Jump to content
Phoenixwunin

Sembang² SPM dan lepasan SPM (part 1)

Recommended Posts

amende tu?

IPTA dan IPTS....nak mahu IPTA ni susah competition banyak sangat...... yang result tak power pun boleh masuk IPTA ni kalau guna 'kabel'.....

klik di SINI untuk Diploma versus Matriks untuk jurusan kejuruteraan

oi navi,

ko tak apply matriks ker?

eyh, ko br abes f5 kan?

Matriks?

Hari tuh ader isi borang Online

Tapi~~ aku tak minat SAINS bio~~ kalau Science Computer Ader ker kat Matriks tuh??

P/S : Setahu aku hanya Sains and Akaun je ader

Edited by Navigator®

huahau

tak cerah la mase depan ko navi~

huahuaauh~

Huh?

Ko macam doa kat aku jekk

takper. Usaha tangga Kejayaan , Kalau tak cerah Aku cuba sedaya upaya menyuluh nye

owh~ tu la psl~

amek form 6 llaa~

hauhau~

Taun 6 huhuh ??

ngan Best dengan tak best jerk.

Yang best masuk Form 6 aku leh pergi SARAWAK main Volleyball Peringkat KEBANGGSAAN mmg best siuttt dulu kat PAHANG Kuantan Stadium SUKPA pastuh lak leh masuk lah Menembak kali yang ke DUA Kebangsaan huhuhuh yang tuh best tuhh . Tahun lepas aku dah ada 2 sijil kebangsaan kalau bab sukan ngan KOKO tosah cakap stakat sijil main Negeri mmg Penuh satu File.

Yang tak best nye kena tunggu 2 tahun.. waa lamer lagi tuh dah ler. Hidup cam sekolah biasa , Aku pon dah bosan. Kehidupan Alam Persekolahan .

masuk form6 cabaran susah...pointer mesti 2.75 kalau tak silap aku untuk sambung degree....kalau tak capai pointer ni sia² jealah duduk form 6 selama 1 setengah tahun..... kalau masuk IPT kau boleh bodek lecturer untuk dapat marks tinggi....marks untuk IPT adalah daripada peratus kedatangan, assignment, kuiz, mid term exam dan final exam....dari sini jea senang nak skor dalam IPT.....kalau masuk form 6 hanya berasaskan pada exam STPM tu jea....so fikir² kanlah.....

masuk form 6 pada aku not a bad choice...adik pompuan aku dulu pas spm x dpt masuk matrik pdhal result bagus aliran science plak tu...dpt la uitm program ape ntah kat sarawak...aku nasihat masuk form 6...mmg la susah dan bosan duk skolah lg...tapi bebaloi..skrg dah masuk tahun dua kat UTM skudai tu

bagi aku stpm tak mencabar...cheawah..mcm bagus..

maksud aku mmg stpm susah..tp struktur exam nye aku tgk x susah..mcm spm jugak..contohya (bukan tepat sgt la) katakan soalan ada 10, pelajar masih boleh BUAT PILIHAN NAK JWP BRP..tu bukan standard U!..adik aku amik stpm 2 tahun lepas,bile aku tgk soalan stpm realnye format aku ckp (dlm hati) kalu la diploma/matrik soalan mcm ni dah lame aku score..ape tak nya..masih leh buat pilihan tu nak jawap soalan mana..kalu diploma wajib jawap SEMUA...

tapi aku tau ape yg susah org ckp stpm ni sbb stpm ko kena hafal sampai the real exam selama 1 tahun lebih..diploma/matrik lak ko nye exam pecah2...so ko hafal sikit jek..pastu yg ko belaja sem lepas dah tak yg hapal pun x pe..tu lah beza utama..(dan juga ditambah dgn civ3 ckp tu:

kalau masuk IPT kau boleh bodek lecturer untuk dapat marks tinggi....marks untuk IPT adalah daripada peratus kedatangan, assignment, kuiz, mid term exam dan final exam....

sory kalu tak betul pendapat aku..

