Jump to content
wadud

Usahawan Tani

Recommended Posts

assalamualaikum

pekabar semua

aku tgk forum ni ok jugak ..aku nak bagi pendapat la pada sesapa yg nak buat lembu ke kambing ke

bagi aku BAGUS La sbb sejarah nabi nabi pun byk yg buat benda ni

lagi satu aku tak jumpa pun yg bankrup dlm bisnes ni

KALAU ADA TAK TAHULAH NAK CKP

cuma harap dalam forum ni korang dapat laksanakan

LEMBU DAN KAMBING NI MEMANG PERMINTAAN LEBIH

CUMA YG TAK TAHU MARKETING NI YG PAYAH

APA APA PUN KENA START PIKIR MARKETING

AYAT AYAT YG BIASA AKU KENA

TUNGGULAH DULU BESAR

ALA AKU BARU TANAM ..NANTI AKU PIKIR

SEDANGKAN ORG LAIN BELUM PASANG PAGAR.BENDA DAH 2 3 KALI BARANGAN /CONTRACT DIJUAL TANGAN KE TANGAN (MACAM KOMODITI)

UTK LEMBU DAN KAMBING NI PASARAN DLM NEGARA MEMANG TAK CKP..INI KAN PULAK OVERSEA

TERUTAMA MIDDLE EAST ..DI TAMBAH LAGI DGN PAK ARAB SEKARANG NI YG MENCARI BARANGAN MUSLIM..AKU RASA KALAU CKP MALAYSIA JE DIAORG AMBIK..CUMA KORANG JAGALA APA DIA MKN

SAPA PEKERJA KORANG .SBB PENGALAMAN AKU ..BILA DIA DTG TGK TEMPAT ADA YG BUKAN MUSLIM DUDUK DI LEMBAGA PENGARAH KE SUPPLY BRG KE DIA TERUS BELAH..

DAN KUANTITI PUN KENALAH BANYAK SO KALAU ADA PROJEK TU AJAK LA ME MEMBER KONGSI ILMU

BUAT SAMA SAMA..TAK PAYAHLA KEDEKUT ..LAGI BESAR PRODUK .LAGI BESAR MARKET

SEKIAN

SAMBUNG LA NANTI

MENCARI AIRCRAFT MECHANIC AND ENGINEER ..PLEASE CONTACT ME

EX-RMAF PON OK DAAAAA

hehe..time kasih la..berkongsi ilmu x rugi..malahan ilmu akan makin berkembang dan berkekalan insyaAllah :D

aku dah p MAHA... perrghhhh orang... ramai gila

tapi aku p tak lama... sejam ja... tu pon sebab p dengan member yang tak minat pertanian.. huhu tadak transport, kena la menurut perintah kehkehkeh

aku p 1 hall saja... tu pon round sejam kat hall tu ja.. tak ingat hall mana, tapi yang ada pasai fertigasi, sebab mmg target aku nak tgk tentang fertigasi kat MAHA

kat MAHA tu, ada 7 hall... rugi la tak sempat tgk semua hall

tapi puas hati la jugak, dapat tgk sistem fertigasi untuk kali ke2 secara live...

sistem apo lak tu? den x sompek nak poie..xdo maso dan xdo transport hehe.. :(

aku biasa dengan penternakan lembu dan kambing ni,

apak aku dulu mmg tokey daging, dulu senang sekarang ni susah sbb market untuk penjualan terhad

dulu ada pasar tani, la ni pasar tani dah makin mundur sbb kurang sambutan, maybe selepas kerajaan menggesa balik pasal pertanian ni mungkin akan naik,

aku waktu umo 6-7 tahun aku ingat lg duk bawah meja jualan tu sambil baca buku, apak aku akan marah kalau tgk aku baca buku, sbb dia nak ajar macamana cara nak meniaga ni,

setiap pg sebelum ke sekolah mmg dah bangun dah pegang kaki lembu kiri kanan aku 4 adik beradik, masa tu meriah, sbb mmg pelanggan ramai 1 hari dalam 3-4 ekor selama 40-50 minutes kejap abih jualan, mmg best, 1 hari keuntungan boleh la jejak rm900~rm1000, ni bukan main main beb..

