Jump to content
cikgureza

Tips Berjaya Untuk Graduan Ict-part 2.1.0

Recommended Posts

Bab Selingan Lanjutan : Peluang bisnes yg di kongsi bersama...

Mcm aku cakap kat atas tadi, sebaik2 nya bisnes korang tu mestilah boleh di warisi oleh orang lain, iaitu supaya ilmu bisnes tu tidak hanya tertumpu pada korang sahaja..

Lebih banyak ilmu yg korang bagi, Insyallah, Allah akan tambah lebih banyak lagi, jadi, jgn sembunyikan apa2 ilmu, dan rasa sayang atau kedekut ilmu tu..Rugi nanti, sebab kat akhirat, ilmu tu tuntut dgn kita hak dia, camner nak jawab?

So, berbalik pada isu tadi, kalau sekalipun korang tak boleh nak wariskan ilmu tu lagi, maybe sebab biz plan tu belum complete dgn baiknya, maka, sediakan lah peluang untuk pekerjaan..

Dgn peluang2 pekerjaan yg di sediakan, maka, rezeki dapatlah di share bersama-sama. Bayangkan kalau pekerja korang tu ada family, maka, dgn pekrjaan yg di sediakan itu, mampu menjanakan income yg halal untuknya, dapatlah pekerja2 itu mengongsi pula rezeki dgn keluarga mereka.

Lahir lah pula zuriat2 yg baik hasil dari peluang yg kita sediakan tadi..

Tu semua saham akhirat tu ! penting punya investment tu..bukan main2..

Aku nak amik cth simple dari bab ini. Kita peratikan, apa yg sektor ICT boleh janakan, iaitu sebagai punca rezeki bagi bukan sahaja satu orang, tapi lebih ramai orang yg ingin berkongsi sama rezeki tersebut...

Aku nak bagi sample dari portal geeksoncall.com (www.geeksoncall.com). Itu adalah cth sebuah portal yg membuka peluang rezeki untuk lebih ramai pihak. (Lupakan pasal portal tu buat duit, sebab dia layak untuk dapat duit tu kerana dia memang bijak).

Apa yg geeksoncall.com buat adalah, mereka mengumpulkan database2 technician freelancers yg bekerja part time dlm menjalankan computer repair & maintenance.

Ramai tech yg bernaung di bawah portal ini.

Konsep nya mudah sahaja. Freelancers2 tadi berdaftar dgn geeksoncall, dan di berikan zon mengikut kawasan berhampiran mereka. Jadi, apabila customer mempunyai masalah komputer, mereka boleh terus menghubungi tollfree line geeksoncall tadi ataupun terus mengunakan portal tadi untuk menyatakan masalah mereka.

Setelah client membuat aduan kerosakan dan ingnkan solution, geeksoncall akan menghantar tech kepada mereka untuk membuat repair on site (kalau ringan), dan tech tadi di pilih berdasarkan zon merka yg terhampir..

Kita duduk di situasi diorang pulak (geeksoncall.com), berapa banyak kah peluang pekrjaan part time yg boleh di buka oleh portal/idea se simple itu?

Berapa banyak pulak kos yg diorang nak keluarkan untuk dapatkan tech tu semua?

jawap nya, zero, sebab, tech2 tu semua bukan nya di train oleh portal itu, tapi tech2 itu sudah pun mempunyai skill sebelum mereka berdaftar dgn geeksoncall.com. Jadi, takde sebarang kos yg diperlukan untuk mendapatkan tech2 tu semua, malah, gaji pun tak perlu di bayar. Mereka semua dapat payment berdasarkan job2 yg di buat, itu je..

Jadi, sebagai bisnesman, inilah yg perlu kita pikirkan, ataupun matlamat bisnes kita sebenarnya...iaitu menyediakan peluang rezeki untuk orang lain, sebab, rezeki tu bukanlah milik kita sahaja, iainya perlu di kongsi2...

Harap aku clear kat bab ni, sebab, ianya penting. Takde ke pekdah nya kalau kita kaya sorang2 tapi orang keliling kita masih lagi tercari2 /terkais2 ..

Domo arigatou...

"Cikgureza- your friendly neighbourhood cikgu..."

wow... panjangnye...

sakit mate nak bace...

cbe bg sipnopsis skit....

bior dpt pham dgn therang skit...

budak dit yg x ske it tp terel it...

wow... panjangnye...

sakit mate nak bace...

cbe bg sipnopsis skit....

bior dpt pham dgn therang skit...

budak dit yg x ske it tp terel it...

sinopisis dia gini je :

"kena rajin belajar kalau nak berjaya.. "

sekian...

Tepat sekali sinopsis tu.. :lol:

kalau malas nak baca, print @edit r sendiri tips2 ni..

p/s: ader copyright ke tips2 ko ni cikgu?

takde.. kalu nak copy right baik aku tulis buku... huhu

---------------------------------------------------------------------------------------

Bab Baru :: jualan

Kita semua ada definisi sendiri pasal jualan atapun sales ni kan? tapi aku nak citer sikit version aku mengenai sales ni. Iaitu, bukan paal maksud dia, tapi mengikut analisa aku dan apa yg telah di ajar kepada aku mengenai sales ni..

Apa yg kita kena tau sebelum boleh membuat sales? (aku amik dlm sektor ICT- software)

1) Fahami market place korang !

dgn memahami market place korang maka, korang akan mampu untuk :

~ memilih "playing field" (PF) yg korang bakal 'bermain'

~ Memahami perubahan yg berlaku dlm enviroment yg sama.

~ menjangka peluang keberjayaan yg ada dlm PF tadi

~ Mengatasi sebarang kemungkinan negative yg bakal memusnahkan peluang2 korang yg ada

~ Merancang plan yg kukuh untuk menakluki deals2 yg berpotensi..

~ Menyusun teams yg sesuai dlm mendapatkan sesuatu target markets..

aku elaborate begini kalau version nya dlm software industry..

~ memilih "playing field" (PF) yg korang bakal 'bermain'.

Maksudnya, mana korang nak jual software tu? adakah jenis lump sum ataupun jenis recursive fees? satu unit je ke? banyak volumes ke? on shelf ke? customs build ke? Gomen ke? private ke?

Jadi, semua tu main peranan penting untuk korang mendapat tahu, PF yg manakah yg boleh membawa keuntungan dlm jangkan masa yg panjang atau pendek, dgn untung yg besar. Tanpa analisa tersebut, maka, korang akan mula caca marba dan tak tau mana yg paling sesuai dan mula end up di tempat yg tak betul.

Bukanlah salah untuk menjadi salah, sebab ada pepatah yg mengatakan bahawa kita belajar dari kesilapan, tapi, alangkah baik apabila kita boleh mengelakkan kesilapan tersebut? Tak jimat masa ke? tak jimat kos ke? tak jimat human resources ke? macam2 jimatt...

~ Memahami perubahan yg berlaku dlm enviroment yg sama.

Maksud aku di sini adalah,korang kena tau apa yg terjadi pada enviroment yg korang sedang 'main' tu. Cthnya, kalau dulu, di satu jabatan ni, ada pegawai yg memberi favour pada korang sebab di suka dgn services yg di beri, maka, adakah pegawai2 yg lain juga suka? mamapukah bisnes korang tu berjalan di situ walaupun pegawai yg memberi favour pada korang nanti takde dah kat situ?

Peratikan keliling, kita maybe tak boleh puaskan hati semua orang, tapi sekurang2 nya, kita ada usaha ke arah tu. Jgn sampai keadaan dah teruk baru nak perbetul. Laksanakan damage control serta containment even seblum berlakunya 'kerosakan' yg tak di ingini.

(kerosakan maksud aku bukan pada software tu, tapi pada hubungun dgn pegawai2 yg lain..)

~ menjangka peluang keberjayaan yg ada dlm PF tadi

yg ni aku takyah ulas panjang2.. maksudnya, kalau korang dah tau di mana yg korang 'main', maka,korang boleh lah tgk results dia nanti..

~ Mengatasi sebarang kemungkinan negative yg bakal memusnahkan peluang2 korang yg ada

ni sama macam yg kedua tadi, iaitu damage control

~ Merancang plan yg kukuh untuk menakluki deals2 yg berpotensi

Inilah segala2 nya dlm sales. Iaitu plan execution untuk dapatkan sales dan more sales. Hubungan yg baik tadi akan memastikan yg korang bakal mendapat info mengenai deal2 yg berpotensi.