Edited by BraDeRz

Yang tak best nye kena tunggu 2 tahun.. waa lamer lagi tuh dah ler. Hidup cam sekolah biasa , Aku pon dah bosan. Kehidupan Alam Persekolahan .

setahun ka dua tahun ka lebih kurang sama..kalu diploma paling cepat 2 tahun..matrik plak paling cepat setahun (betul ke)? tapi make sure sape2 yg kunun nak habis cepat tu kalu abes dip/stp/matric tu terus sambung degree pada intake yg terlatest...nie ade yg lepas matric/dip/stpm ade yg semppat cuti plak berbulan2...sbb ape? sbb syok kerja..plak gaji 5/6 ratus...

kalu grad degree sesuai la umur dlm 23 or 24..baget2 lah..aku jek terbabas sket..

ye ler... kalau ipta dia exam bulan bulan.. tak ler terlalu lama nak tekan, nih 2 tahun. macam buang maser je. kalau tak blajo... dah ler.. skolah2 sini form6 hampehh!!!

kalu grad degree sesuai la umur dlm 23 or 24..baget2 lah..aku jek terbabas sket..

terbabas skit? umur 25 ke ni? rileks lah...kat kolej aku ada senior aku umur 26 dalam proses ambil diploma dan dalam semester 5 sekarang ni...

terbabas skit? umur 25 ke ni? rileks lah...kat kolej aku ada senior aku umur 26 dalam proses ambil diploma dan dalam semester 5 sekarang ni...

lebih kurang la..yg best lah belajar sekali dgn adik-adik nie.. wub.gif

PROGRAM PENAJAAN DALAM NEGARA:

Biasiswa

Biasiswa adalah ditawarkan kepada pelajar cemerlang di IPTA dalam bidang-bidang seperti Perubatan, Pergigian, Farmasi, Kejuruteraan, Sains dan Teknologi dan sains sosial.

Biasiswa juga ditawarkan kepada pelajar cemerlang di Politeknik Kementerian Pendidikan Malaysia.

Peringkat penajaan adalah Diploma, Diploma yang bertaraf Ijazah, Diploma Lanjutan dan Ijazah Pertama.

Pelajar tajaan yang telah menamatkan pengajian Ijazah Pertama dan mendapat keputusan cemerlang boleh memohon untuk melanjutkan pelajaran di peringkat Sarjana dan PhD.

website/borang: (dah dpt offer br leh apply)

http://www.jpa.gov.my

Edited by BraDeRz

PTPTN: Tiada pinjaman kursus tidak diiktiraf LAN

PUTRAJAYA 25 Jan. - Mulai 1 Julai ini, Perbadanan Tabung Pendidikan Tinggi Nasional (PTPTN) tidak akan memberikan pinjaman kepada pelajar baru yang mengikuti pengajian peringkat diploma dan ijazah untuk kursus yang tidak mendapat sijil perakuan akreditasi daripada Lembaga Akreditasi Nasional (LAN).

Bagaimanapun pengecualian diberikan kepada pelajar lama dan mereka akan diberikan pinjaman walaupun bagi kursus yang diikuti itu tidak mendapat akreditasi LAN.

Menteri Pengajian Tinggi, Datuk Seri Dr. Shafie Mohd. Salleh berkata, langkah berkenaan terpaksa diambil berikutan rungutan daripada pelajar bahawa mereka tidak dapat membayar pinjaman PTPTN kerana tidak mendapat kerja disebabkan kursus yang diambil tidak diiktiraf LAN.

Selain itu katanya, ia adalah selaras dengan kehendak Jabatan Perkhidmatan Awam (JPA) yang hanya mengambil pelajar lepasan kursus yang diperakukan oleh LAN sebagai kakitangan kerajaan.

``Walaupun rekod menunjukkan sebanyak 738 kursus telah diberikan sijil perakuan akreditasi sehingga 18 Januari lalu, namun hanya 564 daripada 2,225 kursus yang berdaftar dengan PTPTN memperoleh sijil tersebut.

``Kita telah memberi peluang selama setahun iaitu sejak 1 Julai 2005 kepada institusi pengajian tinggi swasta (IPTS) untuk memohon sijil perakuan berkenaan namun masih banyak yang belum memenuhi keperluan itu.

``Sedangkan tempoh untuk mendapat perakuan LAN hanya antara enam hingga tujuh bulan sahaja,'' katanya pada sidang akhbar selepas mesyuarat pasca Kabinet di sini, hari ini.

Mengenai PTPTN, Shafie berkata, sebanyak 794,940 pelajar telah menerima pinjaman PTPTN sejak 1997 hingga tahun lalu dan daripada jumlah berkenaan, sebanyak 632,668 orang adalah penuntut institusi pengajian tinggi awam (IPTA) sementara 162,272 orang merupakan penuntut IPTS.

