Jump to content
cikgureza

Tips Berjaya Untuk Graduan Ict-part 2.1.0

Recommended Posts

Okey. Kali ni aku nak sambung balik bab segmen dlm BCI. Iaitu pada:

- > Strategic Resources

Ianya dipecahkan seperti berikut:

- core competencies

- Strategic Assets

- Core Processors

3 bende tu akan men define kan unique resources (sumber unik) yg diperlukan oleh company korang sebagai keperluan untuk menyediakan advantage dlm persaingan. Dgn tahu / boleh kenalpasti 3 bende ni, maka korang akan, dapat advantage nanti. So try untuk kenalpasti…

Dalam ‘core competencies’, ianya dipecahkan kepada 2 lagi pecahan, yg aku akan letakan sebegini, iaitu untuk bagi koran paham lagi :

• Inilah apa yg company korang tahu.

Maknanya apakah tahap ketrampilan ataupun kehebatan company korang, so korang sendiri yg tahu kan? (buat list untuk lagi nampak).

• Berkenaan skill ataupun kemampuan yg unik yg mana company korang memang dah ada ataupun perlu untuk dapatkan.

Cthnya mcm , teknologi yg manakah yg korang guna skang ni? Adakah dah cukup? Kena tambah lagi ke?

Untuk simplified lagi, kita amik kes Disney:

Apakah Disney ni?

• Ianya telahpun korang kenal sebagai animation, movies dan jugak theme park nya (yg

mahal- kat Jepun mahal giler!! Buang duit je masuk!) dan kalau korang tau, mereka ni famous gak dgn theme yg seumpama Broadway tu..(jenis show pentas)

• Dgn mengunakan core competencies lah , iaitu dgn cara mengunakanya di stage design

dan animation diorang, Disney telahpun berjaya membina sebuah brand yg seumpama Broadway, iaitu dgn menjalankan Lion King dlm bentuk theatre serta mengarahlkan production tu seumpama animation dia gak…

jadi tanya diri korang :

• apa core competencies korang?

Mcm Disney dia tahu, diorang ada watak2 yg menarik dan juga fantasi yg hebat. Jadi, ianya telah diterjemahkan kepada stage teater tu. Semua konsep yg ada di animation elahpun diguna di stage jugak. So, adakah korang terdapat something yg boleh diguna somewhere?

• Apa yg korang tahu ttg company korang yg mana ianya unik, berharga kepada client korang dan jugak boleh di tukar untuk memberikan peluang2 perniagaan baru.

Sebagai cth mcm Disney tu, diorang tahu diorang dah memang ada production yg hebat, so skang ni diorang gunalah kat peluang baru mcm teater tu ker, ice skating punya movie ker..

• Apakah kebaikan pada core competencies korang yg boleh di beri pada clients nanti?

• Camner korang nak menjalankan core competencies punya benefit ni dalam cara yg baru atau setting yg baru?

• Ada ke terdapat sebarang skill yg skang ni korang takde, yg mana boleh menyebabkan peranan korang dlm saingan sedia ada menjadi agak slow. yg mana memainkan keseluruhan customer punya solutions?

• Apakah jenis competencies baru yg perlu korang tambah dlm business concept korang?

Skang ni kita masuk ke satu lagi, iaitu ‘Strategic Assets’. Bende ni mcm ni nil ah, aku citer dlm bentuk point jugak.

• Inilah apa yg company korang ada.(apa yg korang ada?)

• Strategics ni pulak mcm patens,brands, infras, clients data dll...

Okeh. untuk contoh lak, kita ambik kisah Amazon jugak, tapi kali ni dgn Barnes & Nobles (B&N). So apa kisah diorang ni?

• well, b&n pun nak jugak se succesful mcm Amazon dalam Online retailing, tapi tak berapa menjadi...

• Bagaimanapun b&n ada satu streategic asset yg Amazon takdek- tahu ke apa? Iaitu, lokasi2 retail yg sebenar (kedai betul..)

• Jadi b&n pun gunalah untuk aset dia ni untuk menyediakan satu bentuk tambah nilai pada client diorang dan menterjemahkan ianya kepada satu trend untuk client diorang dapat sebuah dstinasi rilek dgn sofa2 yg selesa, cofffe bars dan jugak activity yg menghiburkan....Jadi,

Tanya diri korang pulak,

• Apakah strategic assets korang pulak?

• Boleh tak pergunakanya dlm satu trend baru untuk bwk satu tambah nilai yg baru pada client korang?

• Boleh jadi tak yg strategic assest korang tu bernilai jugak kat industry/market place yg lain?

• Boleh tak korang membina satu bisnes model yg membolehkan korang mempergunakan strategic asset yg ada skarang ni? Cthnya, boleh bayangkan tak apakah kegunaan lain2/alternatif untuk strategic assets.

Dan yg paling last pulak, ’Core Processors’ (kita panggil ’cp’ le)

Mende ni adalah:

• apa yg orang2 dlm company korang buat. –cth mcm dlm company aku, staff aku ada yg programmers, ada database designer, ada yg R&D code, dll..

• menerangkan methodologies & rutin yg digunakan dlm penukaran inpu kepada out put.

Kita amik lak cth DELL (keadaan ni di international, bukan Malaysia):

• dell ni merevolusikan kaedah manusia beli computer.

• Konsep membina satu process flow dell dlm customs-made pc mengikut tempahan, memudahkan customer diorang mengorder customs made pc,dan terus di hantar pada rumah diorang. Ingat, yg branded punya, bukan ah beng punya pc!

Jadi tanya diri korang :

• apakah process paling kritikal korang?

• Apakah process yg boleh me reka kan (create) value yg paling banyak untuk clients dan adalah yg paling unik sekali dlm saingan?

(ingat balik, setakat ni, customs made pc jenis online order, dell yg lead)

• Apakah rate di mana korang akan meng improve kan lagi proses2 ni?

• Boleh tak cuba pinjam sikit idea dari industri yg berlainan

Dan seperti biasa, watashi wa kenalah sambung nanti...watashi banyak penaat..mau makan ramen pulak..sudah mau muntah sama shitake jer... KAMPAI!!!

Askum,

hmm cara Dell tu mmg menarik...lagipun harga dia murah dan bleh buat custom computer...btul kata cikgureza

panjang lebar cikgureza buat penerangan...mesti cari pahala akhirat ni...heheh

teruskan2

go go chaiyuk cikgureza..boleh kami view lagi nnt, insyaAllah

Askum,

hmm cara Dell tu mmg menarik...lagipun harga dia murah dan bleh buat custom computer...btul kata cikgureza

teruskan2

pahala tak pahal tu tak tau le Allah nak bagi ke tak, since hari2 aku buat dosa- yg kecil atau yg besar,sedar tak sedar.. cumanya, harapan aku adalah supaya maklumat ini dapatlah di manfaatkan, serta Allah akan kurniakan pada aku ilmu yg lebih banyak, dan tanpa henti..

Anyway, thanks..

---------------------------------------------------

Okey, sebelum aku sambung lagi yg pasal BCI (rujuk atas ni), maka lebih eloklah aku buat lesson ulangan untuk yg pernah baca atau perhatikan thread ini.. (dan aku harap ada le feedback, suapaya tak menjadi blog pulak thread ni..)

Bende yg aku nak ulang adalah mengenai TCO!

TCO atau Total Cost of ownership adalah sejenis panggilan untuk pemilikan harta jenis ICT, (lain2 industri setau aku tak pernah pulak pakai terms TCO).

Ianya adalah dimana sebuah syarikat yg ingin mendapatkan software, kalau ikut cara traditionalnya, perlu berbelanja besar atau secara lump sum, even sebelum memulakan development software tersebut dari company development itu..

Sebagai contoh, amalan2 yg biasa di buat adalah dlm bentuk pembayaran penuh atau lump sum, dgn kos maintenance yg tinggi, sekaligus menaikan lagi oevrhead syarikat selepas mengunakan software tersebut.

Namun, selepas adanya komuniti Open Source, perkara ini menjadi semakin tidak di gemari, kerana kebanyaka apps2 open source menawarkan Non- TCO atau Lower -TCO. Di mana, untuk acquire sebuah software, tidak perlu lagi dgn spend begitu banyak.

Sebagai contoh, operating system GNU/Linux (ataupun Linux je).

Dlm Linux OS, software tersebut boleh di distribute secara free serta dgn lesen yg tidak terhad, iaitu, berapo banayak kali nak instal pun tarak hal. Namun, untuk mendapatkan support service secara professional, maka, lahirlah company2 yg mencari makan dgn menawarkan support servioce, dan bagi mereka2 yg dekat dgn negara Linux OS tersebut origin, bolehlah terus mendapatkanya dari HQ.

Malah, kalau taknak amik support pun takde sapa yg nak marah! Plus, updates free je (yg bukan enterprise version)

begitulah jugak dgn system apps yg lain. Keberjayaan bisnes korang dlm dunia ICT ni, boleh lah di adapt kan dlm cara NON/LOwer- TCO.

Rahsianya adalah bergantung pada VOLUME ! iaitu, lagi ramai org pakai, maka, lagi banyak le masyuk nya. Pastu minimal customization. Maksud aku, korang boleh adapt source code yg sama untuk lebih banyak organisation tanpa perlu membina dari scracth...

aku amik contoh satu software gomen yg ada sebuah company lain outsource dari company aku (maksudnya tender diorang dapat, tapi outsource company aku untuk develop)

(software tu bolehlah di tengok di http://www.e-jodohjaipk.gov.my ataupun kalau tak dapat di http://ejodohjaipk.homelinux.com ).

masa mula2 buat web base software tu (bukan yg CMS dia, tapi yg Jodoh management system tu (Klik kat daftar e-jodoh/login e-jodoh untuk tgk, iaitu diguna bila daftar dan manage ahli serta banyak fucntion back end untuk admin). Bende tu di tender, jadi Jabatan Agama Islam Perak (JAIPk) terpaksa spend duit untuk TCO- walaupun state gomen of perak yg bayor! dan segala info yg aku perlukan untuk membina sebuah portal mencari jodoh mengikut acuan Jabatan agama negeri dan juga secar islamik, telah pun aku dapat masa company aku membina nya..

harganya termasuk segala equipemnt hardware dan juga software adalah RM ***,***.00 (takleh reveal), tapi yg tu sekali je aku dapat, plus, kena ingat aku bukan main vendor, aku ni di out slource je untuk develop (tapi dapat dlm 63% dari pie tersebut- untuk overall )

Jadi, apa yg aku nak buat dgn info tu? maka skang plan aku adalah untuk bawak ke Jbtn Agama negeri state2 lain. Caranya camner?

okey, di sini ingin aku menerangkan variables yg boleh di suit kan untuk menawarkan Non/Lower TCO:

1) Make sure boleh dapat volume yg banyak dari sesebuah organisasi yg di offer tu. Sebagai cth, untuk e-Jodoh perak sajer, setakat bulan 10 , tahun lepas, dah lebih dari 1000 orang daftar. Dan aku estimate lagi >1000 yg akan daftar.

-- Tapi aku tak dapat apa2 pun kalau ramai yg daftar. Cumanya apa yg boleh aku simpulkan di sini, aku dah ada volume, jadi aku boleh buat duit di tempat lain dgn bende yg sama (lebih kurang)

2) Kos untuk di offer tu mesti TIADA atau lebih rendah!

maksudnya, kalau nak senang sesuatu organisasi tu amik, maka, offer le harga terndah yg boleh.

- so, untuk Jbtn Agama negeri yg lain. harga yg aku offer untuk portal Jodoh ni adalah---------- > FREE!!!

Ya, FREE! bermakna, segala hardware (servers, bandwith, maintenance, develoment) Jbtn Agama Negri yg di oofer tu tak perlu bayar, dan aku akan tanggung semuanya..

"jerat tengkuk tu..." kalau itu yg korang pikir, well think again, aku dah ada 2 variables penting di sini, iaitu, untuk bende yg di 1 dan 2 di atas telah/bakal pun aku ada bila di Jbtn Agama negeri yg lain.

"mana nak dapat duit nak cover balik kalau dah bagi FREE?" kalau itu yg ditanya..

cara yg aku buat duit adalah pada user registration. Iaitu aku akan caj harga semsa yg JAIPk caj pada setiap ahli, setiap tahun. Maknya bayar sekali je setahun. Harga yg di rasakan sesuai adalah RM30 seorang, selama setahun..

so, aku asume dlm setahun, ada 6000 orang daftar di 3 negeri. Ini bermakna, RM30 X 6000 ahli daftar= RM 180,000 setahun...

Harus di ingat di sini, yg aku takde cost of development untuk portal tu dah, sebab bende dah siap. dan aku hanya perlu satu location untuk park server aku( Datacenter Ipoh le, mana lagi? Sebijik server 1U baru RM200 sebulan, dapat 155 mbps pulak tu!!), jadi, tak kira berapa negeri yg guna pun, returns yg bakal aku dapat akan meniingkat. Dan kalau lambat sekalipun, aku dah tak rugi dah.

Satu faktor lagi adalah, setiap Jabtn AGma negeri, tidak akan share system yg sama, sebaliknya, satu Jbtn Agama negeri akan ada sistem individu. Ini kerana portal Jodoh bagi Jbtn agama negeri amatlah berlainan dari portal jodoh konvensional atau yg orabng putih punya, sebab ada beberapa proses yg perlu di lakukan oleh Jbtn Agama negeri untuk tiap2 ahli, antaranya:

a) Setiap ahli perlu melalui proses interview di Jbtn negeri yg di daftar atau

b)menghantar salinan sijil2 yg telah disahkan beserta salinan dokumen2 diri yg disahkan

c)di Pertemukan di Jbtn Agam negeri tersebut sahaja, dgn di temanai wali/wakil. Serta, tiada sebarang jenis pergaulan dlm online yg dibernakan Chat,msg dsbgnya dlm portal tersebut), ini kerana, semua maklumat reibadi di hide kan dari public.So, takde le tipon2, email ke hapa ke. Memang betul2 control punya...

so, sememangnya bila ada syarat2 begini, maka, hanya Jbtn Agama negeri masing2 je yg boleh handle..

Ini lah keunikan ygmengapa non/low TCo yg aku citer kat sini boleh berjaya..dan takde option lain dah selain dari JBTn terpaksa guna secara ekslusif untuk negeri masing2..

dan aku terpaksa sambung bab ni nanti..

P/S: tak habis citer lagi ni, panjang lagi, so jgn buat apa2 kesimpulan dulu ye..)

Askum,

teruskan2

pahala tak pahal tu tak tau le Allah nak bagi ke tak, since hari2 aku buat dosa- yg kecil atau yg besar,sedar tak sedar.. cumanya, harapan aku adalah supaya maklumat ini dapatlah di manfaatkan, serta Allah akan kurniakan pada aku ilmu yg lebih banyak, dan tanpa henti..

Anyway, thanks..

---------------------------------------------------

Okey, sebelum aku sambung lagi yg pasal BCI (rujuk atas ni), maka lebih eloklah aku buat lesson ulangan untuk yg pernah baca atau perhatikan thread ini.. (dan aku harap ada le feedback, suapaya tak menjadi blog pulak thread ni..)

Bende yg aku nak ulang adalah mengenai TCO!

TCO atau Total Cost of ownership adalah sejenis panggilan untuk pemilikan harta jenis ICT, (lain2 industri setau aku tak pernah pulak pakai terms TCO).

Ianya adalah dimana sebuah syarikat yg ingin mendapatkan software, kalau ikut cara traditionalnya, perlu berbelanja besar atau secara lump sum, even sebelum memulakan development software tersebut dari company development itu..

Sebagai contoh, amalan2 yg biasa di buat adalah dlm bentuk pembayaran penuh atau lump sum, dgn kos maintenance yg tinggi, sekaligus menaikan lagi oevrhead syarikat selepas mengunakan software tersebut.

