Jump to content
chokie3200

Xybase Sdn. Bhd.

Recommended Posts

A'kum kengkawan,

Aku baru dapat offer drpd Xybase, gaji diaorg offer mmg best dari gaji aku skrang.

position customer support engineer (contract 2 years).

Tapi, aku dengar byk gak staff yg quit dari xybase, dan ape yg aku bace kat forum2 lain

xybase ader problem...tapi aku tak tau la problem ape.

Sebelum aku sign offer letter nie aku nk mintak pendapat korang la. Sesaper yg ader experiance dgn

company nie harap dapat bagi pendapat.

TQ.

kompeni yang ko keje sekarang ni jawatan ko tetap ke kontrak jugak?

keje aku skrang takder hitam putih. kata probation 6 bulan, tapi lepas 6 bulan pn takder ape2 pn.

gaji pn sket jer...cukup2 la utk mkn & bayar ptptn. hehehe

bahaya tu xde hitam putih....ada slip gaji tak...kang tak pasal2 dia terminate ko sesajer jer.....baik ko mintak hak2 ko sebagai pekerja....kang letih2 kerja...apa pun xdapat....

aku pun tak tahu...tapi dok kena buat presentation pasal akta2 pekerja nih. terpaksa ler baca....banyak gak menda yang aku tak pernah tahu pun....:P

ohh...stakat nie company skrang ader contribute utk EPF & Socso. Medical aku guna AIA. Semua nie ader dalam offer letter.

aku baru jer amik offer letter kat xybase.

Aku masih tertanya2 :-

1) 8 Days annual leave. ( mcm sikit jer, company skrang 14 days)

2) kalau contract mmg tak dapat bonus tahunan ker? ( tak disebut pun dlm offer letter)

3) EPF & Socso tak disebut dalam offer letter xybase nie ( kenapa?) - aku penah dgr staff xybase yg tak dpt epf

dah nama pun swasta. nak cuti panjang kalu masuk servis kerajaan la boleh dapat 20 hari.

tapi syarikat swasta kawan aku keje, dia kasik 28 hari cuti tahunan. jadi kalau ko bekerja untuk dapatkan cuti yang banyak, cari la syarikat lain yang offer macamtu. ada, bukan takda pun :D

potongan EPF wajib bagi syarikat yang berdaftar, lainla ko keje dengan toke jual burger tepi jalan. pekerja restoran mamak ali maju pun ada EPF oi. syarikat tu boleh didakwa oleh KWSP kalau jadi kes dia tak potong epf kakitangan, lebih lebih lagi kalau dia sebuah syarikat berdaftar. oleh itu sila rujuk dengan suruhanjaya syarikat malaysia.

bonus tahunan adalah hak syarikat/majikan, jadi ko takboleh pertikaikan hak tu.

Utk jawatan kontrak selalunya syarikat/majikan tak nak buat EPF/socso. Diorang selalunya akan bagi duit gaji ko bulat2 ler tanpa ader pemotongan..Biasaler diroang wujudkan jawatan kontrak nie pon salah satu tak nak buat contribution dalam epf la..

tapi kalau ko nak report buat ke Kementerian Sumber manusia laa..kalau gaji bawah Rm 800 pegi jek ke pejabat buruh..

ko dengar ader pekerja Xybase tak dibayar epf mungkin kontrak dier dalam 6 bulan jek atau kurang..selalunya susah utk kompeni utk settlekan epf matters nie..yer la pengalaman aku bayar epf nie..KWSP nie kekadang lambat update so tak tau dah masuk ke lum.. bergantung kepada pihak pengurusan syarikat jugak la dalam hal nie

dah nama pun swasta. nak cuti panjang kalu masuk servis kerajaan la boleh dapat 20 hari.

tapi syarikat swasta kawan aku keje, dia kasik 28 hari cuti tahunan. jadi kalau ko bekerja untuk dapatkan cuti yang banyak, cari la syarikat lain yang offer macamtu. ada, bukan takda pun :D

potongan EPF wajib bagi syarikat yang berdaftar, lainla ko keje dengan toke jual burger tepi jalan. pekerja restoran mamak ali maju pun ada EPF oi. syarikat tu boleh didakwa oleh KWSP kalau jadi kes dia tak potong epf kakitangan, lebih lebih lagi kalau dia sebuah syarikat berdaftar. oleh itu sila rujuk dengan suruhanjaya syarikat malaysia.

bonus tahunan adalah hak syarikat/majikan, jadi ko takboleh pertikaikan hak tu.

sbb tu la aku bertny dlu. nk mintak pendapat korang.

bukanlah niat berkerja nk dapat cuti byk, kalau mcm tu baik dok umah jer.

Sebelum nk sign mesti la bace offer letter nie, nk tgk kelebihan & kekurangan yg ade.

Nk kena tau jugak hak-hak yg patut dapat sebagai pekerja.

sbb tu la aku bertny dlu. nk mintak pendapat korang.

bukanlah niat berkerja nk dapat cuti byk, kalau mcm tu baik dok umah jer.