Kalu hubungan pun tak baik, camner pegawai tu nak bukak lagi deals yg baru dgn korang? maybe dlm hati dia, dia berdoa sgt2 supaya tak payah dah nak jumpa korang lain kali, cukuplah sekadar sampai habis contract je..

bukan maksud aku, dgn cara berbaik ni korang akan mendapat information leaks, tapi, diorang sebenarnya akan lebih selesa bila diorang dapat tau yg korang lah yg akan handle deals yg baru tu (system apps baru), dan bukan coampany2 yg bermasaalah, serta bukan company yg diorang tak suka. Sebab tu lah yg diorang mendedahkan deals2 yg berpotensi nanti!

~ Menyusun teams yg sesuai dlm mendapatkan sesuatu target markets

hah, bila dah tau target market kita, maka, tibalah masa untk hantar teams yg boleh dapatkan sales. maksud aku untuk tempat2 yg korang masih belum ada profile (tmpt baru).

Teams2 ni lah yg akan menjadikan business deal tu di sign ataupun diterima oleh pihak clients.

Macam2 cara yg company2 pesaing akan gunakan. Kebanyakan nya cara yg tak elok lah..

aku teringat masa propose satu system kat satu jbtn ni. ada satu Company yg datg untuk prsentation tu, memang pandai. Diorang telah hantar 2 budak pompuan, yg tottaly fresh pasal software, plus, sorang staff lelaki yg memang agak faham pasal software (kira engineer diorang kut).

dan matlamat awex2 tu bukan apa, tapi sebagai wayang je ataupun penyedap mata untuk pegawai2 jbtn tu tengok. Kalau ikutkan memang berhasil, tapi masalahnya, PF yg diorang target untuk buat tu tak berapa betul, sebab :

(1)majoriti panel hari tu pompuan

(2) takde pengarah jbtn yg dtg hari tu..

so evaluation presentation tu semata2 berdasarkan apa yg sistem yg di minta tu boleh buat. (BTW, company yg aku wakilkan tu dapat projek tu.. maybe sebab PF aku betul kut, since panel2 yg ada tu pompuan.. wakakakakakak - takde lah, gurau je :D )

Jadi, fahami lah Market place yg korang bakal harungi. Fahami kesesuain nya terlebih dahulu..

-----------------------------------------------

Pahamkan proses sales, baru lah korang boleh menjual !

aku terangkan dlm bentuk point nya begini..

1) Memahami prospek korang. Sapa dia, dan di manakah dia?

2) Melakukan proses approach. Sapa yg akan approach clients tu?

3) Membina relationship. Long term ke, short term? (ke one night stand je? wakakakak)

4) Memehami keperluan dan kehendak. Bukan sekadar base bagi system tu je

5) Mengenalpasti solution yg terbaik sekali . Iaitu mengikut keperluan yg telah di fahami tadi.

6) Presentkan solution yg di pilih tadi.

7) close sales ! Done deal ! dah dapat le tu..

8) Servicing the clients...

so, inilah steps nya untuk sales yg perlu di buat oleh start ups mcm kita.Inysyallah, akan membuahkan hasil nanti..

AKu nak elaborate kan sikit pasal sales ni.

Sales ni sebenarnya terpengaruh oleh 2 faktor.iaitu :

1) Logic = 50%

2) Emosi = 50%

maksud aku, logic adalah pada pengamatan clients tersebut, samaada bende yg korang present tu logic ke tak. Takkan le logic pulak kalu korang katakan system yg di develop tu boleh menyelamatkan alam sekitar, sedangkan yg di minta tu software untuk administration inventori.

Manakala emosi pula adalah yg paling banyak faktor. Iaitu, yakinkah clients tu dgn korang? selesakah diorang dgn korang? Percaya kah diorang dgn korang? dan beberapa emosi lagi yg bergantung pada apa yg di minta tu..

kalu korang tau main kan emosi diorang ,insyallah, diorang akan 'terpedaya'.

Bab sales ni tak tamat lagi..in the mean time, rajin2 le selak bab2 kat atas pasal F.U.D (fear, uncertainty ,doubt ) sebab bende tu berkait rapat dgn sales ni.(kalau sudi nak selak le..)

dan since dah sampai ke bab sales, maybe aku akan buka pulak pasal NLP (neuro Logic Programming) yg aku duk citer awal2 tu..

BTW, 'start ups' (newbies) akan sentiasa menjadi gelaran untuk kita yg baru start bisnes, sampailah tempoh 5 tahun pertama kita dlm bisnes. Kalau dlm tempoh 5 tahun tu, kita dapat survive pada 3 tahun yg pertama, maka, kita sudah ke level yg baru. Ingat tu..

tapi jgn lupa, masih ada 2 tahun akhir lagi yg perlu kita harungi, sebelum kita boleh berada dlm zon bukan start ups.

so, start ups and newbies, start your engine !!!

Bab selingan : 3+1 <----- ? (ei apa daaaaaa?)

FYI- Bab kali ni ada kena mengena skit dgn matematik!

Ya, ya aku tau, boring tengok math, sebab aku pun sama,sebab tulah sampai sekarang aku tak hafal sifir*

*(semua sekali aku tak hafal. Tak caya tanya bini aku. Baidewei nak buat hapal sipir kalau kita boleh guna calculator? reserve kan lah storage sipir tu untuk bende2 penting yg lain yg perlu di memorikan dlm otak kita. Penghafalan sipir adalah seumpama , kita ada keter, tapi nak pegi Johor dari Ipoh kena jalan kaki- tak ke susah tu? wakakakakakk..)

Bab ni bermula bila aku dapat brochure yg Merc antor kat aku last month (mentang2 le diorang dah ada alamat aku :P <-- [takpe, tak penting])

Iaitu mengenai Mercedes Benz R- class..

Korang tau kan R- class tu apa? bagi yg tak tau R-class adalah MPV ataupun orang putih panggil Minivan bagi mercedes..

Aku bukan nak citer sgt pasal R-Class ni (walaupun ianya membuatkan aku terpikir 2 kali samaada Renault Espace 2.2liter tu ke, R-Class ni.. hohkohkhohkhohk)

Tapi aku nak citer sikit pasal technologynya yg R-Class ni ada (percayalah memang related ngan topic ni..)

R-Class sebenarnya (sebelum menjadi MPV) di asaskan dari model Merc yg lain iaitu model kereta.

Apa yg Merc telah buat adalah, ianya mengunakan mould (acuan) yg sama dari model kereta itu, dan membuat sikit mods (iaitu pada bahagian tail/rear/belakang)

serta suspension nya, dan kemudian lahirlah R-Class iaitu MPV yg di asaskan dari model kereta..

Point aku adalah, dgn mengunakan Mould serta technology yg lebih kurang sama, Merc berjaya mengurangkan production cost, iaitu antaranya :

1) Cost merekacipta semula MPV tu

2) cost untuk membuat mould bagi kesemua parts. FYI, Mould untuk sebuah pintu saja ada dekat 5000 mould < sekali lagi aku ulang, SATU pintu je, bukan sebijik kereta. Di tambah pulak, untuk mould pintu je (sebuah/SATU) berharga more than USD5million ! <--how much da ya think for the whole car?

3) Cost teknologi kilang serta kepakaran semasa assembly. Termasuk robot2 yg di gunakan untuk assemble kan setiap parts yg ada.

AKu tak nak elaborate lagi apa yg dijimatkan, sebab sampai pagi pun tak habis2 paxsal jimat ni. Cumanya, isik penting dia adalah, Merc memang jimat giler bila nak buat R-Class ni..

PLan terkini yg aku dgr - dari base model yg sama (keter dan jugak MPV tu), Merc akan mengeluarkan SUV pulak!

Guna bende2 yg sama tadi jugak!!

so, korang nampak tak apa yg 3+1 yg aku maksudkan ni?

Ya betul! pandai pun..

Dari 1 teknologi korang boleh hasilkan 3 produk! dgn cost yg lebih murah, dgn untung yg lebih tinggi, dgn recognition yg lebih cepat!

Sekarang kita relate kan pulak 3+1 tadi dgn ICT...