Namun, selepas adanya komuniti Open Source, perkara ini menjadi semakin tidak di gemari, kerana kebanyaka apps2 open source menawarkan Non- TCO atau Lower -TCO. Di mana, untuk acquire sebuah software, tidak perlu lagi dgn spend begitu banyak.

Sebagai contoh, operating system GNU/Linux (ataupun Linux je).

Dlm Linux OS, software tersebut boleh di distribute secara free serta dgn lesen yg tidak terhad, iaitu, berapo banayak kali nak instal pun tarak hal. Namun, untuk mendapatkan support service secara professional, maka, lahirlah company2 yg mencari makan dgn menawarkan support servioce, dan bagi mereka2 yg dekat dgn negara Linux OS tersebut origin, bolehlah terus mendapatkanya dari HQ.

Malah, kalau taknak amik support pun takde sapa yg nak marah! Plus, updates free je (yg bukan enterprise version)

begitulah jugak dgn system apps yg lain. Keberjayaan bisnes korang dlm dunia ICT ni, boleh lah di adapt kan dlm cara NON/LOwer- TCO.

Rahsianya adalah bergantung pada VOLUME ! iaitu, lagi ramai org pakai, maka, lagi banyak le masyuk nya. Pastu minimal customization. Maksud aku, korang boleh adapt source code yg sama untuk lebih banyak organisation tanpa perlu membina dari scracth...

aku amik contoh satu software gomen yg ada sebuah company lain outsource dari company aku (maksudnya tender diorang dapat, tapi outsource company aku untuk develop)

(software tu bolehlah di tengok di http://www.e-jodohjaipk.gov.my ataupun kalau tak dapat di http://ejodohjaipk.homelinux.com ).

masa mula2 buat web base software tu (bukan yg CMS dia, tapi yg Jodoh management system tu (Klik kat daftar e-jodoh/login e-jodoh untuk tgk, iaitu diguna bila daftar dan manage ahli serta banyak fucntion back end untuk admin). Bende tu di tender, jadi Jabatan Agama Islam Perak (JAIPk) terpaksa spend duit untuk TCO- walaupun state gomen of perak yg bayor! dan segala info yg aku perlukan untuk membina sebuah portal mencari jodoh mengikut acuan Jabatan agama negeri dan juga secar islamik, telah pun aku dapat masa company aku membina nya..

harganya termasuk segala equipemnt hardware dan juga software adalah RM ***,***.00 (takleh reveal), tapi yg tu sekali je aku dapat, plus, kena ingat aku bukan main vendor, aku ni di out slource je untuk develop (tapi dapat dlm 63% dari pie tersebut- untuk overall )

Jadi, apa yg aku nak buat dgn info tu? maka skang plan aku adalah untuk bawak ke Jbtn Agama negeri state2 lain. Caranya camner?

okey, di sini ingin aku menerangkan variables yg boleh di suit kan untuk menawarkan Non/Lower TCO:

1) Make sure boleh dapat volume yg banyak dari sesebuah organisasi yg di offer tu. Sebagai cth, untuk e-Jodoh perak sajer, setakat bulan 10 , tahun lepas, dah lebih dari 1000 orang daftar. Dan aku estimate lagi >1000 yg akan daftar.

-- Tapi aku tak dapat apa2 pun kalau ramai yg daftar. Cumanya apa yg boleh aku simpulkan di sini, aku dah ada volume, jadi aku boleh buat duit di tempat lain dgn bende yg sama (lebih kurang)

2) Kos untuk di offer tu mesti TIADA atau lebih rendah!

maksudnya, kalau nak senang sesuatu organisasi tu amik, maka, offer le harga terndah yg boleh.

- so, untuk Jbtn Agama negeri yg lain. harga yg aku offer untuk portal Jodoh ni adalah---------- > FREE!!!

Ya, FREE! bermakna, segala hardware (servers, bandwith, maintenance, develoment) Jbtn Agama Negri yg di oofer tu tak perlu bayar, dan aku akan tanggung semuanya..

"jerat tengkuk tu..." kalau itu yg korang pikir, well think again, aku dah ada 2 variables penting di sini, iaitu, untuk bende yg di 1 dan 2 di atas telah/bakal pun aku ada bila di Jbtn Agama negeri yg lain.

"mana nak dapat duit nak cover balik kalau dah bagi FREE?" kalau itu yg ditanya..

cara yg aku buat duit adalah pada user registration. Iaitu aku akan caj harga semsa yg JAIPk caj pada setiap ahli, setiap tahun. Maknya bayar sekali je setahun. Harga yg di rasakan sesuai adalah RM30 seorang, selama setahun..

so, aku asume dlm setahun, ada 6000 orang daftar di 3 negeri. Ini bermakna, RM30 X 6000 ahli daftar= RM 180,000 setahun...

Harus di ingat di sini, yg aku takde cost of development untuk portal tu dah, sebab bende dah siap. dan aku hanya perlu satu location untuk park server aku( Datacenter Ipoh le, mana lagi? Sebijik server 1U baru RM200 sebulan, dapat 155 mbps pulak tu!!), jadi, tak kira berapa negeri yg guna pun, returns yg bakal aku dapat akan meniingkat. Dan kalau lambat sekalipun, aku dah tak rugi dah.

Satu faktor lagi adalah, setiap Jabtn AGma negeri, tidak akan share system yg sama, sebaliknya, satu Jbtn Agama negeri akan ada sistem individu. Ini kerana portal Jodoh bagi Jbtn agama negeri amatlah berlainan dari portal jodoh konvensional atau yg orabng putih punya, sebab ada beberapa proses yg perlu di lakukan oleh Jbtn Agama negeri untuk tiap2 ahli, antaranya:

a) Setiap ahli perlu melalui proses interview di Jbtn negeri yg di daftar atau

b)menghantar salinan sijil2 yg telah disahkan beserta salinan dokumen2 diri yg disahkan

c)di Pertemukan di Jbtn Agam negeri tersebut sahaja, dgn di temanai wali/wakil. Serta, tiada sebarang jenis pergaulan dlm online yg dibernakan Chat,msg dsbgnya dlm portal tersebut), ini kerana, semua maklumat reibadi di hide kan dari public.So, takde le tipon2, email ke hapa ke. Memang betul2 control punya...

so, sememangnya bila ada syarat2 begini, maka, hanya Jbtn Agama negeri masing2 je yg boleh handle..

Ini lah keunikan ygmengapa non/low TCo yg aku citer kat sini boleh berjaya..dan takde option lain dah selain dari JBTn terpaksa guna secara ekslusif untuk negeri masing2..

dan aku terpaksa sambung bab ni nanti..

P/S: tak habis citer lagi ni, panjang lagi, so jgn buat apa2 kesimpulan dulu ye..)

Salam Cikgu Reza .. Saya mengikuti perkembangan artikel dari Cikgu Reza 2 thn lepas (still 1.0 -mase tu ada seseorang yg berlawan pendapat dengan cikgu..x igt nick nyer ..) .

Masa tu thn 2005 , sy nk SPM dan sy bukan cbuk baca buku SPM tp cbuk belajar php n mysql .

Ini post sy yg pertama di artikel cikgu .

Saya mintak pandangan tentang open source . Kenapa saya pilih php + mysql sbg language utama saya ? Sbb mostly language tu la yang membangunkan open source sekarang . Contohnyer terlalu banyak .. wordpress , phpnuke , joomla (dahulu dikenali sbg Mambo) . Dan saya tgk Cikgu mmg menggunakan peluang yang baik dalam buat bisnes open source .Jadi saya ingin bertanya , apakah pandangan cikgu jika saya menjadi seperti cikgu , menggunakan software open source membuat blog , portal dan sebagainya dan mengambil untung dari segi pemasangan , dan hal-hal teknikal kerana mesti ada yang berminat menggunakan open source membuat bisnes .

Pengalaman sy dlm freelancing .. buat sedikit php script utk mlm .. huhu .. kena tipu .. lelaki itu (bangsa Cina) berjaya menipu dalam 50 orang yang jumlah anggaran 300 000 USD dan yang melabur plak ramai melayu . hua hua .. aku yang webmaster nie pon kena tipu biler dier kantoi .

Saya juga masih lagi ragu-ragu / x paham / blur dalam after sales cost , maintenace cost dan yg paling penting surat perjanjian .. maklumlah . budak belasan tahun .. biler org ajak buat website buat bisnes .. smer jenis xder surat .. cakap pakai mulut ..sy dh byk kali kena .. ada yg untung .. ada yg keje amal (maklumlah .. saya nie senang kena pijak sikit ..salah saya jugak terlalu lembut dalam bab bisnes2x nie )

Kelemahan yg satu lagi .. sy x pandai quote harga .. seriously . bila charge .. org kata mahal .. yg kata mahal tu org yg xder ilmu it .. so diorang mane tau harga2x nie . pas2 ada yg terkejut .. kata murah sangat .. yg tu plak org yg ada pengetahuan it .. penink saya .. dan saya jenis quote harga bila benda tu dh siap .. sbb sy x yakin sy mampu buat projek itu atau tidak . itu masalah utama saya .

Sy harap cikgu dpt bagi pandangan .. kena belek2x balik artikel cikgu yang lama2x .. terima kasih atas segala ilmu yg cikgu curahkan kart sini . dh byk link sy bg kt kawan2x sy utk baca artikel cikgu . dan yang paling kelakarnya .. 2 tahun lepas membaca .. baru terfikir . naper x buat je mcm cikgu .. gunakan kepakaran dalam open source .. baru saya dpt idea bisnes yang ada kaitan ngan minat saya iaitu programming .. Terima kasih Cikgu Reza .

Salam Cikgu Reza .. Saya mengikuti perkembangan artikel dari Cikgu Reza 2 thn lepas (still 1.0 -mase tu ada seseorang yg berlawan pendapat dengan cikgu..x igt nick nyer ..) .

Masa tu thn 2005 , sy nk SPM dan sy bukan cbuk baca buku SPM tp cbuk belajar php n mysql .

Ini post sy yg pertama di artikel cikgu .

Saya mintak pandangan tentang open source . Kenapa saya pilih php + mysql sbg language utama saya ? Sbb mostly language tu la yang membangunkan open source sekarang . Contohnyer terlalu banyak .. wordpress , phpnuke , joomla (dahulu dikenali sbg Mambo) . Dan saya tgk Cikgu mmg menggunakan peluang yang baik dalam buat bisnes open source .Jadi saya ingin bertanya , apakah pandangan cikgu jika saya menjadi seperti cikgu , menggunakan software open source membuat blog , portal dan sebagainya dan mengambil untung dari segi pemasangan , dan hal-hal teknikal kerana mesti ada yang berminat menggunakan open source membuat bisnes .

Pengalaman sy dlm freelancing .. buat sedikit php script utk mlm .. huhu .. kena tipu .. lelaki itu (bangsa Cina) berjaya menipu dalam 50 orang yang jumlah anggaran 300 000 USD dan yang melabur plak ramai melayu . hua hua .. aku yang webmaster nie pon kena tipu biler dier kantoi .

Saya juga masih lagi ragu-ragu / x paham / blur dalam after sales cost , maintenace cost dan yg paling penting surat perjanjian .. maklumlah . budak belasan tahun .. biler org ajak buat website buat bisnes .. smer jenis xder surat .. cakap pakai mulut ..sy dh byk kali kena .. ada yg untung .. ada yg keje amal (maklumlah .. saya nie senang kena pijak sikit ..salah saya jugak terlalu lembut dalam bab bisnes2x nie )

Kelemahan yg satu lagi .. sy x pandai quote harga .. seriously . bila charge .. org kata mahal .. yg kata mahal tu org yg xder ilmu it .. so diorang mane tau harga2x nie . pas2 ada yg terkejut .. kata murah sangat .. yg tu plak org yg ada pengetahuan it .. penink saya .. dan saya jenis quote harga bila benda tu dh siap .. sbb sy x yakin sy mampu buat projek itu atau tidak . itu masalah utama saya .

Sy harap cikgu dpt bagi pandangan .. kena belek2x balik artikel cikgu yang lama2x .. terima kasih atas segala ilmu yg cikgu curahkan kart sini . dh byk link sy bg kt kawan2x sy utk baca artikel cikgu . dan yang paling kelakarnya .. 2 tahun lepas membaca .. baru terfikir . naper x buat je mcm cikgu .. gunakan kepakaran dalam open source .. baru saya dpt idea bisnes yang ada kaitan ngan minat saya iaitu programming .. Terima kasih Cikgu Reza .

odin88..

thankx sebab mengikuti perkembangan thread ni semenjak dari awal version 1.0 (masa belum compile lagi..) :D Alhamdulillah, yg mana rasa boleh manfaat tu dan sesuai untuk adapt ngan bisnes korang.. maka lakukanlah.. yg mana rasa tak sesuai, tinggal kan lah..

bab harga, kebetulan kau post dekat area ni, sebab ni aku tgh panjang lebar untuk bagi guides ttg alternatif lain letak harga selain harga lump sum, jadi, memang bersesuaian lah soalan kau tu, sebab strategy Non/Lower TCO yg tgh aku ulang balik skang ni, all over nya adalah pasal letak harga yg murah, tapi makan banyak :lol: .

So, read on.. sebab bab Non/Lower TCO ni memang guides yg bagus untuk kau pikirkan dan cuba practic ...

terima kasih odin88.. selamat maju jaya..

arigatou gazaimasu..

(Sambungan Bab " Non/Lower Total Cost of Ownership (TCO's) "

Aku kan dah kata bende Non/Lower-TCO ni belum lagi habis..so, inilah sambungan nya..

Ada satu lagi keyword yg aku sengaja tak sebut dekat atas, iaitu selain dari ’volumes’, komer jugak perlukan ’patience’ (sabor) ataupun lebih baik kalau ada resilience=ketahanan diri ,(kalau mampu)..

Volumes = menentukan segala jumlah ROI yg komer bakal dapat. Manakala ,

Patience (sabor) = menentukan adakah jangkamasa komer dapat ROI itu berbaloi dgn apa yg di spend?

Kita amik contoh dari real life situation yg aku telah buat dan bakal buat.

Dlm e-jodoh, aku kena menanti volume of members yg register, sebab, lepas segala setup dan jugak kos yg di keluarkan, Jbtn agama negeri yg guna apps ni, tidak akan membayar secara full, malah, dlm kes ni, tak bayor lansung, (guna pree je..)

Jadi, aku perlu sabor untuk dapat balik ROI yg aku telah spend.

Ini kerana, setiap members yg di caj untuk registration (RM 30 setahun), adalah merupakan ’pembayar’ aku.

Jadi, untuk achieved target yg aku set sendiri, maka, setahun aku perlu ada dlm 5000 registered members dan meningkat setiap tahun.. dan yg paling baik, setiap negeri aku boleh dapat 5000 org ahli setahun, dan takat ni, aku rasa nak pergi kepada 3 negeri je..

Jadi, setiap state, aku bakal dapat RM 150,000 setahun, dan kali dgn 3, iaitu, jumlah total returns yg aku dapat adalah : RM450,000 setahun....

Oops! Be realistic dlm menentukan untung, kerana komer sentiasa perlu play safe. Tak semestinya ’setahun’ yg aku mentioned earlier akan berlaku dlm setahun yg pertama, kan? (Ingat balik ye, be realistic).

Jadi, ’setahun’ yg aku citer tu, maybe akan makan masa selama 2 atau 3 tahun, aku sendiri tak boleh jangka market, jadi, aku memang tak leh nak anggap bahawa, tahun pertama aku dah dapat untung...

