Jump to content
ApoKalypse

Cara Nak Burn Cd

Recommended Posts

aku pakai VCD-writer dan aku nk burn movie dlm cd tp movie tu overlimit maksud aku size dia lebih besar dr kapasiti yg ada dlm cd...size movie tu 792MB tp size CD tu cuma boleh letak files 700MB.. so mcmana aku nk burn dlm dua cd coz td aku ada burn dlm 1 cd then dia eject cd 1st n mintak cd 2nd utk continue..bila aku masuk cd kedua dia kata x bleh nk continue... ada sapa2 boleh bantu aku utk burn.. aku ada split guna VirtualDUB tp pc aku xleh terima file tu coz ada error msg..

aku guna NERO 7 Ultra Edition.

dua cd kosong CD-Writer

tlg tunjuk ajar ye..

Hahaha!! bila baca thread ko nie, rasa nak 'lmao' jer..

ok lah, mungkin ko baru dalam bidang komputer nie..

Yang ko ada tuh CD-writer, bukan VCD

herm.... kalo den den akan convert movie toh kepada WMV, nak mudah, ko cari converter, den pakai..Xilisoft, dia ada option bila sampai file limit 700mb dia akan split file tuh, arr kira dia sambung lagi file 29mb dalam file lain la..

ini in case file tu *.dat (MPEG1) kalau mp4, .avi atau lain2 tak bleh la ye..

kalau file .dat tu betul2 vcd format, tak payah nak convert apa2, tak payah nak overburn ke apa ke... kalau amik burn vcd, disc yang 700MB tu muat smpai 800MB, cuba lah... 792MB tu mmg ngam2 utk burn 1 vcd disc biasa...

masuk nero, pilih burn vcd, pastu drag jer file .dat tu masuk dlm box nero tu.. gerenti muat..

Nak try gune CDR-800MB pun boleh gak, xyah nak split2.

Try la cari kt kedai, Low Yatt ade kot- thehehehe- :P

Tp pastikan burner ko punye firmware tu support.

Xlupe jgk kpd software burner ko tu.

Kalo berjaya bg tau la kt kitaorg.

Nak try gune CDR-800MB pun boleh gak, xyah nak split2.

Try la cari kt kedai, Low Yatt ade kot- thehehehe- :P

Tp pastikan burner ko punye firmware tu support.

Xlupe jgk kpd software burner ko tu.

Kalo berjaya bg tau la kt kitaorg.

Kalau citer Superman return ngan The Da Vinci Code camaner? Masing 900mb . . . Huhu . . . Terpakse la jugak gune Easy Splitter . . . Hehe . . .

saja shared prob... huhuhu...aku ada problem ngn burner LG dvdrw aku... klo nk burn guna nero, nero tak dapat detect@ keluar error burn failed.. tapi klo guna 3rd party software lain ok je... aku guna nero 7... dah update pon sama... cuma tak test ngn nero older version... klo @bata leh jawab pon bagus gak.... sebab aku beli ngn dia dvdrw ni.... :lol:

Mungkin ko xupdate latest firmware utk burner ko tu koottt.

Mungkin ko xupdate latest firmware utk burner ko tu koottt.
dah update latest firmware dah... ehehe... tunggu bata.. maybe dia tahu solution.. sebab aku ngn luriahk kena perkara yg sama

huah! OverBurn! haha! teringin nak try, cuma.. alamak... komputer rosak la pulak... monitor kong.... sekarang nie bleh dengar lagu jer la... on pc, masuk cd winamp den reka sendiri... layan... hehe.. nasib seorang remaja yang malang.. malang kat monitor CRT jer... cilakak! dah dua kali den beli monitor.. dia meletup gak...

On topik..