FYI, Allah bagi aku terpikir pasal bende ni (3+1) masa 2 event.Kiranya Dia bagi ilham kat aku kali ke-2 sebab kalai pertama tu aku taknampak lagi.Ini event yg aku maksudkan tu..

1) aku dapat brochure R-Class tu last month. Tapi aku tak nampak lagi ilham yg Allah nak bagi tu, so, dia zahirkan ilham tu pada masa aku tgk Discovery Real Time- dlm slot "Top Marques" beberapa hari yg lepas.

Dlm top marques tu lah yg diorang dedahkan pasal teknologi 3+1 ni.. tapi masa tu aku tak terpikir lagi..so, Allah bagi sekali lagi, iaitu yg kedua ni pulak...

2) ADa seorang hamba Allah ni PM aku kat satu forum tempatan 2 hari lepas. Dia nak JV ngan aku untuk project software sekolah2 Malaysia. So aku reply kat dia, pendidikan ni memang ada problem sikit sebab duit bukan skolah2 ni control, sebaliknya kena go through dgn Kementerian yg mana pain in the arse kalau nak dapat duit tu..

so aku bagile dia pandangan mengenai Lower TCO dan aku bagitau kat dia,

" Kalau kau boleh yakin yg skolah2 ni amik bende tu secara individual dan buat payment guna duit diorang sendiri (skolah), maka, aku setuju bende ni, so ada bran (berani) ke?"

dia mintak develop sebuah web base system "Penggantian jadual guru" untuk di supply pada skolah2. Dan dia memang dah settle kan bahagian marketing tu, so aku tak yah citer pasal marketting sebab non related.(maksudnya dia bran le tu..)

Bila dia explain pasal requirement system tu, aku terus teringat balik hal R-Class tu dan jugak pasal 3+1 tu, dan automatically aku teringat yg aku mmang ada sebijik web apps yg aku pernah develop yg sememangnya sama dgn yg di mintak tu, cumanya aku just kena downgrade je! Downgrade sebab web apps yg aku buat dulu tu melampau2 features nya dari apa yg sistem skolah ni nak buat..kira tweak/custom kecik2 lan lah...

Jadi aku pun bagi tau kat dia aku boleh siapkan 'system baru tu dlm masa 1 minggu'

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Web apps yg aku develop tu dulu adalah untuk sebuah groupware system yg mana patutnya di gunakan oleh sebuah State gomen (3 tahun yg lepas). Jadi, bende2 pasal schedule , calender, reschedulling, user privilages over calender,Info modules adalah perkara kecik je bagi groupware system tu, sebab function dia 3 tahun cahaya lagi maju dari apa yg requirements partner baru ni..

Berjaya atau tak JV ni buat untung adalah perkara lain, tapi apa yg aku nak point out kat sini adalah :

Dgn mengunakan source code gorupware tadi, aku boleh customkan sikitttt je dan aku dapat dah sebuah system baru, dgn function baru yg di downgrade kan..

Maksud aku, groupware tadi memang ada banyak function , tapi bila projek gini muncul, aku boleh tweak kan function yg banyak tadi, untuk focus pada satu task je, iaitu "penjadualan cikgu2"

jadi, function2 groupware yg tak perlu tadi, telah pun di alihkan dari webbased apps tu dan kemudian melahirkan 'sebuah system baru' dlm masa yg singkat!

padahal bende yg sama jugak tadi.. so, development cost dapatlah aku serappp...

bende ni mcm kes Merc tadi jugak. dan lepas Allah bagi aku paham je maksud ilham tu, maka, aku sekrang telah pun nampak kegunaan grupware tadi dlm jumlah yg banyak. Belum kira lagi apps2 lain yg aku ada dlm simpanan.

Apa yg aku kena buat sekrang ni adalah tukarkan je focus dan jugak target clients tadi. Sebagai cth, groupware tadi aku develop untuk target clients gomen servant state ni, tapi bila di perlukan untuk skolah, maka aku akan suit kan lah system tu untuk skolah pulak!

Dan bila di pikir balik, sblm2 ni memang aku ada buat style 3+1 ni jugak, cumanya kefahaman aku pasal bende ni belum tahap mcm sekarang. Jadi, aku harap2 sgt le bila aku sampaikan pada korang ilmu ni, maka Allah akan bagi aku lebih banyak kefahaman serta lebih banyak ilham, pasal bab ni dan jugak pasal bab2 lain...

Jadi sedikit kerja rumah untuk di pikirkan:

1)Bagaimanakah korang gunakan konsep 3+1 ni untuk bisnes repair computer?

-------------------------------------------------------------------------------

sedikit iklan: "cikgureza memerlukan JV partner yg baru.."

Bab 3+1 ni telah pun membuahkan pikiran untuk aku melahirkan "e-jodoh" version Kementerian Pembanggunan Wanita dan Masyarakat!(yg mana seblum ini e-jodoh version Jbtn Agama berlainan dari version kementerian ni) Jadi, aku amat memrlukan sesapa yg boleh JV ngan aku untuk bawak masuk bende ni pada kementerian ni.

-kepada yg berminat serta berkemampuan dari segi sales serta marketing, sila PM aku secepat mungkin, sebab biz plan bende ni memang tgh fresh dan banyak..

Kepada yg bran (berani) sila tampil ke hadapan! SEKARANG!

sama macam honda gak la cikgu, sama platform, Honda City, Jazz, Airwave.. :)

ya betul..

Bila kita boleh tahu apa yg satu source code asas boleh lahirkan, maka, kita ble jimat dari segi development time dan cost. Dgn cara tu, kita mungkin dapat untung yg paling optimum sekali..

So, korang perati2 kan lah apa yg apps ataupun product yg sama yg korang ada yg boleh di jadikan produk yg kedua.. ubah je fokus produk tu dan korang boleh lah dapat bende yg aku cakap tu..

Harap berjaya..

"Cikgureza- Your friendly neighbourhood cikgu.."

ADa seorang hamba Allah ni PM aku kat satu forum tempatan 2 hari lepas. Dia nak JV ngan aku untuk project software sekolah2 Malaysia. So aku reply kat dia, pendidikan ni memang ada problem sikit sebab duit bukan skolah2 ni control, sebaliknya kena go through dgn Kementerian yg mana pain in the arse kalau nak dapat duit tu..

" Kalau kau boleh yakin yg skolah2 ni amik bende tu secara individual dan buat payment guna duit diorang sendiri (skolah), maka, aku setuju bende ni, so ada bran (berani) ke?"

dia mintak develop sebuah web base system "Penggantian jadual guru" untuk di supply pada skolah2. Dan dia memang dah settle kan bahagian marketing tu, so aku tak yah citer pasal marketting sebab non related.(maksudnya dia bran le tu..)

Bila dia explain pasal requirement system tu, aku terus teringat balik hal R-Class tu dan jugak pasal 3+1 tu, dan automatically aku teringat yg aku mmang ada sebijik web apps yg aku pernah develop yg sememangnya sama dgn yg di mintak tu, cumanya aku just kena downgrade je! Downgrade sebab web apps yg aku buat dulu tu melampau2 features nya dari apa yg sistem skolah ni nak buat..kira tweak/custom kecik2 lan lah...

Jadi aku pun bagi tau kat dia aku boleh siapkan 'system baru tu dlm masa 1 minggu'

Askum, sebenarnya aku dah siapkan software sekolah tu. dan dah jalan kat sekolah kat shah alam. memang semua termasuk ibubapa, guru, ngan murid dapat intergrate sama2. buat masa ni tiada masalah apa2. cuma masalahnya mcm cikgu reza ckp lah benda ni kena main kat kementrian. sebab tak silap aku byk company besar dah lobi projek ni, mcm aku ni nak lobi apa????? sbb tu aku xberani nak buat kat sekolah2 lain.kang dah elok2 buat terus kena cantas macam mane?

ADa seorang hamba Allah ni PM aku kat satu forum tempatan 2 hari lepas. Dia nak JV ngan aku untuk project software sekolah2 Malaysia. So aku reply kat dia, pendidikan ni memang ada problem sikit sebab duit bukan skolah2 ni control, sebaliknya kena go through dgn Kementerian yg mana pain in the arse kalau nak dapat duit tu..

