Jump to content
fatisha

Projek Tanaman Cendawan

Recommended Posts

better buat sikit2 dulu. sebab nak tau apa masalah yang akan kita hadapi.

kawan saya ada tanam cili. pastu saja suka2 anak dia p bagi campuran baja yang lain. nak test katanya... 3000 pokok habis camtu ja. kalau sket2 tak de la rugi teruk sangat.

lagi 1... untuk dapat loan, kalau kita baru nak start buat dengan guna 100% duit loan, lambat atau susah sket nak dapat loan tu... tapi, kalau kita buat sket projek pertanian pakai duit yang kita ada sendiri, then baru apply loan, loan senang sket nak dapat, sebab tujuan kita nak besarkan projek tanaman, dan kita dikira berpengalaman dalam bidang tanaman yang kita nak usahakan.

kawan saya ada tanam cili. pastu saja suka2 anak dia p bagi campuran baja yang lain. nak test katanya... 3000 pokok habis camtu ja. kalau sket2 tak de la rugi teruk sangat.

lagi 1... untuk dapat loan, kalau kita baru nak start buat dengan guna 100% duit loan, lambat atau susah sket nak dapat loan tu... tapi, kalau kita buat sket projek pertanian pakai duit yang kita ada sendiri, then baru apply loan, loan senang sket nak dapat, sebab tujuan kita nak besarkan projek tanaman, dan kita dikira berpengalaman dalam bidang tanaman yang kita nak usahakan.

lama saya tak masuk sini.. bz sket skrg.. bangsal saya dah nak siap.. dalam mgu ni siap..

Assalamualaikum semua...

seronok baca tentang projek cendawan masing-masing yang dah ada mengeluarkan hasil.

saya baru je ikuti kursus penanaman cendawan ni kat kajang dan baru nak cuba-cuba tanam kat halaman rumah.

tak lah projek besar-besar mcm you all ni sebab tempat belum ada. saya stay kat bangi dan ingat nak cari kawasan utk buat projek ni kat area bangi lah jugak. hajat hati nak berniaga kat pasar malam je lah dan kat jiran2 sekeliling.

kalau ada sesiap yg boleh tunjuk ajar...

saya bermasalah nak dapatkan dedak, kapur, benih, cap dan polibag.

ada sesiap yg tahu kat mana boleh dapatkan barang2 ni kat area bangi ni?

kalau kat bangi, boleh dapatkan dengan sy.. kalau cap tu saya ada stok banyak..

lama saya tak masuk sini.. bz sket skrg.. bangsal saya dah nak siap.. dalam mgu ni siap..

tunjuk peta lokasi sket nak nengok.. :lol:

askum.....

saya ni mmg berminat nk memulakan perniagaan. tp masih tercari2 perniagaan apa yg sesuai. saya penah merancang nk buat tanaman cendawan. setau saya cendwan blh ditanam di tgh2 kota betul x???

maksud nye kite boleh sewa bangunan dimana bangunan tu nti akan kite ikut suhu cendwan. betul x???

saya dapat pengetahuan ni dari org FRIM. fatisha, klu awak dh berjaya dgn penanaman awak tu, saya nk mengikut jejak langkah awak.

boleh buat dalam bangunan.. ahad lepas saya baru pegi tgk org buat dalam bangunan kat bukit beruntung... suhu je lah kena kawal.. yang penting sejuk.. bawah 30 darjah tu je..

jom kita ramaikan usahawan bumiputera ni.. :)

nyamuk? jangan la bagi ada nyamuk.. dalam bangsal tu jangan la biar ada air bertakung... mesti takde nyamuk.. tapi dalam hutan, banyak pokok2 ni mmg banyak nyamuk.. tapi dia tak gigit cendawan.. takpe.. serangga yang perlu dikhuatiri adalah lipas.. :D

pasal manual tu saya ada.. saya beli kat MAHA aritu.. yg ni jabatan pertanian yang cetak.. tapi tak cukup setakat baca je.. skrg saya nak gi kursus.. pengetahuan yang ada setakat ni hanya dari pembacaan je.. n tanya2 org masa kat MAHA.. banyak gak info yang dapat... weekend ni saya kursus 2 hari... pastu bulan depan saya ada join 2 kursus lagi kat setiawan ngan PPUMM n kat upm.. bila dah kursus ni leh nampak sket lah pe nak buat..