Sebelum nk sign mesti la bace offer letter nie, nk tgk kelebihan & kekurangan yg ade.

Nk kena tau jugak hak-hak yg patut dapat sebagai pekerja.

ini link untuk ko check sendiri dengan akta kerja malaysia....ni aku jumpa masa buat kerja dgn company aku skang.....so, diorang pun dah xleh nak kencing aku apa2...so untuk check cuti ko patut dapat baper...klik jer pada cuti...sumer nih minimum hak yang ko dapat jika bekerja di malaysia....kalau lebih nasib ko baik...n depends pada company...tapi setahu aku xleh kurang, itu jer....kalau dalam gaji ko dia tulis potong epf, bermakna dia kena bayar jugak kat epf untuk caruman ko daripada dia.....kalau tak potong tuh...ko kena baca balik ko nyer surat kontrak....ada cakap ke tidak...setahu aku kalau xcakap, dia kena byr...tapi statement epf lambat skit....ko tunggu 3 bulan xmasuk gak...ko report ler....

http://jtksm.mohr.gov.my/bmver/aktakerja1955.htm

ini link untuk ko check sendiri dengan akta kerja malaysia....ni aku jumpa masa buat kerja dgn company aku skang.....so, diorang pun dah xleh nak kencing aku apa2...so untuk check cuti ko patut dapat baper...klik jer pada cuti...sumer nih minimum hak yang ko dapat jika bekerja di malaysia....kalau lebih nasib ko baik...n depends pada company...tapi setahu aku xleh kurang, itu jer....kalau dalam gaji ko dia tulis potong epf, bermakna dia kena bayar jugak kat epf untuk caruman ko daripada dia.....kalau tak potong tuh...ko kena baca balik ko nyer surat kontrak....ada cakap ke tidak...setahu aku kalau xcakap, dia kena byr...tapi statement epf lambat skit....ko tunggu 3 bulan xmasuk gak...ko report ler....

http://jtksm.mohr.gov.my/bmver/aktakerja1955.htm

Terima kasih sandrock25... huhuh aku pun tak penah tau semua nie.

So sekarang nie ko dah decide nak keje kat ner????...ko sembahyang istikharah..takyah pening2 memikirnya.....ikut naluri ko..

life must goes on...

hah korang aku advice cubala cari rezeki tempat lain. kalau dah rase xde sgt barula masuk XYBASE .... dahla kerja mcm cibai, tiap ari balik malam tu pun x appreciate.. bonus haram x pernah rasa, projek juta juta tiap thn masuk... aku dulu keje 5 thn kat sana... thn 2005 blah. dah 3 tahun sampai skang EPF thn 2004/2005 aku derang x bayar.. bukan aku sorang ramai lg... nak kaya cepat mknla duit haram tu .. x byk pun RM10k/year duit aku.... report EPF.. haha dah lama dah.. tp sampai skang xde cerita.. sembap nak mampus... nak try masukla, nt dah terantuk barula tengadah uhuk uhuk... sebarkan cerita benar ini kat kengkawan sume sampai karam singh walia ke sape ke tau...

yang aku tahu company nie power kat UPM

sponsor sana sini...

lain tu wallahualam ler...

aku ada dgr pasal keburukan dan kebaikan company nie...

tapi tu la... kes cam ko baik ko gertak company sekarang kata nak join company baru coz ko tak confirm2 lagi.

kalau dia confirm kan dan up sket gaji ko still kalau tak ko let go je lah...

elok cari pengalaman kat company besar nie walau bad record. coz ko leh tau masa nak join company besar lain

tapi lam resume jgn mention company tu.. huihuu....

Ni company melayu. Ramai org cakap "kalau nak cari experience boleh la di sini". Aku taknak iya kan kenyataan ni since aku sendiri tak faham apa yg dimaksudkan dengan "experience" tu. Maybe di mata org lain, cam lain...di mata aku cam lain. =)

Btw, aku pun dah resign dari company ni. Pendapat aku? Environment keje OK, colleagues best, boss (bahagian teknikal) best..tapi ada problem (banyak) skit dgn management - typical of company melayu, aku taknak cakap lebih pasal menda ni, apa yg suhaimee_abu post di atas sort of explains everything.

Tp reason aku resign sebab ada dua company/agency lain nak bagi gaji angka tiga di depan kat aku budak fresh graduate baru convo ni. Apa lagi blah la... Hehe...

And oh ya, kepada programmers yg desperate dah takde keje di luar sana, xybase is hiring especially for position software engineer... diorang tgh pening kepala sebab ramai software engineer dah lari termasuk aku... haha larriii........

Ramai nye dah berenti .. termasuk encik Electroboy .. hehehe

Off Topic:

Wah encik electroboy.. starting gaji angka 3 nanti... congratulations bro and good luck. My sis yang ada master pun x cecah lagi angka tu ..

P/s: Guna language apa nanti kat company baru? JAVA? kof kof kof ..