nak ternak lembu ni bukan mudah macam apa yang kauorang baca dalam website ni, yang penting mesti mahu CEKAL, IKHLAS, tu penting dalam hati, KREATIF, INOVATIF, SANGGUP HADAP RISIKO, tu no dua,

cuba dulu, baru tahu, kami stop berenti berniaga pasal lembu 2 tahun lepas, sbb apak aku dah tua, semua dah ada, anak anak semua dah berjaya, ada bidang masing masing, takda sapa nak ikut jejak dia, tapi aku masih tahu macamana nak laksana kan kalau ada project,

nak penternakan lembu yang sihat, yg penting ada RUMPUT yg baik, DEDAK, GULA MERAH, GARAM, semua tuh adalah modal setiap hari, lani semuanya barang harga naik, kerja sampingannya, buang taik di kandang, mcm2 lg la :D, pendek kata kau kena duduk dalam kandang tuh, memastikan ianya sentiasa bersih, sihat, cukup makan, kalau ada aweq, aweq ni cerita no 11 la..

lani aku sedang cuba duk berjinak nak main ngan ikan talapia merah pulak, baru baru ni buat kolam sendiri aja atas tanah yang dibeli oleh apak aku atas usaha kerja lembu selama ni, so ini hasil ikan talapia yang benihnya baru beberapa bulan :D

IPB Image

aku biasa dengan penternakan lembu dan kambing ni,

apak aku dulu mmg tokey daging, dulu senang sekarang ni susah sbb market untuk penjualan terhad

dulu ada pasar tani, la ni pasar tani dah makin mundur sbb kurang sambutan, maybe selepas kerajaan menggesa balik pasal pertanian ni mungkin akan naik,

aku waktu umo 6-7 tahun aku ingat lg duk bawah meja jualan tu sambil baca buku, apak aku akan marah kalau tgk aku baca buku, sbb dia nak ajar macamana cara nak meniaga ni,

setiap pg sebelum ke sekolah mmg dah bangun dah pegang kaki lembu kiri kanan aku 4 adik beradik, masa tu meriah, sbb mmg pelanggan ramai 1 hari dalam 3-4 ekor selama 40-50 minutes kejap abih jualan, mmg best, 1 hari keuntungan boleh la jejak rm900~rm1000, ni bukan main main beb..

nak ternak lembu ni bukan mudah macam apa yang kauorang baca dalam website ni, yang penting mesti mahu CEKAL, IKHLAS, tu penting dalam hati, KREATIF, INOVATIF, SANGGUP HADAP RISIKO, tu no dua,

cuba dulu, baru tahu, kami stop berenti berniaga pasal lembu 2 tahun lepas, sbb apak aku dah tua, semua dah ada, anak anak semua dah berjaya, ada bidang masing masing, takda sapa nak ikut jejak dia, tapi aku masih tahu macamana nak laksana kan kalau ada project,

nak penternakan lembu yang sihat, yg penting ada RUMPUT yg baik, DEDAK, GULA MERAH, GARAM, semua tuh adalah modal setiap hari, lani semuanya barang harga naik, kerja sampingannya, buang taik di kandang, mcm2 lg la :D, pendek kata kau kena duduk dalam kandang tuh, memastikan ianya sentiasa bersih, sihat, cukup makan, kalau ada aweq, aweq ni cerita no 11 la..

lani aku sedang cuba duk berjinak nak main ngan ikan talapia merah pulak, baru baru ni buat kolam sendiri aja atas tanah yang dibeli oleh apak aku atas usaha kerja lembu selama ni, so ini hasil ikan talapia yang benihnya baru beberapa bulan :D

muffinxe, perghhhh... daj berjaya rupanya....

ko kena jangan jadi petani biasa ja... g kursus dan sebagainya... upkan tahap petanian ko, jadik petani moden, pakai teknologi terbaru yang ada.

wadud, kalau nak tgk sistem fertigasi, baca info kat sini

www.gmpeladang.com.my

p/s:ujung bulan 12 aku apply kusus fertigasi kat gmpeladang, kuala ibai t'ganu

Edited by abixpert

yang ni cuma cuba cuba aja, baru baru ni ada budak datang nak pajakan tanah apa aku ni, dia nak tanam tomato dalam 1000 pokok dalam 1 ekar, serta sewakan sekali rumah atas tanah tuh,

dalam 100 meter dari situ ada tapak kolam ikan talapia merah, semilang africa, itik ada lam dalam 800 ekor banyak yg mati sbb masih tak paham camna konsep dia ni, dah berbulan tak bertelur, modal makanan tinggi itik ni, kambing n lembu,

p/s itik ni sesuai atas kawasan bertasik,

ooo..best gak sistem fertigasi tu ek..dulu den memang suko tanam sayur kek umah..kek mersing la hehe..utk makan sendiri jo..kalu tau buek camtu dulu kan best hehe..ingatkan guno sistem biotek td hehe..

