Jump to content
Sign in to follow this  
sLuMbErGiRL

Beza Pentium And Centrino

Recommended Posts

awak dah silap faham ni...

centrino tuh bukannya sejenis processor dari intel

AFAIK, ayat lebih baik untuk centrino ialah 'notebook for wireless'

dalam package centrino ada

1. pentium-m processor

2. wireless device (wifi)

aku pernah dapat soalan cam ni dari budak degree;

antara intel dan pentium mana lagi power! aku gelak gile2 depan dia sampai merah muko dai.

Teknologi Centrino ini adalah terdiri dari tiga komponen utama iaitu pemproses Pentium M, chipset 855PM dan hubungan rangkaian PRO/Wireless. Jika anda membeli notebook yang mempunyai label Centrino (logonya adalah seperti kepak rama-rama), anda pasti akan mendapat kemudahan ketiga-tiga komponen ini.

pentium M

Menyokong teknologi tambahan Intel Speed Step Intel Speed Step mempunyai fungsi pilihan mod frekuensi secara masa-nyata yang dinamik (berasaskan permintaan CPU) bermula dari LFM (Lowest Frequency Mode) ke HFM (Highest Frequency Mode) yang membenarkan prestasi berada ditahap optimum dengan menggunakan bekalan kuasa yang paling rendah.

Menawarkan sistem bas pada frekuensi 400 MHz Membolehkan perpindahan data dilakukan pada kadar 3.2Gb data sesaat ketika masuk dan keluar dari pemproses.

Keupayaan atau Prestasi yang tinggi dengan bekalan kuasa yang lebih rendah Membolehkan pemproses beroperasi pada kadar voltan yang paling rendah dengan cara menggunakan teknik termaju meminimakan masa dan pensuisan isyarat.

chipset 855PM

Chipset ini mempunyai MCH (Memory Controller Hub) yang menyokong ingatan DDR PC1600 dan PC2100, sistem bas pada frekuensi 400 MHz serta menyokong paparan grafik AGP4X. Dengan menyokong sistem bas pada frekuensi 400 MHz, ia menyediakan lebarjalur yang besar bagi perpindahan data diantara pemproses M dan platform. Sokongan keatas ingatan DDR turut menawarkan lebarjalur yang besar iaitu sehingga 2.1 Gb per saat ke pemproses. Sokongan keatas paparan grafik AGP4X pula menyaksikan pengawal grafik boleh mencapai ingatan utama sehingga lebih dari 1Gb per saat. Selain daripada itu, chipset ini juga telah direka untuk berfungsi pada kadar kuasa yang rendah.

Pro/Wireless

Kesimpulannya, teknologi Centrino ini adalah amat berguna bagi pengguna yang sentiasa membuat kerja-kerja diluar (outstation) kerana ia amat mudah untuk diselenggarakan iaitu tanpa perlu memasang kabel, amat mudah untuk mengakses ke rangkaian LAN dan WLAN kerana ia mempunyai pengurusan profil dan pensuisan yang boleh diautomasikan, keupayaan prestasi yang sangat baik serta memerlukan sumber kuasa yang paling minima.

Kesimpulannya, teknologi Centrino ini adalah amat berguna bagi pengguna yang sentiasa membuat kerja-kerja diluar (outstation) kerana ia amat mudah untuk diselenggarakan iaitu tanpa perlu memasang kabel

Zeph.

Tak cukup tu zeph. ko beri 2 item padahal ada 3.... ?

Sepatutnya:

Intel® Centrino™ mobile technology represents Intel's best notebook technologies designed specifically for mobile computing with integrated wireless LAN capability, breakthrough mobile performance while enabling extended battery life and sleek, easy-to-carry notebook PCs.+ This is Intel's first set of integrated computing technologies designed from the ground up for wireless notebook PCs. Intel Centrino mobile technology supports some of the leading wireless security hardware, and software§;, as well as with leading, access-point providers to allow users to stay connected and productive on the go+-for a truly mobile lifestyle.

With Intel Centrino mobile technology, three components work together to enable outstanding mobile performance, extended battery life and integrated wireless LAN capability in thinner and lighter notebooks. These components include the Intel® Pentium® M processor, the Intel® 855 chipset family and the Intel® PRO/Wireless Network Connection Family.

Mungkin dia nak tanya beza Pentium-M dengan Pentium biggrin.gif

Edited by Power

aku pernah dapat soalan cam ni dari budak degree;

antara intel dan pentium mana lagi power! aku gelak gile2 depan dia sampai merah muko dai.