Askum, sebenarnya aku dah siapkan software sekolah tu. dan dah jalan kat sekolah kat shah alam. memang semua termasuk ibubapa, guru, ngan murid dapat intergrate sama2. buat masa ni tiada masalah apa2. cuma masalahnya mcm cikgu reza ckp lah benda ni kena main kat kementrian. sebab tak silap aku byk company besar dah lobi projek ni, mcm aku ni nak lobi apa????? sbb tu aku xberani nak buat kat sekolah2 lain.kang dah elok2 buat terus kena cantas macam mane?

mm.. kau ni yg PM aku aritu ke? aritu guna nick lain, ke orang lain ni? sebab, yg Pm aku aritu ada solution untk takyah gi kementerian..

Tapi, lepas baca sekali lagi..aku rasa kau ni orang lain ni..bukan yg PM aku 3 hari lepas, sebab system ni system Jadual, bukan system ada mak bapak pulak terlibat..orang lain ni encik..

Please clarify...

Sawadhikhap...

Edited by cikgureza

bukan aku baru jer masuk forum ni... tp aku buat benda yg sama gak. sekolah nyer line

oh.. aku ingatkan kau yg Pm aku aritu,sebab bunyi mcm kau yg Pm je.. lar..projek mano lak yg kau cakap ni? Kau pernah tanya kat aku ke?

sedikit iklan: "cikgureza memerlukan JV partner yg baru.."

Bab 3+1 ni telah pun membuahkan pikiran untuk aku melahirkan "e-jodoh" version Kementerian Pembanggunan Wanita dan Masyarakat!(yg mana seblum ini e-jodoh version Jbtn Agama berlainan dari version kementerian ni) Jadi, aku amat memrlukan sesapa yg boleh JV ngan aku untuk bawak masuk bende ni pada kementerian ni.

-kepada yg berminat serta berkemampuan dari segi sales serta marketing, sila PM aku secepat mungkin, sebab biz plan bende ni memang tgh fresh dan banyak..

Kepada yg bran (berani) sila tampil ke hadapan! SEKARANG!

cikgu, aku rasa boleh bwk benda nie.... nnti discuss.

Bab Baru : Jual Idea, bukan produk...

Aku sebenornya tak suka untuk guna perkataan 'rahsia' bila dlm dunia bisnes ni. cthnya mcm sesetengah orang claim " Rahsia jadi bla,bla" tak pun " Pelajari rahsia bla,bla,bla" dan etc,etc..(you guys know the drill kan?)

Sebab apa yg di katakan rahsia tu sebenor-benor-benornya adalah hanya "common business sense" ataupun practice am bagi bisnes.

Kemungkinan kita rasa bende tu rahsia pun sebab sebenornya sebelum ni kita belum pernah dengor lagi 'rahsia' tu, sebab ilmu tu terhalang..

. Jadi, kali pertama kita dengor, kita rasa le mcm bende tu 'rahsia bisnes' se sangat, padahey nya, ada jugak orang lain yg tau bende2 tu..

So, kalau kita beli 'rahsia' tu atas dasar ingin tau, maka, sebenornya bolehlah di definisikan sebagai "rahsia bocor' ataupun 'rahsia di tebuk tupai'..

Jadi, lain kali kalau ada offer yg menjual 'rahsia', dan kita memang nak tau 'rahsia' tu dan sanggup untuk membelinya, maka , kita anggap le yg kita beli tu bende yg kita belum tau lagi dan bukanlah rahsia. Dan kita membayornya pun atas dasar 'bagi upah' orang yg tolong bagitau bende tu (ataupun the so called 'pemegang rahsia bisnes ' tadi..)

(Baidewei: kalau korang nak tau korang lemah ke tak, tgk pada keputusan korang dlm membeli 'rahsia2' bisnes ni. Kalau korang betul2 percaya yg di beli tu 'rahsia', maka, dlm scale Neuro Logic Programming (NLP) korang adalah orang yg lemah.

Manakala, kalau tiap2 kali korang keluar kan duit untuk mendapatkan 'rahsia bisnes' tu dan korang memberitahu akal dan hati korang yg korang bayor tu adalah upah untuk tukang bagitau bende yg sebelum ni korang belum pernah dengor lagi -tapi memang bukan rahsia sebab lain orang tau bende2 tu,maka, dlm scale NLP, korang adalah orang yg kuat pendirian nya.. )

Bukanlah kali ni aku nak gulung pasal bab2 rahsia ni, sebab kali ni bab :"Jual idea, bukan produk.." yg aku nak kongsi..

Cumanya bende2 rahsia ni amatlah related dgn bab ni.

Okeh,maksud aku pada 'jual idea bukan produk' adalah, itulah maksudnya..Korang jual idea, tapi bukan produk yg fizikal. End of story.....

hahahaha, gitulah jadinya kalau aku cuba nak tulis pendek2 tips2 yg aku bagi kat thread ni. Iaitu aku akan bagi conclusion je tanpa ulasan.

So, would you rather read the long one, or the short one? you vote...

Okeh kali ni betul2 punya,

maksud aku pada 'jual idea bukan produk' adalah,setiap manusia ada asset nya yg tersendiri dan asset itulah yg membezakan kita dgn ciptaan Allah yg lain. Apa yg aku maksudkan ni adalah 'akal' kita...

Itulah assets yang paling berharga sekali yg kita ada!

Dgn akal kita boleh berfikir. Dan sekarang aku nak korang berfikir.. fokus. Fokus pada teknologi2 terkini yg belum lagi sampai ke Asian Region ni, ataupun, kalau dah sampai sekalipun, teknologi2 tu masih kecil percentage kegunaan nya..

ada tak dapat apa2 teknologi?

Kalau ada (atau pun takde ), cuba dapatkan duit dari teknologi baru tu... boleh tak?

Aku amik cth kisah aku sendiri ye, menjual idea, bukan produk fizikal..

Pada tahun 2004, aku telah mengkaji teknologi WiMAX atas dasar minat. Dan kajian2 yg aku buat berdasarkan sumber pakcik Google memang benar2 mengejtkan aku, iaitu sebab aku jumpa banyak amazing things yg WiMAX ni boleh tolong kita,sebagai pengguna internet tegar.

Dan aku mula berangan kalaulah WiMAx ni ada kat Me'sia ni kan ke best. Sebab masa tu yg plan untuk buat di seluruh Asia, hanyalah Tokyo ,Jepun. Itupun diorang akan deploy pre-WiMAX dulu..

Jadi, atas dasar2 terpikir tu di tambah dgn minat, aku mulalah mengkaji dgn lebih mendalam, sampaikan aku dah ke tahap menjadi "industrial espionage' (spy) dah. Iaitu bila aku mula email company2 yg manufacture infra WiMAX untuk dapatkan quoitation. Kira aku menayamar sebagai pembeli le, padahal aku nak buat research je..

Dan dari kerja2 espionage yg aku buat tu, aku telah mendapat TOTAL SOLUTION untuk WiMAX , iaitu bagaimana untuk deploy from scratch !

cuma masa tu, kalaulah aku kata kat Gomen yg aku boleh setup infra tu, sapa yg nak bayor aku? sebab masa tu diorang sendiri tak tau pasal teknologi tu..

Jadi dgn lambakan data WimAX tu, aku mula berpikir cara serius, iaitu bagaimana nak menzahirkan WiMAX kat Malaysia plus macamna dgn WiMAX tu aku nak buat duit.

Dgn data2 yg aku ada, maka,merata2 lah aku pergi untuk bentangkan idea ni..ramai yg membuat conclusion dan kata aku ni gila, sebab bende ni memang takleh nak buat kat Malasyia pun. (korang takkan percaya berapa ramai yg aku jumpa).

Tujuan aku bentangkan data2 tu sebab aku nak dapatkan project funding, yg bukan nya sikit..

Sampailah aku jumpa sorang mamat ni yg memang Allah temukan secara tak sengaja. Dan mamat tu amatlah tertarik dgn idea aku ni serta dia rasa 'memang boleh pergi'..

So adakah mamat tu yg nak kuar duit untuk project ni? Jawapnya of course le tidak! Tapi, apa yg dia buat adalah:

Dia introkan aku dgn sorang Funder dari Dubai.Yg mana, memang mencari investment kepada sektor teknologi baru untuk negara2 islam

Dan aku terpaksa ke Singapore untuk jumpa pak arab tu, serta discuss it over dinner..