Dan di sinilah keyword ’sabor’ tadi yg akan memainkan peranan, kerana, masa ni komer perlu guna segala duit dari tempat lain untuk tanggung segala kos yg perlu (daily expanses), dan kalau tak sabor dan takde resilliance (ketahanan diri/pagar), maka, habis lah..patah lah hati, kecewa lah dikau... wakakakakaka!

(Sebab tu, be realistic dan minimized kan risiko (hutang) komer! Sepertimana yg aku citer dari awal2 dulu..semenjak setahun dulu aku dah citer dah pasal risk management..)

So, be clever! jgn le masa nak tunggu dapat duit tu, komer pergi melancong pulak, dan taknak buat bisnes dah..(sebab yakin dapat duit banyak tu..)( lagi teruk komer pegi beli pick up ke, truck ke..keter ke.. buat tambah utang!)

Dan dah abis yg tadi tu dah, dan yg ni pulak “bab factor†:

Keberjayaan komer untuk mendapatkan contract payment dlm Non-TCO strategy ni adalah bergantung kepada beberapa faktor, iaitu:

1) Pihak yg berkuasa dlm menentukan samada members PERLU di caj atau tidak.

• Ini penting sebab, tak semestinya bila komer ada apps yg bagus, users nak bayar untuk registration. Jadi dlm kes aku ni, Jbtn agama lah ’pihak berkuasa’ tersebut. Dan komer cuba pikior, kalaulah Jbtn Agama yg letak caj untuk registrations, adakah users/members akan merungut lama2? Ataupun adakah sesapa yg ingin merungut?

Tak ke penyudahnya diorang takde option yg lain sebab bende ni, Jbtn punya syarat..

Sama gak mcm kat JAIPk, members takde yg merungut takat ni (kecuali sorang sebab dia ingat registration free, padahal dia tak baca pun terms of services sebelum daftar! Hahahahah!!), Takat ni, users yg dah ’ditapis’ oleh JAIPk ’kewujudan’ mereka takde lagi yg merungut bila kena bayar .

RM 30 setahun mahal ke, bila nak di bandingkan dgn ’kepayahan’ nak mencari jodoh yg baik..plus, ada tukang ricky pulak maklumat bakal pasagan tu..dan tukang ricky tu memang ada credibility...

So, bende ni lah yg menentukan keberjayaan startegi Non-TCO ni..(tak paham tanya)

2) Keinginan ’pihak berkuasa’ yg di pilih.

• Keinginan atau pun kehendak untuk dptkan service dari komer adalah di sebabkan beberapa perkara mudah seperti, bende yg dihasilkan tu ada benefits, sesuai untuk ramai orang, berbaloi untuk di biayai dan sebagainya..

Amik kes e-jodoh ni. Kalau ikut harga asal di JAIPk, kos nya memang mahal- dan belum lagi cerita maintenance cost selepas warranty habis.. dan tak terkira pulak berapa banyak documentation ’pihak berkuasa’ tu perlu buat demi untuk dapatkan allocation untuk maksud tersebut.

Dlm kes ni, JAIPk, mintak state gomen yg bayorkan. Dan memang jenuh diorang kena ’guley’ (gulai) masa nak mintak allocation tu..

Dan bayangkan kalau apps yg komer propose tu tak sekuat atau takde dlm kehendak ’pihak berkuasa’ tesebut, nak ke demer susah payah buat keje extra, (dlm kes aku, kita tgh citer pasal gomen servants, hahahahaha.. keje lebih? hahahahahaha)

Jadi, setidak2nya, apps yg di propose tu perlulah mengurangkan ’bebanan kerja’ yg perlu diorang tanggung sebelum, semasa dan selepas apps komer sampai di guna...

Dan kat sini, yg payahnya pada diorang, adalah nak aquire allocations, atau di swasta, dapatkan budget yg cukup.

Tambah2 lagi kalau apps yg di bagi tu mahal..

Jadi, dgn offer sesuatu yg ‘PREE’ (ejaan yg betulnya- FREE), tapi bnyk benefits, maka, adakah manusia yg ingin terhadap bende tu akan teragak-agak? (iaitu setelah manusia tu buat segala analisa yg di perlukan..)

(aku teringat mentor aku dulu, iaitu masa aku mula2 terpikirkan pasal strategy Non/Lower-TCO, kata dia (dia omputeh). )

“this is wayyy, too out- of- the –box! I don’t think this will ever wok at all… You should keep it in the box..†kata dia kat aku..

Dan aku yg degil (seperti biasa), try buat jugak walaupun dah dihalang. Alhamdulillah, dgn izin Allah Taala, aku berjaya buktikan yg bende ni bukanlah ‘terlalu excessively’ out-of –the –box seperti yg dia pikior.. dan skrg ni, dia pun dah jadi yakin…

(Ya! Aku jugak ada mentor! Sebab takkan le aku tau segala yg aku citer ni turun dari langit?

Apa? nak tau sapa mentor aku? Maybe takpe kut..cumanya ketahuilah apa yg aku bayar ‘untuk dapatkan’ ilmu dia memang mahal! Dan tak sesuai untuk di belanjakan oleh start-ups biz. Bersyukurlah dan berdoalah kepada Allah sebab aku jadi tukang sampai/sebar apa yg di turunkan secara PREE…dan aku dah serap kos yg komer perlu spend melalui thread ni…plus, aku dah pun walk the talk..)

3) Value added!

• Bende ni amat penting, sebab dlm proses nak eliminate competitions komer, value added stuffs yg akan membantu! Bukan rasuah yg aku maksudkan, tapi try pacakage kan dgn something yg amat berguna untuk diorang..

Ini kerana, apps yg komer ada, maybe competition lain pun tau buat. (cumanya diorang tak tau le strategy komer ni..)

Dan ingat! Competition komer pun ada ‘espionage’ dlm mana2 ‘pihak berkusa’ yg komer pilih.

Aku bercakap dlm konteks yg besar, ambiklah cth gomen. Komer ingat bende yg di propose tu, tak de leak (bocor) ke? Bila melibatkan duit, komer takkan percaya siapa yg ‘menjual’ komer.

Aku ingat lagi masa aku proposed projek WiMAX masa tahun 2004 dulu kat ‘satu’ agensi kerajaan.. hahahahah! Malas nak citer..komer pun dah tau apa jadi kat WiMAX kan? Hahahaha..

Jadi, dgn konsep Non-TCO ni, maka, competition komer akan nampak bende ni sebagai satu kelemahan diorang. Ini kerana, diorang tak paham pun apa yg komer sedang buat (ingat bab USP/UM- check balik kat ats2 kalau dah lupa)

Iaitu diorang akan pikir camni..

“bende yg company tu propose memang bakal untung kat aku, tapi, mcm mana aku nak menang bila diorang bagi apps diorang tu PREE je!?

Aku nak kena gak tanggung cost dan sebagainya..Plus,kalau aku try to fight jugak, memang secara logiknya aku dah out of the league â€

Dan katakanlah competition komer tu ‘jenis berani mati’ punya ataupun dlm kamus hidup aku ‘tahap reduan a.k.a abgX dah!’

Iaitu jenis langar tiang takde tengok kiri kanan punya! Main pakat luru je..

Dan competition komer sanggup keluar duit untuk rugi dgn maksud cuba ikut style komer (bagi PREE) walaupun dia tak tau strategy komer yg sebenornya…

Maka, kat sinilah value added di perlukan!

Dlm kes aku, aku akan bagi, sebuah lagi apps yg dah memang aku siapkan serta codes yg di perlukan adalah dari open source community, jadi kos yg di keluarkan untuk develop apps ni, memanglah ciput…so, kira memang tak rugi..

(Web) Apps yg aku maksudkan adalah e-Mualaf atauapun sebuah portal jenis ‘Mualaf management system’ dan apps ni memang totally PREE! Takde user registration fee yg aku amik pun. Dan kalau Jbtn tu nak caj mualaf tu pun, aku takkan amik duit tu..

Sebab apa diorag nak apps tu pulak? Kalau itu yg di tanya ,maka:

Jbtn perlukan sebuah management system yg baik, serta networkable serta fully function untuk manage data2 diorang yg selama ni mungkin perlu di buat secara manual. Dan maklumat mualaf dlm negeri masing2 merupakan satu data yg crucial untuk diorang!

So, aku, seperti biasa, ‘as the knight of the shining armour’ akan membantu diorang dgn bagi apps ni PREE je, dan memang kerja2 /task diorang akan berkurangan, plus, dapat appraisal pulak, sebab dpt jimatkan expanses Jbtn sekaligus meningkatkan mutu kerja!

Tidak kah diorang setidak2 nya akan terhutang budi ngan aku? Dan kalau tak percaya, ada yg nak buat aku anak angkat ! Hahahahahahah..

Dan kat sini, kalu ikut NLP (neuro Logic Programing ) nya, ‘kapal’ tu telah pun komer miliki…

So, competition komer yg berani mati tadi (ataupn tahap reduan aka abgX tu) akan terkedu lagi, sebab, pertama, cost apps asal tadi kena keluar, belum tentu ‘pihak berkuasa’ tu nak. Ni dah apps yg kedua pulak komer nak bagi..mana nak naanggung kos nya..

Dan kalu competition komer tu memang tahap reduan aka abgX masa kat Nepal dulu (berani mati punca kuasa lapan), maka ini yg perlu komer buat!

BAGI SATU LAGI APPS yg PREE!

Dlm kes aku, aku akan bagi e-Murtad pulak!

e-murtad adalah mengunakan codes dan jugak setup yg sama dgn e-Mualaf, tapi dgn sedikit enchancement.

Tujuan nya adalah untuk mentadbir data manusia murtad dlm negeri masing2..So, tak ke apps yg kedua tu lebih bermakna dan lebih membuatkan ‘pihak berkusa’ tadi akan terhutang budi sehingga tergadai body? (gurau je… wakakakaak! Takleh gurau pergi makan ikan kurau kat kula kurau!)

So, dgn apps yg sebesar itu, adakah competition tadi berani lagi try untuk mati?

Ingat, kalau mentor aku pun pernah pikior yg apa yg aku citer ni adalah tak possible dan bakal rugi, apakah manusia biasa yg takde ‘genetically re-engineered mind’ (seperti mana mentor aku) adakah competition komer tu mampu nak tandingi komer? (BTW, bukan maksud ia keje engineer ye.. dia memang full time world class business coach..)

Dan sekali lagi, aku sendiri bersyukur sebab info yg aku bagi ni PREE! Moga Allah balas..AMIN..

Sebenarnya, pasal e-jodoh di state lain tu, aku belum pun lagi mula secara ntensif. Dan aku tak kisah kalau ada sesapa yg terbaca tips aku ni nak try jugak e-Jodoh di state yg lain dgn cara yg aku bagi ni. So, peluang untuk komer buat duit masih ada, dan aku sanggup untuk have a fair competition kalau ada sespa yg sudi nak buat e-jodoh di state yg lain dgn cara yg aku citer ni.. tapi, as a fair competition, kenalah bersaing gak ngan aku.. heheheheh (jgn risau, rezeki Allah yg bagi!! )

Dan komer jgn le set pulak kat otak komer bahawa ‘pihak berkuasa’ yg aku mentioned tu adalah gomen je.. sebalik nya, applies kat memana pun sector /industri yg komer pilih! Ni cth satu lagi Non/Lower TCO yg aku alami..

Projek ni adalah untuk golf course di luar negara, dan masa aku pergi tu, hanyalah aku target satu je golf course, tak sangka pula dapat 3 bila balik - Alhamdulillah…

Citernya camni..

Golf course yg tahap average dan (kengkadang yg 5 star pun sama,) adalah jenis amik score setiap golfers melalui score cards, dan setau aku, golfers akan tulis guna pencils je.

Jadi, scores setiap game/tournaments hanya akan dapat dikira selepas beberapa ketika (lepas abis game), dan menurut resorts tersebut,amik masa dekat nak 2 jam kalau ada competition! Tak ke buang masa namanya?

So, as the knight of shining armour, aku pun propose kat diorang.iaitu sebuah system yg begini:

1) apps ni akan mencatatkan scores setiap game/golfers dan menghantar scores secara real time kepada resorts dlm waktu yg sama dan singkat. Iaitu mengunakan teknologi wi-fi serta scores di catat mengunakan PDA yg di handlekan oleh trained caddy..serta di managekan oleh apps yg di bina oleh company aku..

2) Kemampuan untuk displays kan results of the game/competition ataupun man of the match sebaik sahaja golfers berada dlm lounge selepas habis main.. Dgn cara ini, golfers akan tau rank masing dlm setiap game..

3) Kemampuan untuk merekodkan video setiap hit ke dlm lubang melalui PDA tadi dan publishkanya semasa golfers berada di lounge selepas selesai game diorang…

4) Kemampuan untuk merekodkan scores dan jugak video tadi ke dlm website resorts tersebut sebagai satu info ataupun kebanggan bagi para golfers…

5) Kos yg amat rendah serta bergantung kepada resorts itu sendiri.

(maksud aku di sini adalah resorts/clubs hanya perlu spend on hardwares je, seperti PDA’s, Long range Wi-FI, dan internal server serta lain2 hardware. Dan untuk softwares, everything is PREE! )

So, features yg telah aku mentioned tadi, akan mebuatkan golf clubs/resorts tadi terpikir, lebih kurang camni…(baca mcm iklan mastercard)

“Kos untuk hardware kalau nak pakai apps ni (secara kasar) = USD$ 20,000 “

“ Kos untuk training caddy handle apps ni dgn PDA = USD$ 3.50 sejam (aku tak kata pun kat USA ye project ni!) (amik masa 4 jam je untuk training,BTW)

“ kos total untuk bayor letrik untuk wi-fi hardwares tadi kat tiap2 hole = USD 300 per monthâ€

“Kos untuk golfers merasa best bila tgk scores diorang sebaik sahaja habis game dan sepanjang competition, plus, merakamkan moment yg bola masuk lubang, serta wajah kawan2 mereka bila mereka sendiri dapat buat hole in one… = PRICELESS!! “

( “there are things that money can’t buy, but for the rest, there’s always- Cikgureza! “)

“So, kat mana yg miker buat duit? “ kalau itu yg bermain di kepala komer..

Ini lah jawapan aku. Setiap golfers yg main di resorts/clubs diorang, akan ‘terpaksa’ menggunakan service ni. Dan charges yg di buat tu taklah beapa obvious / nampak sgt bagi seorang golfers, iaitu ,setiap sorang akan di charge sebanyak USD$ 10 setaip kali dia regiser untuk main di club atau resorts tersebut…

Sebab apa aku kata terpaksa? Sebab clubs tadi dah setuju untuk charge ke atas golfers diorang dan caj tu pun takdela mahal mana.

So, secara sedar atau bawah sedarnya, golfers akan bayar jugak…

Dan kalaulah dgn USD 10 seorang tadi.. berapa kah komer rasa satu club atau resort dah bagi kat aku setiap bulan? Ingat! Setiap USD 10 adalah hak aku …

Dan berapa pulak yg aku bakal dapat setiap quarter? (BTW, bende yg aku citer ni, dah pun aku buat..dan tgh nuai le ni..)

Dan berita baiknya, dah ada club/resort lain yg interested ngan apps tu…Alhamdulillah…

So, inilah buktinya Non/Lower TCO tadi boleh di apply pada memana sector yg di ingini…

Aku dah tak larat ni..nanti aku sambung.. ada sesapa yg nak tanya apa2 sebelum aku sambung? Ingat ye, aku bukan tulis blog..aku ni tgh berforum ni..

P/s: kalau dah rezeki tu Allah memang tentukan ye, memang takleh lari… cthnya dlm golf clubs ni. Aku sendiri tak tau apa yg di panggil bila bola tu masuk lubang (yg bukan hole in one), tapi aku still dapat gak recursives payment contracts ni..

