Jump to content
wadud

Usahawan Tani

Recommended Posts

Aku pun dok tengah plan nak menternak kambing/lembu gak.. masa MAHA tu aku ada beli la DVD pasal menternak ni.. harga 50 hengget gak utk 3 DVD... tapi ilmu punya pasal aku pejam mata je la.. tu pun bini aku jeling semacam je..

dari info yg aku dapat

1) Modal .. kalau takde modal, buat la trading dulu.. contoh berdasarkan pengalaman aku sendiri, utk buat akikah ni payah gak nak cari kambing yg bersesuaian, kena ada contact sana sini, jadi elok la kalau sapa2 boleh buat one stop center.. amik la untung sikit sebagai org tengah.. elok la kalau ada transport yg boleh angkut kambing kesana sini.. dapat la 'makan' sikit atas transport tu ye tak.. tapi mau kena ronda banayk kg dulu la utk kumpul maklumat penternak yg nak cari buyer.. tang buyer plak.. buat la iklan kat mana2 tiang letrik ke..... tapi ni cadangan aku je.. harap2 takde la org kg aku ada kat sini.. kalau tak pecah lubang susah la sikit mau cari makan.. tapi tak kisah la... aku nak kongsi apa yg ada dlm benak kepala aku ni je.. kalau2 korang boleh bagi komen atau ada idea yg lebih bernas... kita semua sama2 dapat benefit.

2) kalau dah start - makanan ternakan tu yg paling penting... at least kena prepare tanam rumput atau apa2 yg lain utk support bab makanan sebelum bawak masuk ternakan. Bab makanan ni aku ada buat google sikit pasal silage (silaj).. makanan /rumput/pokok(bukan kayu) yg di potong2/mesin kecik2 .. dan boleh disimpan atau perap utk tahan lama... aku tak jumpa lagi info pasal ni yg di buat diMalaysia.. tengah cari lagi.. kat oversea je ada.. jadi mungkin ada masalah mesin la plak.. mana mau carik ... tapi ini gak memberi idea pada aku bahawa.. kita tak perlu jadi penternak kambing je.. pada masa yg sama boleh tanam pokok bela ayam, bela ikan.. semua tu boleh di sangkut pautkan satu sama lain (resourcenya) utk mendapatkan keuntungan maksimum dari apa yg kita usahakan..

contoh..

1) utk tenak kambing, aku perlu tanam rumput ... disamping itu, kambing pun bedal gak batang jagung yg dah di process/potong.. jadi aku tanam jagung la jugak... bila dah berbuah aku petik jagung tu dan process batangnya utk bagi makan tenakan... jagung tu aku boleh jual macam tu je atau aku boleh process lagi bagi makan kat ayam/itik.... kalau aku jual.. boleh la support utk beli makanan eg dedak..

sambil sambil tu aku bela la ikan dlm kolam.. itik pun boleh tumpang sekaki dlm kolam tu kan... satu shocking fact yg aku pernah dengar adalah ada sesetengah pengusaha bagi makan tahi ternakan pada ikan.. tapi kalau tak tergamak elok tak yah la kan... tapi boleh gak kalau ngko biarkan ikan2 kecik (puyu/sepat dsb) hidup dalam kolam yg bercampur itik tu... itik boleh makan ... dan ngko boleh jadikan ikan2 tersebut sebagai makanan ikan lain.. eg Haruan yg korang bela dlm kolam simen contohnye la...

Satu lagi , tanaman korang dah ada suppply baja yg mencukupi.. tanaman sure subur baguih punya la...

amacam.. ok tak...

ini dah kira bagi idea free ni...

yg penting.. kena wujudkan kitaran yg 'Loss Less' utk dapat keuntungan maksima... sapa2 ada cadangan lain.. sila la tambah apa yg patut.. ibarat pepatah... sebatang lidi tak kemana perginya... kalau segengam lidi... mesti lebih kuat

Edited by abechik123

hehe..lamo dah x online..dah byk posting ruponyo hehe..tq :D

Modal .. kalau takde modal, buat la trading dulu..

bila ko cakap, baru aku teringat... masa aku g kursus aritu, dorang ada jugak sebut pasal trading ni

wu ming... esok malam 20/12 aku bertolak dari perlis ke kola t'agu utk 1 lagi kursus

... jadiknya insyaallah hujung bulan 1 atau awal bulan 2 start projek pertanian...

gambar tapak projek aku dibersihkan oleh sebijik back-ho

sebelum

Edited by abixpert

wah,best nya semua duk pakat nak jd usahawan tani dah..kawe pun terinagin gak nak buka jadi usahawan tani ni dek tanam anggur jer..baru2 ni p tanya bank pertanian kat kb,dia nyer skim ushawan tani siswazah dah close jap sbb abis dana..ade sapa2 tau x kat ner lagi yg ade wat cam bank pertanian ni..yg ade kursus skali..n senang nak dapat..kawe cadang nak p tanya kursus belia tani lak,kut2 lah ade gak cam ni..ade sapa lagi tau x katner lagi ade wat kursus n sedia loan khsush utk siswazah ni..kawe ni duk kat tanah merah klate

perghhh dah abis dah dana...