Di pendek kan citer, funding yg aku mintak sebanyak RM17 million tu pun dia setujulah.. atas syarat, project WiMAX tu mestilah di endorsedkan oleh Gomen (ataupun sekurang2nya state gomen)

Apakah antara isik yang aku bentangkan kat dia sampaikan dia boleh buat keputusan dlm satu malam je untuk keluar duit banyak tu?

Mestilah aku bentangkan cara untuk dapat ROI (return of investment) dia! Apa lagi..duit le...

Ini dlm bentuk point bagaimana WiMAX akan buat duit untuk dia:

1) Pertama sekali, sudah tentunya pasal sewaan wifi internet kepada public. Dan walaupun aku tak hapal sipir dan aku tak suka sipir (nasib baik ada calculator! hokhohkhohkhok) mlm tu aku bagi jugak le sipir kat dia..mcm ni aku citer:

Untuk wifi internet guna WiMAX (802.16): kalau sewa yg dikenakan pada rakyat adalah RM 20 sebulan untuk unlimited 4mbps/month, dan jugak katakanlah pelanggan dah mencapai 1 juta orang dlm masa setahun. (AKu illustrate kat dia project ni dah lepas setahun, so memang dapat 1 juta orang user)

Maka: RM20 X 1,000,000 = RM 20,000,000 sebulan

RM 20juta sebulan, tu dah boleh ke cover duit yg dia kuar RM 17 juta nanti?

Melainkan korang memang bodoh,jawapanya, YA!RM 20,000,000 sebulan memang boleh cover sesangat!kalau tolak yg RM17juta tu tiap2 bulan pun, dia ada untung lagi!

Hmm.. adakah korang rasa yg sejuta user tu susah sgt nak dapat? hahahaha,percayalah, insyallah kejap je. Sebab WiMAX ni bukanlah mcm wifi internet biasa (kat Mesia streamyx le, apa lagi).

Aku cakap mcm tu bukan apa,tapi berkait dgn perkara kedua.

2) Dari jumlah yg sama (1 juta orang tadi), bukanlah semuanya dari internet user, sebab kena jugak amik faktor yg ramai orang takde PC lagi. Tapi komunikasi amatlah penting.

So, apa yg perlu di buat untuk atasi masalah client2 potetial yg takde pc tadi, tapi still nak buat duit dgn diorang. Maka,aku bagitau kat dia yg kita masih boleh buat duit dari telefon. Maksud aku dari sewaan IP phone/Soft Phone -mcm skype.

802.16 (Wimax) boleh membawak berbagai jenis data, termasuk lah voice/suara. So, dgn mengenakan caj bulanan yg sama iaitu RM20 sebulan,Wimax punya account tersebut boleh di gunakan untuk phone calls (VOIP- Voice over internet protocols) dan penguna WiMAX phone boleh bercakap tarak hati punya tanpa limit (umlimited calls) dan jugak tanpa bill sebab tiap2 bulan diorang dah bayar RM20 tadi.

So, tidakkah ramai yg ingin phone seumpama tu?

Bayangkan chix2 yg akan bergayut kat Wimax phone tu selama berjam2 dgn boyfren diorang sampai phone tu meletup dan tak payah risau dah pasal bill telepon. Ramai tak? Nak tak chix2 tu guna wimax phone tu?

Bayangkan mat2 rempit yg takyah lagi pergi ke public phone sebab tak larat nak topup credit bila nak sembang ngan chix diorang. Ramai tak? Nak tak diorang guna wimax phone tu?

Bayangkan mak bapak yg nak bersembang dgn anak diorang yg kat sarama penuh ataupun kat kampus hari2 selama berjam2, dan bukan lagi seminit dua, sebab bill mahal. Ramai tak? Nak tak diorang?

Bayangkan company2 yg nak call client diorang tanpa ada rasa risau pasla bill melambung dah. Ramai tak? nak tak diorang bayar RM20 sebulan untuk wimax phone tu?

hahahaha, nampak tak user2 tadi? Apa yg perlu kitorang buat hanyalah sediakan phone fizikl yg berjalan atas protokol 802.16 tu je ..

3) Yg ketiga dan keempat pun bende yg sama jugak iaitu kat komunikasi.

Tadi dah citer pasl phone, jadi korang pikir sendiri le bende komunikasi selain dari phone. Antaranya video Phone, video transmmision dsbgnya...

5) Duit yg dtg dari menjadi 'carrier'.

(Carrier adalah bermaksud, signal tadi di guna sama oleh company WISP (wireless internet service provider) yg lain, cthnya, kalau ada 3 lagi company yg nak bagi servis yg sama, diorang boleh jugak guna infra yg kami sediakan atas sewaan. Sebab wimax boleh bawak lebih dari satu carrier.

Kira mcm highway le.Korang nak guna highway, korang guna le, tapi kena le bayor tol. Jadi carrier ni pun fungsi yg sama jugak, sebab carrier ni akan sewakan pada sesapa yg nak bukak company untuk bagi servis wi fi internet.)

Apsal aku buat gitu? seolah2 tutup periuk nasik aku bila aku bagi company lain pun sewa? apsal tak monopoly mcm Streamyx? hahahaha

sebab tu le aku suruh korang rajin2 mengkaji dan belajar bende2 baru!

Aku buat begitu atas dasar 'play safe'

WTO (world trade oragnisation) akan bukak something yg mcm AFTA jugak pada tahun 2010, tapi lebih meluas , sebab melibatkan sektor servis mcm Insuran dan komunikasi.

kiranya kalau dulu company2 dari US takleh nak provide kan servis telefon kat Malasyia ni, maka, nanti diorang boleh le buat begitu bila WTO ni dah jalan. Dan effect nya pada bisnes WiMAX ni adalah, ianya akan memampuskan aku, sebab mcm mana le aku nak melawan infra2 baru dari US semua tu?

so, untuk play safe, aku takde le monopoli, sebab, company2 yg banyak monopoli ni, bila jadi international player memang akan banyak problem, cthnya Microsoft!sikit punya banyak ke virus orang pedajal kat OS diorang!

Jadi bila aku tak monopoli, dan bukak servis sebagai carrier dgn harga yg reasonable, maka, company2 yg besar tadi akan berpikir balik- instead of diorang setup infra baru dgn initial cost yg besar, why dont they just use infra yg ada..banyak boleh cut cost tu..(believe me, bila korang jadi bos nanti, 'kos' adalah perkataan yg paling banyak korang TAKNAK dengor)

so,daripada carrier tu pun kitorang boleh dapat millions permonth..kira kontra kan dgn 'kehilangan' client yg melanggan dgn kitorang sebelum WTo ni di laksanakan..

dan sebenornya ada yg ke- 6 dan ke-7.. tapi aku tak larat nak sambung bende tu..

Dan begitulah caranya aku menjual idea dan bukan produk aku..

korang nak tau ke aku dapat buat Wimax tu dan dapat my first RM1 million? well, aku dah citerkan dlm website aku yg ada kat signature tu.. (yg cikgureza.bizzmy tu)..

kalau nak tau baca le kat situ..heheheheh

Jadi, kerja rumah:

Boleh kah korang 'menjual idea' korang dan cuba dapatkan funding yg besar? (tak semestinya juta2.. riban2 pun dah ok untuk startup/newbies mcm kita ni..). APakah ide tersebut? (if you like to share..)

P/s: adakah wimax tu rahsia masa tu? kalau tak apsal pak arab tu tak tau pun pasal WiMAX tu? jawapanya dah pun aku jawab kat bab ni, yg kat atas tadi..

baidewei, aku habis tulis bende ni jam 5:01 pagi hari ni.Dan aku start kul 3:00 pagi tadi... sebab tu yg aku tak larat nak sambung dah ni..

Bab PENTING : University of Hard Knock !

University of Hard Knock (UHK) adalah sebuah university yg mengofferkan pengajaran bisnes tahap dewata raya yg takde di ajar kat mana2 University kat dunia

ni. Maksud aku bukan dari segi theory atau apa yg kena belajar masa periksa nanti, tapi apa yg di bagi sebagai pengalaman hands on bagi sesebuah bisnes

ataupun seseorang bisnes owner.

Untuk masuk UHK ni mudah je pre-requisites dia, iaitu: Mesti mula busines..

sedar atau tidak, kita sebagai start ups kadangkala menghadapi berbagai pelajaran ataupun pembelajarran di UHK ni. Hari2, cumanya kita je yg tak sedar

pelanjaran tu dlm bentuk apa.

