Jump to content
Sign in to follow this  
Punish

Refresh Rate

Recommended Posts

Ape bende Refresr rate tuh...

Utk monitor ker...???

AKu nye 60Hz...

aku bace buku chip dier suruh tukar lebih dari 75Hz tapi aku try tak bley pon...

OK TATA

ape gune mende tuh...

tadi aku boh 75Hz lebih dari sepatutnye...

tak rosak pon...

pastu aku chuak tukar balik 60Hz

OK TATA

Utk monitor nak best setkan resfresh rate 85Hz..

Apa beza 60Hz vs 85Hz?Ko akan dapati imej pada skrin lebih jelas dan kurang kerlipan..

Klo monitor leh support refresh rate lagi tinggi drp 60Hz lebey baik setkan lagi tinggi..Tak rosak punya monitor ko..Cam monitor aku setting refresh rate adalah camnie:-

640x480 = 85Hz

800x600 = 85Hz

1024x768 = 85Hz

Itu larr resolution yang slalu guna kat PC aku...

klu 75hz monitor ko support kotz, sbb tu x der aper2,

but klu tak bleh rosakkan monitor, kenapa ader warning yg kuar?

mungkin gaks klu dlm jangka pendek tak rosak,

tp jangka hayat dier bleh jd lbh pendek drpd sepatutnyer.

ntah ler..

refresh yg lebih tinggi cam 85 hertz bagus utk mata kita... sbb aku ada terbaca dlm majalah ari tuh tongue.gif

refresh yg lebih tinggi cam 85 hertz bagus utk mata kita... sbb aku ada terbaca dlm majalah ari tuh tongue.gif

aku pun penah bace.benda ni ko blh test dan D.I.Y.cube cari refresh rate mane yg selesa ngan mata ko.bagi aku kalau 1024 tu 60Hz tak sesuai.paling rendah pun nak kene pakai 72Hz.kalau tak cepat sakit mata.

kebanyakan monitor crt skrang paling tinggi 85 hertz...paling sedap mata memandang.dan paling tak sakit mata memandang.

tapi awas...bergantung pada monitor samaada support atau tak.monitor lama mungkin tak support.memang betul boleh mrosakkan monitor kalau tak support

Aku gune resolution paling kecik 1240X1024

Max refrest rate 60Hz aku try jugak push 75Hz tapi kat monitor dier tulis tetap 60Hz...

Takut letup jer Monotor aku kang...

OK TATA

A'a..

Lupa nak kasi tau depend atas monitor yg korang guna...

Kebanyakan monitor skarang support 85Hz...Yang model lelamer tuh kekadang tak support...Aku pernah test kat monitor lama 15" setkan 85Hz...Langsung kuar 'Sync Out Of Range' hahahaha....

Ingin berkongsi pendapat dan tip,

17inch Gateway CRT Monitor

Kalau tak salah itu model monitor Punish...kalau dah 17inci tuh selalunya memang support.Tak pernah lagi dengar tak support pulak biggrin.gif Walau bagaimana pun kawan2 lain bagi tip tuh memang betul.The best setting is 1024 x 768 + 32bit color. +85hz refresh rate.Memang betul refresh rate dibawah 72hz akan menyebabkan mata mudah berair dan cepat mengantuk disebabkan lambatnya imej2 dihantar ke screen.Dimudahkan cerita lagi kecik nilai Hz lagi lambat dia hantar imej.Memang betul....kita tak nampak bezanya.Untuk 3-4 jam pertama penggunaan memang tiada masalah,tetapi cuba guna lebih dari 8 jam...Pasti akan timbul masalah melainkan kalau mata sipengguna itu memang jenis yang kebal biggrin.gif .Saya ambil masa kurang dari 2 minit menghadap satu monitor dan tahu kalau monitor itu mempunyai refresh ratenya lebih rendah dari 85Hz.Ditambah pula saya menggunakan kanta lekap,memang cepat terasa kalau refresh rate rendah.Saya percaya kawan2 lain pun memang dapat rasa apa yang saya alami ini kalau biasa mengadap PC berjam2... laugh.gifbiggrin.giflaugh.gifbiggrin.gif .OK...betulkah kata2 saya ini... blink.gif mana buktinya...memang itulah pertanyaan dihati.Satu cara bagaimana nak tau ialah dengan menggunakan video cam atau DV dan halakan kearah monitor.(jangan lupa on switch) biggrin.gif Kita akan nampak imej bergerak dari atas kebawah(distortion).Sila cuba kepada yang mempunyai camcoder,dan anda akan dapat perbezaannya pada setiap setting refresh rate.Makasih.... biggrin.gif