So, apa2 pun, intalah, Iman yg bawak kita to the next level..take gunanya kalau dapat duit banyak, tapi hasil yg kita dapat duit tu akan lebih banyak menganiaya ataupun membinasakan orang lain..

Arigatou gazaimsu…

Sebelum aku sambung sikit lagi bab TCo ni, aku nak cakap skit..

Terima kasih le sebab sudi baca 'BLOG' aku ni! sebab, aku ni kan ke tulis BLOG dan bukan nya berforum.. :wacko:

sebenronya takde ke soalan ke, cadangan ke, penambahan ke, pembetulan pada aku ke.. apa ke?

ON TOPIC:

Korang jgn salah sangka, dgn menyangka bahawa aku dapat projek2 yg aku citer ni dgn aku pergi propose sendiri! Sebab aku marketing memang fail.. takat nak entertain clients SELEPAS dapat projek tu, aku reti le.. tapi kalau sebelum dapat pojek tu, memang aku jenuh..dan aku tak boleh buat...

JADI, apa yg aku buat untuk atasi kelemahan ni?

Aku perna bagitau kat atas2 tadi.. gunakan stategik partners korang dan sebab tu kewords OUTSOURCE amat penting untuk start-ups! Kan ake penah kata, kalau takde modal tapi ada kepakaran, maka, cari lagi kawan2 yg ada modal tapi takde kepakaran untuk JV ngan korang..

Kiranya diorang OUTSOURCE korang untuk expertise, dan korang pulak OUTSOURCE dia untuk modal/equipemnts atau SKILL yg dia ada (cthnya Marketting and sales)..

Dgn cara ni, end results dia adalah, kedua2 nya akan mendapat fair returns meallui apa yg di invest kan lah (time, money,skills, etc,etc)..

Jadi, kalau takde org sales dan tak reti buat sales/marketing.. maka, cari le partner yg boleh buat bende tu! Dan itu le yg aku buat..

Korang ingat aku ni kenal ke sapa orang yg kena jumpa2 ni? mana le aku kenal, dan takde orang nak kenal aku pun.. tapi partners aku kenal diorang dan boleh kaw tim ngan diorang, so, aku ajak le dia join sekali..

dan ingatlah, relationships ngan partners tu amat penting untuk long terms, dan sepanjang masa, Allah akan ajar korang untuk kenal, yg mana partners yg boleh di buat biz partners dan yg mana sekadar nak peras tenga korang je..

Dan, lebih lama partners tu ngam ngan korang, maka lebih mudah part negotiations..

Jadi, partners2 yg bahagian sales ni pulak, memang tak di bayor gaji. Sebaliknya seperti biasalah, based on projects. dan memang aku bua gitu le pun selama ni..

(yg mana, banyak sgt cakap atau cadangan, tapi dia sendiri tak tunjuk yg dia buleh buat hasil kat aku, aku kira bye-bye je kat diorang tu..)

di situ, bayangkan berapa banyak cost yg korang akan jimat! Time cost, Human Resources, entertainment cost dsbgnya...

even, kalu korang memang ada allcations untuk cost2 tersebut pun, tapi bila korang tak mampu untuk buat marketing/sales, maka, cost tu akan lebur cenggitu je.. takde manfaat...

jadi ,jgn di risau kan sgt bab marketing and sales. Ingat pesan aku, promote 'diri' korang dulu , kendian baru product korang...supaya boleh tarik startegic outsource partner jenis mcm yg aku citer ni..

sperti biasa, aku rasa korang mesti takde soalan/cadangan/bantahan dah kan?since yg aku tulis ni BLOG!

TCO merupakan satu konsep yg bagus kalau kita boleh (1) Volumes (2) Sabor..

sebab apa. dgn TCO, adalah lebih mudah untuk kita untung dari segi long run, berbanding dgn jenis lump sum yg untung overnight...

Aku ulang balik lessons TCo dari awal2 dulu ye.. memula korang kena alihkan dulu mind set terhadap e-Jodoh dan jugak golf course sebab tu adalah NON/Lower TCo Stage 2, yg kat bawah ni, baru stage 1 punya NOn/Lower TCO:

sebuah Apps dengan pembelian jenis lump sum dari kastemer, katakan yg korang boleh jual average dlm RM50,000 dan kalau nasib baik. Dan dgn harga lump sum sebegitu, kadar spending bagi budget sesebuah oraganisation atau syarikat amatlah ketat dan banyak procedure yg perlu di buat, jadi..

Kemungkinan atau odds untuk korang dapat projek sebegitu adalah sebanyak 1 kali je dlm masa setahun...

Berlainan pulak dgn konsep Non/Lower TCO yg aku citer ni.. sebab kalaulah RM50,000 perlu di spend secara lump sum dan terhentak camtu, maka, apa kata kalau kita suruh oraganisastions/syarikat tu berbelanja hanya RM 900 je sebulan?

Adakah mereka akan tolak? adakah mereka akan lambat buat keputusan? ingat ye, kita tgh bandingkan dgn kadar RM 50,000 : RM 900 ..

adakah syarikat yg lain-lain nya yg korang propose sebuah apps yg diorang nak dgn hanya bayar RM900 sepanjang guna tu akan membuatkan mereka berfikir supaya lebih baik ambik je yg Lump sum offer tu (RM50,000 ) ?

memang lah kalau nampak kiraan kasar RM900 X 12 baru dapat = RM 10,800 je setahun dan amik masa selama 5 tahun lagi nak dapat kesemua RM50,000 tu.. betul.. TAPI!

sebab kena bagi lower/Non TCO adalah sebab, korang nak dapatkan attention customer dan jugak lebih banyak volume customer..

jadi, kita assume llah yg korang boleh dapat 5 customer dgn apps yg sama dlm satu quarter, jadi..

RM 900 X 5 X 12 = RM 54,000 , di mana itu jumlah yg paling minima untuk customer2 tu.. dan ingat, setiap customer koranag ada 5 tahun lagi untuk dapat RM 50,000 total tu.. so:

RM 54000 X 5 tahun = RM 270,000 !! banyak tu lah yg korang akan dapat kalau maintain 5 kastemer je.. dan takkan le dapat 5 je kut kastemer setahun?

tapi kena ingat, tak smestinya diorang kena bayar hanya untuk tempoh 5 tahun atau tempoh yg cukup sehingga jumlah payment diorang RM50,000. Sebab, korang berhak untuk charge selagi guna system tu setiap bulan kerana ianya termasuk cost of maintenance dan jugak services sekali dan bukan semata2 product/apps tu je..

service pun kena gak bayar..jgn le buat keje free yop!

dan seperti biasa. aku tunggu le kalau ada soalan/cadangan.. hahahahah

BAB : " Apa barang dgn beemer atau merc?"

Ni aku nak sentuh skit pasal JV ataupun joint venture yg mana sama gak ngan outsource concept yg aku citer tu..

Bila nak cari JV partner atau nak outsource kan untuk bisnes ni... bukan lah semudah 'first impression' dlm bisnes..

maksud aku, jgn pandang pada material je, sebaliknya, human value ataupun skill jugak penting dlm hal ni..

Ini kerana, bergantung kepada berapa lama yg kau nak bisnes ngan JV atau outsource partner tu.. Kalau takat 2 hari lepas tu taknak jumpa, kira okey le.. tapi kalau jenis nak kan berpanjangan.. takleh amik hancai bancai..

JGN PANDANG PADA MATERIAL!

even kalau JV atau outsource partner tu di panggil atau di jemput untuk masuk bisnes korang sebab nak pakai modal! Dan dia ada modal duit!

Maksud aku, jgn le nak ikut style tahun2 pak kadok dulu atau bisnes man melayu zaman tv itam putih.. asal nampak pakai keter mewah sikit je, dah bisnes man berjaya.. asala nampak umah besar je, dah bisnes man kaya.. padahal tak tau utang berlambak..

Korang adalah gen-Y dan aku gen-X. Kita bisnes ni atas dasar sunnah Nabi s.a.w . Jadi, kena tau maksud bisnes tu sebab apa ye.

Memang kadang2a untuk cari JV partner untuk modal, perkara utaama perlu ada adalah DUIT! tapi jgn lah sebab kawan kita tu naik kapcai, kita dah tak yakin nak bisnes nngan dia.. berbanding ngan kawan sorang lagi yg ada beemer atau merc..

Bukan maksud aku amik je orang yg ada kapcai untuk buat JV partner tu, tapi nilaikan dulu sikap dia. Sebab tu lah banyak bisnesman kelas atasan pegi layan golf..

Aku dapat ilmu yg beharga semasa buat apps untuk golf resorts tu aritu, begini kisahnya: (seperti yg di terangkan oleh outsource partner aku untk projek tu)

Secara traditional nya, golfers akan mencatat score2 setiap pukulan dlm team/game diorang dgn score cards dan di tulis dgn pensel. So, memang le boleh padam kalau nak tipu..

pastu pulak, score tu di catat sendiri oleh setiap golfers. Maksudnya, dia pukul, dia catat sendiri.. so nampak tak query kat sini? Jadi aku tanya le..

" Tak ke nanti diorang tipu score tu pulak, sebab dah main tulis sendri je?" aku tanya. Dan Partner aku tu jawab, simple je.

"Nak tipu, tipu le.. Tapi kalau dia tipu, maka lepas tu takde sapa yg nak main dah dgn dia dan bisnes yg dia cuba bawak atau deal tu pasti akan gagal, sebab masa game tu adalah waktu 'penilaian' dan bukan untuk menang dan kalah" kata dia pulak (kalau bukan berbentuk tournaments lah..)

jadi korang nampak tak, cara halusnya orang kaya atau kelas atasan membuat 'penilaian' terhadap business deals diorang? Dan masa game tu, tak kira le, kalau golfers tu pakai beemer ke merc ke, even Bently atau Rolls Royce sekalipun, kalau dah penipu dlm game, gitulah penipunya dlm bisnes!

(Dan bukanlah maksud aku suruh korang pegi main golf pulak! Bukan pointnya kat situ, cuma nak amik iktibar dan jugak ilmu dari pengalaman aku baru 2 ni je...)

So, untuk JV partner long term atau long run, nilaikan lah sikap orang yg di ajak join tu. Bukan sekadar cukup duit je dan cukup modal. Tapi yg pentingnya orang tersebut boleh deliver apa yg di perlukan. Ini termasuk skill2 yg di perlukan serta yg di kehendaki..

First Impression bukanlah segala nya dlm mencari JV partner! sebalaiknya apa 'pakej' yg dia ada lah yg lebih penting..

JV partner ni lebih kepada 'kawan di masa susah' daripada 'kawan di masa senang'. Sebab, kalau masa susah pun dia sanggup nak JV ngan korang, maka korang bayangkanlah betapa sedia nya untuk still bersma korang masa senang nanti!!

Pengalaman aku, orang kata masyarakat cina ni jenis yg kalau kita ada something baru lah dia nak rapat ngan kita kan? Well, tak semua nya betul, sebab, pengalaman aku sendiri, masa setahun pertama aku dulu, di waktu susah dulu, seorang berbangsa cina (Gen x punya umur) lah yg hulurkan tangan serta moral support untuk menyokong aku! Dan aku memang tak percaya lansung, walaupun aku memang tak pernah sceptical ngan mana2 bangsa, tapi aku heran, seorang yg kaya, berbangsa cina, berpendidikan di sekolah cina, sanggup untuk mengambil aku dan menjadi JV partner aku!!

Banyak yg di sediakan untuk aku sebenarnya masa tu, dgn ofis, dgn staff yg dia bayar gaji dsbgnya.. malah, yg paling penting,dia sentoiasa bincang ngan aku untuk buat keputusan walaupun kalau ikut administration aku dah serah bulat2 pada dia.. dan dia juga amat RESPECT pada aku (entah kenapa?).

(Malah, awek amoi nya juga, sampai skarang amatlah baik pada aku, dan kalaulah aku ni naive, maybe aku dah sangka yg awek dia syok kat aku ! hahahahahah! )

Dan sekrang, setalah lepas waktu susah tu dan senang 'sikit' (syukur pada Allah), dia melepaskan aku. Bukan kerana gagal atau bisnes deal dah tamat, tapi waktu ni dia merasakan yg aku sudah boleh beridir di atas kaki sendiri. Plus, hubungan aku dgn dia masih baik sampai skrg.. cumanya bisnes deal je tak de dah..

(aku banyak jugak belajar trick menipu customer dari dia hahahahah! cuma aku tak practic ler.. just manipulate je trciks tu!!)

So, satu tips bagi korang. Kalau masa tgh nak ajak untuk JV tu, orang yg di ajak tu lebih bertanya ke arah material daripada ke arah technicallity dan hanya berminat on materials side, maka tinggal kan dia! ataupun korang amat lah merbahaya situasinya..

Tahun kedua aku bisnes, aku telah menjadi Director untuk beberapa company yg aku tak perlu citer kat sini nama company2 tersebut. Ini semua atas dasar 'diorang' yg jemput aku masuk dan bukan atas dasar company yg di bukak sama2... Maksudnya bukan from scratch company tapi companyy yg dah siap running sebelum aku masuk..

Tapi semuanya tahan untuk jangka masa pendek je, dan aku yg belah dari company tu, sebab , masa susah aku, diorang takde pun nak korban untuk aku! Dan aku tak pernah nyesal pun belah dari company2 tu, walaupun directors fees yg di bayar ikut pecahan bulanan memang lah tinggi..

(So, kalau komer jumpa aku pun kat luar ni, korang akan nampak seorang lelaki yg masih berotak remaja (tingkatan 5 sekolah St Michale) yg gila2 dan jugak masih layan gigs kalau ada kesempatan.. Dan bukjanlah seperti seorang yg berjaya..

Aku jugak tak pernah pakai baju berjalan dgn tuck in sebab nampak macm cipan kalau aku buat gitu.. dan YA , aku tak pandu beemer atau merc sebab kalau aku bawak, nampak macam orang tua ataupun nampak mcm keter bapak aku je.. hahahah )

aku juga amat menekankan concept beli barang jgn hutang! dan aku masih practic jugak skang ni, dan sebab tu lah aku citer lagi bende2 ni berulang kali..

memang ye, rumah adalah asset, tapi kalau dah utang, dan tak dapat cari tenant untuk bayar bulan2 tak ke jenuhdgn bank nanti? Jgn ingat, first day kita beli umah, dah ada org nak sewa (lain le di KL ye!).

So, selagi tabungan rumah aku tak cukup, maka aku takkan beli, sampailah duit tu cukup untuk beli cash..

dan begitu jugak keter dan harta2 yg aku ada skang ni..

Credit card? hahahaha, aku lagi le tak pakai.. debit card okay sebab ada transaction online..

(dan sebab tu sampai skang aku masih menyewa di rumah dgn sewa RM 130 sebulan di Ipoh ni!)..

so, ingatilah nasihat aku.. jangka masa panjang akan menetukan keberjayaan bisnes korang. Dan sebab tu lah korang memang agak susuah kalau nak jadi Jutawan dlm masa setahun! Dan kalau takat pernah masuk akaun duit sejuta lepas tu esok lusa dah kurang, aku pun selalu gitu ... hahahaha, so takkan le pulak aku jutawan? hahahaha

Jadi, nilaikan partner JV korang tu, dan kalau nak test, cuba tgk, dia sabar tak dgn konsep Non/Loer TCO ni, ataupun dia jenis yg nak untung cepat dan tak sanggup nak tunggu lama2 untuk untung, even aku dah bagitau yg konsep non/lower tco ni akan untung kalau dapat vomus dan jugak sabar dgn jangka masa yg lama..

Dan kalau dia memang kata tak payah buat styl;e TCo ni sebab untung lambat, maka, lebih baiklah korang bye2 dgn dia, atau bersiap2lah nak ucap bye2..

BTW, yg thread ni still untuk Newbies Bisnesman ye.. bukan untuk yg dah established..

