Jump to content
bata

Professional Certs Vs Ipta Degree For Network

Recommended Posts

amik la dua2 lg bagus...tp amik degree/dploma dulu..lagi elok..baru la amik certificate... contohnya ko grad umor 23 ke..masa ko umor 24 ko g la amik ceteficate..kalu ade duit la..hehe..or kerja dul 2/3 tahun lepas tu baru amik certificate pun ok gak..

u aku utm skudai pun start sem nie dapat ccna 1 dgn ccna 2 free jugak..tapi sapa yg lum amik subjek network untung la..sapa yg dah amik..rugi arr aku pun dah lepas ccna 1 skrang tengah buat ccna 2..kacang jer...tapi tiap2 minggu ada chapter test...tapi sebab aku budak comp eng so aku free sampai ccna 2 ajer la kalau budak sc comp sampai ccna 4 pun dpt free jugakk jelous aku...

degree & cert ader kelebihan masing2. kalau korang ader dua2 lagi bagus.

mostly bile handle sesuatu project, bukan sahaja technical jer yg penting.

mostly student yg ader cert mmg pandai bab technical nie.

tapi b4 that korang kena pikir, mcm mane nk handle project, mostly project management. macam mana nak deal dgn client, project documentation, presentation dan lain2. Benda2 mcm nie korang tak blajar masa buat CCNA.

So, aku pikir tak payah la sibuk2 mane bagus, mane tak bagus. Kalau korang rase betul nk involve bidang technical spi akhir hayat, hari2 nk ngadap switch & router amik technical course. Tapi kalau korang nk naik pangkat, involve dlm technical management, nk jadi manager so kena la ader paling kurang diploma.

TQ..

u aku utm skudai pun start sem nie dapat ccna 1 dgn ccna 2 free jugak..tapi sapa yg lum amik subjek network untung la..sapa yg dah amik..rugi arr aku pun dah lepas ccna 1 skrang tengah buat ccna 2..kacang jer...tapi tiap2 minggu ada chapter test...tapi sebab aku budak comp eng so aku free sampai ccna 2 ajer la kalau budak sc comp sampai ccna 4 pun dpt free jugakk jelous aku...

haa..untung la ko utm skudai dah start buat ccna course.

zaman aku kat utm dlu tak dapat merasa benda tu walaupun aku teringin sgt nk amik.

Huhuhuuhu...dulu aku ader hantar surat cadangan kat dekan. Alhamdulillah skrang dah wujud cisco academy kat utm skudai. So, korang junior2 jgn la lepaskan peluang yg terbaik nie.

Last week aku ader jumpe Dr.Kamarulnizam (lecturer yg handle cisco kat utm), aku jumpe dia masa Cisco Security Conference kat hotel Nikko. Hahah..dia ingat aku lagi.. ;-)

rindu la kat utm... ;-(

ya ke..alhamdulilah syukur...bagus la..junior macam aku dapat la merasa..tapi sebab aku bukan budak sc comp so ccna tu free sampai takat ccna2 ajer la..tapi ccna 3 dgn 4 kena bayar sendiri...tapi aku rasa aku akan amik kot..tak kisah la bayar sendiri ke aper ke..lagi pun dapat voucer discount ma..hehehe!!!

student uitm kalau student fak. teknologi maklumat & sains kuantitatif, diorg ader blaja CCNA 1 and 2 free pastu amik exam kat luar diskaun 50%, kalau student elektrikal yg amik minor telecommunication dlm masa 2 @ 3 @ 4 thun lg ader dlm silibus diorg CCNA 1 & 2 je kot... kat uitm ni ader cisco regional academy, rm 2400 utk CCNA termasuk exam (tak termasuk text book).. :)

