Jump to content
Sign in to follow this  
cili

Partition

Recommended Posts

Ntah la pulak, aku setakat ni guna 80gig, ada 5 partition, ok aje! Apa yg tak elok kata kawan ko tu?

Ntah la pulak, aku setakat ni guna 80gig, ada 5 partition, ok aje! Apa yg tak elok kata kawan ko tu?

entahlah. mamat ni tukang repair comp. ada kedai.

tapi secara peribadi aku rasa lagi elok banyak partition . kalau apa2 jadi senang nak format c: je

Ko tanya dia lebih detail, apa alasan dia kata x elok banyak partition tu? Nak jugak tahu fakta dia... Aku pun mcm ngko gak, kalau c [windows] bermasalah, maka c ajela yg perlu dibaiki...

Edited by annamir

aku x rsa pn x elokk ada byk partition

apa yang problm nya?

nak susun fail pn snang..

ada sapa2 nk tlg bgthu masalah yg akan timbul bla byk partiton ;)<_<

elok kalau semua file simpan kat drive lain kan? kalau format C, file dlm drive D selamat?

msti slamat melain kan tersilap format drive d

wakaka :lol:

selamat... tapi kena ingat, setiap drive kena defrag... depends la...so it antara sebab myb.. dr atas

1. susa nak format

2. susa jgak nak defrag...

wkakakaa

-Ha'ah la, coz c aje yg diformat! lain la kalu kita erase entire disk...tu kira kes naya tuh!

-Bnyak la kelebihan dia dari keburukan dia :P

-Ada sesiapa nak kongsi maklumat lain?

-Ha'ah la, coz c aje yg diformat! lain la kalu kita erase entire disk...tu kira kes naya tuh!

-Bnyak la kelebihan dia dari keburukan dia :P

-Ada sesiapa nak kongsi maklumat lain?

ya aku skong kau partition yang banyak lebih mendatangkan kebaikn dri keburukan

hehehe :D

Bagi aku, kalau partition tu lebih dari dua memang tak beberapa elok (untuk HD PATA) sebab kalau running dua atau tiga parition serentak (eg: kalau korang rip CD kat drive C, rip DVD kat drive D, encode VideoCAM kat drive E secara serentak) memang akan membebankan harddisk (lain lerr kot korang kaya pakai SCSI) sebab nak kena tulis ke tiga-tiga sector HD pada masa yang sama (well..aku assume yang nih boleh membawa kepada penyakit bad-sector untuk HD PATA).

Kalau nak buat partition tu, dua rasanya cukuplah bagi PATA dan kalau lebih-lebih bolehlah menggunakan HD SATA. Kalau nak buat banyak sangat partition bleh pakai HD SCSI B)

Melainkan korang buat partition tu untuk booting OS (korang create 3 partition ker untuk Windows, Linux dan MAC, tapi MAC nih tak mungkin lerr :lol: ), maka boleh lah buat partition.

Bagi aku, kalau partition tu lebih dari dua memang tak beberapa elok (untuk HD PATA) sebab kalau running dua atau tiga parition serentak (eg: kalau korang rip CD kat drive C, rip DVD kat drive D, encode VideoCAM kat drive E secara serentak) memang akan membebankan harddisk (lain lerr kot korang kaya pakai SCSI) sebab nak kena tulis ke tiga-tiga sector HD pada masa yang sama (well..aku assume yang nih boleh membawa kepada penyakit bad-sector untuk HD PATA).

Kalau nak buat partition tu, dua rasanya cukuplah bagi PATA dan kalau lebih-lebih bolehlah menggunakan HD SATA. Kalau nak buat banyak sangat partition bleh pakai HD SCSI B)

Melainkan korang buat partition tu untuk booting OS (korang create 3 partition ker untuk Windows, Linux dan MAC, tapi MAC nih tak mungkin lerr :lol: ), maka boleh lah buat partition.

kalu PATA 300GB? :rolleyes:

ntah...xder ape2 prob kat aku..hdd aku ader 4 partition...huhu

kalu PATA 300GB? :rolleyes:

Kalau PATA 300GB (eh..ada ka jual kat Malaysia nih?) maka buatlah partition tiga ke, empat ke. Tahap kritikal dah kalau korang buat cuma dua jer partition.

P/S::Hang sanggup beli ka PATA 300GB?

Kalau PATA 300GB (eh..ada ka jual kat Malaysia nih?) maka buatlah partition tiga ke, empat ke. Tahap kritikal dah kalau korang buat cuma dua jer partition.

P/S::Hang sanggup beli ka PATA 300GB?

aku rasa la ahmades byk prtiton pn x pe la,aku pnya hdd xeffect pn.aku ada 4 partition gak :P

aku rasa la ahmades byk prtiton pn x pe la,aku pnya hdd xeffect pn.aku ada 4 partition gak :P

Alhamdulillah kalau camtu skunz, tapi berdasarkan pengalaman aku yang tak seberapa nih, memang banyak problem untuk PATA kalau banyak partition :(

Alhamdulillah kalau camtu skunz, tapi berdasarkan pengalaman aku yang tak seberapa nih, memang banyak problem untuk PATA kalau banyak partition :(

x thu la myb xjd lg dkt aku

hrp2 x jd la mcm hang kata 2

apa plak dr apa yg hang tulis 2,nmpk mcm pro la

wakaka :P

anyway thnk for your information

aku stuju ngan ahmades, memang ler dr mata kasa tak nampak tentang keburukanny...

data2 disimpan dalam partition yg berlainan...

tp secara mekanikal, jika korang running d:. pastu bukak plak winamp, pastu bukak plak kerja yg disimpan kat dalam partition e:., kan ker memberatkan hardisk korang nak cari data2 tersebut...

erm, korang faham ke nie, susah ler nak explain secara bertulis nie...

aku dulu ingat partitioning nih best... senang... tak yah risau2 pasal kalau tetiba os rosak ..format jer c: settle.. 2 tiga partition ok ler.. tapi kalau bebanyak ... total space harddisk yg kita boleh guna kita kalau totalkan makin kurang dari yg sepatutnya.. pasal setiap partition ada cache kalau yg tak tau tuh, dia macam RAM untuk harddisk sendiri.. setiap cache pulak guna 8MB space .. ikut fahaman aku kalau satu partition dah 8MB space dia tolak... kalau 4 , 5 partiton... mau sampai 32-40 MB dia tolak.. otai2 pc.. kalau info aku nih betul kan ek

wassalam