Jump to content
Sign in to follow this  
xtreme_paranoid

Menguasai Sains Komputer

Recommended Posts

assalamualaikum to all putera..

aku sC kom gak..cma aku tak skor utk amik kos ni..

dulu SPM aku akaun..

nk kata bnde ni ssh tak la

asal rajin..tapi aku blur r..tang2 coding2...

huhu..sje je nk kongsi..harap2 klu aku de probs pasal sC komp..

krang bley tlg k..??

mkasih dude..nati pape

tlg bagi thread kat putera ni kat aku..

sronok gak baca thread2 kat putera ni...

ramai ke new student SC??

sampai aku tak dapat hokhopkhokohokhok..

nanti UiTM buat second intake , pasai apa intake tuh huh?

ada yang akan di rejek ke ???

assalamualaikum

sori la navigator..aku bukan uitm ler..huhu..

aku skrg da masuk taun 2 la..

ri ni lec aku cter pasal kerjaya dalam sC comp ni..

tapi yg ni utk majoring pasal System la..not multimedia :

1.system analysis <---------------kbykan ladies

2.programmer <---------------yg selau join la

3.network support <-------------yg ni

4.system admin <------------- byk

5.network admin <-------------laki yg amik

6.software engineering <--------------laki/pompuan de

7.Database Administrator/database admin

so aku skrg pun dalam dilema nk pilih yg mane..cz myb aku akn pilih networking kut..

tah la pendapat korunk cmner plak..??

ade ape2 tambahan..??

assalamualaikum

sori la navigator..aku bukan uitm ler..huhu..

aku skrg da masuk taun 2 la..

ri ni lec aku cter pasal kerjaya dalam sC comp ni..

tapi yg ni utk majoring pasal System la..not multimedia :

1.system analysis <---------------kbykan ladies

2.programmer <---------------yg selau join la

3.network support <-------------yg ni

4.system admin <------------- byk

5.network admin <-------------laki yg amik

6.software engineering <--------------laki/pompuan de

7.Database Administrator/database admin

so aku skrg pun dalam dilema nk pilih yg mane..cz myb aku akn pilih networking kut..

tah la pendapat korunk cmner plak..??

ade ape2 tambahan..??

ooo begitu yah....

kalau ko nak in malaysia networking maybe banyak income kot.. huhuh

kalau programming dalam malaysia tak brape maju huhuhuh

just my opinion , kalau aku aku ambik multimedia , aku lebih minat tuh huhuh

kerjaya aku ingat nak jadi consultant dalam Graphic designer ... huhuhuh

Edited by Navigator®

hehe kat tempat aku budak pompuan 91 org , laki 16 xsilap aku masuk cs ...

Nak cerita nih. NAk tak nak, suka hati dikau semua untuk membaca al-kisah daku.

Ceritanya begini..

Dari zaman tok kaduk lagi, daku amat tak suka la bab2 membaca and kena menghafal nih. Lagi benda macam sejarah and sains. Daku amat yang teramatlah suka benda2 yang kena buat guna tangan macam merepair ka etc. Bagi la apa saja yang kena guna tangan nak membina ke, baiki ke apa ke pada daku, insya Allah, pasti menjadi.

And dari zaman tok kaduk lagi, sejak daku tahu wujudnya komputer, daku amat yang teramat la BENCI lagi menyampah dengan bahasa and dunia komputer nih..paling koman pun takat guna untuk hal2 study ka, main game yang simple2 ka atau chatting tuh boleh la. Yang lain tak tahu menahu langsung. PAling lama mengadap pc pun 6,7 jam berterusan. :P

Masa tingkatan 4 and 5 dulu, budak sains hayat. Terpaksa ah menelaah sampai mabuk and munta biologi, kimia and fizik. Ya Allah, cukup punya la tak suka. Tapi Alhamdulillah. Result SPM bagus. Masa apply upu, apply semua benda yang tak ada kena mengena dengan bio, fizik atau kimia langsung. Tapi macamana ntah, dapat tawaran matrikulasi ( sebab apply matrix..hehehe). Ingat nak teruskan jadi budak sains hayat sebab dah tanam azam nak jadi dentist walaupun tak suka bab2 membaca and menghafal nih.