Pro cert lagi ok n berbaloi nk amik, tp dengan syarat nko minat la, sbg contoh kalu nko nk amik CCNA nko kene buat self revision dulu sebelum enter class. Ada ex-officemate aku dulu ada PMR jek tp sebab dia OTAI dalam network dia dapat keje kat comp besar with a better salary. Skang nih comp dia tgh anta dia buat CCNP plak...perkh sapa nk tanggung kos amik course tuh wehhhhhh.... kalu nko nk jimat duit masa amik CCNA nko amik exam dia jek tp study sendiri la baru rm500 something. Tp bukan senang nk senang bro... :D

professional cert untuk orang yang malas nak blaja dan nak duit cepat.

degree untuk orang yang ade hati nak bukak bisnes snirik atau nak jadi CEO CTO COO untuk kompeni besar mase depan.

professional cert untuk orang yang malas nak blaja dan nak duit cepat.

degree untuk orang yang ade hati nak bukak bisnes snirik atau nak jadi CEO CTO COO untuk kompeni besar mase depan.

Tipu. C-Fu sorang je pro certified yang malas belajar.

akm.. nak tanya skit bleh? ada x sesapa note/buku utk ccna ke, msce ke? ada tak?.. ada tak? aku nak tengok contoh syllabus die... cam best jer..

Boleh cari banyak sesangat di internet...or PM me for a few example of electronic notes/study kits.

Edited by electroboy

skrg Politeknik Shah Alam tgh ambik pelajar, aku pun tgh mohon tapi kelas tak stat lagi sebab perlukan 8-9 org lagi utk cover cost

fees RM850(tak masuk exam)

utk maklumat lanjut boleh call lecturer En. Anuar 019-3406513

kalau nak masuk baik confirm awal2 lagi cepat lagi bagus

option lain Institut Baitumal tapi fees RM1000(tak sure masuk exam ke tak)

not really, depends on the company

saya hanya ada MCSE & dip in IT. intel offer gaji sama dengan degree punya student & pangkat pun sama dengan degree holder. surprisingly.... hampir kesemua degree holders yang baru masuk langsung tak tau macam mana mau set-up networking & troubleshooting.

sekarang, saya diberi peluang untuk mengajar "BASIC" networking to my dept's staff..... saya berasa sangat bangga kerana walaupun tak ada degree tapi masih boleh menjadi lecturer kepada degree holders.

macam inilah.... some company tengok performance u & how well can u coupe with the pressure & apa yang saya nampak... u boleh excel well kalau u boleh buat somethin' orang lain tak boleh buat & willing to do extra even out from your job-scope. dengan ini..... u boleh naik cepat.

lebih selesa bekerja dengan foreign based company especially, american based com. pasal they all ini more towards human rights, apa saja benda yang u tak suka, u boleh suarakan & tidak ada paksaan dalam melalukan kerja. even u boleh tak pergi ke office & decided hari ini u mau buat kerja u dirumah (no attendance, punch-card)... pasal setiap intel employee diberikan laptop IBM (good spec) :D as long as u perform your duty well. attire pun tak ada protocol, u bebas mau pakai apa pun...... kerana intel ini lebih kepada konsep "diversity" dimana u manager, engineer or just an operator semua ada hak yang sama... cuma gaji yang menjadi perbezaan itupun..... ur not supposed to tell your gaji to others. tak ada specialnya u menjadi manager eg, parking lot, work station.... tak ada bilik khas buat manager. bukan macam local company yang hanya mementingkan profit, & yes boss culture... apa saja boss cakap u kena buat.

Edited by ChloeAgnew

Hmpp.. aku lebih suku cara kerja camtu.. paktikal dalam meningkatkan produktiviti sesuatu syarikat.

Sebut mengenai pro cert dan ipta degree / dip or whatever, lebeh baik amik kedua-duanya dan paling penting, yang pro cert tu adalah yang berlainan / yang takder kena mengena ngan course IPT. Baru un dan baru dikatakan skill...

P/S: Aku pon planning nak amik exam Cisco CCNA taun depan.