Pelajar tersebut, katanya, ada yang telah menamatkan pelajaran dan pada masa ini sebanyak 300,000 pelajar menerima pembiayaan pinjaman itu.

``Dari segi kutipan pula, PTPTN sepatutnya mengutip sebanyak RM391.9 juta tetapi setakat ini jumlah yang berjaya dikutip ialah RM175.7 juta. Kita cuba mengutip baki kutipan itu tetapi ada antara mereka telah meninggal dunia, ada yang meminta dijadualkan semula kutipan dan ada yang menyambung pelajaran.

``Bagaimanapun kita telah menyaman sebanyak 40 orang kerana ingkar untuk membuat pembayaran. Mereka perlu membayar kerana jumlah yang dikeluarkan oleh PTPTN melebihi wang yang dikutip semula,'' katanya

.

``Dari segi kutipan pula, PTPTN sepatutnya mengutip sebanyak RM391.9 juta tetapi setakat ini jumlah yang berjaya dikutip ialah RM175.7 juta. Kita cuba mengutip baki kutipan itu tetapi ada antara mereka telah meninggal dunia, ada yang meminta dijadualkan semula kutipan dan ada yang menyambung pelajaran.

aku la antara yg menyambung pelajaran tu...so mintak tangguh lg dua tahun la..insyaAllah, tahun depan2 bayo ler laugh.gif

Edited by locco

aku pon..hehe..

kalu nak tau sape yg liat nak bayo tu? tu sumer yg no ic start dari no 7!

senior2 kite dulu la yg dulu nama2 diaorg nie rekod tak simpan kemas kot..dlm file2 cabuk..

========

sape2 yg sambung ipts kene pastikan status jurusan yg kite amik bukan status kolej tu! ade kolej yg mmg dah ade nama tp ade bbrp program yg belum diiktiraf lg..tp biase nye dlm bidang yg pelik2 sikit la mcm kolej aku ade diploma kaunseling etc.

bukan susah nak check..paling senang nko tanye yg nko nye program tu leh apply loan tak? tak pun leh check kat website PTPTN

tp satu perlu diingat,kalu x pakai loan pon (kalu belaja pakai duit sendiri) kene pastikan program tu diiktirafkan jugak sbb mane tau nko nak mintak kerja kat tempat2 yg memerlukan kelulusan yg diiktiraf kerajaan.. cool.gif

Edited by BraDeRz

aku pon..hehe..

kalu nak tau sape yg liat nak bayo tu? tu sumer yg no ic start dari no 7!

senior2 kite dulu la yg dulu nama2 diaorg nie rekod tak simpan kemas kot..dlm file2 cabuk..

diorg ni mmg x patut..hutang wajib la bayo kalo berkemampuan rolleyes.gif

Najib sokong tindakan Mara

KUALA LUMPUR 25 Jan. - Datuk Seri Najib Tun Razak menyokong tindakan Majlis Amanah rakyat (Mara) yang enggan menerima pendaftaran pelajar di semua Maktab Rendah Sains Mara (MRSM) jika ibu bapa mereka gagal membayar balik pinjaman dengan agensi itu.

Timbalan Perdana Menteri berkata, langkah itu perlu supaya ibu bapa pelajar terbabit mengambil tindakan melunaskan pinjaman mereka dengan Mara.

``Ibu bapa terbabit tidak harus menyebabkan anak-anak mereka gagal memasuki MRSM, semata-mata kerana perbuatan mereka gagal membayar kembali pinjaman.

``Kerajaan membuka MRSM untuk memberi peluang kepada pelajar cemerlang melanjutkan pelajaran,'' katanya kepada pemberita selepas meraikan kepulangan 146 anggota Pasukan Bantuan Perubatan Malaysia (Masmedtim) dari Pakistan, di Kementerian Pertahanan di sini hari ini.

Najib mengulas keputusan Mara akan membatalkan pendaftaran mana-mana pelajar di semua MRSM jika ibu bapa mereka gagal membayar balik pinjaman dengan badan tersebut.

berapa sgt la peminjam yg berstatus bapak? skang pon nama2 yg ada disiarkan dalam paper tahun lepas tu belum ada anak pon!

hookhokhok

nookief,ko target braper a?

aku target atas 2a1 ..bawah 5a1 heheh

kalo aku dpt bwh dari 2a mmg tenukla aku nih

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...