Jadi, kali ni aku nak bentangkan sikit pasal UHK yg pastinya akan di alami oleh business owner start up mcm kita.Sebab, walaupun kita tak pernah apply untuk

masuk UHT ni, kita tetap jugak menjadi student kat UHK tu.. iaitu bila kita mula bisnes.

UHK terletak di lokasi yg amatlah remote sekali di muka bumi ini. Remote bukan kerana ianya jauh, tapi remote kerana sukar untuk di nampak rupa fizikal UHT

tu sendiri.

buat masa ni antara module2 pembelajaran secara 100% practical yg ada aku bentangkan seperti berikut :(mengikut pengamatan aku)

1) Malu vs Berani 101 (101 bermakna asas/fundementals)

2) Rejection 101

3) Fundings 101

4) Marketing 101

5) Sales 101

dan banyak lagi. Aku akan bentangkan from time to time apa yg UHK ni offer pada kita ye, insyallah. Cumanya kali ni aku bukak sikit..

1) Malu vs Berani 101

module ini adalah satu module yg di ajar semasa student2 mcm kita ni membuat keputusan untuk memulakan bisnes. Kita akan mengalami satu perasaan yg agak

mencabar diri kita sekaligus menjadikan diri kita ni 'malu'. Bukan malu mcm segan, tapi malu seumpama takut ataupun tak berani..

mari kita tgk malu kat apa yg aku maksudkan tu ye:

a) Malu nak bagitau kat mak bapak dan jugak family yg kita ni nak mula bisnes. Malah, kadang2 malu jugak nak bagitu kat kawan2 yg kita ni bakal tak berkerja

sebab nak bisnes

B) Malu nak ceburi bisnes yg tak berkaitan dgn bidang yg kita belajar kat IPT dulu. Kira mcm dah rugi masa le

c) Malu nak bagitau kat orang yg 3 tahun pertama bisnes kita sebagai start up memang banyak cabaran terutamanya dari segi kewangan

d) Malu nak bentangkan bisnes plan yg kita terpikir nak buat, atau yg kita impikan.

e) Malu nak keluar duit untuk bisnes plan yg outrages yg baru kita terpikir atau plan

f) Malu nak join dgn company2 yg dah established, pasal kita ni start up.

g) Malu nak terokai teknologi baru sebab kita rasa bende yg kita tau tu dah cukup dah

Dan berbagai jenis malu lagi.

so apa kontra untuk malu tu? Mesti le berani pulak!

2) Rejection 101

module ni yg paling banyak korang akan alami dan pelajari dlm UHK. Kira dlm first year even hingga ke sophomore pun korang akan belajar bede ni jugak. Rejection adalh satu proses penolakan terhadap bisnes ataupun product yg kita bawak tu.

Dlm bisnes takde erti putus asa, sebab berbeza dgn makan gaji. Bila makan gaji even kalau reject sekalipun, gaji tetap dapat ujung bulan. Berbeza dgn bisnes, kalau reject, kemungkinan takde habuk ujung bulan tu.. kehkehekehe

Jadi, tabahkan hati dgn rejection, jgn putus asa atau cepat patah hati.

DLm UHK korang kena ingat, apa yg di ajar tu sebenarnya resultnya akan di beri instantly. SO, segala jenis malu yg aku bentangkan tu ada hikmahnya. Ini kerana takde satu kejadian pun yg Allah ciptakan tu sia-sia, semuanya ada hikmah. Tinggal kita je nak tafsir kan atau lihat hikmah tu..

Bende/produk yg di reject hari ni satu masa nanti pasti akan boleh di gunakan jugak untuk generate duit.

Aku amik cth kisah aku sendiri.

Aku pernah develop bebrapa apps yg tak jadi jual(rejection),walaupun dah sampai proses finale dah, tinggal nak bayar duit je. Masa tu aku betul2 rasa rugi sebab duit yg dah keluar agak bnyk untuk HR dan jugak logistic dsbgnya. kira aku rasa masa tu tak berbaloi sungguh..

Lama lepas tu, baru lah aku sedar hikmah dari rejection tu. Iaitu aku perlu mods sikit bende tu dan adaptkan untuk enviroment lain, dan sekarang bende tu boleh jual dan buat duit...

itu cth simple (sebab aku maleh nak type). Ada banyak lagi cth yg complicated y lain kalai aku citer.

Cumanya, rejection ni bende biasa. kalau kita lulus module ni, peluang cerah untuk dapat Deans award tiap2 tahun !!

Sedikit iklan:

Mintak maaf sebab bagitau bende ni, tapi, sebagai start ups, tempoh 5 tahun pertama untuk masuk ke safe zone tu hanya applies kepada bisnes owner yg buat bisnes secara full time. Maknanya kalau korang makan gaji sambil buat bisnes, korang perlukan 10 tahun untuk keluar dari kepompong start ups tu..

Ini kerana, sebagai orang yg makan gaji, tanggungjawab gaji korang ataupun amanah/hak masa selama 8 jam sehari tu hanya boleh di beri kepada kerja yg di bayar gaji tadi (kecuali waktu rehat).

korang tidak boleh melakukan bisnes selama 8 jam waktu yg berkerja tadi walaupun boss tak nampak, sebab, Allah nampak.

Ini kerana dlm mencari rezeki yg berkat, korang perlu amanah kepada hak yg di beri oleh Allah tu.. kalau nak kira chatting masa kerja pun tak boleh sebab takde pun dlm scope tugas untuk korang buat.

Jadi, gunakan time machine tu dan kira balik, berapakah masa yg telah korang gunakan sebagai pekerja makan gaji untuk melakukan bisnes korang.

Secara jujurnya, kalau 8 jam tadi di gunakan untuk kerja makan gaji, berpakah atau bilakah masa untuk korang buat bisnes pulak? Adakah selama ini korang telah mealanggar amanh yg di beri oleh Allah..

aku bagitau ni kepada yg buat bisnes part time tapi boss dia pun tak tau yg dia buat bisnes tu time kerja. Kira mencuri waktu kerja le..

SO, be professional. Kerja teruskan kerja, cumanya jgn guna waktu kerja untuk bisnes. Aku kena bagitau bende ni sebab ramai yg buat tak kisah dgn hak masa korang tu.

Ingat ye, 10 tahun di perlukan untuk keluar dari start up zone dan masuk ke safe zone sekiranya korang buat part time.

Jadi, the truth hurts tapi aku terpaksa cakap untuk jadi business owner korang memang kena full time dan (ergghh..susahnya nak cakap!)- korang memang kena berenti kerja makan gaji tu..

(unless korang memang boleh amanah iaitu tak guna lansung waktu kerja [not even a mili second] untuk bisnes korang! kalau boleh, teruskan kerja tu..)

Ingat amanah tu ye! Kita orang islam..bukan kafir yg tak peduli halal haram, berkat tak berkat.

IMHO

Assalamualaikum semua.. :D

Saya tertarik dgn topik 'Tips Berjaya Untuk Graduan Ict-part 2.1.0' ni terutamanya posting2 cikgu reza dan semua disini.. Sebagai bekas siswazah yang grad bulan ogos 2006 (B.Mgmt USM), saya ingin berkongsi pengalaman saya sebagai individu yg telah memulakan perniagaan IT walaupun masih dikira baru..

Sebenarnya sy merupakan seorg yg low profile tapi disebabkan saya ingin membantu anak bangsa saya, saya rasa bertanggungjawab utk berkongsi sesuatu dengan semua pembaca disini mengenai pengalaman biz sy yg sedikit ni dengan graduan mahupun pelajar2 yg masih belajar di IPT..

