Jump to content
niezah

Blajar Java

Recommended Posts

off topic ..

avatar niezah sama ngan puteranetwork la .. ada paper ke ni wink.gif

huh.gif Tolong bagi tips berkesan cam ner nak pandai java...thanks

bak kata sakuragi hanamichi .. 1% adalah bakat manakala 99% adalah usaha.

tak kira la blajar bahasa pengaturcaraan mana pun. syntax perkara kedua. 1st - logic thinking mesti mantap.

Edited by DarkWan

lercture aku ckp senang je kalau nak pandai java...byk kan wat latihan...dan bermain² la dengan source code java itu...(erti bermain² di sini berfikiran kreatif la..wat la pape pun ngan source code java tu...) ubah program la...

hihihi...mmg ah practice slalu...tapi apsal slalu sgt stuck? mmg dah tak pandai sgt ker atau malas???ermmm...malas tak kot....ermmm...nak nangih...waaaaa sad.gif

ermmm...camner nak draw oval...guna applet..peh tuh nak user masukkan baper byk oval dia nak...huhuhu...thanks...

Cuba cari buku semut smile.gif ( Deitel & Deitel )

Best buku tu. Saya belajar java pakai buku tu la. Cari lah kat library ker.

Lagi pun java ni lagi senang dari C++ . Pointer takde , Goto tak de , single inheritance , banyak lagi lah.

Saya pun leh skor A subject ni. Cuma macam orang lain cakap jugak lah , kena banyak practice & buat latihan. laugh.gif

sori lambat reply. aku assume nizah tu lelaki.

coding tu, kalo error, dia ada cakap error dia, so nak betulkan error dia tentu la kena tengok apa error yang dia cakap. Bila ada error, kenala betulkan kan? Betulkan la dulu.. jika ada error yang anda tak dapat betulkan, anda cakap la kat sini apa error dia dan apa coding dia.. kalo cakap "program saya ada error la" tapi tak cakap apa error dia, baik takyah tanya.

akum...

wah lama dah tak bercerita pasal java...kwn2...sapa nak tlg saya checkkan coding tic tac toe?

please? sbb player tak penah menang...boleh? sad.gif

send it to me. email mcm kt bwh, tajuk email,kena letakkan perkataan x-slash(nick aku). kalo x, tak sampai kt den laugh.gif

nak tulis 'coding' dia atas mana hah? notepad ?

tak berapa faham yang ni, platform dia.. dah install Java SDK (formely JDK) kat WIndows.. buleh taip coding dia atas notepad je? pastu nak compile run semua ? ish..

kuasai konsep Object Oriented..

nampaknya anda tidak berapa paham tentang konsep pengaturcaraan..

semua (almost) pengaturcaraan boleh dibuat menggunakan notepad kerana ia adalah ditulis dalam text file.. iaitu file yang boleh difahami oleh manusia (biasa) .. kemudian tugas compiler akan menukarkan text file tersebut kepada file binari (terdapat sub2 process dalam kejadian ini).. text file tersebut boleh diedit dgn text editor sperti notepad.

Saya assume anda pernah mengaturcara dengan c++ atau c menggunakan Micrososof visual c atau borland ke.. code yang anda tulis itu adalah text file juga ..cuma program tersebut mempunyai built in text editor dan compiler dalam satu interface .

dalam hal java ni.. diorang memberi kebebasan (sebenarnya malas kot aku rasa) kepada kita utk memilih text editor kegemaran kita.. tugas diorg menyediakan SDK yang salah satu fungsinya untuk mencompile program yang telah kita tulis

tu la pasal shinnosuke .. tak brapa reti nak compile atas tu.. sapa ada manual/tuts pasal nih? ish.. nak compile pun tak reti.. haha..

Kalau sesapa yang dah paham ngan C++ mesti senang nak paham Java ...

Kebykkan Syntaxnya sama jer ... base on C++ ...

Mmg betul, Java 'nampak' senang drpd C++ kalo dah ada basic C dan C++ (aku baru amik subjek Java sem nih) tapi Java ini bersifat Object-Oriented; aturcara yang 'suka guna' struktur objek, lebih komplikasi daripada C++ (Sesape yg x kuat subjek Data Structure & Algoritm, mmg berpinar habislah atas kepala laugh.gif)

Nak buat 'coding'?? Atas Notepad boleh, Textpad pun boleh .... asalkan dinamakan dengan Xtension *.java. Nak namakan aturcara tu pun 1 hal huh.gif ; kalo nampak klas yang ada fungsi macam nih => public static void main(String args[]) ATAU public static void main(String [] args), namakan fail aturcara anda dengan nama kelas tu

Sebelum kompil (compile), pastikan anda sudah 'install' Java SDK; perpustakaan syntax dan sementic Java, macam pengkompil C++ jugak

1-Kalo dlm TextPad, boleh kompil terus dlm program tu!!

2-kalo suka guna Notepad ATAU yg gatal tangan nak taip lagi laugh.gif:

(i) bukak MS-DOS Prompt, dan tentukan direktori program Java anda

Cthnya: Jika fail *.java dlm direktori C:\WINDOWS\DESKTOP , taipkan command di bawah, kemudian tekan butang 'Enter'

cd windows\desktop
jika file itu dalam direktori C:\, (jika direktori pointer adalah C:\>, terus ke langkah (ii)) terus taip command di bawah, kemudian tekan butang 'Enter"
cd\
(ii) taipkan 'command' di bawah utk pengkompilan
javac <namafail>.java
(<namafail> merujuk kepada nama fail java anda) (iii) utk 'run' aturcara selepas (ii) sudah melepasi syntax error (error-free) , simply taip command di bawah
java <namafail>

*Sebenarnya, untuk pengetahuan anda semua, kesemua command MS-DOS di atas (i-iii) sudah ada dalam TextPad yang mempunyai tools JSDK Command, sebab tu orang suka pakai TextPad, tul tak? OS-based jugak nih, ada belajar Perisian Sistem x?*

OK, itu saja tips yg dirasakan mampu membantu anda!! Mohon maaf kalo post saya ini terlalu panjang tongue.gif

wah mfar .. sudah lama tak nampak. YM tak pernah online pun..

NaRa .. yg aku paham .. compiler java yg download kat site sun tu .. ko anggap la ia adalah program dos-based. so ko kena guna cmd utk run program tu.

fungsi notepad apa semua tu adalah utk editor sahaja. compiler dari sun tu . cuma utk compile aje. tak ada IDE apa semua mcm yg borland microsoft kasik tu.

sama gakz kalo ko guna borland c++ command line compiler .. sama jugak la lebih kurang konsepnya. yg aku faham la. kalo salah tolong betulkan.