Edited by Mr Ijan

Hahahhaha..yes aku dah belah dari kompeni nie...ade best, ade yg tak best

best :

1. geng2 best laa.biasa laa budak2 teknikal nie kan gile sket

2. xp tue ko leh dapat cam byk gak kt sini...tapi term learning tue, ko belaja sendiri sebenarnya..sbb kalo ko request training, gamaknye kene laa bon..xp bagus utk budak2 programmer kt sini..sbb core diorang adelah java...ramai otai2 java kt sini...

3. sini byk buat management ala2 Ip....(asik2 meeting jek keje, ntah bile nk buat keje), kalo korang prefer nk buat teknikal byk, so better join other kompeni..

4. projek diorang mmg tgh byk...mmg kalo orang luar kire respek gak sbb die antara leading bumiputera kompeni kt m'sia nie selain heitech and teliti....

5. skrg nie kompeni support makan breakfast, lunch and dinner...pehh kenyang gile mkn bende free...tapi ofkos laa pastu kene keje sampai pagi...

6.aku teknikal, so kalo sape nk 'belajo sendiri' platform cam sun, aix or linux so leh laa merasa kt sini....tapi kalo network, aku tak suggest masuk sbb kt sini sume upah vendor...nanti ko bukan jadi network engineer tp jadi network manager...ekekekek..

7. awek ramai gile siot tp ramainye dak developerla.aku rasa budak uitm ramai kt sini...cam duk dalam government lak

8. berpeluang outstation berkali2...kadang2 ke luar negara...

9. Nama kompeni terkenal kt m'sia...diorang makin berkembang..tak lama lagi akan sub diorang akan jd berhad. skrg nie diorang tgh hire gile2. ..profile kompeni agak gah kalo dilihat dari luar....

10. sape2 dapat offer for Technical Support Services aka TSS, kire jawatan paling best laa kt xybase..best dari segi keje rilek, duk site takde sape nk monitor, ade elaun site rm500, elaun tepon rm150, keje tak byk sgt..

tak best:

1. hari2 balik tgh mlm..biasa nye 10mlm...paling lama aku pernah stayback kt opis dari kol 8sengah pagi hingga 8mlm esoknye..36jam tue...silap aribulan leh clash ngan awek/bini...member aku siap anak die tak cam muke die lagi, dek jarang balik umah..haha

2. takde OT...(keje penat2 takde OT)..kalo kerje lebeh kol 9mlm dapat 5 ringgit je...masyukkk tuee..wakakak...owner kompeni pernah berkeja ngan IBM, so diorang treat pekerja cam orang IBM...hehe

3. weekend pon keje..first 2 month aku masuk, aku keje straight dua bulan takde cuti, balik umah pon jenis kol 9pagi esok...budak umah pon tak nampak seminggu..dasat siot

4. epf aku tak dapat lagi sejak masuk..time aku nk kuar tue, diorang siap leh tak tau nombor epf aku berapa...padahal tiap bulan potong...socso lg laa

5. diorang optimize sumber tenaga yg ade...maksud aku, kalo cam aku teknikal nie kene pegang berlambak projek..

6. bon dabel dari harga kos training..kalo kos satu training tue 2k, so ko kene bon ngan kompeni cam harga 4k...

7. stail diorang skrg amek kontrak setahun, pastu mmg akan serap permanent...tapi aku tolak..kakaka...cuti sket 8 hari...notis berhenti 3 bulan...mak aihh lama tuee..

8. claim susah siott... hr slow..management atasan strict gile.

9. sape quit kompeni nie dikira betray...so gaji last diorang suke hold....bagi cek...wakakka...

10. paling aku kesian kt sini projek manager...kalo nk rasa mencabar jd manager, try laa apply kt sini...

nak give my 2sen opinion.. aku pun baru je blah dr xybase. working environment best.. dpt plak team mate yg byk membantu. gaji utk fresh grad kire okeyla.. tp klau dh tolak dgn epf, apela sgt yg ade...

kdg2 aku rase cmpany nie komunis.. krja smpai nak giler. projek byk, resource tak ckup..

yg plg tak suke, epf tak dibayar sdgkan gaji kene potong.. td aku check epf, msk utk bulan jun n july je...

bln2 be4 nie tak masuk epf aku.. huhuhu..

nak brenti krja..notis 3 bulan. klau bagi notis less than 3 months, kene repay..

rasenye cmpany nie bleh kaya mkn duit repay je..

tp trima kasih la jugak kat xybase...mbik aku krja dulu...

A'kum. hehehehe mcm tu ka? aku bukan kijer ngan xybase, tapi aku ada maintain kontrak yg xybase amik.. huhuhu.. malas nak citer arr... hohohoho... la nih aku dah tukar department, so takyah berdepan lagik ngan sumer tuh. hhohohohoho... pandai2 la kowang eik...

[quote name='ainabd' timestamp='1349423614' post='1085148']
selain xybase ade x kerja kosong company lain utk it?
[/quote]

seagate penang ada.. nak ke..?? sent resume to me Edited by akuccputsedut