Jump to content
fatisha

Projek Tanaman Cendawan

Recommended Posts

Saya sekarang tengah plan utk buat projek tanaman cendawan... Modal semua dah ada walau tak la besar sangat.. buat kecik2 je dulu.... masalah sekarang saya memerlukan tanah untuk dsewa.. aritu dah dapat tanah yang cun giler kat bt 9 cheras, tapi tuan tanah tak jadi sewakan sebab nak jual... dulu tanya kata ok je.. sekarang dah terbantut lak plan saya ni... kalau ada sesapa yang tahu ada tanah yang nak disewa kat area2 hulu langat, bangi lama, semenyih, dengkil, beranang, atau sekitarnya hope dapat hubungi saya... atau ada kenal sapa2 yang nak sewakan tanah...

saya cuma perlukan dalam 1ekar tanah pertanian.. dan sewaan adalah selama lbh kurang 5 tahun... kalau tanah tu besar saya nak sewa sket2 lah dulu.. mungkin nanti ada rezeki leh besarkan projek..

kalau boleh saya nak tanah tu redup2 sket ada pokok2 sebab nak tanam cendawan ni kena suasana sejuk sket..

Edited by fatisha

perghh.. macam best je projek nie.. boleh ceta sket tak? camne boleh ade idea nak bukak pusat tanaman cendawan nie.. brape modal anggaran sume.. ? :lol:

perghh.. macam best je projek nie.. boleh ceta sket tak? camne boleh ade idea nak bukak pusat tanaman cendawan nie.. brape modal anggaran sume.. ? :lol:

mmg best pun.. hehehe... idea ni datang pun sebab dengar kawan2 yang nak buat.. tapi takde pun yang buat.. cakap je..so saya ni lak graduan takde keje... heheh... so pakat ngan kakak nak buat projek ni.. anggaran modal tu utk mula2 ni dalam 30k je.. mungkin sampai ke 50k lah.. nak start pun sket2 je dulu. dalam 5000-10000 bag cendawan..

kos yg banyak sket utk buat rumah cendawan tu lah.. tapi kalau guna bahan2 terpakai, buat sendiri, murah je. kena pandai2 lah.. utk dapatkan bag cendawan yang dag siap tu pun kita leh beli dari upm. utk mula2 saya start ngan yang dah siap dulu...kurang sket risk nya.. pastu nanti buat sendiri lah..

saya banyak gak buat survey masa gi MAHA dulu.. kat sana lah dapat banyak info.. market utk cendawan ni bsr. yg penting kena pandai cari lah... permintaan melebihi pengeluaran...

cantik tu.. nanti kalo dah launch.. ajak aku datang tempat ngko nie.. okeh ? aku boleh bagi sokongan moral kat ngko ! :lol:

mmg best pun.. hehehe... idea ni datang pun sebab dengar kawan2 yang nak buat.. tapi takde pun yang buat.. cakap je..so saya ni lak graduan takde keje... heheh... so pakat ngan kakak nak buat projek ni.. anggaran modal tu utk mula2 ni dalam 30k je.. mungkin sampai ke 50k lah.. nak start pun sket2 je dulu. dalam 5000-10000 bag cendawan..

kos yg banyak sket utk buat rumah cendawan tu lah.. tapi kalau guna bahan2 terpakai, buat sendiri, murah je. kena pandai2 lah.. utk dapatkan bag cendawan yang dag siap tu pun kita leh beli dari upm. utk mula2 saya start ngan yang dah siap dulu...kurang sket risk nya.. pastu nanti buat sendiri lah..

saya banyak gak buat survey masa gi MAHA dulu.. kat sana lah dapat banyak info.. market utk cendawan ni bsr. yg penting kena pandai cari lah... permintaan melebihi pengeluaran...

Huhuhu fatisha..sampai forum putera carik tanah...saya penah offer tanah saya kat forum bicara jutawan..ala tanah kat sempadan perak ngan selangor...kat banjaran titiwangsa. Tapi Fatisha tak berminat kan sebab nak area bangi.

