih baru dari johor...bape kos 1 bag cendawan yg dah siap kalo beli dari upm tu?sy nk sngt manual cendawan tu tp x tau mne nk cr coz kate beli ms kat pameran MAHA tu kan?sy pilih projek ini pun coz minat pertanian myb lps abis stdy ada modal trs jer lah nak wt tanaman ini..tak minat nk keje pejabat boring..kalo smpi 5000 bag rmi ke pekerja yg nak guna?

projek belum buat.. tgh plan sekarang.. 5000 tu tak la banyak sgt... 10k ke atas byk gak.. kalau 5000 beg, hasil boleh dapat dalam 50kg sehari.. bergantung pada berapa gram gak kuar gak... 5000 beg ni tak bukak semua dalam satu hari... kecuali ada permintaan banyak leh la bukak... bese kita bukak penutup beg cendawan tu dalam 500 beg.. so kalau setiap beg boleh hasilkan 0.1gram, so dapat lah 50kg... kita rotate la utk 0 hari yang berikutnya.. tutup 500 tu bukak lah 500 yang lain... 10 hari bis la.. pastu hari yang ke 11 bukak balik yang hari 1st bukak tu... mungkin kena tambah lebih dari 500... sebab hasil dah mula berkurang.. tu kalau nak maintain 50kg lah.. kalau 5000 beg, kena bajet la dalam 200 beg sehari kena buat... nak buat 200 sorang tak larat rasanya.. nak jual lagi.. buat marketing lagi... sorg pekerja dah cukup kalau kita terlibat sama...

saya pun belum buat biz plan sebab pakai duit sendiri je nak buat projek ni... tapi sekarang tgh nak buat sebab nak apply tanah... tapi bagus gak buat biz plan senang nak refer... saya pun ada gak sket2 maklumat.. tapi semua tu bersepah2 saya tulis ats kertas je... belum compile..

saya tengah cari tanah lain sekarang... ada gak dapat 2,3.. tapi tu lah. kena pertimbangkan semua dulu... yang penting sewa ok n padan ngan pe nak dibuat... nak bayar sewa mahal2 sangat tak leh la utk mula2 ni sebab semua ni benda yang tak pasti lagi. kalau dah market ok takde masalah la.. kalau 700 tu baik cari tanah bayar beli tanah je...

[/quote

Fatisha.. dah dapat lum tanah yg nak disewa tu? Sepupu sya tgh cari org yg berminat tuk sewa tanah dia kat area bt 9, cheras... tanah tu siap dah dibersih/ratakan... kalau rasa2 berminat nak tau detail pm saya yer... nanti sya forward kan no hp dia...

salam syanana... saya dah macam dapat tanah.. tapi tu lah kena tgu approve dulu sebab ni tanah kolej... kalau boleh saya nak cari tanah yang ada pokok2 sket... tak rata sangat.. tapi takpe.. nanti saya pm syanana k... tq banyak2 yer...

Askum fatisha dan teman2....

aku juga akan memulakan projek penanam cendawan di tempat aku, malangnya tempat aku jauh dari kuala lumpur, Gemas di Negeri Sembilan. Tempat dah ready ukuran bangsal 30 x 70 kaki, berbumbung dan bersimen, tapi aku kurang dari segi pemasaran. if dpt contract farming memang best, so any idea x? tq

Assalamualaikum Saripah,

Saya nak beri pandangan sikit ya..niat awk dah mula projek tu cukup baik dan kekuatan punya bangsal 30 x 70 tu dah boleh menyimpan lebih kurang 15,000 bag cendawan, tapi mengapa awak perlukan contract farming?

Bila anda bergantung pada contract farming, awk akan manja kan diri awk dan perkembangan perniagaan awk.

Lagi pula contract farming cendawan tidak sama ngan contrak farming seperti ayam mas atau selain nya. Cuba buat pada skala kecilan dulu dan cuba niaga cara dari skala kecilan tadi..insyaallah boleh kan?

Mengapa saya kata contract farming cendawan tu lain pada contract farming farming contoh macam ayam tadi.

Ok..pertama..awk masih baru hendak mengenali berniaga cendawan ni. kedua cendawan tu tidak kuar serentak walaupun tudung kita dah buka dan yg ketiga..perjanjian pembeli perlukan saiz yg tertentu dan sekali kita engkar perjanjian...abis laa. Jadi lebih baik cuba lakukan sendiri..atau sekiranya tak pandai nak berniaga iklan kan pada runner2 yang boleh di beri upah. Ramai runner di luar tu..terpulang pada bajet anda je.

Bila anda rasa yakin nak market sendiri..baru runner di kurang kan..iklan kan je dalam 3 bulan insyaallah pelanggan mencari anda bukan anda yg cari pelanggan, jaga service dgn pelanggan tu yg penting. Tepati perjanjian dengan pelanggan. ok?

Selamat mencuba.

Saya ....Khairuddin

Bukan Senang nak jadi senang dan Bukan Susah nak Jadi Susah.

salam saripah....

gemas tu tak jauh sangat dari KL...

saya penah sampai sana gak.. drive tak sampai 2 jam dari KL..

dah start eh...? kalau sudi nanti jemputlah kitaorg melawat projek yer...

saya pun sedang dalam kajian sekarang...

kalau boleh nak cari pengalaman sebanyak yang mungkin...

nak pertimbangkan segala peluang yang ada...

dan belajar selagi yang boleh...

suoaya bila dah terjun nanti, terjun sebagai ushawan tani yang berilmu dan berpengalaman...

pasal contract farming tu kan... bagi saya kalau kita nak amik pun jangan amik semua lah utk hasil ladang kita...

mungkin separuh utk contract farming dan separuh lagi kita pasarkan sendiri...

nak pasarkan tu kena rajin2 buat marketing lah..

insyaAllah segalanya boleh kalau kita berusaha...

selamat berjaya buat saripah...

TK fatisha....

saya memang nak mula dah projek ni tapi masih di peringkat awalan. mulanya ada yang ingin jv dengan saya tapi now no response so, maybe saya akan mulakan kecil-kecilan. anyway kalau fatisha berminat di tempat saya ni kawasan cukup luas dan murah je kalau nak sewa. bangunan yang akan saya gunakan ni pun saya sewa RM100 sebulan.

0193669549

saripah

TK fatisha....

saya memang nak mula dah projek ni tapi masih di peringkat awalan. mulanya ada yang ingin jv dengan saya tapi now no response so, maybe saya akan mulakan kecil-kecilan. anyway kalau fatisha berminat di tempat saya ni kawasan cukup luas dan murah je kalau nak sewa. bangunan yang akan saya gunakan ni pun saya sewa RM100 sebulan.

0193669549

saripah

saripah buat kat kedai ke? bagus tu.. saya nak cari area2 selangor ni kalau boleh.. dekat nak target market saya... pasaran pun luas... murah betul yer bangunan tu.. bangunan kedai eh...? saya ada gak jumpa kat sini tapi 500 paling murah tu..

tumpang lalu pacik2 & macik2 semua..

ada org sebut2 TB2, sy dah tgk sendiri, mmg mengancam! 30hari dah leh tuai. ada 1 lagi TB1, btg cendawan sebesar peha ayam.. payung dia bayangkan ler