Utk pengetahuan semua, saya merupakan pelajar dlm bidang pengurusan, tiada kena mengena dengan IT tetapi saya telah menjalankan perniagaan dalam bidang ICT sejak saya masih belajar lagi (mei 2004) kerana minat saya yang mendalam tentang IT terutamanya Web Based Applications, E-Commerce, System Development dll berkaitan IT. Pada mulanya perniagaan saya berbentuk enterprise dan apabila saya selesai konvo pada ogos 2006, saya mengambil keputusan utk setup company Sdn Bhd dgn paid-up capital 100k pada bulan september 2006 dengan modal yg sy kumpulkan semasa sy buat biz kecil-kecilan semasa belajar dan modal dari study loan MARA sy.. (utk makluman loan MARA sy telah pun convert pada scholarship disebabkan result sy yg syukur alhamdullillah ok) :rolleyes: Kini syarikat saya telah mempunyai MSC Status Company dan Sijil Kementerian Kewangan (MOF) bagi perkhidmatan ICT hasil daripada kerja usaha sy yg bermula dari '0' ....... antara major jobs dengan client ialah dgn System Development utk KLIA Holdings Sdn Bhd, Fleet System utk Telekom Facilities Sdn Bhd, Projek Sekolah Bestari dan beberapa project lain... :)

Bagi saya sebagai seorg bekas pelajar, kelemahan graduan hari ini ialah mereka belajar hanya utk dapat sijil/diploma/ijazah tetapi pengisian dalam memahami makna sebenar ilmu yg menyebabkan ramai graduan gagal memperolehi keputusan baik dlm akademik.. sekaligus kurang atau tiada langsung persediaan utk memasuki alam pekerjaan.. semasa sy belajar, sy sedar bahawa sy tidak boleh bergantung pada keputusan akademik utk mencari pekerjaan. Disebabkan itu saya telah memulakan perniagaan kecil-kecilan semasa sy belajar disebabkan sy nampak potensi dalam bidang ICT ni..

Selain itu, mentaliti graduan yg ingin yg kerja mudah dan tak sanggup mengambil risiko adalah faktor utama mengapa graduan bangsa kita sukar bersaing dgn graduan bangsa lain. Sy selalu pergi ke Multimedia Development Corporation (MDec) dan sy mendapati ramai graduan bangsa lain mengambil peluang dengan mengemukakan idea2 yg briliant utk apply pre-seed grant dll.. ada graduan bangsa lain yg telah mengemukakan biz plan utk apply grant utk projek2 mereka semasa mereka di akhir semester dan beberapa bulan selepas mereka tamat belajar.... dan kebanyakan mereka berjaya.. tu pasal kalau di MDec, banyak CEO starts-up companies byk yg bukan bangsa kita -_- susah nak cari yg bumiputera.. dari 1733 buah MSC Status Company (sehingga 31 Mac 2007), hanya 326 buah yg ada pemilikan lebih dari 30% bumiputera.. 326 walaupun ada pemilikan bumiputera sebanyak 30% atau lebih, tapi majoritinya pengurusan sykt dimiliki bangsa lain.. sy expect majoriti pemilikan saham lebih 51% bumiputera adalah kurang dari 100 dari 1733 buah MSC Status Company (sykt sy 100% bumiputera).

Bagi sy, saranan graduan supaya memulakan perniagaan adalah baik tetapi sebenarnya biz ini bukan seindah yang disangkakan.. byk cabaran yg perlu dihadapi.. perlu ada ketahanan mental dan fizikal.. dan sedikit 'luck' .. tak cukup sekadar nak jadi boss dan expect benda2 baik akan datang sendiri.. dalam biz, bersedia dgn benda x baik adalah penting.. barulah sesuatu biz boleh bertahan lama.. syukur alhamdullilah sy dah setup office sejak November 2004 dan dah 2 kali pindah office.. byk sebenarnya cabaran dan halangan yg sy hadapi dalam menjlnkan biz ICT ni

tapi sy akan share pada masa akan datang kalau berkesempatan..

Selain berkongsi pengalaman/pendpt, tujuan sy disini ialah ingin meluaskan networking sy dengan kwn2 disini..kalau ada rezeki, mungkin saya akan menjalin kerjasama dengan sesiapa yg berminat tetapi dengan syarat kena ikhlas, komited, jujur dan professional.. itu merupakan ramuan mengapa sykt sy skrg dapat award MSC Status Company dan berpeluang dpt job dari korporat seperti KLIA, Telekom dan lain2..

Sekiranya ada yg ingin mengadakan kerjasama utk memohon tender kerajaan/korporat, berkongsi kepakaran atau apa2 yg berkaitan perniagaan ICT.. , sila email / ym sy di farush_79[at]yahoo.com ~sekiranya ada yg berpotensi, mungkin sy akan menimbangkan kerjasama dengan anda oK.. win-win situation ya ;)

-Wassalam-

Edited by eddy79

assalamualaikum....

saya telah baca sebahagian daripada tips darp cikgu reza. memang menarik. saya ingin kongsi pendapat dan cadangan darpd semua. saya akan diberi satu dana conthnye diberi sebyk rm50 ribu dan diminta untuk menggunaknye utk projek berkaitan ict sahaja. apakah prgram atau bisnes ict yang boleh dijalankan selain menbuka cybercafe?

assalamualaikum....

saya telah baca sebahagian daripada tips darp cikgu reza. memang menarik. saya ingin kongsi pendapat dan cadangan darpd semua. saya akan diberi satu dana conthnye diberi sebyk rm50 ribu dan diminta untuk menggunaknye utk projek berkaitan ict sahaja. apakah prgram atau bisnes ict yang boleh dijalankan selain menbuka cybercafe?

sebahagain dari bende yg kau nak buat untuk start bisnes ICt telahpun aku gulung kat dlm topic ni panjang lebar.. tapi kalau kau nak lebih detail, mari le ym aku:

cikgureza[at]yahoo.com

askum cikgu.. nak tanya lah.. brape umo cikgu skang nie ek?? n satu lagi.. ade lagi ke software Paperless Office System, ade demo ke?? sbb saya keje skang nie.. maybe kalo rezeki cikgu.. saya nak kenalkan software nie kat BOSS ssaya,.. sbb company saya keje skang nie nak buat cam Paperless la.. so nak tau camne softaware cikgu nie berkerja.. saya pun mmg perancangan nak business.. perkara paling teruk saya pikir ialah.. pegi keje kat dubai(cari modal).. pas 3 tahun.. balik open bussiness sendiri.. tp terfikir jugak.. banyak masa dah terbuang.. itu tak campur lagi takut2 kene tipu plak nanti.. ape pun.. ade ape2 maklumat tentang software Paperless Office System cikgu buat tue?? web based ke ape??

askum cikgu.. nak tanya lah.. brape umo cikgu skang nie ek?? n satu lagi.. ade lagi ke software Paperless Office System, ade demo ke?? sbb saya keje skang nie.. maybe kalo rezeki cikgu.. saya nak kenalkan software nie kat BOSS ssaya,.. sbb company saya keje skang nie nak buat cam Paperless la.. so nak tau camne softaware cikgu nie berkerja.. saya pun mmg perancangan nak business.. perkara paling teruk saya pikir ialah.. pegi keje kat dubai(cari modal).. pas 3 tahun.. balik open bussiness sendiri.. tp terfikir jugak.. banyak masa dah terbuang.. itu tak campur lagi takut2 kene tipu plak nanti.. ape pun.. ade ape2 maklumat tentang software Paperless Office System cikgu buat tue?? web based ke ape??

w'salam...

Paperless Office ni memang web based, dan currently Jbtn Agama Islam Perak tgh dlm proses untuk implement system tersebut, lepas raya akan di operatekan sepenuhnya lah, insyallah..

Aku akan bagi link demo tak lama lagi..(aritu ada, tapi lepas pindah server ke datacenter, URL tu dah takde..everything kena reset balik..)

Assalamualaikum semua.. :D

Saya tertarik dgn topik 'Tips Berjaya Untuk Graduan Ict-part 2.1.0' ni terutamanya posting2 cikgu reza dan semua disini.. Sebagai bekas siswazah yang grad bulan ogos 2006 (B.Mgmt USM), saya ingin berkongsi pengalaman saya sebagai individu yg telah memulakan perniagaan IT walaupun masih dikira baru..

Sebenarnya sy merupakan seorg yg low profile tapi disebabkan saya ingin membantu anak bangsa saya, saya rasa bertanggungjawab utk berkongsi sesuatu dengan semua pembaca disini mengenai pengalaman biz sy yg sedikit ni dengan graduan mahupun pelajar2 yg masih belajar di IPT..