PS:Mata kita takkan nampak macam DV nampak..kalau boleh nampak tuh maknanya monitor nak konglah.. laugh.gifbiggrin.giflaugh.gifbiggrin.gif

alaaa Punish, ko pakai aje 60Hz dah la...

asal bleh nampak cukup ar...laju2 pun bukan bleh pegi memaner...ekekeke... ph34r.gif

Aku pn nak tuka monitor gak la ... tp sekang nih tgh takde sen ... nak beli Dell 17" cukup la ... sebab Likom aku sekang takleh sapot sampai 85Hz ... panggil tinggi pon aku set 1024 X 768/32bpp/70Hz ... memang monitor 15" kebanyakkannya takleh gi sampai 85Hz ...

Aku pn nak tuka monitor gak la ... tp sekang nih tgh takde sen ... nak beli Dell 17" cukup la ... sebab Likom aku sekang takleh sapot sampai 85Hz ... panggil tinggi pon aku set 1024 X 768/32bpp/70Hz ... memang monitor 15" kebanyakkannya takleh gi sampai 85Hz ... 

Kalau boleh pakailah Samsung 17',world best quality + prize.Dalam dunia nih ada 4 sahaja manufacturer tiub monitor PC,Samsung,Philips,Sony dan LG.(kalau tak silap infolah).Yang lelain tuh pinjam tiub pastu diorang buat circuit board sendiri.Pastikan model Samsung tuh ada tulis MB.Maksudnya Magic Bright....kelebihan dia gambar lebih terang,flat,dan sesuai digunakan pada paparan internet,kerja2 graphic dan lelain.Dia boleh berubah sendiri tahap pencahayaan berdasarkan applikasi yang kita guna.

PS:Tidak semua monitor itu sama dari segi kualiti biggrin.gif Dan selalunya payah nak cari stock MB nih laugh.gif

huh.. 1280x1024 32bit / 60Hz Max

mmang tak bleh naik.. kecuali 'untick hide mode...blabla...'

kecik giler.. nak kena guna kanta kot..

sama la ngan aku bleh pegi takat 60khz je utk 1280x1240... monitor samsung dfx... kalo bleh 85khz kan best.. terang skit.. laugh.gif

lagi satu.. kalo set resolusi 1280x1240, refresh rate dia 60khz dan main game yang set ke 1024x768 dan set vsync on.. fps pun paling tinggi 60 je la.. tapi nasib baik driver display ada option refresh rate overdrive... so, bleh la set yg 1024x768 tu pakai 85khz.. biggrin.gif

maner2 yg seswai ler,

klu x salah ader gaks game yg lbh sesuai vsync on,

game lamer kotz mcm counterstrike..

but lihat gaks sistem yg dipakai.

HAAA!!!!!! refresh rate monitor yea......... Ikut grapik card ngan monitor .... tapi biase nyee grapik kad lebih sapot dari monitor(so grapik kad takyah criter aa). tgok monitor spec aaa die sapot ape braper res.@Hz biasenye monitor saiz