* ekau tau ko camno nak buek teknik fertigasi tu?

betulla dlm apa apa pun kita kena ceburi sendiri

aku pun masa kecik dulu pun terlibat dalam ternakan lembu kambing ni

tapi tiap kali lembu aku dah besar sikit,asal balik sekolah je lembu aku dah takde

..org beli

so aku plan untuk fedlot je skrg.so takyah la tunggu lama ckp 4 dan 5 bln dah boleh jual

....taik lembu pon ada cina nak beli skrg..diorg nak wat apa lantakla

bagusla dpt belajar ..muffin xe byk ke talapia tu?aku ada order ni heheh

talapia nie kalau tak salah aku untuk oversea market kena jaga air dia

agar isi dia tak berbintik

aku pon baru je bincang pasal ikan ni..smlm aku tgk teknologi diaorg pakai tangki je.

siap ada nak buat kat rumah kedai ..so ingat nak buat kat tempat aku kat klang

hehe..den maso kecik dulu selalu gak tunggang arwah ayah den nyo kambing..dulu arwah ayah den memang ado bolo kambing ngan itik kalu x silap..tu yg den nak bolo kambing gak tu hehe.. :lol:

wadud, ni malas aku nk citer kambing2 aper ni, ni hamba Allah yg bagi kat aku.ko tgk2 sendiri yer...

http://kambing-boer.blogspot.com/

http://ternakan-kambing-lembu.blogspot.com/

http://missiontothetop.blogspot.com/

http://japper.wordpress.com/

askum semua..aku pun minat nak cebur dlm bidang penternakan ni..aku nak try yg skim usahsawan tani siswazah..tp aku x tau la apa projek ternakan yg hanya modal kecil jer..kalu pelihara lembu kena modal besar sgt kan..ade x sesapa tau modal nk pelihara kambing stail float jer..baper modal yg minimum untuk bil kambing yg leh bg untung lah..sesapa ade pengetahuan arap leh bantu aku..kalu ade sesapa yg ade pengetahuan pasal aygm daging jenis reban tertutup ker hope leh kongsi ngn aku..aku tgh nk survey2 gak ni antara dua jenis bidang tue..hope ade yg dpt bantu

dipetik dari http://kambing-boer.blogspot.com/

Rancangan Perniagaan Kambing

Tujuan RP untuk meyakinkan pembaca bahawa projek perniagaan adalah viable dan mampu untuk membayar pinjaman pihak bank.

1. Pulangan 37% dan risiko yang rendah dengan mengawal penyakit dengan penternakan berkandang.

2. Pemasaran yang terjamin dengan Malaysia masih mengimport daging dengan peratusan yang tinggi untuk keperluan sendiri. RM500 saekor adalah menasabah.

3. Kos tetap sebulan = Gaji RM4000 + tanah RM50 x 5 ekar = RM250 susut nilai kandang / 60 bulan 900 elektrik / Air 200

JUMLAH KOS 5,350

4. Sumbang Sut kambing = 500 - 70 = 430/500 = 0.86

5. Titik pulang kos = kos tetap / sumbangan sut = 5,350 / 0.86 = RM6,220 Unit kambing = 12 ekor kambing sebulan.

6. Untung jika jualan 30 ekor sebulan = 18unit x RM430 = RM7740

7. Berapa ekor kambing patut dipelihara = 8bulan x 30 ekor = 240ekor.

8. Andaian diatas dibuat dengan tempoh matang 8 bulan.

9. Sayugia diingat kambing Australia hanya perlu 3 bulan matang.

10. Mengikut amalan penternak hanya menjual sijantan maka anda perlu mempelihara 2 x 240 = 480ekor sahaja.

11. Siapa nak beri RM7740 sebulan untuk tuan punya.

12. Berapa lama nak sampai 480 ekor = 3tahun 6 bulan.

Kredit untuk: Hj Arriffin [email protected] & [email protected]

ooo..best gak sistem fertigasi tu ek..dulu den memang suko tanam sayur kek umah..kek mersing la hehe..utk makan sendiri jo..kalu tau buek camtu dulu kan best hehe..ingatkan guno sistem biotek td hehe..