Tap, dah nak buat macamana, pihak matrix soh jadi budak sains fizikal sebab result fizik and add math bagus lagi. Maka, jadilah pelajar sains fizikal di matrikulasi. Masa kat matrix, ya Allah, cukup la tak suka kimia dia. Tak tahan. Kena baca ja! Geram betul. Sem 1 result bagus. Masuk sem 2, lagi la menambah2 nak kena baca, dah la kita ajar orang macamna nak jawab, budak2 lain selalu tiru tutorial and lab report, tapi macamna ntah, nak jawab exam, kantoi. Tak reti macam na nak jawab. Jadi agak slack la total result..

Abis matrix, apply IPTA. Macam dulu2 la gak, apply yang tak ada kena mengena dengan fizik atau math. Azam nak jadi dentist dah tak boleh. NAk buat engineering, perempuan kalau jadi engineer nih payah la yang amat. Nak dijadikan cerita, adinda daku dapat diploma sains komputer kat UiTm. pnya ah gelak kat dia * kesian adinda daku * . Sebab sekarang nih banyak graduan IT menganggung and banyak lebihan.

Tup tup tup, result IPTA keluar...

Padan muka daku..sekali dapat tawaran untuk Ijazah Sarjana Muda Sains Komputer ( Kejuruteraan Perisian) daaa~~....kat KUKTEM pula tu. Memang banyak gilerh la dugaan nak masuk kuktem nih. Survey punya survey, perang punya perang, akhirnya masuk juga di KUKTEM and jurusan ini. Haih..

Jadi, kesimpulannya, setelah di dedah kan serba sedikit, daku sedang cuba untuk memupukan minat and semangat untuk bejuang dalam course nih..haih~.. :unsure:

lama-lama fikir, banyak buat survey, okay la gak bidang nih. Cumanya, banyak lagi daku perlu belajar. NAsib baik KUKTEM banyak menekan bahagian teknikal and praktikal. Senang sikit aku nak skor and faham and bawa bidang ni. Tak macam Uni lain. MAsuk keluar kuliah ja tak habis-habis. Nak kerja nanti salahkan syllabus 20% belajar saja yang guna. BAgi PC hampeh suruh betulkan, hampeh..praktikal kureng..Terimas KAsis pada kuktem,kerana bagi pendedahan pada praktikal.* bukan nak promoe kuktem atau mengutuk uni lain*

Edited by Emma Sz

assalamualaikum..

pergh..banyak tol hampeh nyer dak masuk sC..kat tmpat aku pun cmtu gak..ladies mmg lagi ramai dari guys

so kire pluang hamprh utk bebini 2 cerah la..huahuah..

oppss sory..tak masuk perbincangan

hurm kira Emma Sz terpakse r masuk sC komp..

lbh krg sama la..tapi bnde sC ni garu bg aku..so interesting la jgk..

byk bnda lagipun IT kan skrg da jadi keperluan..

so baik tukarkan bnde ni jadi mcm satu opportunity

hehe mcm kaedah SWOT..

aku yg lemah kat cni..mcm repair2 comp tu tak masuk syllabus.kira nk blajar,kna underground la..

tapi bg aku sC mmg best :D

n multimedia pun kira undergroung jgk..cz aku lbih pada IS..

pendek kata mcm civ3 kata ( pinjam kata org pro jap ) :

Try n Error, Learn What Make Error, Fix The Error n You Become Terror.

hehe...sory klu tersalah kata..sje nk kongsi..

assalamualaikum

hurm. Tak boleh juga la nak kata terpaksa amik sC sebab mungkin dah ketentuan Illahi ada jodoh dengan sC. Mungkin nak kena kawin dengan orang sC la gak agaknya. hehehe :D . Sebenarnya saya kat kuktem, satu-satunya kumpulan software engineering yang ada untuk fakulti sains komputer. kumpuland bidang untuk IT belum nak wujud lagi. Jadi kita orang yang dalam bidang software engineering belajar segala khazanah pasal dunia komputer. Habis semua dari atmosfera samapi ke kerak komputer akan kita orang teroka. Lagipun, saya belajar dekat sini bukan asyik menghadap bukan and dengar kuliah je. Malah kita orang banyak buat praktikal sebelum di hantar ke latihan industri.