Mus...aku tlg jawab blh???Intel la lagi bagus..sbb takde Intel takde la pentium

emm kiranya centrino ni masih lagi gune cpu pentium-M.tapi pesal perfomance die lagi bagus drp p4 M??pastu pesal penggunaan power die lagi rendah banding p4 M?? unsure.gif

aku lagi power, ada orang buat-buat pandai/power pasal baiki komputer buat statement kalau nak powerkan pc ....boh cdrom 52x...sure laju puye....

apa lagi gelak nak manpus ler kengkawan yang ada kat situ.

emm kiranya centrino ni masih lagi gune cpu pentium-M.tapi pesal perfomance die lagi bagus drp p4 M??pastu pesal penggunaan power die lagi rendah banding p4 M?? unsure.gif

salah satu sebab ialah centrino menggunakan speed step technology selain menjimatkan kuasa bateri, turut meningkatkan keupayaan pemproses centrino tue sekali... sbb tue centrino 1.6 ghz lebih mahal dari P4-M 2.8ghz biggrin.gif

p/s : kat siam rasanya centrino lebih murah... berdasarkan price list yg aku dpt laa tongue.gif

Aku kesian kat lo Slumb.....

Dia orang memang gitu. Tapi tak per ko berani dan komited.

Masih ada orang yang tidak seperti yang lain-lain.. ehermmm tongue.giftongue.gif

Edited by Power

Memang begitu lah dunia ni! Yang pandai memang suka mempekecikan yang tak tau dan lagi teruk mengelakkan lak. Patut dalam forum buatlah cara yang baik untuk beri panduan. Bimbingan memang telah hilang dalam masyarakat kita agaknya melainkan beberapa orang sahaja. Kepada yang telah cuba menerangkan dgn sebaik mungkin walaupun tak tepat tetapi yang tahu ...syabas. Kepada yang terror mengutuk dicadangkan lebeh kuat belajar di sudut pelajar cara menjawab dengan lebeh sopan walaupun mungkin tak tahu akan jawapan sebenarnya.

Memang begitu lah dunia ni! Yang pandai memang suka mempekecikan yang tak tau dan lagi teruk mengelakkan lak. Patut dalam forum buatlah cara yang baik untuk beri panduan. Bimbingan memang telah hilang dalam masyarakat kita agaknya melainkan beberapa orang sahaja. Kepada yang telah cuba menerangkan dgn sebaik mungkin walaupun tak tepat tetapi yang tahu ...syabas. Kepada yang terror mengutuk dicadangkan lebeh kuat belajar di sudut pelajar cara menjawab dengan lebeh sopan walaupun mungkin tak tahu akan jawapan sebenarnya.

anda sememangnya ahli baru..? anda dah emotion sgt ker..?

huehue..kitorang bukannya nk mengutuk...

tapi forum putera nih ader rules...

nk tanya biar ler..bebaik..sbb tgk sub forum la..

di sini mmg tak dialukan soklan esemen..

so nampak sgt soklan tuh soklan esemen..so lebey baik straight to sudut pelajar la..klo ader yg nak jawab x nak jawab tuh nasib la..

lgpon..kitorang mmg cemuh sgt ngn org yg bertanya soklan esemen nih..nk pandai senang sgt...sebelum tanya tuh..baik search kt pakcik google lu...pastu klo blur sgt x jumpa...baru dtg sinih...

alang² nk tanya...tuh kasik la details..

soklan biar terang...senang org nk tangkap point...

pastu details nyer plak...kasik la nama lecturer yg soh cari tuh...pompuan ker laki..klo pompuan letak jerk no pon derang kt sinih..nanti kitorang tahu la tindakan selanjutnya...ekekek....

kepada yg bagi respon yg baik terima kasihlah yerkk..tp yg kutuk2 n gelakkan aku tuh apelahhh....ckp nak berbincang tp duk gelak kan aku sampai keras perut....cian kat aku tau... ph34r.gif

kepada cik kak..

saya mintak maap la..

actually jawapan utk soklan awak tuh terlalu luas..

kepada cik kak..

saya mintak maap la..

actually jawapan utk soklan awak tuh terlalu luas..

huh.gif Bukan nita kire orang nak menghina ko slum, tapikan cam yang Zero cakaptu lah, mencari jalan mudah untuk menyisapkan esement. ko ader kemudahan tenet, intentenet ni ibarat pusat sumber yang paling beso, smua nie bergantung kepada ko untuk menggunakannya. takkan ko gune tenet hanya untuk bace mail aje. kembangkanlah kemudahan yang ader tu. cool.gif

so jgn mudah untuk salah paham, aku pun bukan pandai sangat bab2 nie. wink.gif

cume soalan yang ko kasi tu membuatkan smua orang yang berada dalam forum nie rase semacam(lebey kurang cam tu agaknye) kire spesel gak le soalan ko tuh.