Kalo VCD... format dat kan? arr.. den rasa baik ko guna VCD 2.0 nyer format.. gila ah! kung pow 1jam setengah pakai sekeping cd jer? pergh!! best gila! takyah change disk, rasa macam DVD lak! :P

actually, aku dah try burn dah dlm cd tu n dia mintak cd lain pastu aku masukan cd lagi satu ntah apa ntah kuar dia kata masuk cd yg betul padahal mmg betul la cd yg aku masuk tuh..

yg software nk split tu software apa? n camna cara nk guna dia? aku guna VirtualDUB tp soft ni ada probs lah pd pc aku :S

saja shared prob... huhuhu...aku ada problem ngn burner LG dvdrw aku... klo nk burn guna nero, nero tak dapat detect@ keluar error burn failed.. tapi klo guna 3rd party software lain ok je... aku guna nero 7... dah update pon sama... cuma tak test ngn nero older version... klo @bata leh jawab pon bagus gak.... sebab aku beli ngn dia dvdrw ni.... :lol:

aku pn ada gak masalah lebih kurang cam ko..Aku guna LG gak..Bila guna nero,byk dvd xleh nak burn..pdhal dvd tu ok..aku suggest guna Ashampoo Burning Studio,takde masalah :) ...saiz pn kecik je,x macam nero..

klu x silap aku ada cd yg kapasti nya 900MB...

ko try ler cr kat market ...

aku ada beli ari tu dalam 10 pcs klu x silap aku...

ko leh burn teros ko nye 800MB citer ko tu...

aku rasa klu latest nyer writer x de masalah .... ;)

klu salah tlg betolkan!

ko nak burn nie dlm format VCD ke atau untuk simpanan...

klu aku leih suka simpan dlm format kecik2 jer yg mcm ahli2 suggest tu...

atau pun ko leh guna editor untk cut bg dia jd kecil sedikit...

cadang jer... :unsure:

skang aku pakai 700mb, wat masa ni aku rasa nk abihkan dulu yg tu pasal ada byk lagi... erm,aku nk burn dlm bentuk VCD coz aku nk play kat TV rumah aku. Skang nih aku nak cut citer tu tak tau nk guna soft apa coz aku guna virtualDUB tak bleh plak pc aku error...

ApoKalypse :)

Ada dua cara awak boleh lakukan.

1. Overburn

===========

792mb tu lebihkurang 80minit atau mungkin 81 atau 82 minit. CDR awak di tendang keluar tu mungkin disebabkan Nero mengesan kapasiti CDR tu tak sesuai untuk kandungan MPEG1 itu yakni tak muat. CDR piawai hanya memuatkan kandungan 79 minit 57 saat .. selalunya. Oleh itu, apa kata awak aktifkan pilihan overburn di OPTIONS, seterusnya EXPERT FEATURES. Masukkan jumlah masa Overburn yang awak inginkan. Setelah itu, ulang langkah burn macam biasa dan kita lihat kalau kalau masih lagi CDR tu ditendang keluar. Kalau masih, mungkin CDR tu ada masalah sikit.

Pastikan awak betul betul memilih untuk burn Video CD ... bukan Data CD tau :D Kalau Data CD, hanya 700 mb aje lah yang boleh dimuatkan.

Nota : untuk VCD , kandungan mudah diukur dalam bentuk minit ..80minit = lebihkurang 780mb.

Untuk melaksanakan overburn, amalkan membuat ujian burn dahulu bagi memastikan kandungan untuk di overburn itu memangnya BOLEH di overburn pada CDR terbabit. Tiada jaminan kualiti dan keselamatan disini kerana Overburn yang tidak sempurna boleh merosakkan mekanisma dalaman pemacu dan sering kali CD yang dihasilkan itu tidak sempurna malahan tidak dapat digunakan langsung.

2. Kerat dua kandungan

======================

Virtual DUB pada kebanyakan sistem memang tak stabil. Mungkin sebab tu sistem awak berikan error di waktu penggunaan. Apa kata, awak gunakan TMPGEncoder. Lihat di bahagian TOOL nya.Ada pilihan DEMUX dan CUT .. pilih CUT untuk VIDEOCD STANDARD. Perisian ini saya sarankan kerana awak ketepatan frame nya dan header file lebih terjamin. Apatah lagi, mudah benar digunakan.

