Jump to content
Sign in to follow this  
xtreme_paranoid

Menguasai Sains Komputer

Recommended Posts

:lol:

assalamualaikum

saya nak tanya macam mana nak menguasai sains komputer dan cara belajar yang betul

pastuh lagi satu saya gak nk tanya prospek pekerjaan sc com nih

:rolleyes:

B)

rajin2 lah pegi library pinjam buku... sem 1 biasa blaja introduction to programming guna bahsa C++ pastu Java,OOP in Java.

rajin2kan lah tangan ko buat coding sendiri, refer nota lect+buku library.CS student patut biasakan diri dengan menaip coding/program rather than baca nota..

lagi satu rajin2kan lah diri blaja bahasa programming yg lain jgn stick pada syillibus sahaja contoh,C++,Java,VB,VB.net sbb prospek kerja cs student mmg guna byk bahasa :D

senang cakap CS nih course mempelajari & mengkaji kod sumber bagi sesuatu program....dalam sylibus more kepada programming & math(math ko mesti power), dlm silibus gak ade kursus networking, database, OS, Hardware, dan sekuriti.....dan lain2 lagi la

lagi satu rajin2kan lah diri blaja bahasa programming yg lain jgn stick pada syillibus sahaja contoh,C++,Java,VB,VB.net sbb prospek kerja cs student mmg guna byk bahasa

nih lagi satu kalo blajar database aku pun nak tergelak (ikut silibus guna M$ acces jer)....kena mahirkan diri dgn alternatif lain macam MYSQL dan lain2

Edited by Truckster

utk sem2 awl ni rasenye kosentret kt programing n utk sem2 akhir nnt math..

sebab; kalo ko x penah jumpe ape2 prog language sblm ni mybe ko ade skit probl sblm betul2 dpt kuasai subjek tu.. psl math pulak, kalo nnt ko akan amik subjek calculus so phm2 la..bg ako yg x reti math ni, calculus II mmg killer subjek.. :D

..pendapat ako je.. :P

hahaha kal"kultus" memang "killer wales"......programming nih memang la susah gak kalo x pernah ada apa2 basic drpd alam sekolah...blajar C++, OOP, masuk JAVA, data structured, internet programming, VB, VB.net....macam2 adoo...

nak crita member aku sampai second year masih lagi repeat introduction to programming(paper part1)...kena sumpahan badi apa aku pun xtau...tapi bab kal"kultus" ngan math memang otai...tuh yg aku pelik????

Kalkulus I & II mmg mencabar minda otak ako yang kurang pasal math ni hehe... last year statistik leh tahan lagi..

degree math dia lagi sakit... :P

lagi aku nk tanyer...

sc com nih byk ker prospek pekerjaan dye....

aku nk jd software engineer...

blh ke hah....?

oo mahu jadik Software Engineer eh.. bagus tuh cam aku dulu gak cita2... walaupun subject software engineering aku score A.. realitinya aku x minat menda tu.. sbb len dari yg aku pikir... igt perkara yg besh.. tapi membusankan.. ko kena banyak mengkaji.. membaca.. merancang... dan menstruktur... tapi ada kesungguhan pasti ada jalan.. maybe aku akan try apply keja ni satu ari nanti.. ikut kemahuan la..

skang ni sains komputer klo nk score bagus ko kena tumpu bahagian sistem/application development... peluang pekerjaan memang banyak..

bak praktikal plak ko kena tumpukan bahagian networking, support and maintenence..

cuba pikir2... sbb blaja di IPT x sama ngn blaja di skolah.. 1st sem kena score bebtul.. jgn memain.. sbb 2st sem tuh yg buat jadik kantoi.. subjek seme baru2... memang pening nk paham.. macam aku dulu.. subjek programming di ajar dalam bahasa melayu.. masuk sem 2 di ajar bahasa omputih plak... huuhuh... pening2..

hahaha kal"kultus" memang "killer wales"......programming nih memang la susah gak kalo x pernah ada apa2 basic drpd alam sekolah...blajar C++, OOP, masuk JAVA, data structured, internet programming, VB, VB.net....macam2 adoo...

nak crita member aku sampai second year masih lagi repeat introduction to programming(paper part1)...kena sumpahan badi apa aku pun xtau...tapi bab kal"kultus" ngan math memang otai...tuh yg aku pelik????

otak kira2.. ehehe...

utk sem2 awl ni rasenye kosentret kt programing n utk sem2 akhir nnt math..