Utk pengetahuan semua, saya merupakan pelajar dlm bidang pengurusan, tiada kena mengena dengan IT tetapi saya telah menjalankan perniagaan dalam bidang ICT sejak saya masih belajar lagi (mei 2004) kerana minat saya yang mendalam tentang IT terutamanya Web Based Applications, E-Commerce, System Development dll berkaitan IT. Pada mulanya perniagaan saya berbentuk enterprise dan apabila saya selesai konvo pada ogos 2006, saya mengambil keputusan utk setup company Sdn Bhd dgn paid-up capital 100k pada bulan september 2006 dengan modal yg sy kumpulkan semasa sy buat biz kecil-kecilan semasa belajar dan modal dari study loan MARA sy.. (utk makluman loan MARA sy telah pun convert pada scholarship disebabkan result sy yg syukur alhamdullillah ok) :rolleyes: Kini syarikat saya telah mempunyai MSC Status Company dan Sijil Kementerian Kewangan (MOF) bagi perkhidmatan ICT hasil daripada kerja usaha sy yg bermula dari '0' ....... antara major jobs dengan client ialah dgn System Development utk KLIA Holdings Sdn Bhd, Fleet System utk Telekom Facilities Sdn Bhd, Projek Sekolah Bestari dan beberapa project lain... :)

Bagi saya sebagai seorg bekas pelajar, kelemahan graduan hari ini ialah mereka belajar hanya utk dapat sijil/diploma/ijazah tetapi pengisian dalam memahami makna sebenar ilmu yg menyebabkan ramai graduan gagal memperolehi keputusan baik dlm akademik.. sekaligus kurang atau tiada langsung persediaan utk memasuki alam pekerjaan.. semasa sy belajar, sy sedar bahawa sy tidak boleh bergantung pada keputusan akademik utk mencari pekerjaan. Disebabkan itu saya telah memulakan perniagaan kecil-kecilan semasa sy belajar disebabkan sy nampak potensi dalam bidang ICT ni..

Selain itu, mentaliti graduan yg ingin yg kerja mudah dan tak sanggup mengambil risiko adalah faktor utama mengapa graduan bangsa kita sukar bersaing dgn graduan bangsa lain. Sy selalu pergi ke Multimedia Development Corporation (MDec) dan sy mendapati ramai graduan bangsa lain mengambil peluang dengan mengemukakan idea2 yg briliant utk apply pre-seed grant dll.. ada graduan bangsa lain yg telah mengemukakan biz plan utk apply grant utk projek2 mereka semasa mereka di akhir semester dan beberapa bulan selepas mereka tamat belajar.... dan kebanyakan mereka berjaya.. tu pasal kalau di MDec, banyak CEO starts-up companies byk yg bukan bangsa kita -_- susah nak cari yg bumiputera.. dari 1733 buah MSC Status Company (sehingga 31 Mac 2007), hanya 326 buah yg ada pemilikan lebih dari 30% bumiputera.. 326 walaupun ada pemilikan bumiputera sebanyak 30% atau lebih, tapi majoritinya pengurusan sykt dimiliki bangsa lain.. sy expect majoriti pemilikan saham lebih 51% bumiputera adalah kurang dari 100 dari 1733 buah MSC Status Company (sykt sy 100% bumiputera).

Bagi sy, saranan graduan supaya memulakan perniagaan adalah baik tetapi sebenarnya biz ini bukan seindah yang disangkakan.. byk cabaran yg perlu dihadapi.. perlu ada ketahanan mental dan fizikal.. dan sedikit 'luck' .. tak cukup sekadar nak jadi boss dan expect benda2 baik akan datang sendiri.. dalam biz, bersedia dgn benda x baik adalah penting.. barulah sesuatu biz boleh bertahan lama.. syukur alhamdullilah sy dah setup office sejak November 2004 dan dah 2 kali pindah office.. byk sebenarnya cabaran dan halangan yg sy hadapi dalam menjlnkan biz ICT ni

tapi sy akan share pada masa akan datang kalau berkesempatan..

Selain berkongsi pengalaman/pendpt, tujuan sy disini ialah ingin meluaskan networking sy dengan kwn2 disini..kalau ada rezeki, mungkin saya akan menjalin kerjasama dengan sesiapa yg berminat tetapi dengan syarat kena ikhlas, komited, jujur dan professional.. itu merupakan ramuan mengapa sykt sy skrg dapat award MSC Status Company dan berpeluang dpt job dari korporat seperti KLIA, Telekom dan lain2..

Sekiranya ada yg ingin mengadakan kerjasama utk memohon tender kerajaan/korporat, berkongsi kepakaran atau apa2 yg berkaitan perniagaan ICT.. , sila email / ym sy di farush_79[at]yahoo.com ~sekiranya ada yg berpotensi, mungkin sy akan menimbangkan kerjasama dengan anda oK.. win-win situation ya ;)

-Wassalam-

Company en.eddy kat mana tu? psl sy salah seorang peserta program bwh Mdec iaitu "technopreneur acadamy program" di kelantan yang sekrg ni dalam proses untuk menghantar preseed grant. Bnyk yang ingin sy tanyakan kpd en eddy psl MSC n kerjasama bisnes ngan en.eddy.

Edited by Zex

Company en.eddy kat mana tu? psl sy salah seorang peserta program bwh Mdec iaitu "technopreneur acadamy program" di kelantan yang sekrg ni dalam proses untuk menghantar preseed grant. Bnyk yang ingin sy tanyakan kpd en eddy psl MSC n kerjasama bisnes ngan en.eddy.

engkau ni under MDEC program yg C-TAP tu ke yg eBIZ Academy?

kalau yg eBiz academy tu jenuh lah nak mintak preseed fund grant tu... MDEC sendiri pun tak iktiraf program ni..

Ini sebab kita takde hitam putih pun yg dia kata akan mudahkan lalauan kita untuk apply pre seed grat fund ni..

tapi tak salah mencuba, cuma jgn letak harapan yg tinggi je, nanti patah hati..

engkau ni under MDEC program yg C-TAP tu ke yg eBIZ Academy?

kalau yg eBiz academy tu jenuh lah nak mintak preseed fund grant tu... MDEC sendiri pun tak iktiraf program ni..

Ini sebab kita takde hitam putih pun yg dia kata akan mudahkan lalauan kita untuk apply pre seed grat fund ni..

tapi tak salah mencuba, cuma jgn letak harapan yg tinggi je, nanti patah hati..

bukan..ni mmg sah yang MDEC punye - TAP program. skang ni dlm peringkat penghantaran '' full bisnes plan" untuk de-evaluate sebelum apply for preseed. dah dua bulanda dapat elaun .Cikgu reza ada apa-apa information ttg program ni? and kat mana saya leh cari costing untuk setup bisnes..psl sy tgh buat animation untuk pressed ni?

Senarai TAP Kelantan Yg telah menerima elaun

bukan..ni mmg sah yang MDEC punye - TAP program. skang ni dlm peringkat penghantaran '' full bisnes plan" untuk de-evaluate sebelum apply for preseed. dah dua bulanda dapat elaun .Cikgu reza ada apa-apa information ttg program ni? and kat mana saya leh cari costing untuk setup bisnes..psl sy tgh buat animation untuk pressed ni?

Senarai TAP Kelantan Yg telah menerima elaun

larr..sapa pulak kata yg program tu tipu..memang lah betul MDeC punya. E-Biz ni pun sama le jugak, mdec jugak yg punya.

Dulu pun dlm eBiz ni pun ada gak dapat elaun.. betul tu...

yg aku kata tipis harapan tu adalah bab preseed grant tu. walaupun kita kursus under MDeC tak bermakna kursus tu akan bagi red carpet untuk melayakan kita dapat grant tu. Boleh jadi, jawapan yg di terima adalah "apply jhugak mcm orang lain apply" dan disni, 'orang lain' yg di maksudkan tu adalah 'orang2 yg lansung tak masuk apa2 kursus under MDeC, tapi memang lah dia layak jugak untuk try 'mintak' grant tu...

lagi satu, pasal projek tu, dia ada bagi guidance camne nak buat project paper ttg costing tak? sebab MDeC ni selalu ingat bende2 mcm animation, applications development dsbgnya tu boleh di buat seorang diri. Jadi, bila kita submit cost untuk seluruh organisation yg lengkap, maka, mulalah diorang rasa mcm kita tak reti buat proposal serta project paper..

tapi, mcm aku cakap, tak salah kalau nak apply. Cuma jgn letakkan harapan yg meng gunung untuk dapat.. tu je..

i rest my case..