Dan seperti biasa, memang le takde soalan kan?

"Nyomon sono ichi! Ittei kudasai! "

Jgn salah sangka terlebih dahulu (kalau ada niat nak salah sangka), tapi maksud akau adalah, untuk mendapatkan partners yg bagus, maka, kita terlebih dahulu kena 'look way down to earth" dan sudah semestinya sentiasa..

Maksud aku, ikut saranan Nabi s.a.w, iaitu bersederhana dlm segala aspek. Ini termasuklah harta bende supaya tak timbul unsur2 riak atau unsur rasa bagus diri sendiri..

Ingat, Iblis Laknatullah sendiri pernah di perdaya dgn nafsu dia sendiri semata2 kerana sifat 'aku' nya itu..

Jadi, kita mulakan dgn bersederhana dulu dan kemudian, insyallah, Allah akan match kan kita dgn partner yg bagus.. dan kalau tak bagus pun selepas matching, maka , kita akan nampak apa tanda2 yg patutnya kita tinggalkan partner baru kita tu..

Kalau komer dlm keadaan beserdahana dlm perbelanjaan sentiasa, dan oleh kerana 'keserdahanaan' yg korang amalkan itu menyebabkan partner2 baru lari ataupun taknak join, maka, percayalah, Allah telah pun membuat pilihan untuk komer dengan pilihan yg baik.

Ini kerana bak kata dialog komik cina zaman dulu (Alam Perwira tak silap aku), " Manusia punya asa, Tuhan punya kuasa"

Jadi, adakah seorang partner yg ingin di ajak join tu hanya akan join korang bila nampak bab material yg mewah? (harta bende, wang ringgit), instead of matlamat bisnes korang sendiri? Jika ya, maka, itu bukanlah partner waktu susah...

Sedangkan nak pilih bini pun Nabi S.A.W suruh pilih dari ciri2 selain 'luaran' ataupun material yg pasangan itu ada, sebab, keserdahanaan lah segala2 nya...

apa guna bini yg cantik dan kaya, kalau hari2 kena flying kick dgn dia?

Bab bini pulak, bagi yg dah berkahwin, ingatlah tujuan bini kita bekerja, iaitu untuk menampung/membantu menampung perbelanjaan keluarga. Dan untuk bayar utang plasma Tv 52 " (ehem2 :) ) bukanlah di kira sebagai keperluan..

So, buat permulaan waktu susah ni, takpe, biarlah dia kerja untuk bantu, dgn syarat memenuhi tuntutan syarak.

Namun adalah menjadi tanggungjawab suami atau ketua keluarga untuk mencari nafkah untuk keluarganya... So, kalau rasa dah cukup pendapatan tu, usahakanlah untuk bini komer tu berenti dan jadi full time house wife.. dan kalau dia nak duit jugak, maka komer bayar le gaji dia, tapi bagitau dia, segala kerja2 kat rumah yg dia buat tapi dapat gaji, maka kat akhirat nanti takde lah Allah balas dah, sebab kat dunia komer dah balas dgn bayor gaji. So, suruh le pulak dia fikir bab Non/Lower TCo ni, dimana, kalau dia tak amik duit gaji untuk buat kerja kat umah, maka, di aberpeluang untuk mendapat ganjaran akhirat yg lebih hebat dari dunia dan segala isi-isinya..

bukanlah aku nak letak fatwa pulak bab tu, tapi tanya diri sendiri ,adakah korang ni seorang suamai/lelaki kalau perempuan yg korang cinta dan sayangi terpaksa bekerja untuk support family korang?

Tanggungjawab pada anak2 juga penting, jadi , Ibulah yg paling sesuai untuk mendiik anak, seperti mana saranan Nabi s.a.w. jgn jadi kan anak2 kita 'yatim yg beribubapa', iaitu dgn serahkan tangungjawab jaga anak2 pada maid ataupun pada babysitter..

Aku tulis gini bukan sebab bini aku dah tak keje dan fulltime housewife, tapi di sebabkan bini aku tu merupakan orang penting dlm operasi syarikat yg dia keje tu.

Bos dia selalu outstation, dan kadang2 tak balik Me'sia pun. So, segala urusan wang dan check syarikat, malah ATM bank peribadi pun bini aku yg pegang untuk company dia. dan bos dia takde lagi orang yg dia lebih percaya selain dari bini aku..

tapi tak bermakna aku nak kena bagi dia kerja terus menerus. Sebab skrg ni dlm proses rekrut orang baru untuk ganti tempat dia.. Dan aku memang nak bagi bini aku jadi fulltime housewife.. so moga2 Allah tolong le niat aku ni.. AMIN..

(Berapa punya jimat le kalau anak2 takyah hantar kat babysitter? Anak aku 2 orang, sorang RM 180. .so ,sebulan dah berapa abis kat situ.. nasib baik yg bela anak aku tu kakak ipar aku, so, memang dia bagi full attention lah sebab dia takde anak..)

so, ingat pesan aku.. beserdahana, dan jgn materialistik. Allah tak suka hamba-Nya yg riak. Dan kalau komer riak, mcnmana Allah nak letak komer dlm pandangan Rahmat Dia?

ingat kenapa kita meniaga ye!! ingat tu, sebab Nabi s.a.w yg galakan, bukan sebab nak kaya atau nak cepat mewah..

BTW, aku ulangi, yg aku citer tadi tu bukan fatwa pasal isteri bekerja ye!! tapi lebih kepada guides untuk melahirkan keluarga yg baik..

Moga2 Allah bantu dlm melaksanakan niat kita yg baik...AMIN

panjang sungguh hujah cikgu.. pinau mata den ni ha hehe.. tapi best membakar semangat..

apa nak buat, terpaksa le aku tulih panjang2.. nak bagi paham. Wlaupun orang kata cikgu2 biasa nya tulis panjang lebar tapi anak murid tak paham..

semoga thread ini dapat membantu start-ups biz ye.. insyalllah..

USP- unique Selling proposition (aku panggey unik market/unik marketing -UM)

ape kebende nya tu?

Kalu komer pernah baca yg belah atas2 thread ni, pasti korang akan jumpa UM/USP yg aku maksudkan. Iaitu, di mana

dari simple idea yg boleh di katakan basic, setelah di USP kan, maka, akan menyebabkan korang berada di 'satu' market place yg

sememangnya korang je yg tahu 'rules of the game' nya..

USP ni hampir2 kepada niche, cumanya, USP punya audience/sales target bukan tertumpu hanya pada satu niche sahaja,

sebaliknya lebih kepada bentuk niche yg lebih general..

kita amik cth kisah yg aku citer belah2 atas aritu, iaitu di mana, sebuah kedai gunting , yang mana kita tahu, kedai gunting

rambut will always be a kedai gunting rambut lah.. dan abis2 kalu boleh tambah pun, takat buat service color rambut ke,

kerinting ke,rebonding ke.. dan takat tu je lah..

dan peratusan untuk ada beberapa buah kedai gunting dlm satu area amatlah tinggi.. bermakna, competition pun tinggi jugak...

so apa nak buat kalu jadi gitu? tutup kedai, meniaga ikan? ataupun pindah tempat lain yg takde kedai gunting?

dan , kat belah atas dulu pernah aku citer apa yg sebuah kedai gunting rambut buat untuk meng USP kan perniagaan nya..

iaitu, kedai gunting ni telah menambah sedikit USP dlm kedai nya. Iaitu, dia menempah khas, kerusi2 berbentuk kartun,

mcm dinosour, ultraman, dsbgnya.. dan saiz kerusi tu untuk bebudak lah.. jadi korang tahu kan sapa yg akan datang gunting

rambut kat kedai dia?

Dah tentulah bebudak! dan menurut mentor aku (since dia yg berjaya mengesan kedai ni- sila ingat bahawa mentor aku bukan orang Malaysia. Jadi kedai

ni pun bukan di Mesia), kedai gunting tadi semakin ramai bebudak yg dtg gunting rambut, dan dia seolah2 telah buat branding untuk kedai gunting dia.

Di mana, bebudak telahpun ingat nama kedai dia dan refuse untuk gunting rambut diorang kat kedai selain dari kedai itu..

tapi adakah dia hanya akan buat gunting untuk bebudak je? patutkah dia berenti untuk gunting rambut pada clients dewasa?iaitu

sebagai cth parents bebeudak tadi yg for sure akan dtg sekali dgn anak2 diorang..

Kalau korang camner? gunting bebudak je ke, mak bapak diorang sekali?

bagi yg bijak, mesti akan pilih yg option untuk gunting rambut bebudak ngan mak bapak diorang sekali, di mana, kedai gunting tu

bukan takat untuk bebudak tu je, tapi lebih kepada general /public market sekali..

dan sebab tu lah yg aku kata USP hampir pada niche, tapi iainya melebihi niche di mana, bentuk sales target nya adalah lebih

general..

dan kalau nak bezakan niche, ataupun akal bisnes korang hanya pada niche, maka, sudah pastilah korang akan pilih option pertama

tu je, yg mana, kedai gunting tu hanya perlu buat gunting untuk bebeudak tu je..

USP ni umpama korang dah ada sebuah kolam ikan yg penuh ikan, dan ikan2 tu memang milik korang. Pilihan kepada general market

(option kedua tadi) adalah seumpama jala/jaring, di mana, korang boleh kaut semua sekali ikan yg ada.. manakala option pertama tadi

seumpama pancing, di mana, ikan2 dlm kolam tadi hanya boleh dapat sekor je unrtuk satu umpan..

Dan sebab tulah USP ni perlu dlm bisnes korang..

USP bukan takat strategy je, tapi seolah2 sebuah indentiti untuk bisnes korang. Biarpun sesuatu bende tu adalah biasa je dan memang ada kat

sekeliling kita setiap hari, namun, bila di tambah perisa USP, ianya akan jadi sungguh unik!

cara paling mudah untuk aku explain kan USP adalah:

korang berada dlm sebuah saingan yg sudah tepu, serta produk korang adalah produk yg kebanyakan bisnes lain pun ada jugak bende yg sama. Tapi, dgn adanya

sebuah (or beberapa buah) keunikan pada produk yg korang nak buat tu, maka, bisnes korang akan bersaing dlm 'class' nya yg tersendiri, serta pesaing lain

yg cuba tiru akan terpinga2 sebab tak paham apa yg korang cuba nak buat, dan kalau diorang tiru jugak apa yg korang buat, maka, diorang kemungkinan besor akan

gagal, sebab bisnes plan yg korang buat untuk USP tu, diorang takde..

nak mudah, aku ulang balik cth yg paling common (aku pernah citer kat ats2 dulu):

SUV (sport utility vehicle) dari memana manufacturer keter pun adalah sentiasa sebuah SUV, yg bezanya mungkinlah dari segi seat nya, ataupun

accesories nya, enjin cc nya, harganya dan sebagainya...

tapi bila dah jadi camtu camner kah manufacturer2 ni bersaing? korang dapat bezakan tak?

(aku pernah citer),

1) Honda ada CR-V nya, yg mana BERMAKNA, 'COMFIRTABLE RUNBOUT VEHICLE'..

2) Nissan ada X-Trail nya, yg mana di tujukan pada tujuan lasak- untuk orang yg minat kepada aktiviti lasak

3) Mitsubishi ada Air Trek nya, yg mana, di target kan untuk yuppies yg teringin 'wajah' racing pada SUV diorang

dan sebagainya..

apakah persamaan untuk ketiga2 cth yg aku bagi tu?

jawapanya : ketiga2 nya adalah SUV !

apa pulak beza dgn sistem enjin dari beberapa maufacturer? cthnya DVVT, VVT-I, VVVT, MiVEC,

so, memang takde bezanya kalau ikut logik, tapi diorang dapat jugak sebuah market place yg selesa untuk produk diorang..

So, jgn ingat sesuatu yg orang dah buat, ataupun terlalu common, takleh dah nak bersaing..

Cth lagi:

apa beza telur ayam dengan lain2 telur ayam? Bolehkah korang me unik kan telur ayam? perlukan di cat telur tu untuk me unik kan dia? perlukah di jual

lebih murah telur2 ayam tu untuk me unik kan nya?

ok, sekarang ni aku bagi telur ayam je untuk korang pikirkan bisnes plan nya, di mana, aku nak korang pikir cara camner nak me unik kan dia dan kaut semua

untung yg ada, berbanding dgn telur ayam yg lain..

Blur? tak tau? takde masa nak pikir?

okeh lah, ni jawapan dia:

pernah tak jumpa 'Telur Omega' ?

telur omega adalah telur ayam yg sama mcm telur ayam, since yg melahirkan telur tu adalah mak ayam juga (dan bapak nya adalah ayam juga, dan bukan platipus)

apa beza nya telur omega tu dgn telur ayam yg lain?

1) Telur omega mahal dari telur ayam biasa

2) saiz telur omega slightly kecik sikit dari telur biasa

3) rasa nya takde lah sedap sgt

4) kalau buat 3/4 masak, (rebus) gerenti aku muntah punya..

5) Life span agak pendek dan ada expiry date

6) Tak semua kedai ada, kat supermarket je yg banyak

nampak mcm downside je, ye tak? so apa kelebihan telur omega ni?

masa kes SARS dulu yg melanda satu dunia, ramai orang yg takut nak makan product based from birds (ayam, burung), dan product based on diorang adalah termasuk

telur ayam jugak..

tapi adakah itu akan stop orang dari makan telur ayam? since telur adalah cheapest protein source untuk manusia? berapa percent dari kesemua 22 juta rakyat

malaysia termasuk beberapa juta lagi pendatang haram dari Nepal atau indon yg bermukim di Mesia ni yg sanggup resist dgn telur?adakah McDolands hentikan

penjualan Mc Egg nya?

dan taukah korang telur ayam yg manakah secara realistik nya manusia akan pilih bila keadaan nya adalah begitu (SARS)? iaitu ketika keadaan mendesak untuk

manusia pilih untuk hentikan makan sejenis makanan yg islam kata halal...

dan jawapan nya adalah 'Telur Omega'!!!

apa jadi kat telur2 ayam biasa yg ada kat shelf kedai2 runcit tadi? ermm.. sapa bran makan?

Dan, even kalau takde SARS sekalipun, semakin ramai orang pilih telur omega ni, sebab ,ianya terbukti lebih sihat untuk manusia, plus, ianya lebih bersih

dan jugak takde chemical merbahaya yg terkandung dlm nya (since mak ayam tadi tak di suntik dgn bahan chemical)...

Plus, pengguna lebih yakin dgn telur omega, despites segala downside nya yg aku citer tadi. Yakin sebab diorang tahu sampai bila kah telur itu elok di makan

(mengikut expiry date telur tersebut)...

Jgn ingat telur biasa ni takde expiry! ingat ye, telur kalau dah lama tak netas dia jadi apa? hahahahhah, jadi telur temelang le..hahahahaha

so, nampak tak cth nya? dari sesimple bende yg manusia guna, boleh pulak di kalihkan USP nya untuk me unik kan telur tu berbanding telur lain..

Dan sekarang ni ada lagi USP yg semakin membesar penerimaan dari audience/sales target nya. Apa yg aku maksudkan adalah :

sayur organic. Yg mana, di tanam tanpa racun serangga, serta baja sintetik.

walaupun selalunya daun sayur tu di jual dgn keadaan tembok2, dah koyak, serta kecik skit dari sayur yg ada kat luar tu, tapi, semakin ramai orang yg plih

'kehidupan yg sihat' cenggini..

so, yg tulah USP yg aku citer tu..