patut la masa aku g kursus, ada pegawai tu cakap, kita nie tengah merancang, orang lain banyak dah dok apply dana...

hehe

kena cepatkan projek ni

:D

p.s:kat perlis ada orang tanam anggur, ingat nuach bebetul tanam anggur :D

tahniah abi..

gua solute hang..

semoga bjaya..

aku ingat akan berhijrah ke Perak bulan 6 ni, utk mengusahakan tanah 30 ekar seorang pak cik kenalan aku.

aku malas nk keja dgn orang, teruk dn tension tahap giler babeng..

aku nk kja sdiri sbb aku masih muda dn sampai bila nk keja makan gaji..

hang doa bagi aku bjaya sama..

nanti aku keja sdiri bidang ni, ada masa fleksibel aku cari hang bila aku balik kampung...

best ada kawan yg bisness mind sama dan aku suka kalo aku ada bnyk kawan yg berbisnes, connection malay punya bisness...

setakat hang dn lain2 forumer secara maya adalah member bisnes aku, dlm realiti aku xder kawan yg berbisness..

oppss ada, sorang kawan aku buat restoran kat pahang,masa cuti sem study dulu, dia p kursus mara, sekang guna mara tu buat loan buka restauran..

ok...abi.. good luck.cheers........

wah. bags la semua org macamni... sama2 kita ke arah wawasan 2020 yg maju berniaga.....hhehehee....tenak haiwan ni bagus gak... benda yg selalu org makan kan.. sini siapa2 ada tak tahu nak beli ayam serama kat mana. tak mau ayam seram buruk2 nak yg ada gred punya....

yup..memang best kalu bergelumang dgn tumbuhan dan haiwan..naturalisme :D

Sekarang ni aku rasa yakin sikit..

tadi aku g discuss dgn 1org kawan..

dia maw tlg bg contoh kertas kerja..

so bincang punya bincang mcm2 idea & persoalan lah yg timbul..

so semua ni kena kasi masuk dlm kertas kerja..

Sekarang baru aku taw camna nak buat..

maw buat business ni bknya main radak ja..

kena buat betul2..

So aku da kol Jabatan Pertanian jmp dgn bos dia..

Tahun depan awal bulan satu dorg bg khidmat kaunseling pasal projek Ikan Air Tawar aku ni..

huh~ Lega lah sikit..

hehe..bagus la tu..

* den ni bilo la nak poie tyo kek pojabat hewan tu..asyik xdo maso jo.. :rolleyes:

wauuu...aku pun ada cita2 nak jd usahawan..x kisah la usahawan tani ker,komputer ker...jnji usahawan....lps hbs study aku nak try mintak pinjaman nak buka bisness....bisness ternak ikan ker..ayam ker,lembu ker..syok jugak tu....lg pun jiwa aku mmg suka menda2 natural sejak dr kecil lagi....

cara2 nak jaga mungkin tak susah pasal banyak badan, contoh jabatan pertanian blah kasik tunjuk ajar.

yg kena rajin usaha sendiri ialah marketing. kalo jabatan kerajann yg amik hasil tani tuh, jawabnya berbulan2 lah baru dapat bayarannya.. good luck kepada semua

x syok la klu jabatan yg menangungi kita dia amik hasil tani kita....aku nak tanya..aku ni x dak tanah,modal apa tah lg....bab modal aku x kisah...tp yg aku kisah bab tanah utk diusahakan utk program pertanian ni...adakah aku boleh mintak pinjaman utk tanah dan sekali pinjaman modal...

hans, boleh minta tanah daripada kerajaan

mmg setiap negeri ada kerajaan sediakan tanah untuk pertanian/ ternakan...

kalu tnh disediakan oleh kerajaan, camno lak status tanah tu? adakah ia akan jd milik kita atau still milik kerajaan? kalu still milik kerajaan maknanya x selamat gak tu. bila2 leh di"sack" dari tanah tu :ph34r:

tanah milik kerajaan...

selalunya tanah tu mmg disediakan untuk pertanian/ternakan

katakan ko nak buat ternak ikan....

bila buat di atas tanah kerajaan... modal buat kolam dan sebagainya, disediakan oleh kerajaan, ko kena run kolam tu ja

pastu, bila ko rasa ko tanak ternak dalam kolam tu lagi, sebab tu tanah kerajaan dan ko dah ada modal untuk beli tanah sndrik, ko boleh pindah, dan, kolam tu akan dibagi kepada perternak ikan yang lain pula... yang mempunyai masalah tanah macam ko mula2 nak cebur diri dalam penternakan ikan...

di terengganu ada disediakan tempat cenggitu

ntah la tanah tu besar mana

tapi yang aku dengar, kat bahagian depan, ada disediakan plot2 tanah untuk dibahagi kepada pertanian, yang mana setiap plot ada petani yang buat pertanian, ikut la nak tanam apa, kiranya banyak la petani yang dok situ

kat bahagian belakang plak, untuk penternakan

dan....

aku ada tanya sorang ustaz yang pakai tanah tu untuk pertanian, samada tanah tu khas untuk orang t'ganu... dan jawapan dia...