Dua dua je laa.. apo la salah nye.. amik je suma selagi bleh amik.. tak rugi.. ni suma ilmu tuhan!!

saya hanya ada MCSE & dip in IT. intel offer gaji sama dengan degree punya student & pangkat pun sama dengan degree holder.

contract ke salary?

[er.. sory nak tanya

aku taktau paper pasal sijil/degree semua nih..

klu budak cam aku abis SPM bleh amik tak Professional Certs??

aku bukan nak amik sebab kerja, tapi sebab nak ilmu tuh jer... hehe..

Edited by PinguSpy

pengalaman aku...

kalo ada peluang ambil degree/diploma, ambillah tak rugi.

sebab degree tu banyak mengajar kita benda selain daripada major networking tu sahaja. contohnya kita paham tentang programming/database/system dan yang selain daripada IT, seperti matematik dan akaunting.

tapi kalo takde peluang nak sambung belajar, amik professional cert pun boleh.

seelok-eloknya amiklah degree/diploma + professional cert. kebanyakan syarikat besar wajibkan candidate ada degree/diploma sebelum lepas proses/dapatkn interview. professional cert hanya sebagai nak kukuhkan kredibiliti anda.

apapun tiada pengganti untuk pengalaman. jadi carilah pengalaman walau bagai mana carapun. asalkan halal.

p.s tak mustahil untuk dapatkn CCNA secara belajar sendiri. lagi2 kalo anda graduan IT/computer science. google sahaja apa yang ingin dicari seperti study guide atau simulator, pasti akan dapat... ;)

Edited by msapi

bos aku pernah berkata..jika tidak mampu untuk melanjutkan pelajaran dlm bidang networking seperti mcse atau ccna atau degree kerana yuran mahal,budgetkan setiap bulan, rm100 atau rm50 untuk membeli buku berkaitan dgn pelajaran networking..study sendiri kemudian buat lagi rujukan di internet terutama time rehat @ lunch hour..spendkan 10 minit setiap hari..pasti akan berjaya...ini petua bos aku yg citer..harap dpt beri idea pada korang.. :)

Askum...

pd pendpt saya..degree+prof cert...sama2 penting pd ms skrg..

ada degree saja pun xkuat.. prof cert tu satu advantage kalau nk minta keje..gaji pun mkin lebih sket dr yg ada degree aje..biasanya kalau dh ada prof cert baik keje swasta..gaji byk.. keje gov xperlu sume tu sbb sume keje vendor buat.. tul tak??

untuk pengetahuan bata,

corporate training tuk ccna di luar biasanya harga standard start dgn harga rm2200 ke atas..dan ada jugak smp rm3500 (di Training Partners)..tempat ni bagus sbb depa ni Cisco Partners..sume course bkenaan CISCO ada kt sana..ckp je nk masuk training apa..devices sume cukup... ada jugak yg harga bwh rm1500 tp kurang router/switch..buku/manual dan exam preparation pun xda..

UNLESS bata leh cari 10org ke atas mkin leh dpt harga murah sket..

Exam fee tuk cisco sumenye start ngan harga rm570 tuk satu paper..

kalo ccnp (4paper x rm570 =kire seniri)..

Budak2 uitm tu mmg amek CCNA 1+2+3+4 free sbb uitm ni cisco academy..CCNA 1-4 tu adalah core subject diaorg tuk budak2 CS225 (major network)..kalo xamek fail la jawabnye final exam..buku yg di pakai pun lain..kalau xsilap Cisco Press..

Linux pun bagus jugak..byk dah co. yg implement Linux...

Apa2 pun..kalau ada duit..sume leh jadi..kalo xda duit..susah jugak nk ckp..mana ada trainer yg nk dibayar murah untuk prof. cert ni..

apa2 pun.. selamat berjaya bata!

askum

lupa lak nk ckp td..utk skim latihan graduan(SLG) thn ni dh abis budget..last class pun dlm hjg bln 12 ni.. dana dh abis..class yg running skrg pun tuk student yg dh mendaftar dulu..so dana yg ada tuk diorg saja..pendaftaran student baru dh tak diterima..