Jadi, untuk bisnes ICT pun gitu jugak. Apakah yg korang akan tambah untuk meletakkan USP dlm bisnes ICT korang, walaupun market nya dah tepu?

amik cth katakan korang meniaga 'Repair PC', bagaimanakah korang me unik kan bisnes tu, since budak IPT pun buat jugak repair pc, dan saingan memang banyak.

dan sebab tu lah thread ni ada kat forum, dan bukan dekat blog, sebab, bila ada kat forum, bolehlah kita bertukor2 idea ataupun berbincang samaada step yg nak di ambik tu

boleh jalan ke tak..

so, gunakanlah forum ni sebaik2 nya, dan post kan idea atau pendapat korang, malah soalan sekalipun , iaitu bagaimana untuk meng USP kan bisnes yg korang ada

..mana le tau,kut2 aku buleh share ide ke

aku quote dari citer Zombie Kampung Pisang (ayat yg Awie pakey) : " Teman tau le teman takde SPM.."

domo arigitou....

USP jugak merupakan perkara unik yg unik. Maksud aku bukanlah mcm something yg begitu outrages, tapi, USP mungkin sesuatu yg biasa dan jugak tak peronah terpikior pun kita

nak buat sebelum ni.

komer boleh meng USP kan bisnes atau pun produk komer melalui beberapa perkara, antaranya:

1) Sifat produk tersebut

2) Keistimewaan produk tersebut berbanding produk yg lain

3) Awareness maklumat produk komer kepada pengguna

4) Capaian customer komer untuk produk komer

5) 'Feeling'/ 'emotion' customer komer untuk produk/servis tersebut, dan,

6) Harga..

sebenarnya ada beberapa lagi, cuma aku bagi yg simple2 dulu..

kita amik dari list tadi, yg terbawah sekali, iaitu harga/pricing produk komer. Oleh itu, kita amik le iktibar dari sebuah company luar negara, citernya camni:

Seperti yg kita tau insurans keter adalah insuran keter. Dan tak banyakpun beza antara satu sama lain. Kalau nak rendah harga pun, takdelah rendah mana, sebab

insurans co. perlu tanggung risk untuk cover keter yg di insured kan tu..

Dan sudah pastinya melambak2 company insurans yg tawarkan insurans untuk auto/keter. Camne nak bersaing? sebab, market insurans ni dah tepu persainganya,

tapi permintaan tetap banyak sebab wajib ada auto insurans.

so, sebuah company insurans di Britain telah meng USP kan produk/servis deme dgn cara begini:

Norwich Union of Britain (N.U) adalah sebuah company insurance. Tapi bukan macam company insurance yg lain2 yg ada kat market- sebab, deme tak charge pun customer

deme based on traditional method.iaitu jenis bayar setahun sekali.

tapi cara yg deme charge customer deme adalah melalui - penggunaan sebenar kenderaan yg di insurans tu di jalanraya.

mcm mana tu?

maksudnya, deme hanya charge ikut milage/kilometer yg keter tu bergerak.kalau tak berjalan dan hanya duk dlm garaj, deme lansung tak charge.(guna GPS tracking)

berbanding dgn cara traditional insurans di charge, iaitu bayaran tahunan setahun sekali, So, komer pakey ke tak pakey ke keter tu, insurans tetap dah bayor.

jadi value sebenar yg komer bayor tu pun, komer takkan tahu..

N.U punya charge bukanlah berbentuk takde fixed maksimum caj.Maksud nya takdelah kalau kita bergerak selalu dan pergi jauh2, harga insurans tu akan semakin mahal,

sebaliknya, dia ikut maximum price yg mana,lain2 company pun charge harga yg sama. Jadi, pendek kata, insurans dia bukanlah semakin mahal.

"So, kalau dia tak caj lebih mahal, apa tujuan dia buat gitu?" kalu komer dah paham maksud aku tadi, mesti komer dah tertanya soalan gitu,dan komer memanglah

bijak bila tanya gitu.

tujuan NU buat gitu adalah untuk memenangi customer di antara saingan yg begitu banyak tadi. Dan customer yg boleh berpikir dan tak terburu2, berkemungkinan

besar akan memilih NU, sebab, deme hendakkan 'value' harga yg di bayar.

Buat apa deme nak bayar sampai setahun kalau kereta tu hanya bergerak pada weekends ataupun sekali-sekala? lebih baik, guna servis dari NU, yg mana, deme

boleh berjimat sekiranya pengunaan kereta adalah minima. Dan kalau banyak guna sekalipun, takde lah caj nya mahal lagi dari company lain..

so, di situlah USP NU!

mcm aku cakap, USP adalah perkara unik yg unik! dgn harga yg sama dan tak reduce kan profits deme, NU bersaing dgn selesa dgn competitor deme. Padahal

takde apa2 pun yg lain kat situ kalau tak nampak USP nya.

Even kalau NU punya customer keter deme tak gerak2 lansung selama setahun, NU masih boleh untung, sebab deme dah dapat volumes dan jugak recursive customer

untuk tahun2 yg berikutnya.. dan repeat customer adalah customer yg paling baik sekali untuk bisnes long term..

Jadi, tanya diri komer. Untuk memasukan USP dlm bisnes/produk/servis komer:

1) Apa sebenarnya yg komer caj dekat clients/customers komer tu? Dan camner cara yg komer caj tu?

2) Apakah cara pembayaran/caj yg paling dominon sekali yg di gunakan dlm industri/marketplace komer sekarang?Mampukah komer memecahkan tradisi nya? huhuhuhu :)

3) Tahukah komer apa yg customers/clients komer pikir untuk nilai yg mereka bayar tu?Adakah ianya berbaloi?

so, kali ni, aku nak bagi kerja rumah sikit. Dan kalau komer dapat jawab, aku bagi bintang kat buku kerja sekolah komer tu. Bukan apa, sebagai satu accredation yg

komer ni memang bijak dan jugak berkebolehan serta mampu untuk menjadi usahawan yg berusaha...

kerja rumah nya adalah ulangan soalan aku, iaitu :

a) Kalau komer nak ber bisnes repair/maintenace PC, apakah USP yg komer akan buat untuk bisnes tu?

bakal bersambung...

domo arigatou...

Assalamualaikum..

Tajuk Kali ini: " Terima kasih semua pembaca thread ini!!!! Syukur kepada Allah dan semoga komer akan berjaya di dunia dan akhirat.."

Kali ni, sebelum aku sambung lebih banyak lagi tips2 dlm thread ini, aku ingin menyentuh tentang tajuk kali ini yg aku bagi kat atas ni..

citernya begini :

semenjak aku mula menulis dlm thread ini di beberapa forum tempatan, aku dapati rezeki aku menjadi semakin murah, malah yg paling aku bersyukur sekali

adalah apabila Allah menambahkan lagi ilmu bisnes supaya dapat aku amal dan sampaikan pada komer wahai pembaca budiman semua.. sekali lagi terima kasih..

Dan, sebetulnya, komerlah 'semangat' untuk aku keep on menulis, (walaupun kebelakangan ni aku dah rasa mcm bercakap sorang2!).. dan kerana komerlah serta

kerana doa-doa kebaikan yg komer berikan untuk aku lah yg meneybabkan beberapa perkara hebat serta menarik berlaku pada aku.. tak henti2..Syukur

Dan aku juga berterima kasih atas doa2 komer semua, sebab, doa yg komer bagi pada aku itulah yg lebih berharga dari dunia dan seisinya (pada aku)..malah, menyebabkan Allah

semakin menambah kan ilmu serta rezeki aku.. tanpa doa komer semua, aku pun tak taulah nak citer camner..

dan aku juga meminta maaf, sebab, penyampaian yg aku beri kurang baik,kadang2(selalunya!) memang bersifat emotional, agak kasor, serta menybabkan komer keliru

, dan sepatutnya aku memberi yg terbaik untuk komer semua wahai pembaca budiman semua.. insyallah akan aku perbaiki dari masa ke semasa..

aku mintak maaf, sebab, walaupun komer tak bayar aku sesen pun untuk tips2 yg aku bagi ni, (dan aku bukan nak mengungkit pulak, tapi segala asas tips yg aku

dapat ni, semamngnya aku bayar dgn harga yg mahal..), namun, doa komerlah yg lebih aku hargai, iaitu melebihi serta lebih bernilai dari aku buat seminar

untuk maksud yg sama (sekiranya aku charge)..

dan sebenarnya komer telah pun membayar consultation fees dengan aku dgn cara berdoa kepada aku, dan bagi aku itulah pulangan strategi Non/Lower TCO yg terbaik pernah aku dapat..

harapan aku adalah semoga komer semakin banyak mendoakan aku lebih dari apa yg komer buat selama ini, wahai pembaca budiman..

--------------------

inilah sebabnya mengapa aku berterima kasih ngan komer:

komer ingat tak e-jodoh Jbtn Agama Negeri yg aku citer kat belah2 atas tu? ingat tak?

well, aku kan ke baru citer mende tu tak berapa lama sgt je dulu, kan? dlm sebulan ni je lah kan?.. dan aku telah pun mendapat berita baik ! baik sangat..

outsource partner aku yg terkini (aku akan citer later), telah pun dgn jayanya membuat marketing yg amat cekap, dan menurut dia, semalam, ada seorang pengarah

Jbtn Agama Negeri di sebuah negeri telah pun memberi feedback yg baik terhadap proposal kami dgn web application 'e-Jodoh'!iaitu bagi kegunaan Jbtn AGama Negeri mereka..

dan berita baiknya, pengarah tersebut meminta kami membuat presentation dlm waktu yg terdekat ini.. (Syukur kepada Allah), malah, beliau menyatakan yg

Jbtn Agama Negeri mereka memang ada allocation untuk membayar secara full payment (Tender/L.O) kepada kami, walaupun telah di offer dgn konsep Non/Lower TCO yg aku citer kat belah2 atas dulu..

dan demer juga takde masalah untuk konsep Non/Lower TCO yg kami cadangkan (yg aku lebih prefer..)

komer mesti rasa mcm aku ni terlampau cepat membuat 'kesyukuran', even before project ni confirm 100% dapat, kan?

sebenarnya rahsia (yg bukan rahsia) untuk Allah menmbah kan lagi nikmatNya kepada kita, adalah dgn kita bersyukur banyak2 kepada NYa, tak kira dlm keadaan apa sekalipun,

dan bila kita tau bersyukur kepada dia, itulah iman kita terhadapNya, dan , memang Allah akan menambah nikmatNya (mengikut tahap kesyukuran) terhadap kita apabila

kita bersyukur pada Nya.. tak kira, samaada pembalasan nikmat itu dlm waktu yg sama, secepat mungkin, esok, lusa, lagi setahun atau beberapa tahun, dekat dunia mahupun di akhirat kelak

(pembalasan nikmat di akhirat adalah nikmat Nya yg terbesar sekali!) Allah pasti bagi, InsyAllah Taala..

jadi, buat masa ni, aku pun hanya berharap pada kurniaan rezeki dari Allah lah untuk keputtusan projek ini... so dapat ke tak dapatt ke, itu semua kerja Dia..

aku dah ikhtiar dah..dan aku telah lakukan yg terbaik..

jgn salah anggap, bersyukur bukan setakat kita ucap Alhamdulillah ataupun setakat buat kenduri, tetapi lebih dari itu. Salah satunya adalah, - sejauh manakah yg

kita bersyukur tu? berapa lama kita akan bersyukur untuk kurniaan nikmat tu? apa pulak yg akan kita buat atau kita sangka kepada Allah sekiranya nikmat tadi di tarik balik?

adakah kita masih akan bersyukur? Tepuk dada tanya selera..

Dan nampaknya, thread ini akan lebih panjang (dengan Izin Allah) iaitu sebagai menghargai segala ilmu yg telah Allah kurniakan pada aku, dan jugak supaya dapat aku

menghayati hakikat ilmu yg sebenarnya- iaitu 'ilmu adalah untuk di pelajari, di amalkan dan jugak di SAMPAIKAN...'

semoga semua pembaca budiman sentiasa mendoakan aku untuk terus maju serta berjaya..

sekali lagi, terima kasih kepada komer dan Syukur kepada Allah berbilion trillion Gaziliion kali..

--------- next chapter --------------

" Bagaimana segala yg aku citer kat thread ni telah di gunakan untuk menjayakan projek web Application 'e-Jodoh Jbtn Agama Islam Negeri..' "

antaranya, (yg bawah ni semua nya aku pernah citer dulu!) :

1) Start bisnes IT dgn low cost

2) Market yourself first , dan bukan product komer

3) Outsource partner is the best policy

4) How to get funding(s) without membuat sebarang loan dgn bank

5) Bagaimana bila bekerjasama membawa keberjayaan

6) Open Source is the best tools ever!

7) Non/Lower TCO

8) USP

9) FUD (fear, uncertainty, doubt)

10) R.A.S

11) Neuro Logic Programing

12) Belajar Ilmu, Amal Ilmu dan sebarkan ilmu.

dan banyak lagi...

(mau setengah abad thread ni baru abis.. insyallah....)

P/s: sebagai kerja sekolah nombor 2 untuk kali ni, cuba komer jawab, bagaimakah 'jalan cerita'/kaitan point2 yg aku tulis di atas, dgn project eJodoh?

hadiah kali ni lebih lumayan!! iaiatu pemenang yg memberi jawapan paling tepat sekali (di thread ini), bakal mendapat full day consultation dgn aku, secara

real live, secara ekslusif (seorang!) , termasuk segala kos2 penginapan hotel, makan dan sebagainya (plus elaun) aku tanggung !!

ni bebenor ni aku cakap ni! (itupun kalau komer sudi nak dgr consultation aku le...)

-Plus, peluang untuk masuk sebagai new partner untuk project baru aku tak lama lagi.

ada bran? ada sudi nak sahut kerja sekolah ni?

sekian..Assalamualaikum..

soalan ni Mr7 tanya kat thread 'buah oren' aku yg ada kat bawah ni.. so aku letak sini sebab berkaitan..

nak tanya cikgu... cikgu rasa develop software bagus tak? ada untung tak?

bende yg kau cakap tu sebenarnya subjektif..

dan salah satu bidang bisnes yg paling aku involve 90% dlm idup aku (selain dari bisnes dlm industri lain) adalah ICT- atau secara sepsifik nya, Software development..

bisnes ni sebenarnya buat apa jenis pun, selagi halal ,sebenrnya menguntungkan, iaitu selagi kau tau bagiamna batasan 'untung' yg kau cakap tu. Sebagai cth, dlm software development bisnes cthnya, dgn sebuah sistem yg swasta beli/tempah, let say dlm harga RM100,000, dan katakan tempoh development dia pendek (sebab guna code2 sedia ada di open source), maka, kalau pandai tune masa dan kos, boleh lah dapat 85% untung dari RM100k tu..

manakala, kalau meniaga oren yg mcm aku citer pulak, maka dari RM.2.50, maybe boleh dapat up to 50% dari untung tu...

so, semuanya terpulang pada camner kau define kan 'untung' yg kau nak tu...

harap membantu...

Bab Selingan : Menipu yang bukan menipu...

menipu yg bukan menipu? apa yg aku cakap ni? hahahahaha.. :lol:

okeh, citernya camni. Sebenarnya bukan menipu, tapi strategi jualan cara cina.. yg ni aku belajor dari partner cina aku..

korang tau kan mineral water ataupun skrg ni di tambah dgn R.O water yg di botolkan.. tau tak kenapa semakin banyak mineral water kat mesia ni?

tak tau? air botol tu banyak sebab .. ada permintaan dari org ramai.. so memang ramai yg membeli nya, dan memang mudah nak dapat..

so, camner strategi nak buat jualan mineral water ni? maksud aku bukan strategi untuk tarik orang beli, tapi strategi untuk membuat duit lebih dgn bende yg sama..

dan sebab tulah yg aku panggill menipu yg bukan menipu..

caranya yg cina commonly buat, aku amik ch dari partner cina aku, (since dia pun ada beberapa stesen minyak), iaitu bagaimana mineral water/r.o di jual di stesen minyak..

korang pernah nampak tak ada sesetengah stesen minyak yg meletak kan stack of boxes yg mengandungi mineral wtaer yg 1.5L tu kat luar stesen? mesti pernah kan?

so, kalau pernah nampak, harganya dlm RM1 bagi setiap botol 1.5L.