pasal plastik tu takde yg khas.. asal plastik tahan panas.. size 35x85 mm.. lbh kurang gitulah.. atas kita nak guna yg besar mana.. sebab bila kita dah letak substrat dalam bag kita kena kukus lebih kurang 7 jam b4 letak benih.. kukus ni utk bunuh bakteria.. cendawan ni mmg kena bersih.. nak letak benih tu pun besi yang guna utk hancurkan benih tu kena layur atas api dulu..

kalau nak gi kursus leh lah masuk web PPUMM tu atau LPP bahagian JB-Selatan pun ada anjur gak.. pastu kat UPM pun ada.. yang weekend ni saya join yg private company anjur..

http://agrolink.moa.my/pqnet/kwln/cendawan.htm

http://www.ppumm.org/html/kursus2006.htm

kursus cendawan

Pn Hjh Salbiah 012-3948719 UPM

En Khairuddin 0192984246 Duripark Agro Trading

En Rosli 0123507644 Jabatan Pertanian

LPP-JBS - 072414020

akum... boley cite sikit tak mcm mn nak mulakan

biz cendawan ni? apa prosedur2 dia..

minat gak ngn project ni..

ape2 info tolong inform sy yer..

email : [email protected]

thanz!

aku tengok mcm bagus je...

Assalamualaikum semue........

Siape tahu bab nak tanam cendawan jenis SHIITAKE......

teman tak dapat lagi la bab ni............... :lol:

TQ>>>>>>

bang,

Maaf mencelah/lari dr topik..

Di mana boleh dapat stok cili padi kampung dgn kuantiti yg banyak? Partner saya cari laa.. lagi satu limau nipis & limau purut...

tqvm

boleh buat dalam bangunan.. ahad lepas saya baru pegi tgk org buat dalam bangunan kat bukit beruntung... suhu je lah kena kawal.. yang penting sejuk.. bawah 30 darjah tu je..

jom kita ramaikan usahawan bumiputera ni.. :)

Hi Fatisha,

Just nak tanye, lps je kite tuai cendawan tu, bape hari leh die tahan selepas di tuai?xyah simpan dln freezer dulu ke?pastu, cmne kite nak jual kt ppumm?sape yg kite perlu kontek kat sana?TQ

jom jual cendawan di pasar malam kota pendamar, Klang. akan dibuka secara rasmi pada 27/06/07 hari rabu.dari pukul 7-11 malam. sesiapa nak booking tapak boleh PM saya. tempat TERHAD.

TQ

Salam pengenalan,

Saya ingin mendapatkn contact no. Puan Normah Ibrahim yg nak conduct kursus cendawan kat UIAM 14 Julai ni atau apa2 maklumat pasal kursus ni spt yg tersiar dlm harian metro baru2 ni.

Thx.

Samari

maaf la saya baru je daftar dalam forum ni.sy mmg berminat nak buat bisnes cendawan ni.cuma x tahu nak gi kursus kat mana.biasanya yuran kena bayar dalam berapa rm?tolong la ye,sy ni mmg x tahu sangat pasal ni. :rolleyes:

Saya berminat la ngn kursus cendawan ni..boleh saya tau di mana dan hari apa akan diadakan kursus ni lagi?berapa rm yuran nk sertai kursus ni?(HARAP ADA YG BANTU)

Saya berminat la ngn kursus cendawan ni..boleh saya tau di mana dan hari apa akan diadakan kursus ni lagi?berapa rm yuran nk sertai kursus ni?(HARAP ADA YG BANTU)

Tuan nak berkursus di mane?