Jadi aku mewakili ahli dalam forum nie memohon seribu kemaafan kat ko jika ko ader trase atie ngan jawapan yang kiteorang kasi. smile.gif

tapi kalo lehla kan, jgn ler mudah sangat nak trase ngan usik mengusik ahli forum kat sini. dah memang habit kite orang kot untuk sakat menyakat(maybe). kalo xde sakat menyakat nie xmeriah le forum nie. hehe.

ok c u.

kepada yg bagi respon yg baik terima kasihlah yerkk..tp yg kutuk2 n gelakkan aku tuh apelahhh....ckp nak berbincang tp duk gelak kan aku sampai keras perut....cian kat aku tau... ph34r.gif

laugh.gif eh...mmg tak patut diorang tu kan...cian kat awak....weh jgn kutuk dia ni lagi

err..awak mmg pompuan kan...emm tinggal kat mana..ermm pm leh... biggrin.gif

a'kum.....

nak tanya dulu..saudara/saudari ni org baru ker....

sebab klu org lama mesti dah tau environment putera ni...kitorang sebenarnya tak mengutuk..saja gurau2...takkan la ko tak penah bergurau ngn member, takkan la ko tak penah menyakat member, takkan la ko tak penah gelakkan member, takkan la ko tak penah usik member, rilek la...kitorang anggap sume member, tu pasal boleh bergurau camtu...takkan nak serius je...

lagi satu di sini mmg takleh tanya soalan assignment..klu nk tanya pun..ubah la sket soalan tu jgn sampai kantoi..khokhkokhohko.kan diorang dah tau tu..ayat mesti tukar...ok away!! kohkohokokhhkohok

a'kum.....

nak tanya dulu..saudara/saudari ni org baru ker....

sebab klu org lama mesti dah tau environment putera ni...kitorang sebenarnya tak mengutuk..saja gurau2...takkan la ko tak penah bergurau ngn member, takkan la ko tak penah menyakat member, takkan la ko tak penah gelakkan member, takkan la ko tak penah usik member, rilek la...kitorang anggap sume member, tu pasal boleh bergurau camtu...takkan nak serius je...

hah betul kat Mr. Cermin yg ensem tue <--- promote nie tongue.gif

kat sini kadang2 diorang suka bergurau, jgn la cepat terasa lak.... lagipun mmg terang2 soalan assign mmg kenala penangan diorang suma kat sini... btw, area nie mmg tak digalakkan tanya soalan assign, kena gi ruangan pelajar nun...

harap kpd tuan thread, dan org lain ambillah iktibar yer

biggrin.gif PEACE!!!

kepada yang berkenaan,

sebenarnya mudah aja....

jangan malas buat research dulu mengenai subject yang hendak di tanya. Kekadang jenis soalan yang di tanya akan mencerminkan betapa seseorang itu mengambil jalan mudah untuk dapat jawapan terus. Kekadang benda yang kita cari sendiri tu lebih cepat

ingat dan faham daripada benda yang kena suap.

ini kena kutuk dalam forum dah cepat melatah, tak lagi masuk in the real world. Nanti lebih dari itu.Cuba bayangkan bila cuba tanya member sekerja ker, boss sekerja ker mengenai sesuatu...tak kira lah soalan bodoh ker..soalan cerdik ker...lelama orang yang ditanya tu naik fed up sebab kerja kita asyik tanya ajer padahal jawapan tu kekadang ada depan mata...cuma malas ajer nak cari sendiri. cukup ler nie....

nie satu lagi clue untuk renungan : RTFM

*off topic*

laaa...rilek ar slumbergirl..ko ni cepat marah ler.. mmg la biasa kat forum putera ni gurau2, smile.gif . takkan asyik nak serius jer.. bosan la camtu.. aku pun boleh bosan kalau member2 borak dengan aku secara serius..sendul(dry.gif ? ) woo...

intentenet ni ibarat pusat sumber yang paling beso

typo tuu... rolleyes.gif . tapi ko cakap betul la.. internet boleh cari macam2, dari molex connector sampailah ke komp alienware tongue.gif

aper aku ngarut2 nih blink.gif

Edited by ryoga hibiki

emm.dah lama tak baca kat sini blink.gif

sLuMbErGiRL.....gini..soklan awak tu macam soklah assigment.sbb tu budak2 ni hangin+jawab camtu.lain kali kalau betul2 nak tanye sbb nak tahu kene tanye betul2.ok tak??jgn la marah2.biase la budak2 ni camtu.kalau tanye betul2 mesti dieorang jawab betul2.

kalau awak memang nak tanye soklan assigment.rasenye dah ade sub-forum pasal pelajaran kan??cube pos kat situ.kat sini pun OK.blh jerk.tapi bagi tau ape maklumat yg dah dapat dan perlukan maklumat tambahan utk assignment tersebut.

jgn marah ahh... tongue.gif

ok lah, nie aku nak bagi solan real puye...

camner nak soh notebook puye cpu (tak kisah ler centrino (yang dalamnya ada mobile pentium 4 cpu) atau pentium 4 desktop cpu (yes ada... ) jalan full speed dan bukannya turun 1/3 dari power dia. Intel speedstep dah disable tapi turun jugak malaun tu.

heheheh

saja nak break the chain of slumber girl punye discussion....