Awak boleh download secara percuma, namun saya kurang pasti dimana. Google dulu pun elok juga :D

Kalau perisian lain tu memang banyak. MPEG Scissor, VCD Cutter .. itu semua perisian saiz kecil seperti TMPGEncoder. Kalau yang lebih besar tu; Pinnacle Studio, Procoder, Premiere dan macam macam lagi.

Cubalah :D

Bedah

Temerloh

wow~ info sebegini yg saya cari =) tp masalah cd kena tendang keluar bukan dia langsung x burn tp dia dlm process burn then lepas dah abih cd tu dia minta lg satu cd.. lepas tu saya masuk cd kedua pastu dia kata ada setting x betul dia kata. saya guna NERO 7 EXPRESS..

lagi satu kat mana kita nak setting dia burn overlimit kat NERO tu?

Edited by ApoKalypse

x jugak. cube cek ko nyer cd-writer tu support overburn x. lagi jimat ruang.

nero paling best nero 5. bukan 6, 7.

Betul ke paling best nero 5? Setahu aku ada fungsi dalam nero 7 yang memang best bangat yang aku rasa ko tak try lagik nih.. :D

Sebut mengenai overburn, skang nih aku nak bagi cadangan :-

1. Pegi cari CD kosong yang kat atas dia tulis "900MB" data (ada dijual)
  2. Pastu, ko pakai software burner capa apa? Kalau nero pegi set kat Expert Feature untuk overburing sampai 900MB
  3. Ko pakai Burner cap apa? Kalau SONY/LiteON punya cap memang gerenti dia akan push untuk overburning
  4. Burn sekeping CD tengok camner hasilnya

Okeh?

skang aku pakai 700mb cd n masih byk lagi...aku nak bila aku burn movie tu bila cd 1 dah penuh dia akan eject dan minta cd ke-2 utk di burn seterusnya.. itu sahaja.

aku pakai cd-writer LG

kat nero tu aku rasa dah enable overburning at once dan aku pilih relative overburning maximum 1jam30min

ni apa yg aku dah set b4 aku setting...

Macam ni untuk video tak beberapa bagus kalau buat overburn. Why??????? sebab data akan di"cramp" dalam satu CD-r. Problem akan timbul pada hujung-hujung video tu nanti. Video akan tersekat-sekat. Tak kirala samada video tersbut dalam bentuk CD-rom atau VCD...don't do overburn...So what's the solution????? Splitkan video kepada dua part. Let say kalau video tu size dia 800..just splitkan ke 500 dan 300 ATAU splitkan based on duration.. contoh let say video tu satu jam setengah slitkan ke 50 minit dan satu lagi 40 minit then burn secara berasingan. How to split ????????? banyak cara depend pada source kalau VCD mpeg disarankan guna Womble (seach kat google) atau Tsunami Mpeg editor. But kalau Avi (divx / xvid) just guna vitualdub (search kat google). Benda ni bukan complicated sangat but kalau wrong method itu yang jadi complicated...

BTW even Nero sekarang keluar version 7..aku still pakai version 6. Why???? sebab straight foward and easy to use...jarang sangat timbul masalah bila burning

recap:

KAlau video size more than 700MB split kan video kepada dua bahagian.

JANGAN BUAT OVERBURN pada video especially VCD...why???? just try you will know....:)

hurm... ok nanti aku try... tp ada tak tutorial yg mudah faham yg ko ada pasal nk cut video nih? tak kira la tutorial dr memana pon..

virtualdub ada masalah dgn pc aku n xbleh guna.... yg lain aku search suma nk mintak mail ngan crdt..trial xder..

Edited by ApoKalypse

Ini saya tulis sebelum awak sertakan 'snapshots' di atas.