Huhuhu fatisha..sampai forum putera carik tanah...saya penah offer tanah saya kat forum bicara jutawan..ala tanah kat sempadan perak ngan selangor...kat banjaran titiwangsa. Tapi Fatisha tak berminat kan sebab nak area bangi.

jauh benor ngko nak offer budak tu... huhu.. kos tau tak.. eheh :lol:

jauh benor ngko nak offer budak tu... huhu.. kos tau tak.. eheh :lol:

Manaer ader jauh baiii...kalau dari Kl, seremban tu lagik jauh dari tempat tanah aku tue..ala kat area proton City...lagipon si Fatisha cakap dier nak duduk kat area tempat dier tanam cendawan tue..tapii takper aku just offer jek..kalau dier takanakaku leh buat sendiri projek aku tue..cam kembina semangat ker..maklum hutan skit dah tu ader air sungai bukit mengalir....perghh buat chalet pon bagushhh..

Manaer ader jauh baiii...kalau dari Kl, seremban tu lagik jauh dari tempat tanah aku tue..ala kat area proton City...lagipon si Fatisha cakap dier nak duduk kat area tempat dier tanam cendawan tue..tapii takper aku just offer jek..kalau dier takanakaku leh buat sendiri projek aku tue..cam kembina semangat ker..maklum hutan skit dah tu ader air sungai bukit mengalir....perghh buat chalet pon bagushhh..

bagi orang yang baru nak berjinak2 dengan perniagaan nie... keadaan sekeliling amatlah penting tau tak.. kalo keadaan sekeliling adalah tempat yang die tak biase.. itu boleh menyumbang kepada ketakutan, tidak semangat, mudah putus asa dan sebagainya..

bile tempat tu die dah biase.. maknanya tempat yang die tinggal, dekat dengan kawan2, dekat dengan family, so.. semangat tu ade.. kawan2 macam aku nie :lol: boleh datang bile2 masa untuk jengok dan bagi semangat.. motivasi ke ape..

lagipun die ni perempuan.. ( ye ke ? )

so.. what eva.. aku sokong sape2 nak mula berniaga nie.. tahniah aa.. :lol:

cantik tu.. nanti kalo dah launch.. ajak aku datang tempat ngko nie.. okeh ? aku boleh bagi sokongan moral kat ngko ! :lol:

ok no hal.. mmg nak ajak pun.. leh prome.. heheh :D

kalau dapat tanah, insyaAllah bulan 2/3 ni start... dalam akhir bulan 4, bulan 5 dah leh tgk lah cendawan keluar... masa tu mmg best giler.. hehehe..

la.. sedara ke tu? hehehe... yelah. saya dah nak buat ni. tiba2 lak tuan tanah tarik diri..xjadi sewa... kekeke.. tu yang mai cari kt sini... jauh la kat perak nung.... kalau boleh nak area selangor lah.. sayang nak tgl negeri angkat tersayang ni.. heheheh

kalau tadak tanah yang dekat camna?

tak jadik la projek tu?

orang kata... kena ada pengorbanan kalau nak berjaya :D

semoga berjaya

tak jadik la projek tu?

semoga berjaya

ni mesti kes tak baca habis nie.. takpe.. :lol:

bagi orang yang baru nak berjinak2 dengan perniagaan nie... keadaan sekeliling amatlah penting tau tak.. kalo keadaan sekeliling adalah tempat yang die tak biase.. itu boleh menyumbang kepada ketakutan, tidak semangat, mudah putus asa dan sebagainya..

bile tempat tu die dah biase.. maknanya tempat yang die tinggal, dekat dengan kawan2, dekat dengan family, so.. semangat tu ade.. kawan2 macam aku nie :lol: boleh datang bile2 masa untuk jengok dan bagi semangat.. motivasi ke ape..

lagipun die ni perempuan.. ( ye ke ? )

so.. what eva.. aku sokong sape2 nak mula berniaga nie.. tahniah aa.. :lol:

betul cakap sedara.. stuju saya.. hehehe.. susah nak wat kat tempat tak bese... :D lagipun sini ada kawan2 yang leh tlg sekali sekala.. kekeke.. pastu yang penting market.. kat bangi kawasan ni banyak restoran.. melayu lak tu.. pastu dekat ngan n9.. kira sempadan lah.. ada pasar borong, pastu banyak U.. tu yang saya nak buat area2 sini... pasaran paling penting..

tak jadik la projek tu?

semoga berjaya

mesti dapat punyer.. projek tetap on kalau dapat jauh pun... takkan sebab tak dapat tanah dekat nak stop.. saya dah plan banyak... kakak pun dah bagi harapan tgi2... tapi tanah tu tak la sejauh johor.... or kedah.. n9 or yg kat sempadan perak tu boleh la tanah lagi.. :D

best .....saya sokong je...

tak dapat nak tolong..menyeberang lautan..doa je lah mudah-mudahan berjaya...