Belum tentu lagi kerajaan akan meluluskan SLG dlm masa 6bln pertama thn 2007 nti.

:( so xda class free skrg ni..

uih .. bila aku terbaca bab CCNA tu free tuk student UITM .. IPTA laen ada ke? kalu ade .. x yah le aku gi daftar kat mane2 .. mudah dan jimat sket kalu g2 .. isk isk .. harap2 ade ..

sijil dari IPTA untuk ukuran gaji....(mostly pembelajaran teori)

pro cert lagi ok (mostly praktikal / by hand)

peluang kerja = swasta

* Diploma Teknologi Maklumat + CISCO Certified Network Associate (CCNA)

- Untuk Networking

* Diploma Teknologi Maklumat + SUN Certified Java Programmer [sCJP] & SUN Certified Web Component Developer (SCWD)

- Untuk Programming

Yuran:

Daftar : RM 500.00

Pengajian : RM 14,872.00**

Bantuan Pinjaman Pengajian.

** Syarat Pinjaman MARA, pelajar mesti memenuhi kriteria berikut:

i. Warganegara Malaysia

ii. Bumiputra DAN

iii. a. (Bagi SPM)

KREDIT dalam subjek-subjek berikut:

1. Bahasa Melayu

2. Matematik Moden

3. Sains/Biologi/Kimia/Fizik/Lukisan Kejuruteraan/Pengajian Kejuruteraan Awam

4. Mana-mana 2 subjek lain

DAN

LULUS Bahasa Inggeris

b. (Bagi STPM)

2 Prinsipal termasuk Pengajian Am

DAN

KREDIT Bahasa Melayu di peringkat SPM

** Syarat Pinjaman PTPTN, pelajar mesti memenuhi kriteria berikut:

i. Warganegara Malaysia

ii. KREDIT dalam mana-mana 3 subjek di peringkat SPM.

Sila hubungi En Firdaus di talian 017-5620528 / [email protected]

so....ada sesapa kt sini yg dah amik professional certs nih??

Chow.

- Untuk Networking

* Diploma Teknologi Maklumat + SUN Certified Java Programmer [sCJP] & SUN Certified Web Component Developer (SCWD)

- Untuk Programming

Yuran:

i. Warganegara Malaysia

ii. Bumiputra DAN

iii. a. (Bagi SPM)

1. Bahasa Melayu

2. Matematik Moden

DAN

LULUS Bahasa Inggeris

b. (Bagi STPM)

DAN

i. Warganegara Malaysia

Sila hubungi En Firdaus di talian 017-5620528 / [email protected]

Akum....

aku nk mintak pdnangan skit pd yg dh ada pengalaman.......sa[e x de pun x pe :P

which 1 is better ar?? antara IPTA degree major Network @ professional certs nih.......

aku bg cth.....kalo amik Network kt IPTA yg hanya pd teori jek......x pegang pun router etc etc.....dgn CCNA........mana lg ok???

dr sudut industri plak mana yg ok?? company2 prefer yg mana ekk??

lagi sati nk tnye....peluang pekerjaan bg mereka yg pegang certs Network nih.....peluang pekerjaan kt mana?? gomen?? swasta?? isp?? telcos??

Chow.

Exclusive: Bostonweb College.

Studies + Job Guarantee

- Untuk Networking

* Diploma Teknologi Maklumat + SUN Certified Java Programmer [sCJP] & SUN Certified Web

Component Developer (SCWD)

- Untuk Programming

Yuran:

i. Warganegara Malaysia

ii. Bumiputra DAN

iii. a. (Bagi SPM)

1. Bahasa Melayu

2. Matematik Moden

DAN

LULUS Bahasa Inggeris

b. (Bagi STPM)

DAN

i. Warganegara Malaysia

Sila hubungi En Firdaus di talian 017-5620528