:)

Kalau di Nero Express 7 (Ultra Edition), untuk set kan overburn ; sama seperti yang diceritakan sebelum ni. Buka Nero Express dan di batas sebelah kiri tu ada anak panah kecil yang kalau ditekan, akan terbuka satu sayap kecil. Di sayap itu, antara kandungannya ialah OPTION. Pilih OPTIONS itu dan seterusnya akan keluarlah beberapa aturan lain termasuk EXPERT FEATURES untuk overburn. Untuk CDR 700mb/80minit, isikanlah jumlah yang tak lebih dari 85; selamat. Lebih dari tu pun boleh, tapi selalunya disini bukan lagi ruang yang memainkan peranan tetapi pemacu awak yang akan memilih cara burn yang lebih efisien namun kritikal. Dalam kata lain, risiko.

Musykilnya saya mengenai situasi awak ini; saya jujurnya tak pernah terjumpa situasi piawai pada Nero di mana Nero akan burn seperti biasa suatu kandungan VCD itu pada CDR pertama dan meminta CDR kedua untuk sambungan burn kandungan yang sama. Namun saya kurang pasti pula kalau kalau Nero sudah pun menyokong atau memasukkan fungsi Multi Disc Span Burning untuk VideoCD didalam perisian ini.

Namun ada satu kemungkinan lain yang boleh diperiksa; tetapi kurang berkait. Buffer Underrun. Periksa jika pemacu awak menyokong perlindungan terhadap Buffer Underrun. Buka Nero Express, tekan NEXT sehingga awak nampak bahagian CURRENT RECORDER yakni senarai nama pemacu yang ada di sistem awak. Di kanannya ada OPTIONS dan didalamnya ada senarai ciri ciri yang wujud pada pemacu awak termasuk jika ianya mempunyai perlindungan Buffer Underrun. Jika pemacu tersebut ada fungsi perlindungan seperti Justlink, BuggerOff! atau apa apa yang lain, maka jangan dipedulikan perenggan ini :D

Selain dari yang atas ini, saya mohon maaf kerana dah tak ada akal untuk membantu :D. Kalau pun ada, hanya cadangan supaya awak buat ujian sebelum burn .. simulasi. Ada pilihannya di bahagian terakhir sebelum burn dilaksanakan. Buat simulasi dengan pelbagai CDR yang berlainan dan lihat kalau masalah sama berulang. Jangan bimbang, simulasi tak menggunakan CDR awak betul betul. Burn acah acah aje :D

============================================

Yang saya tulis di atas tu bolehlah dijadikan cerita minum petang :)

Awak digalakkan meneroka dunia Overburn ni jika mampu dan mahu ... hihihihi. Pada pendapat saya, ketahuilah ciri ciri, batasan dan kemampuan pemacu kita sebanyak yang boleh. Alah membeli, menang memakai, banyak pengetahuan. Lama lama nanti awak nampak setakat mana kemampuan pemacu awak. Ingin sekali saya berkongsi disini, saya lakukan overburn setiap kali .. namun tidak lebih dari 85 minit. Media CDR akan diuji dulu dengan simulasi dan saya pastikan setiap kali tamat burn, ujian bacaan semula 'data verification' akan dilakukan bagi memastikan burn adalah sempurna dan kandungan boleh disalin semula di kemudian hari.

Apa pun, saya perhatikan kelajuan burn awak tu maksima ? 52 ? Elakkan burn pada kelajuan tinggi ... Secara peribadi saya hanya burn pada kelajuan 32 kalau kandungan hampir memenuhi ruang CDR. Untuk overburn, gunakan kelajuan serendah boleh. 16 contohnya. Jarang sekali CDR 80minit boleh memuatkan sampai 90minit overburn.

Nero Ultra Edition 7 adalah perisian burn lengkap kegemaran saya. Baca: BURN ! Bukan CIPTA !

Bedah

Temerloh