Berminat...ada terfikir jugak dgn projek penanaman cendawan sebelum ni tapi tak tahu sumber rujukan

Cendawan jenis apa tu? Cerita-ceritalah sikit Fatisha...tak dapat usaha sekarang, mana tahu tahun depan ada rezeki nak cuba jugak kalau faham / ada pengetahuan....

pertanian adalah satu peniagaan

bukak la topik baru....tlg ye wu ming..

fatisha..cendawan yg ko nk tanam dr jenis ape..? aku ad tanah best yg sesuai utk tanam cendawan nih..tp jauhla..kt melaka..

dulu sedara aku ad gak buat bisnes tanam cendawan nih..dia buat kecik je..tanam dalam botol..(btol ke?)

tp itu time aku skolah, jd aku xamik port sgt...dh lama sgt..

aku berminat jugak bisnes pertanian nih..leh ko terangkan secara ringkas?

duit aku dh xd sb dh buat bisnes lain..huhuhuhuhu.. :rolleyes:

fatisha..cendawan yg ko nk tanam dr jenis ape..? aku ad tanah best yg sesuai utk tanam cendawan nih..tp jauhla..kt melaka..

dulu sedara aku ad gak buat bisnes tanam cendawan nih..dia buat kecik je..tanam dalam botol..(btol ke?)

saya nak buat cendawan tiram... senang je nak buat keje ni... yang tanam dalam botol tu rasanya benih dia.. putih2 kan? yang tu benih.. nak tanam cendawan ni senang, cuma yang penting hygiene kena jaga sket sebab cendawan ni sensitif... nak tanam cendawan cuma guna habuk kayu getah, dedak n kalsium karbonat or kapur pertanian .. bahan2 di campur ngan nisbah 100:10:1 mengiku berat...

cendawan ni tak perlukan tanah.. cuma kena bina bangsal je.. pastu dalam bangsal tu suhu kena jaga sket la.. dalam 30-32 darjah.. pastu kena gelap.. mmg nak jaga senang la... siram air je 2 kali sehari.. yang penting ka dalam bangsal u seniasa lembab...

sekarang ni pasaran cendawan ni mmg besar... permintaan melebihi pengeluaran.. lagi satu, ada persatuan or pertubuhan yang buat konsep kita tanam n diorg akan ambil balik, macam LPP, pastu PPUUM.. jadi kita tak yah bimbang sangat ngan market lah... tapi kena pastikan lah yang kita leh penuhi yang diorg nak.. yang penting kena pegi kursus dulu...

saya kalau boleh nak tanah yang dekat2 la. sebab saya dah ada target market ni.. kalau dapat hulu langat mmg best la.. hehehe... sebab kat sana redup.. sesuai utk tanam cendawan ni

ehmmm .. elok la ... skg zaman pak lah zam pertanian... kalu x nak cendawan tanaman lain pun boleh.. ader sorang kat kpg aku baru umur 21 dah dapat tanah 12.5 ekar siap ngan pokok2 nya skali... dier cuma g kursus 6 bulan...pastu sain aggrement dapat tanah...

menarik bukan!!!

saya nak buat cendawan tiram... senang je nak buat keje ni... yang tanam dalam botol tu rasanya benih dia.. putih2 kan? yang tu benih.. nak tanam cendawan ni senang, cuma yang penting hygiene kena jaga sket sebab cendawan ni sensitif... nak tanam cendawan cuma guna habuk kayu getah, dedak n kalsium karbonat or kapur pertanian .. bahan2 di campur ngan nisbah 100:10:1 mengiku berat...

cendawan ni tak perlukan tanah.. cuma kena bina bangsal je.. pastu dalam bangsal tu suhu kena jaga sket la.. dalam 30-32 darjah.. pastu kena gelap.. mmg nak jaga senang la... siram air je 2 kali sehari.. yang penting ka dalam bangsal u seniasa lembab...