sebab; kalo ko x penah jumpe ape2 prog language sblm ni mybe ko ade skit probl sblm betul2 dpt kuasai subjek tu.. psl math pulak, kalo nnt ko akan amik subjek calculus so phm2 la..bg ako yg x reti math ni, calculus II mmg killer subjek.. :D

..pendapat ako je.. :P

bagi aku killer subjek ialah operational research & qualitative analysis...

dalam subject ni mix programming ngn statistik... mmg susah nk paham,

Edited by zer0Nehza

waa terer programing xpe tapi kadang2 amai budak dl cs lagi2 pompuan nie kebanyakkan xterer psal koputer la.leceh skit .yang terer ade tapi skit dari laki la.

wahahaha

waa terer programing xpe tapi kadang2 amai budak dl cs lagi2 pompuan nie kebanyakkan xterer psal koputer la.leceh skit .yang terer ade tapi skit dari laki la.

wahahaha

kalo terror programming tp x brape terror pasal komputer bleh direspect lg. tp kalo dua2 x terror susah sket la.

alah kalau rasa susah sangat nak faham programming tu..hafal ajer kod2 yg ada dlm buku tu..tapi cara nie..susah la nak dapat A..paling tinggi pun B- (tu pun kalau hafal semua la)tapi kira ok la kan....yang penting efford...

alah kalau rasa susah sangat nak faham programming tu..hafal ajer kod2 yg ada dlm buku tu..tapi cara nie..susah la nak dapat A..paling tinggi pun B- (tu pun kalau hafal semua la)tapi kira ok la kan....yang penting efford...

hahah camner nak maju kalau duk hafal , bagi aku kalau org tuh mmg tul terrer .. programming , dia hanya manipulate and paham ape dia buat tu je .... huhuhuhuhuh

Edited by Navigator®

ni pendapat je..

rasenye kalo bdk2 pempuan ramai yg prefer mengapal kot..:P

ni pendapat je..

rasenye kalo bdk2 pempuan ramai yg prefer mengapal kot..:P

tul tuh .... huhuhu time spm dulu... ramai gurl2 yang duk collect2 code nak hafal ...huhuhuh

bile tanya ape diorang hafal ,.... sepatah haram tak tau paper hahaha

bg aku, laki @ pompuan x yah nak compare kat cni..

xde akan untung sesape pun.. hehe.. (aku laki sejati :P )

tp aku pelik gak, time exam bebudak pompuan selalu score tinggi..

but time assignment, ade la yg terror tu(x semua) cari kite.. haha..

kalu nak jadik Soft Eng(mesti kena minat programming)

nak x nak ko mesti minat subjek ni..

kalo x minat, baik first sem tu ko prepare tukar course lain..

bukan ape, sbb sian kat diri sendiri gak nanti...

time study..

i)mesti ade personal komp sendiri.(bg aku yg ni wajib) dapat loan PTPTN/JPA/

yayasan ke baik spend buat beli PC(kalo xde lagi la)

PC ni la yg akan jadi kawan baik ko sepanjang study.

PC ni la korang nak bukak 24 jam x tutup2..

Jangan harapkan Lab Computer untuk korang buat assignment programming..

Sbb bg aku, wat programming x kire masa..

ade org suke wat programming time pagi(otak fresh kate mereka)

ade plak suke waktu malam, time member2 semua tido(xde gangguan kate mereka)

ade plak suke ambik member punye assignment terus("xpe, ayah aku ade cable besar" kate mereka) :P

ii)nak berjaya time exam --> ko hafal je buku programming tu

nak berjaya exam + keje --> ko faham buku programming tu

time aku study dulu

course degree aku 3 tahun je

tahun pertama --> basic programming je

-tahun yg subjek boleh dikatakan mudah.. tp nape ramai org x leh score pointer tinggi?

-sebab kite semua masih lagi epi + bangga dapat masuk U.. hehe

-sepatutnya time ni la kena score setinggi yg boleh sbbnya (korang akan rasa kesannya

bile dah tibe tahun-tahun mendatang)

tahun kedua --> subjek teras software engineering(haha.. semua subjek buatkan korang sakit kepala)

-tahun ni ramai gak yg x leh score tinggi.. nape?