Ewah, cakap macam dah pro pula.heheh :P

Sebenarnya saya baru nak cukup dua minggu nak berjinak-jinak dan mengenal dan meminati komputer. Ala..macam apa orang kata tuh, tak kenal maka tak cinta.. heehehe :ph34r:

Kalau nak di ikutkan, dalam fakulti saya untuk batch tahun saya, kitaorang laki ada 72 orang and perempuan 54 orang saja.. Lebih kurang 90% kitaorang baru nak menceburi bidang nih. Memang kena banyak belajar and explore sendiri. Nasib baik la senior kat sini semua agak banyak membantu..

assalamualaikum...

hurm bgs r cmtu nati pape probs refer kat Emma Sz je r..lagi2 software eng..

Mungkin nak kena kawin dengan orang sC la gak agaknya. hehehe biggrin.gif

ceh tau ler aweks ko tu sC gak.. :D:P:lol:

Tak macam Uni lain. MAsuk keluar kuliah ja tak habis-habis. Nak kerja nanti salahkan syllabus 20% belajar saja yang guna

ni mana dapat fakta mengarut ek.. haha.. jgn percaya cakap die ni.. hehe gurau je

ko kuktem ek, Ko kenal pensyarah nama En Ariffin Mansor..die dulu lecturer aku kat university lain la..

uh? saya baru lagi la kat sini..tak kenal lagi pun byk lect. En.Arrifin tuh mngajar dalam bidang apa?

fakta tuh? Dah tanya byk senior kat UM,uitm and UKM..

jadi buat perbandingan la.. :) LAgipun, minggu lepas ada baca utusan, bahagian forum.. ada seorang mamat nih baru graduate 2 tahun lepas daripada salah satu Uni IPTA terkemuka kat malaysia buat laporan and aduan yang apa yang dia belajar dulu, cuma 20% ja yang di gunakan..

Jangan risau, saya bukan jenis orang yang pandai2 buat fakta sendiri..

assalamualaikum...

hurm bgs r cmtu nati pape probs refer kat Emma Sz je r..lagi2 software eng..

Mungkin nak kena kawin dengan orang sC la gak agaknya. hehehe biggrin.gif

ceh tau ler aweks ko tu sC gak..

ha? Insya Allah..saya pun budak baru belajar..

:blink: Awek saya sC gak? apa maksudnya? :unsure:

saya ni perempuan la!! saya bukan lesbian la..!! nama saya pun EMMA mana boleh lelaki nama EMMA !!! <_< nama saya emma S##### Z#######...jadi Emma Sz ialah singkatan nama terakhir..mana boleh jadi laki..haih! ;)

Edited by Emma Sz

Sebenarnya saya kat kuktem, satu-satunya kumpulan software engineering yang ada untuk fakulti sains komputer. kumpuland bidang untuk IT belum nak wujud lagi. Jadi kita orang yang dalam bidang software engineering belajar segala khazanah pasal dunia komputer. Habis semua dari atmosfera samapi ke kerak komputer akan kita orang teroka. Lagipun, saya belajar dekat sini bukan asyik menghadap bukan and dengar kuliah je. Malah kita orang banyak buat praktikal sebelum di hantar ke latihan industri.

ni kira fakulti baru ke kat kuktem? course ni brape tahun, 3 ke 4. rase2 kalo kat K. Univ ni course SC die lame sket berbanding ngan kt Univ lain.

ni kira fakulti baru ke kat kuktem? course ni brape tahun, 3 ke 4. rase2 kalo kat K. Univ ni course SC die lame sket berbanding ngan kt Univ lain.

Kuktem pun baru 4thun je. Lagipun di kuktem hanya ada 5 fakulti ja. Jadi, wujudnya fakulti sC ialah apabila tubuhnya and wujudnya kuktem. Cuma untuk fakulti sC belum ada pecahan pada bidang yang khusus mcm It ke, multimedia ke etc. Maka, software engineering iaitu satu-satunya yang ada akan didedahkan dengan pembeljaran pasal semua khazanah komputer dari kerak sampai ke atmosfera komputer macam dah saya ceritakan.. ;)

assalamualaikum....

ooo Emma Sz tu ladies ek..

sory ek silap r..hehe...

tak bajet pun lesbi..esh2 pk c2 plak..

hurm sC bese kos 4 taun kan utk Degree..?

yg dip got no hint r...

hehe...

p/s : Emma manan tu pompuan gak ker..???? :P:P:P

assalamualaikum....