TAPI ! tapi yg tu yg tak sejuk punya... JADI..

jadi, kalau nak sejuk punya kena masuk dlm kedai,pergi kat chiller/fridge, brand dan size yg sama..

TAPI, BEZANYA...

bezanya pada harga nya.. walaupun sama brand dan jugak size harga bagi yg sejuk adalah RM1.3 dan ada gak sesetengah kedai atau stesesn yg caj RM1.50 bagi yg sejuk..

padahal yg tak sejuk tu RM 1 je..

mengikut partner aku tu, secara statistiknya, jualan yg sejuk tu adalah banayak dari yg tak sejuk.sebab cuaca panas skang ni..so dia memang buat untung le..

tapi kalau ikutnya dia bukan menipu, sebab apa yg di caj tu adalah servis ataupun kos untuk menjalankan peti ais nya untuk sejukkan air tu..

maybe korang akan cakap yg kalau mineral water tu masuk ke tak dalam peti ais, still peti ais tu kena jalan jugak, dan memang betul lah apa yg korang cakap tu, tapi korang ingat ini peti ais rumah ke? ini peti ais bisnes, jadi segala2nya adalah kos,so, kenalah bayar untuk kos letrik peti ais tu dengan jualan keseleuruhan..

camtu jugak kat kedai makan. Kalau ada orang beli mineral water dan duduk di table diorang untuk makan, diorang pasti akan hantar mineraql water tu dgn segelas ais.. dan segelas ais tu sudah pun di caj dgn sekupang..

so, itulah startegi harga, iaitu bagaimana dgn produk/servis yg sama, kita boleh mendapatkan nilai jualan yg tinggi dari biasa, iaitu dgn menambah value kepada produk/servis itu..

adakah korang berbuat demikian?

Soalan ulangkaji/kerja rumah:

1) Bagaimanakah untuk membuat stategi jua dlm bisnes repair/maintenanace komputer? iaiatu mengunakan strategi 'mineral water' tadi?

Dan, sebetulnya, komerlah 'semangat' untuk aku keep on menulis, (walaupun kebelakangan ni aku dah rasa mcm bercakap sorang2!).. dan kerana komerlah serta

kerana doa-doa kebaikan yg komer berikan untuk aku lah yg meneybabkan beberapa perkara hebat serta menarik berlaku pada aku.. tak henti2..Syukur

aku rasa dia orang ni tgh masing2 sibuk merancang strategi bisnes masing dan tak sempat nak menulis reply (termasuk la aku) :)

apa2 pun, teruskan menulis utk kebaikan bersama. semoga cikgureza dimurahkan rezeki, amin.

ni yang keluar paper aritukan ??? paper intebiu datuk harussani psl ni....

tak sangka company cikgureza ni yg buat...

tp syarikat yg dpt tender dpt nama...

Soalan ulangkaji/kerja rumah:

1) Bagaimanakah untuk membuat stategi jua dlm bisnes repair/maintenanace komputer? iaiatu mengunakan strategi 'mineral water' tadi?

contohnya jual monitor...

kita jual monitor yg 2 jenis...

satu yg refurbished punya..

satu lg yg NEW punya...

padahal model yg sama...

kat luar kedai tu tulislah harga yg refurbished ..

tp kat dlm kedai baru bagitau harga new monitor dgn harga refurbished monitor ...

boleh tak???? :ph34r:

ni yang keluar paper aritukan ??? paper intebiu datuk harussani psl ni....

tak sangka company cikgureza ni yg buat...

tp syarikat yg dpt tender dpt nama...

eh? ada keluor paper ke? aku pun tak tau.. tapi aku tak kisah kalau company yg dapat tender tu yg disebut, sebab, aku lebih suka duk kat back end..

Furthermore, yg aku citer sebuah lagi Jbtn Agama Negeri yg call aritu pun, still akan guna nama company lain jugak (company outsource partner aku)..

prince: kalau kau boleh bagi link kat aku yg mana keluor paper tu lagi bagus..kalau ada bagi ye..

contohnya jual monitor...

kita jual monitor yg 2 jenis...

satu yg refurbished punya..

satu lg yg NEW punya...

padahal model yg sama...

kat luar kedai tu tulislah harga yg refurbished ..

tp kat dlm kedai baru bagitau harga new monitor dgn harga refurbished monitor ...

boleh tak???? :ph34r:

hmm.. jawapan tu tak salah, sebab sudah hampir.. cumanya, kita tak perlu guna monitor refurbished dan baru, sebab bila buh pricing camtu, pengguna akan rasa 'tertipu' dan rasa tak berbaloi untuk bayor..

tapi apa2 pun, jawapan kau ,sudah pun hampir..

aku rasa dia orang ni tgh masing2 sibuk merancang strategi bisnes masing dan tak sempat nak menulis reply (termasuk la aku) :)

apa2 pun, teruskan menulis utk kebaikan bersama. semoga cikgureza dimurahkan rezeki, amin.

aku pun rasa gitu le.. tapi kalau ye, apa le salahnya share kat thread ni, sebab kita semua kan nak dapatkan info camna nak mantapkan lagi bisnes kita..

Zeph: thanks a lot for the doa... amin..

Bab Selingan : Outsource partner is the best policy !

Okeh, ini pun topik ulkangan jugak, cumanya lebih mendalam sikit yg nak aku sentuh ni..

AKu selalu mention, kalau tak cukup duit untuk start up, maka, carilah outsource partner yg sudi untuk menjalankan bisnes plan korang tu bersama2.. iaitu ,bukan setakat funder (kalau dia berduit), malah, sehingga ke tahap, partner yg boleh tolong suap nasik ke mulut korang sekali pun.. (sekiranya korang hilang tangan ke apa ke.. - Not related to this topic!_)

Maksud aku, outsource partner ni pun ada pelbagai kriteria. Iaitu ada yg jenis betul2 ikhlas untuk tolong kita dan sanggup bersusah payah untuk kita. Ada jugak yg jenis nak kan ROI (untung) dia je ( yg mana takpe jugak, sebab, dia masuk pun sebagai nak dapatkan untung je ..)

ada jugak outsource partner yg hanya boleh di percayai untuk kali pertama je. Malah yg lebih teruk ada jugak outsource partner yg belum pun habis satu project, dah takleh percaya..

so, ada pelabagi kriteria sebanrnya..

aku nak kongsi sikit tips cara aku untuk memilih outsource partner untuk biz plan aku.

Mula2, apa yg aku buat adalah, aku akan meletakan impression 'boleh dapat untung punya' pada biz plan tu (untuk present pada dia), dan dlm waktu yg sama, aku akan memberikan dia impression risiko untuk biz plan tu- secara dia taks sedar, sebab aku memang taknak bagi dia sedar..

cthnya mcm ni :

" Encik S join saya untuk projek ni, yg mana, dlm tempoh 5 tahun. kita akna dapat melihat perkembangan/peningkatan kadar keuntungan. Saya amat yakin ttg ni sebab saya telah pun menganalisa market niche untuk projek ni, iaitu berdasarkan survey yg telah saya buat ni.... penglibatan encik S dlm projek ni pasti akan menguntungkan kedua2 belah pihak kita." lebih kurang gitu le..

pastu, aku akan ke part yg akan merisiko kan dia pulak , mcm ni :

"Cuma nya, saya sebagai manusia biasa, tak bolehlah nak JAMIN yg bende ni akan dpatkan untung sebegitu cepat (5 tahun), tapi, insyallah, kita sudahpun berusaha, tinggal Allah je yg akan mengabulkannya.."

jadi, kat situ, kita akan nampak impak yg besar, di mana, perkataan Insyallah itu, bagi sesetengah orang (dlm dunia bisnes) amatlah tak boleh di terima, iaitu seolah2 sdatu jenis rejection...

Dan untuk play safe, aku akan bagitaiu bab risk tadi berulang kali pada diorang, sampailah diorang benar2 paham, yg risk tu memang ada, dan hidup bukanlah mcm citer Heroes (kat Star World- cahnnel 70)..

dan kalau aku tgk dia agak reluctant (berat) nak terima perkataan insyallah itu, dan nak kan aku bagi jaminan, maka, aku terus salam dgn dia lah, dan berterima kasih sebab sudi dgr cadangan akua, sebab, bagi aku, dia memang bukan oursource partner yg sesuai untuk aku..

jadi, saranan aku, letakkan risiko pada outsource partner korang, tak kira besar atau kecik ! Sebab dgn risiko tu lah yg kita akan tau samaad dia benar2 worth it untuk makan percentage dari perahan otak korang atau pun tak..

pengalaman aku, bila takde risiko atau risiko nya terlampau rendah, outsource partner yg bukan tulen akan merasakan bahawa biz plan korang itu tak penting dan tak pertlu di kisahkan sgt, tapi dia still nak untung dari biz plan tu jugak..

cthnya, aku masa mula2 start biz aku (software development), aku selalu memberikan image bahawa biz yg aku cadangkan adalah betul2 low cost untuk di operate, dan jugak di biayai..

malah, hingga ke tahap, impression nya untuk jlnkan biznes software ni betul2 zero! (yg mana, memang betul lah sebab aku pun start with almost zero, tapi thats not the point here).

jadi, antara outsource partner awal2 aku tadi, menggap bahawa, since takde risiko pada dia, tak perlulah sgt dia nak libatkan diri, dan tak perlulah dia nak serius sgt, aku kan ke ada nak run biz tu (padahal janji nak buat sama2). Plus, kalau tak jadi pun projek2 tu semua, dia takde apa2 yg rugi- nothing to loose!

dan penglibatan dia di situ banyak menjurus pada bahagian marketing, di mana, aku memerlukan dia untuk liase dgn bebrpa pihak. So, di pendek kan citer, projek tu kantoi, sebab dia tak serius dlm biz tu. Tapi apa yg dia buat dlm waktu yg sama adalah, buat biznes lain pulak..

so, apa yg korang perlu buat adalah, sentiasa uji outsource partner korang dgn risiko. Iaitu untuk tgk samaad dia sanggup tak handle risiko tu dgn korang.

Partner yg baik akan cuba jugak untuk menyelesaikan atau meminimakan risiko yg ada selagi biz tu boleh jalan..

aku akan elaborate lagi, insyallah..

BTW < untuk projek e-jodoh Jbtn agama islam negeri (lain2 negeri) aku kini membuka peluang untuk outsource partner yg boleh membantu aku dari segi marketing.. keterngan lanjut, sila hubungi atau YM aku kat : cikgureza (at) yahoo.com

Domo arigatou..

BAB SElingan : "If you can't beat 'em (them), join 'em (them)!"

Kadang2 dlm menentukan USP yg nak di buat, ianya memerlukan kesulitan teknikal, iaitu dari segi undang2. Maksud aku,dari penggubal undang2 sesuatu lokasi perniagaan itu..

di sebabkan undang2 itu, kadang2 USP yg telah dirancang tak dapat pun nak di executekan, malah, kadang2 terhenti di tgh jalan..

namun, seperti kata pepatah - "If you can't beat 'em (them), join 'em (them)!" , yg bermaksud (dlm kes ini) kalau tak boleh lawan undang2 tu, ikut je le..

"Ikut je le?" adakah aku suruh korang beralah?

Sebenornya tak! apa maksud aku adalah, kalau teknik yg korang cipta untuk USP dlm biz plan korang tu terhalang sebab undang2, maka, "manipulate" lah undang2 tu!

jgn salah sangka, mainpulate bukan menipu, tapi sesuatu perkara teknikal yg d bolehkan dlm undang2, tapi secara informal nya memang tak boleh!

Kita amik cth dari salah satu giant player dlm biz di dunia ini, iaitu Harley Davidson Inc.

Menurut magazine Roda-Roda (zine motosikal temnpatan), di sebabkan Euro punya undang2, banyak manufacturer terpaksa membuat perubahan teknikal terhadap kenderaan mereka. yg mana enjin diesel, perlu mengurangkan asap le, kena kurang kan emmision le, kena low fuel comsuption le, dan mcm2..

dlm pada tu, sapa sangka, industri motorsikal pun terkena jugak... Yg mana EU tetapkan bahawa, motorsikal baru perlu dlm keadaan enjin 4 stroke berbanding dulu2 yg keluarkan 2 stroke (sebab tu dlm World GP pun motor race sekarang semua main ribu2 cc punya, dulu2 kan ke takat 600cc je..)

Yg terkena tempiasnya adalah HArley, sebab, tahap diesebel (bunyi bisng) yg di benarkan oleh euro 2 sudah pun mereka langgar. (Bagi korang yg pernah dgr bunyi Harley, korang akan tau apa yg aku maksudkan..)

JAdi, Harley sebagai manufacturer yg menghargai Euro sebagai salah satu market place diorang pun mulalah pening sebab, bunyi bising tu adalah trademark diorang! (Ada mamat HOG tu bagitau, harley telah pun patent kan bunyi eksos diorang tu..), so, tanpa bunyi bising diorang, siapakah Harley...

Itu betul sebab, salah satu motto penjualan mereka adalah " Umumkan ketibaan anda.." maksudnya, sebelum korang sampai (lingkungan 250m), orang dah tau dah yg ada sebijik Harley nak sampai situ- sebab bunyi ekzos tu..

Jadi, apa yg Harley buat untuk keadaan ni? sedangkan ekzos tu lah USP diorang (salah satu USP).

So, untuk kesemua model 2006 diorang, engineer diorang telah me re design kan sesuatu yg unik. Apa yg diorang buat adalah, diorang telah membuat satu butterfly valve (dgn electronic control) pada eksos pipe setiap model Harley Euro diorang..

Tujuan valve tadi adalah untuk, apabila Harley di tunggang pada satu kelajuan atau RPM yg di tetapkan untuk kelajuan dlm town (30 ~ 60km/j), bunyi yg di keluarkan akan menjadi perlahan...benar2 perlahan (di katakan seumpama bunyi skuter). Jadi, takde sesiapa pun yg akanterjaga dari tidur bila kita cuba nak parking Harley tu kat parking hotel nanti ;)

Tapi adakah Harley dah hilang ke unik kan bunyi bising tu ? (aku panggil paip setan)

Jawabnya, TIDAK! sebab, apabila Harley tu di pandu pada kelajuan biasa ataupun lebuhraya, maka, bunyi 'setan' nya akan keluar balik..

Dan pelik atau tidak, memang Euro 2 law luluskan bende tu.. Jadi, Harley pun berjayalah memasuki semula market Euro.. maybe waktu ni, engineer diorang tgh pikirkan something yg baru, mana tau kalau2 Next time, Euro 3 law pulak tak bagi lansung manipulate law sebegitu.. hihihi

Dan, begitulah caranya Harley 'join' undang2 tu setelah ianya tak boleh 'beat' undang2 tu..

So, ini kiranya mcm satu contigency plan le, ataupun back up plan untuk korang, ye lah mana tau kalau2 lain kali ada terjadi perkara2 sebeigini ke..

Dan bila korang boleh manipulate sebegini, chances untuk saingan korang follow foot steps korang amatlah tipis..sebab diorang tak paham apa korang nak buat tu..

Aku ambik cth dlm biz Cyber Cafe (cc). Masalah yg di hadapi oleh pengusaha2 baru adalah, sesetengah tempat, lesen kebenaran untuk bukak cc amatlah payah. Cuma ada sesetengah orang bagi tau, kalau susah sgt PBT nak bagi lesen, "'bagi' je lah kat diorang sikit.." <--- tak perlu aku nak elaboratekan apa yg di 'bagi' tu, sendri mau ingat (SMI).