Ada 2 tempat Tapah Perak dan Bandar Tasik Puteri Rawang

Kol kami di talian 0162962464 atau 0192984246 ...

atau email ke [email protected]

salam all..

nak tanya cket pasal benda ni..pernah p tgk tmpat org wat ni tp ade beberapa lupa nak tanya..yang dedak tue dedak apa yer,sekam hampas padi ke dedak apa...pastu yg gegelang pvc leh x kalu kite guna paip pvc jer,potong pendek2?

salam all..

nak tanya cket pasal benda ni..pernah p tgk tmpat org wat ni tp ade beberapa lupa nak tanya..yang dedak tue dedak apa yer,sekam hampas padi ke dedak apa...pastu yg gegelang pvc leh x kalu kite guna paip pvc jer,potong pendek2?

guna dedak padi yer.. jangan dedak lain lak... nak guna pvc tu pun boleh.. jimat kos.. ada kawan2 saya yang guna pvc potong je...

maaf lama sangat masuk... banyak sangat pertanyaan tu...

Aku ada tanah utk disewakan kat Olak Rempit.. dah ada org sewa sebahagian utk projek tanam cili...dekat2 area Dengkil tu.. camana ada ok?

guna dedak padi yer.. jangan dedak lain lak... nak guna pvc tu pun boleh.. jimat kos.. ada kawan2 saya yang guna pvc potong je...

maaf lama sangat masuk... banyak sangat pertanyaan tu...

kalu guna dedak kambing jd camner lak..sy baca dalam bicara jutawan dia kata dedak kambing kan..yang mana lebih baik yer...lagi satu,tau x mana tempat leh dpt benih ni kat kelantan..

kalu guna dedak kambing jd camner lak..sy baca dalam bicara jutawan dia kata dedak kambing kan..yang mana lebih baik yer...lagi satu,tau x mana tempat leh dpt benih ni kat kelantan..

Semakin hari semakin mendalam ingin tahu lebih lanjut mengenai penanaman cendawan. Nampak menarik

projek ni...satu peluang dan pelajaran baru bagi saya.

Saya ingin belajar dari rakan-rakan sekalian yag sudah ada pengalaman dlm industri ini.

1) Apa yang perlu saya lakukan utk memulakan selain dari menghadiri kursus atau taklimat

2) Anggaran kos bg memulakan aktiviti ini (plan nak mula sedikit sedikit)

Semakin hari semakin mendalam ingin tahu lebih lanjut mengenai penanaman cendawan. Nampak menarik

projek ni...satu peluang dan pelajaran baru bagi saya.

Saya ingin belajar dari rakan-rakan sekalian yag sudah ada pengalaman dlm industri ini.

1) Apa yang perlu saya lakukan utk memulakan selain dari menghadiri kursus atau taklimat

2) Anggaran kos bg memulakan aktiviti ini (plan nak mula sedikit sedikit)

MissYune, Boleh mendengar TAKLIMAT PERCUMA OLEH PAKAR CENDAWAN, Puan Normah Ibrahim. Insyallah Puan Normah Orangnya tidak kedekut ilmu dan banyak membantu kepada ramai penanam cendawan bumiputera khususnya.

Untuk maklumat TERKINI TENTANG CENDAWAN, Lawatilah laman web ini: http://projekcendawan.blogspot.com .

untuk mendapatkan SEMARAI PENANAMAN CENDAWAN DAN PEMBORONG CENDAWAn http://projekcendawan.net.tf

Sekian Terima kasih

hmm macam best je..

saya ni ada la tanah dalam 1 ekar atas nama sdiri..bosan keje ngan org x stimpal ngan Qualification...

projek cendawan ni...kalu satu ekar tu, berapa income kasar p/month?

pas tu saya ni x pernah tau apa2 pasal pertanian boleh bg tunjuk ajar?

kalu berminat nk tgk loc projek tu bleh

Kalau berminat lebih lanjut bole la dtg ke tempat citra, leh sembang2..kalau nk kursus pun leh gak..kami leh ajar dr A-Z dan after sales service disediakan...skang ada cendawan fresh 20-30kg/day..sesapa nk oder leh ctc.. 013-2308225 (Khalid) atau 0192021260 (Zulkarnain)