* ekau tau ko camno nak buek teknik fertigasi tu?

aku xtau la wadud :D sebab tu aku apply untuk kursus kat t'ganu... walaupon aku dok perlis hehe

kek mano sumber nak tau ttg kursus dalam bidang pertanian ni ek?

korang boleh ikut kursus..

g jabatan belia negeri korang...

pastu mintak jadual kursus untuk apply kursus ikut minat korang

aku baru je balik dari kursus belia tani anjuran jabatan belia negeri perlis

banyak yang aku belajar kat sana

setiap negeri ada buat kursus ni

dalam kursus tu, dorang akan bagitau kat agensi mana korang nak kena deal

p.s: baru aku tau, bila masuk pertubuhan peladang, nak buat apa pon, kebanyakan free... aku dah bazir RM700 untuk bersihkan tapak projek tanaman aku... padahal, pertubuhan peladang boleh buat semua ni free ja atau dengan bayaran yang sedikit...

so korang ikut la kursus, banyak yang korang belajar... sebenarnya kebanyakan yang kita nak buat, ada peruntukan/bantuan...

tapi kita tak tau.... bila g kursus, kita dah kenal dengan orang2 tu, amik no kontek dia... terus deal dengan dia... senang, tak payah melalui orang bawah, sebab penceramah ni berpangkat tinggi...

feeeza, nak buat kolam, rasanya pertubuhan peladang boleh tolong buat, so tak la kuar duit banyak sangat.

wu ming... nak seribu daya...

:D

nak buat biz ni kena berani tanggung risiko

kalau tak, susah....

untuk yang apply kursus dengan MECD, untuk dapatkan bantuan, korang kena full time buat biz, so kalau kerja, kena la benti kerja..

kalau tak, jangan harap nak dapat bantuan

member aku dulu, kursus sama aku (MECD) kat PD....

dia kerja assistant manager, tapi disebabkan kilang dia tak kasik cuti utk ikut kursus, dia terus benti kerja, semata2 untuk ikut kursus...

tu la cabaran dia wu ming...

kena berkorban

sebab tu aku tak apply kerja mana2... aku takut aku susah nak buat biz + susah aku untuk ikut kursus ke... susah nak buat projek kat luar kawasan ke... dan paling penting, takut hilang mood untuk aku buat biz

tu diri aku... disebabkan aku tak kerja... so aku kena create kerja untuk diri aku.. kalau aku tak create kerja, camna aku nak survive? so terpaksala cari job untuk aku dapat duit.. cara aku dengan biz lah.

skang ni nak try pertanian... kursus dah ikut... tinggal 1 lagi kursus pertanian yang aku kena ikut kat kola ibai, kalau tak, camna aku nak buat pertanian... ilmu kurang :D

nie aku cerita pengalaman aku la....

korang jangan ikut plak cara aku... nanti elok2 kerja, benti kerja plak.. buat plan dulu elok2...

feeeza, nak buat kolam, rasanya pertubuhan peladang boleh tolong buat, so tak la kuar duit banyak sangat.

Memang dlm plan sekarang nak usahakan tanah my mom lebih kurang 7ekar stgh tu utk buat ikan air tawar abixpert..

kazen aku ada try tanya2kan utk aku.. pinjaman yg kena sediakan lbh kurang 50ribu..

bila business ok baru bayar balik..

sekarang dorg suruh kami gambar tapak tanah yg maw buat projek ni..

sama satu lagi masalah dorg suruh buat kertas kerja..

tp aku x pandai buat lah.. :(

siapa2 yg ada contoh utk buat kertas kerja @ proposal kat sini..

tolong laa bagi.. ;)

satu lagi aku confuse sebenarnya nak minta nasihat dr mana utk memulakan business ni..

al-maklum la takut kena tipu pulak..

mintak nasihat daripada jabatan2 yang berkaitan.. kalau mintak kat jabatan pertanian ke, jabatan perikanan ke, takan nak kena tipu kot?

:D

kalo nak buat RP tu rasanya mudah jer..

ni tip aku la...aku pun xbg lagi akunyer RP kat mna2 bank utk apply loan, pertama sekali aku cari maklumat dulu pasal benda nk buat contoh kambing dan pokok halia, semua ni dpt dr internmet dan beli buku pertanian kat Hasani book store, dlm tu dh citer mcmmana nk bela, kos2 sekor dn sedikit imfo pasaran.cash flow dia dn lain2.

aku kutip maklumat tu, aku edit jer dlm format RP yg aku dh ada. sonang jer......................................

abi bila hang nk start buat pertanian ni?????

aku pun nak buat gak bisness lembu fidlot ni. tapi ayam pun best gak. kambing pun best gak. tak tahu nak pilih mana satu.... insya'allah lagi 3 tahun...nak belajar, research and pi kursus dulu.....