sory ek silap r..hehe...

yg dip got no hint r...

hehe...

p/s : Emma manan tu pompuan gak ker..???? :P:P:P

adeh kan dah kena penangan nye tuh huhuhuh

neway , nak tanya sket .. kat Sc ada blaja Assembly , fortran tak?

kalau ada .. fuhhh.... mmg pergh la bebudak Sc nih hokhokhgokhokhok

assalamualaikum....

sory ek silap r..hehe...

yg dip got no hint r...

hehe...

p/s : Emma manan tu pompuan gak ker..???? :P

nope..course saya cuma 3tahun saja. Kemudian latihan industri untuk 7bulan.Diploma memang standard 3tahun untuk apa2 course pun.

bukan nama emma mana la nama dia. Nama dia Erman Manan.

adeh kan dah kena penangan nye tuh huhuhuh

neway , nak tanya sket .. kat Sc ada blaja Assembly , fortran tak?

kalau ada .. fuhhh.... mmg pergh la bebudak Sc nih hokhokhgokhokhok

ada. Tapi tak pasti untuk tahun yang ke berapa. Saya ni pun baru 3 minggu ja mula belajar.

suka hati nye daku membaca nya....

terima kasih kerana sudi membaca

nope..course saya cuma 3tahun saja. Kemudian latihan industri untuk 7bulan.Diploma memang standard 3tahun untuk apa2 course pun.

latihan industri 7 bulan, bleh tahan. aku dulu 5 bulan je. tp best gak practikal lama2 ni. pengalaman masa aku praktikal tu mmg tak same ngan benda yg tiga tahun kite blaja masa kat U.

bukan nama emma mana la nama dia. Nama dia Erman Manan.

ada. Tapi tak pasti untuk tahun yang ke berapa. Saya ni pun baru 3 minggu ja mula belajar.

terima kasih kerana sudi membaca

oooo

aku pon harap2 dapat couse nih ,mintak2 untuk intake uitm nov nih aku bleh sains comp

adusss... boring la form6 , susah la banyak subjek aku tak minat

p/s : sesape bdak2 sC rajin2 kan lah diri anda untuk xplore sendiri and jgn depends pada pe yang lect ajar sahaja. nape ako cm2 ? akhirnya nnt korang yg akan menyesal gaks.. sbb syllibus adalah basic and selebihnye korang punye effort nak + ilmu ko camne :D rajin2 g lib pinjam buku or donlod ebook :)

// ramai gak batch ako (galz) laki pn ada yg ckp diaorg tak xpect langsung dpt course sC nie.. ada yg mcm bidan terjun tetiba je dpt hehe.. anyway course yg lain dah penuh so sC ni kosong so korang la yg dapat.. tp kena bersyukur la sbb korang dipilih masuk U :D

// ada org ckp kalau nak dpt course masa isi borang upu tue kena letak atas sekali (1st choice) baru senang dpt , tatau la betul ke tak tp ako letak 3rd choice pn dapat gak hehe.. rezeki masing2 :)

// praktikal ako 3bln + je nape ada yang sampai 6-7 bln ? ermm... sbb LI ke ?

assembly blaja 1year kot.. pastu takde dah.. tue pn basic AX,BX push etc hehe

btul2..sokong frysHadow...

nak ngan tak nak jer...tapi kna nak jgk...cz korang budak2 sC..so kna lebih dari org yg biase jer...i mean kna lbh berpengetahuan..

nati tak la..terkulat2 klu org tanya..

hurm pasal LI tu dulu mmg de 6-7bulan..tapi skrg myb telah dipendek kan..mcm u aku..delu 6bulan..tapi skrg tinggal 2 bulan jer..

slalunyer org yg akan kata sC ni kos terbuang...kira mcm tak xrmai xpect utk dapat...but it all depends on rezki kan..?

so berdOa la..aku dulu tak ltak pun sC dlm choice..alih2 dapat sC ni..amacam ?

lagi power huhu...tak bajet jgk ler..

hehe...so blajar je..

korang mesti njoy nyer...ahaks..

k assalamualaikum..

p/s : aku skrg tgh bLjar pasal nk buat site gna Dreamweaver..( underground ler )...sape2 ade tutorial passing2 ler kat aku eh..

tapi mmg aku bangga jadi dak sC