- 15" max res. 1024x768@60hz

- 17" max res. 1280x1024@60hz

kalo ko pakai lebih dari tu monitor mmg tak kluar gambo(out sync) ... seelok²nye pakai atas sikit dari 60hz aaaa..ikut aku kalo aku pakai 17" aku aku gune res.1152x864@75Hz.... pasal refresh rate tu kalo slow sgt rosakkan mate no1 then ko akan nampak gambo nye gegar tak best .... tapi kalo ble nak kurangkan gegar jauhkan mender elektromegnet macam adapter/trasformer... biase nye kat speaker pon ade magnet so pastikan aaa speaker ko magnatic sheild .... ade se²tengah speaker (speaker 2.0 takder subwoofer) adapter/tranformer die kat dalam speaker kanan..cube test aa dekatkan spk kanan ko .. kalo ade gegar2 tu ade aaa somtin elektromegnet so jauhkan aaa ...DEGAUSS(nyah magnet) kan aa monitor supaya gegar gambo tu kurang sikit... rase nyer setiap monitor ade option tu...

!!! aku jumpe satu 17"monitor best!!!! 17" SAMSUNG 765MB rm 440* (795MB new model rm450*) .... max res. 1600x1280@65hz..... kalo pakai res.1280x1024@75hz... kalo pakai res.1024x768@85Hz...

best monitor gambo sharp gile sebab 0.20mm dot pitch(rase nye monitor brand lain tader lebih sharp dari ni) ni siap ade usb untuk software die (highlight zone)..pastu gambo nye terang gile Max. 500cd/m² brightness (mekasih kat MAGIC BRIGHT TUBE sebb bagi gambo terang camtu)......

tapi monitor ni panas aaa tak macam phillip ... phillip design nye comel n jimat ruang tapi gambo nye tak setanding samsung aaa hiehie:D ......tapi jgn risau aaa samsung nyer warranty kan 2-3 thn!!

.....Hmm kalo TUBE TRINITRON FLAT sony punyer aku tak tau aaaa........ lagi power kot!!

LCD lak ade 2 .... analog n Digital ... kalo digital dier punye port kat grapik kad lain die gune DVI(grapik card tertentu je ade) ... refresh rate LCD digital aku tak tau aa tak penah gune lagi ... kalo analog LCD takyah usik2 refresh rate nye same je sebab dier tak gune CRTube(tak pakai senapang elektron) takder efek pon ko ubah refresh rate nye.... gambo same jer ... tak silap aku aaa.. sbb lcd ni aku tak tau sgt!!!!

*ikut harge yg aku tgok

Kalau boleh pakailah Samsung 17',world best quality + prize.Dalam dunia nih ada 4 sahaja manufacturer tiub monitor PC,Samsung,Philips,Sony dan LG.(kalau tak silap infolah).Yang lelain tuh pinjam tiub pastu diorang buat circuit board sendiri.Pastikan model Samsung tuh ada tulis MB.Maksudnya Magic Bright....kelebihan dia gambar lebih terang,flat,dan sesuai digunakan pada paparan internet,kerja2 graphic dan lelain.Dia boleh berubah sendiri tahap pencahayaan berdasarkan applikasi yang kita guna.
Posting saya dulu.... rolleyes.gif
!!! aku jumpe satu 17"monitor best!!!! 17" SAMSUNG 765MB rm 440* (795MB new model rm450*) .... max res. 1600x1280@65hz..... kalo pakai res.1280x1024@75hz... kalo pakai res.1024x768@85Hz...

best monitor gambo sharp gile sebab 0.20mm dot pitch(rase nye monitor brand lain tader lebih sharp dari ni) ni siap ade usb untuk software die (highlight zone)..pastu gambo nye terang gile Max. 500cd/m² brightness (mekasih kat MAGIC BRIGHT TUBE sebb bagi gambo terang camtu)......

Posting HanevE... biggrin.gif

PS:Baru jer cakap..dah ada orang yang sedar sesungguhnya Samsung MB model memang tiada tandingan.

(saya bukan dealer Samsung... biggrin.giflaugh.gifbiggrin.giflaugh.gifbiggrin.giflaugh.gif )

yup samsung is da best... walaupun aku guna Adlas Monitor, tak mampu nak beli syncmaster mahal sket laa biggrin.gif