-sebab A)subjek agak susah B)pointer tahun pertama rendah, so xde semangat dah

nak study.. sebab tu le tahun pertama nak kena score tinggi2, sebab semangat tu

akan korang bawa untuk hadapai subjek sakit kepala tahun 2 ni.

tahun ketiga --> subjek x banyak(sbb time ni nak kena wat Final Year Project)

tu semua pendapat + pengalaman aku time study dulu.. maaf kalo korang x sefahaman :lol:

aku yang minat giler nak blaja ... nih .. tak dapat tawaran hampeh ...

still waiting .... seh... .. last way jawap nye MMU la... huhuhuhuh

aku setuju dgn putera..apa yg dia cakap tu betul...

kepada navigator?..biasa la aku pun excited gila masa nak sambung study dan masa memula nak masuk u..rasa bak baca ajer semua buku dkt library tu...tambah pulak byk giler buku2 komputer yg best2 dkat situ..atlast yg aku kena baca pun tak terbaca..hahaha!!!

yang penting jangan la main-main tahap gaban kat dalam kelas ... dengar betul2 ..hehe

hahah.. takpe.. coz.. mmg aku ada sket exp.. time IT axam taun lepas...

aku duk masuk bilik... aku suka baca bende lain dari baca buku yang cikgu suruh baca ... time exam baru la.. duk gaduh.. nak baca. huhuhuhuhu

ko buat ape time cikgu admat ajor arituh?

hokhok

tu lah ko

kan dah tak dapek SC comp

hokhok

kalo ko msk form 6

baik amik sc

ko buat ape time cikgu admat ajor arituh?

hokhok

tu lah ko

kan dah tak dapek SC comp

hokhok

kalo ko msk form 6

baik amik sc

sedap je ko cakap... kalau aku ambik scform6 baik aku ambik Pra sains kat UiTM .. lepas tuh aku leh terus sambung Diploma Sains huhuhuh huh atau pon aku jatuh sket ke sains comp...

Pra-Sains UiTM Kembali

Program Pra-Sains UiTM diadakan dengan tujuan untuk menyediakan pelajar-pelajar yang tidak mempunyai kelayakan yang cukup untuk memasuki program diploma UiTM. Kursus ini terbentuk dan akan menumpukan perhatian kepada mata pelajaran Matematik, Matematik Tambahan, Fizik, Kimia dan Biologi.

Kursus Pra-Sains UiTM mengambil masa selama 1 tahun atau 2 semester ( 6 bulan setiap semester). Bagi pelajar-pelajar yang lulus dalam semua mata pelajaran dan mampu memperolehi Himpunan Purata Nilai Gred 3.00 dan ke atas, mereka boleh diterima masuk sebagai pelajar di peringkat Diploma di UiTM selepas pengajian 6 bulan atau 1 semester.

Bagi pelajar-pelajar yang tidak mampu mencapai Himpunan Purata Nilai Gred 3.00 dan ke atas, mereka boleh menyambung ke semester 2 (6 bulan lagi) dan mereka cuma perlu lulus semua mata pelajaran dan mencapai Himpunan Purata Nilai Gred tidak kurang daripada 2.00 bagi Semester 1 dan 2.

Syarat-syarat kemasukan ke program Pra-Sains UiTM adalah :-

Lulus SPM/SPVM dengan mendapat sekurang-kurangnya tiga (3) kepujian termasuk kepujian Matematik Modern dan lulus salah satu (1) daripada mana-mana mata pelajaran berikut iaitu:-

1. Fizik

2. Kimia

3. Biologi

4. Sains Tambahan

5. Matematik Tambahan.

Keutamaan akan diberi kepada calon-calon yang lulus dalam Sains Tulen dan Matematik Tambahan.

Terdapat dua (2) jenis kursus yang ditawarkan iaitu Pra Sains Fizik dan Pra Sains Biologi. Yuran yang dikenakan adalah berpatutan.

Untuk maklumat lanjut berkaitan pengambilan ke program Pra-Sains UiTM, sila hubungi:-

Kolej Yayasan Pelajaran MARA Kota Bharu

Kem Kijang, Jalan Pantai Cahaya Bulan,

15350 Kota Bharu Kelantan

No. Telefon: 609 7745269/70

No. Fax: 609 7745268

atau

Universiti Teknologi MARA

Pejabat Perhubungan Luar dan Antarabangsa

ITM Resort & Convention Centre

No. 9 & 10 Persiaran Raja Muda, Seksyen 7

40450 Shah Alam, Selangor

Kembali

kat e rayuan aku dah mintak .. besok kuar huhuhuh

ikutkan sumer sains tulen aku lulus .. hakhakahakah ok la... huhuhuh

kalau pra sedap sket dari ambik sijil kat poli .. pasai diorang bimbing abes2 .. untuk sambung diploma .. pra pon hanya 1 tahun je,, 1 sem la..

Edited by Navigator®