sekarang ni pasaran cendawan ni mmg besar... permintaan melebihi pengeluaran.. lagi satu, ada persatuan or pertubuhan yang buat konsep kita tanam n diorg akan ambil balik, macam LPP, pastu PPUUM.. jadi kita tak yah bimbang sangat ngan market lah... tapi kena pastikan lah yang kita leh penuhi yang diorg nak.. yang penting kena pegi kursus dulu...

saya kalau boleh nak tanah yang dekat2 la. sebab saya dah ada target market ni.. kalau dapat hulu langat mmg best la.. hehehe... sebab kat sana redup.. sesuai utk tanam cendawan ni

nyamuk terkawal ke Fatisha?..serius tanya

sedara aku tu dok kt jenderam hilir..dulu dia buat..siap ad bangsal lg..bangsal tu pon pkai kayu terpakai je..tp skang aku xtau knp dia xbuat dh..

knapa dia tak wat lagi? jenderam hilir tu dah dekat ngan bangi kan? dia tanam benda lain kot... dia taknak sewa tanah ke? hehehe .. kalau ada leh la rekemen.. :D

aias...

nyamuk terkawal? cane tu?

Edited by fatisha

knapa dia tak wat lagi? jenderam hilir tu dah dekat ngan bangi kan? dia tanam benda lain kot... dia taknak sewa tanah ke? hehehe .. kalau ada leh la rekemen.. :D

aias...

nyamuk terkawal? cane tu?

maksud saya lembab dan gelap....

Plastik nyer ada plastik khas ke?

askum semua..fatisha..cam best gak projek awk ni..ade manual x pasal tanam cendawan ni..cam minat gak ni..modal x besar sgt n hasil pun cpt kan...atau ade amik kursus kat mana2 x pasal tanaman cendawan ni?

Edited by nuach

askum semua..fatisha..cam best gak projek awk ni..ade manual x pasal tanam cendawan ni..cam minat gak ni..modal x besar sgt n hasil pun cpt kan...atau ade amik kursus kat mana2 x pasal tanaman cendawan ni?

ha..fatisha banyak yg minat ni..ade ke manual tu?

Ramai yg minat tuh!

Saya pun taknak ketinggalan. Seperti yg cik adik tu tau, tanah saya ada cuma lokasi & situasi kurang sesuai........

Tunggu..

nyamuk? jangan la bagi ada nyamuk.. dalam bangsal tu jangan la biar ada air bertakung... mesti takde nyamuk.. tapi dalam hutan, banyak pokok2 ni mmg banyak nyamuk.. tapi dia tak gigit cendawan.. takpe.. serangga yang perlu dikhuatiri adalah lipas.. :D

pasal manual tu saya ada.. saya beli kat MAHA aritu.. yg ni jabatan pertanian yang cetak.. tapi tak cukup setakat baca je.. skrg saya nak gi kursus.. pengetahuan yang ada setakat ni hanya dari pembacaan je.. n tanya2 org masa kat MAHA.. banyak gak info yang dapat... weekend ni saya kursus 2 hari... pastu bulan depan saya ada join 2 kursus lagi kat setiawan ngan PPUMM n kat upm.. bila dah kursus ni leh nampak sket lah pe nak buat..

pasal plastik tu takde yg khas.. asal plastik tahan panas.. size 35x85 mm.. lbh kurang gitulah.. atas kita nak guna yg besar mana.. sebab bila kita dah letak substrat dalam bag kita kena kukus lebih kurang 7 jam b4 letak benih.. kukus ni utk bunuh bakteria.. cendawan ni mmg kena bersih.. nak letak benih tu pun besi yang guna utk hancurkan benih tu kena layur atas api dulu..

kalau nak gi kursus leh lah masuk web PPUMM tu atau LPP bahagian JB-Selatan pun ada anjur gak.. pastu kat UPM pun ada.. yang weekend ni saya join yg private company anjur..

http://agrolink.moa.my/pqnet/kwln/cendawan.htm

http://www.ppumm.org/html/kursus2006.htm

kursus cendawan

Fatisha Agro Farm - 0176624083 (Cik Fyda)

Pn Hjh Salbiah 012-3948719 UPM

En Khairuddin 0192984246 Duripark Agro Trading

En Rosli 0123507644 Jabatan Pertanian

LPP-JBS - 072414020

Edited by fatisha