Modal dah ada, kepakaran dah ada, lokasi pun cantik.. yg takde tu, lesen je.. so apa nak buat? Tkkan takyah bukak cc tu kut?

Ada beberapa cara sebenrnya untuk manipulate, tapi aku bukan lah nak suruh korang menipu, tapi dari segi teknikal serta undang2, bende tu tak salah. Malah, korang boleh fight dii court pun kalau diorang kata bende tu salah..(dan korang akan menang).

Salah satu nya adalah,korang tak perlu apply lesen CC lansung! YA! Tak perlu apply lesen cc lansung!

"Abis tu, kalau tak apply lesen cc, amacam nak bukak cc yg berlesen, dan takde masALAH undang2?"

Caranya, adalah dgn korang bukak, Cyber cafe yg benar2 cyber cafe !

"Apa mende pulak cikgureza cakap ni?" kata hati korang..

maksud aku adalah, korang benar2 bukak sebuah cafe yg ada makan dan minum. Tak perlu makan minum yg heavy2, cukup sekadar roti2 yg boleh masak guna oven/microwave, air kotak atau pun tin. Malah jus2 segera pun buleh..

Jadi, lesen yg kena apply sekrang dalah lesen kedai makan dan minum je..(lesen cafe).

So, skang ni lepas setup untuk cafe tu dah siap, maka, tibalah masa untuk korang meng 'cyber' kan cafe korang tu..

Letak2 lah pc2 itu dlm keadaan yg bukan mcm cc yg konvensional. iaitu, berselang seli dgn meja2 makan dsbgnya..

Kemudian, (tibalaha masa untuk meng USP kan cc korang dgn cc yg lain), untuk internet/game access tu, korang tak perlu/tak boleh charge customer korang lansung! Bagi je diorang guna free..

Maksud aku, bagi free untuk customer yg membeli makanan dan minuman dgn cafe korang. Buat le, bagi segelas jus yg harga RM2.50, dia dapatlah internet access for free selama sejam ke..stengah jam ke..

Bende ni tak salah, sebab, memang banyak tempat yg buat bende ni. Dan ianya memberi impression bahawa, internet tu bukanlah main buisness korang..since korang bagi internet acccess tu free je..

Dgn cara ni, bukan saja internet korang laku, malah, makan minum pun laku..

So, apakah daya PBT untuk kacau bisnes cc korang kalau korang menepati syarat lesen cafe makan minum? apa akta yg boleh menghalang korang untuk bagi free internet access pada client korang yg dtg untuk makan dan minum? :D

Mcm tu jugak kalau korang nak bisnes Wi Fi untuk satu area..(supply wi fi pada satu kawasan perumahan atau satu building).

Undang2 ISP dah tetapkan yg sebagai penyewa, korang sebenarnya tak boleh menyewakan semula access internet korang pada third party.. malah, korang boleh di saman atau di heret ke mahkamah kalau berbuat demikian..

Jadi, apa yg korang kena buat kalau nak bisnes sebegini adalah.. (iaitu setelah korang mempunyai modal serta kepakaran teknikal yg cukup untuk setup wifi)

Internet access tu tak payah sewakan lansung, bagi free je.. Tapi..

TAPI! untuk membolehkan korang membuat duit dari segi itu, apa yg korang kena buat adalah salah satu cadangan aku seperti di bawah ni, iaitu :

1) Jgn charge pada internet access, tapi charge customer untuk hardware

2) Jgn charge pada internet access, tapi charge customer atas applications

3) Jgn charge pada internet access, tapi charge customer pada setup

aku elaborate cara nya semula..

1) Jgn charge pada internet access, tapi charge customer untuk hardware

maksud aku, bagi free je wifi tu, tapi customer yg nak guna service korang, perlulah mengunakan hardware yg di supply oleh korang je.. dan hardware tu pulak perlu di bayar dlm bentuk recursive fee (bulanan) maybe dlm RM 20 ~ RM 30 ke sebulan..Jadi, client still dapat wi fi, dan korang dapat duit, ISP sebenar dapat habuk.. huhuhu

2) Jgn charge pada internet access, tapi charge customer atas applications

Bende ni lagi mudah. Iaitu, dlm subscription form nanti, clients korang perlu bersetuju bahawa, caj bulanan yg di bayar adalah untuk application (web) yg perlu di bayar secara bulanan.. jadi, caj pada internet memang takde lansung..applications tu boleh jadi apa saje le, maybe application untuk kedai runcit online ke, apa ke.. diorang nak bukak ke tak applications tu, takde masalah, sebab, duit caj tu memang di bayar tiap2 bulan.. (dan of coz, internet access diorang dapat le jugak..)

3) Jgn charge pada internet access, tapi charge customer pada setup

Ini yg palng simple, korang datg umah clients, buat setup dan amik duit setup tu samaada lump sum ataupun tiap2 bulan.. Tapi aku tak rekomen cara ketiga ni..

Dan beratus2 lagi cara manipulate yg ada untuk undang2 yg tak berapa perlu ni..

Kita nak meniaga cara betul tapi di susahkan oleh undang2 yg menekan 'satu' pihak je.. satu pihak yg lain, boleh pulak..

Sebagai cth, baru2 ni, edisi siasat telah menunjukan pasal kes curi pasir di Selangor. Menurut Exco yg di interbiew, pencuri pasir tu, sebenarnya memang tidak dapat lesen pasir, tapi apa yg di buat oleh diorang adalah, diorang gunakan lesen bijih timah untuk keluarkan pasir.

Maksudnya,diorang apply lesen untuk keluarkan bijih timah dari lombong tu (pemajak), tapi yg diorang bawak keluar adalah pasir.. dan bende tu dah jln selama setahun dah..

so, ini lah bezanya dgn bisnes yg sah dan bisnes yg tidak...

Jadi, soalah kerja rumah :

1) Cuba kenal pasti adakah biz yg korang bakal buat/telah buat, bakal /telah pun melanggar undang2? Kalau ada, apakah caranya untuk manipulate keadaan itu..

Terima kasih..

Satu lagi cara manipulate untuk cc bisnes.. aku dapat idea ni masa baca The Star dlm bulan lepas..

menurut the Star, di Tokyo, akibat kesempitan hidup, remaja atau pun orang yg berusia 17 hingga 30 tahun mempunyai masalah tmpt tinggal..

mereka ni di gelar : Freeter (Japanese: フリーター furÄ«tÄ )

jadi, di sebabkan kesempitan hidup, maka, beberap cc telah membuat iniatif, iaitu, mereka telah menyediakan bagi freeters ini perkara berikut :

1)Tmpt tinggal untuk satu malam (dlm cubicle masing2, beserta internet access unlimited)

2) Collection kepada manga/komik dlm cc tersebut (large collection)

3) Soft drinks sesuka hati tambah, selagi larat minum

4) sedkiit makanan ringan (kudapan)

5) tmpt mandi dan bersiap untuk kerja esoknya..

semuanya untuk USD$ 45 je, satu malam..

so, walaupun TOKYo takde maslah untuk lesen cc dan jugak pasal bukak 24 hour, korang boleh amik teknik ni untuk menjalankan bisnes cc yg bukak cc..

iaitu, tak perlu apply lesen cc, sebaliknya, apply lesen kedai komik /manga yg boleh di bukak secara 24 jam..tapi bagi free internet access untuk setiap manga yg di sewa itu..

so, aku harap korang paham maksud aku mengenai manipulate ni ye.. cuma jgn buat bende2 yg salah di sisi agama dan jugak undang2 sudahlah, nanti tak berkat rezeki tu..

Jadi, soalah kerja rumah :

1) Cuba kenal pasti adakah biz yg korang bakal buat/telah buat, bakal /telah pun melanggar undang2? Kalau ada, apakah caranya untuk manipulate keadaan itu..

Terima kasih..

aduh..soklan keje rumah lg....

yg sblm ni pun hampir2 betul je....

soklan ni lagi payah...

out of topic:

saya ry google psl portal kat website2 newspaper tapi tak jumpe la........

nanti try cari balik kat library (kalau ada lagi la)... :lol:

Bab selingan :: manis muka vs masam muka

dlm dunia bisnes offline, kita akan selalu jumpa manusia. Dan mcm2 peel yg kita boleh jumpa.

waktu tu, human communication skill amatlah di perlukan untuk kita berinteraksi dgn pihak/wakil clients kita tu..

aku bangkitkan topik ni sebab, dlm realiti bisnes, untuk komunikasi, asasnya adalah sama :

"People will buy from the people they like.." (manusia akan membeli dari orang yg mereka lebih suka..)

aku amik sikit kisah dari bisnes kedai runcit, tapi memang boleh sgt di adaptkan pada bisness ICT, sebab base nya still the same..

KIsah nya gini :

Dekat salah satu partner aku punya ofis, ada 2 buah kedai runcit.Satu kedai runcit cina, dan satu lagi kedai runcit melayu.

Partner aku sewa building tu dari kedai runcit melayu tadi (belah atas).

buat masa ni, aku kerap juga ke sana, sebab banyak yg nak kena handle, since dia pun start up, so, aku ke sana untuk pantau2 bisnes tu..

Bila aku ke sana, aku parking je keter aku, tokey kedai runcit cina tadi (sebelah kedai melayu), akan lambai kan tangan dia pada aku, tanda mesra.

Bila aku turun je, dia akan sapa aku dgn senyuman :

"wahh bos, panas2 tengahari pun datang ofis ke?" sapanya..

dan begitulah selalunya.. ada je bende yg dia nak sapa dan tegur aku. Dan aku memang rasa selesa bila sembang dgn dia..

Beza pulak dgn kedai runcit melayu tadi.Jgn kata nak tegur, bila aku nak beli barang sekalipun kat kedai dia, bila aku tanya kat dia pasal barang yg aku nak beli tu, mcm nak taknak je jawab..

kadang2 dia buat mcm tak dengor, kadang2 dia belah cam tu je..

AKu terus terang, walaupun cina tu baik dgn aku, tapi aku jarang beli barang dgn dia, sebab faktor utamakan peniaga islam..

Tapi aku beli jugak barang2 yg kebanyakan nya memang kedai melayu tu takde, dekat kedai cina tadi.. dan waktu tu lah investment cina tadi tu memberi pulangan...

Dan, kalau korang boleh agak, kedai siapakah yg ramai customer? apa sebab?

Di sinilah faktor 'manis muka' vs 'masam muka' yg kita perlu fikirkan...

bolehkah korang menjadi manis muka demi untuk tarik hati client? atau pun, korang still nak jadi 'hard ass' yg pentingkan pasal tanggapan orang untuk 'jadi diri sendiri'?

Customer ni adalah manusia yg hendak di layan. Terutama dlm bisnes ICT.

Aku ada sorang kawan dari company pesaing (pesaing sebab dia bukan tergolong dlm golongan yg nak kongsi2 bisnes- nak makan sorang), mamat tu selalu merungut dgn aku, dia kata gini :

"Pegawai jabatan tu, bila ada silap je, mesti dia call aku punya, padahal aku dah bagitau dah, terus call office.." katanya

pastu aku tanya," sapa yg dapatkan job tu dulu" dan dia jawab, "aku le.."

so, kat situ dah nampak dah apsal client tu tipon dia instead of tiponoffice dia.

iaitu sebab, hubungan bisnes tu sebenarnya terjalin antara personally diri dia sendiri dgn pegawai yg acquire system tu, buakn dgn company yg dia keje tu..

maksud aku, on paper, memang company dia yg supply apps tu, tapi pegawai2 tu hanya tau dia saja sebagai orang yg boleh di harapkan..

dan tahukah korang apa sebab yg pegawai2 tu selalu call balik pada orang yg propose/dapatkan job tu?

sebab, masa diorang terima proposal atau berikan job tu, mereka sudah pun mempercayai org yg propose job tu, bukan pada company tu...

Clients yg jenis terus tipon office untuk buat maintenace adalah jenis client yg tidak yakin dgn man2 pegawai ataupun dia takde pegawai yg dia prefer, so, nasihat aku, 'sediakan' sorang pegawai untuk liase dgn clients tu..

so, soalan jenis tanya diri sendiri :

" adakah korang bisnesman jenis masam muka atau manis muka?"

-----------------------------------------

arigatou gazaimasu...

Bab pra -akhir : Penamat kepada bisnes...

Hahahaha, bukan nya thread ni aku nak bagi abis..tapi, sebenarnya aku nak citer apa sebenarnya tujuan kita sebagai peniaga/business owners

Begini, setelah korang memajukan bisnes yg korang ceburi, serta telah pun mengharungi suka duka meniaga, maka, kini tibalah masanya untuk korang ke penamat ataupun pra-penamat...

maksud aku, penghujung ataupun penamat bisnes tu, bukanlah korang tutup binses korang dan menjadi kaya.

Bukan juga bermaksud korang ada bangunan pencakar langit sebagai monumen kejayaan bisnes korang..

Tapi penamat kepada bisnes korang adalah apabila korang boleh/mampu untuk mencari 'waris' kepada bisnes korang..

maksud aku, 'waris' adalah succeder ataupun protege, atpun trump panggil apperantice yg boleh menjalankan bisnes sepertimana bisnes korang sekarang..

Bukan bermakna dia amik alih bisnes korang, tapi, waris tersebut mampu untuk menjalankan bisnes nya sendiri, berdasarkan bisnes plan guides yg korang buat..

dan bagi aku, itulah kejayaan seorang bisnesman, iaitu, dia menjadi 'kilang' yg melahirkan lebih ramai bisnesman...

konsep ini adalah konsep sharing ilmu, yg mana, memang di galakkan dlm islam..

Sepatutnya lebih ramai bisnesman bertindak begini, dan kalu nak tau, begitulah caranya, masyarakat peniaga cina melahirkan lebih ramai peniaga2 dlm masyarakat mereka..

Kini, tibalah masa kita untuk bertindak sedemikian..

Tapi, sebagai pra-penamat, sebelum korang sampai ke tahap mecari pe waris kepada bisnes plan korang tu, apa yg korang kena buat adalah bende ni..

Tanggungjawab peniaga adalah untuk melahirkan lebih banyak peluang. Samaada peluang perniagaan, peluang membeli dan juga peluang pekerjaan..

Apabila sebuah bisnes yg terseusun dan juga terancang, maka, perancangan yg baik bakal melahirkan peluang2 pekerjaan yg akan membuka ruang untuk mengurangkan kadar pengangguran..

Bisnes owners tidak boleh bersikap pentingkan diri sendiri, yg mana, mempunyai fikiran bahawa, bisnes boleh berjalan sendiri tanpa ada pekerja. Pemikiran begitu akan menghalang kemajuan ekonomi orang lain (dlm masyarakat) dan sekaligus mengundang pada kadar penganguran yg tinggi..

jenis bisnes yg aku cakap ni, kena jugak tengok lah. Kalau sektor teknologi, maka, adalah lebih baik, kalau boleh sediakan pekerjaan..

Maksud sediakan peluang pekerjaan di sini adalah, bukan semata2 kita menjadi boss dlm bisnes kita, tapi, kalau kita boleh menjaka rakan2 sekuliah dulu untuk sama2 terbabit dlm bisnes, itupun dah kira sebagai membuka peluang pekerjaan jugak tu..

jgnlah pasive kan sgt penegertian membuka peluang pekrjaan tu..

so, tanya diri korang, bilakah yg korang mampu ke stage menyediakan peluang pekerjaan, dan bilakah korang bersedia ke fasa untuk mencari waris pada bisnes korang tu...

Dua tu, adalah sebuah milestones yg patutnya menjadi impian setiap businessman...

(bukan nya impian untuk membeli rumah besar, kereta besar, bini besar.. dsbgnya..)

ittei kudasai...