"tak"

ramai yang buat pertanian kat situ daripada negeri lain...

perghh... daripada negeri lain, sanggup datang ke t'ganu utk buat pertanian/ ternakan

jadi...

tadak alasan untuk cakap "jauh"

nak seribu daya, tanak seribu dalih

p.s:aku p jab belia negeri perlis tadi, nak bincang pasal loan..

aku kena buat dulu projek, dan akan disediakan bantuan dan ianya free... bernilai RM10k...

requirement untuk dapat bantuan max RM10 k...

... kena start projek tu dulu

kalau nak start tapi tadak modal, TAPI mesti ada tanah

requirement... ikut kursus jab belia, amik test daripada jab belia, buat proposal... nilai loan (bukan bantuan) RM5K > RM50K

modal keseluruhan untuk setup projek aku: RM32K

x syok la klu jabatan yg menangungi kita dia amik hasil tani kita....

bagi aku... syok... sebab apa... mana kita nak pasarkan hasil pertanian/ternakan kita?

huhu kalau cakap saja mmg senang, boleh pasarkn sndrik :D

sebenarnya tu adalah pilihan masa buat perjanjian

terserah masing2.... kalau ada tempat nak jual, bole la pinjam pastu jual kat tempat lain, hasil daripada yang kita jual, buat bayar pinjaman ikut la nak bayar berapa RM sebulan, tapi dah ditetapkan dalam perjanjian

Hai semua & selamat Hari Raya Korban.

Nampak gaya ramai yg nak bertani tapi tanah jadi masalah..Utk makluman, bapa mertua & kawannya ada beberapa ekar tanah utk diusahakan. Boleh sewa/pajak kalau kena dgn RM-nya

Lokasi di Johan Setia Klang, Jenis tanah - gambut, sesuai utk aneka jenis tanaman, pada sesiapa yg berminat boleh email saya secara private di [email protected]

buat masa ni saya tanam ubi kayu secara kecil2 lan. nak bertani kena modal & masa yg banyak. Takleh nak pattime, alamat semak jadi nya.

Selain bertani, saya juga jual minyak angin - utk hilangkan lenguh2 dsb. InsyaAllah tahun 2007 nak join rakan utk ternakan lembu Fidlot pula..tu yg join Putera utk cari info tambahan..so far ok gak ...

Pada member yg nak bisnes boleh juga join melayu-trade at yahoogroup..

tq,

kalau tadak tanah, boleh buat contract farming

cuba tanya jabatan pertanian negeri masing2

aku baru dapat info pasal ni masa g jumpa pegawai pertanian..

p.s: merujuk kepada kiriman #142

ooo..time kasih abixpert..ekau memang best hehe :D

salam all..kawe nak tanya kalu ado sapa2 yg tau..cam yg kat maha ari tue dia ada kata leh dapat yg cam tangki kanvas utk pelihara ikan , sangkar bergerak pelihara ayam n macam2 lagi secara percuma kan..tul ker x tue?pastu ade sesapa x tau camner nak dpt n kat mana yer?

salam all..kawe nak tanya kalu ado sapa2 yg tau..cam yg kat maha ari tue dia ada kata leh dapat yg cam tangki kanvas utk pelihara ikan , sangkar bergerak pelihara ayam n macam2 lagi secara percuma kan..tul ker x tue?pastu ade sesapa x tau camner nak dpt n kat mana yer?

betul... tapi tak ingat boleh dapatkan kat mana... jabatan pertanian kot... atau pertubuhan peladang kawasan anda... lupa ar...

sapa tau berapa anggaran kos utk mesin pemprosesan silaj (pemotong dan pemampat) serta harga tong plastik... tq

Tahniah abixpert @ ayap di atas usaha anda. Aku cadangkan ko buat satu thread baru utk bg link utk beginners dpt info@maklumat sape yg perlu dihubungi utk mulakan projek pertanian ni cthnya pinjaman, anak benih, tanah etc2

kenal aku tak?? anyway kem salam kat lis..sorry tak dpt dtg ko kawen dulu..jauh sgt maa..utara selatan hehe