Jump to content
shinoh

Domain Name Dan Web Hosting

Recommended Posts

salam..

saya baru di sini..saya nak tanya kpd sapa2 yg tau..kalau melanggan domain name dan web hosting di bawah company yg sama ada sebarang kelemahan atau elebihan (sebaiknya)..domain name dan web hosting saya maksudkan secara berbayar..

lagi satu kalau nak wat laman web ni kena berpandu pada mana2 term ke?let say, kalau untuk syarikat kena ada ke cam polisi atau terma & syarat, kalau ada syarikat sendiri ke kena wat sume tu? kalau wat laman web sendiri kena berpandu kat mana2 terma & syarat gak..maksud saya ada peraturan ke nak design contentnya..

harap dapat membantu..saya just nak blaja sket2 and tau sket2..

kelebihan reg under company kor..bila org whois kor nyer domain, nnti terpampang nama syarkat kor..kira jadi branding la..baik utk syarikat/portal..

erm...lebih baik ada terma, etc suma tue...mcm professional skit..syarat tue dari kor sndiri...kalo susah2 juz copy paste n edit skit...

lg1, cdangan ejoe tue bagus utk beli sekali all in one siap free domain ngan hosting dalam satu syarikat, tp for long term x bagus incase apa2 jadi...domain kor leh selamatkan if kor reg kat lain2 syarikat...

oh i see..em, satu lagi apa beza kita hosting guna linux or guna windows? adakah tu sume depends kpd dgn OS yg kita guna atau tak? kurang faham kat situ..

yer.. kalau kita guna PHP/MySQL untuk bina website, better kita guna Linux Web Hosting

Linux web hosting ada dua jenis:

PHP4/MySQL4 dan PHP5/MySQL5

Buat masa sekarang PHP5/MySQL belum begitu stabil, so ambik pilihan PHP4.

aku lebih suka hosting dan domain lain kompeni. benda ni bukan susah sangat.

yg penting domain tu ada control panel dari ejen besar macam godaddy/enom/opensrs. webhosting tu cuma reseller utk kemudahan rakyat malaysia yg tak ada kad kredit.

lagi satu beli hosting dapat free domain. kena tengok baik2. mana ada benda free. adakah domain tu lock dgn hosting ? boleh lock/unlock ? boleh tukar dns lain ? nama/email siapa pada administrif contact ?

lagi satu, sebelum bayar mana2 hosting, mintak free test dulu selama dua tiga hari. ada kompeni yg kedekut cuma bagi free test 24 jam saja macam pixcle hosting. tukar dns web server/mail server dah makan 6 jam.

setiap hosting ada Term Of Servis. semua akan kata tak boleh itu tak boleh ini. kalau buat jugak acc akan ditamatkan. duit tidak akan dipulangkan. ada juga hosting yg baik sikit. dia tak suspend website tapi "delete the file yourself or we delete for u".

Aku pon blur pasal domain ngan hosting nie..lets say skrng aku dah daftar domain dan web hosting ngan satu kompeny..so macam maner biler tiba aku ader server sendirik aku nak ambik domain tue?..aku tak paham ler bila diorang cakap kena pointing nameservers tue..so lagik satu camner aku nak manage domain tue kalau aku dah terminate ngan kompeny tu??

Aku pon blur pasal domain ngan hosting nie..lets say skrng aku dah daftar domain dan web hosting ngan satu kompeny..so macam maner biler tiba aku ader server sendirik aku nak ambik domain tue?..aku tak paham ler bila diorang cakap kena pointing nameservers tue..so lagik satu camner aku nak manage domain tue kalau aku dah terminate ngan kompeny tu??

depnd pada co mana ko guna hosting+ domain. Kebiasaanya kalau kita beli domain + hosting secara package diorang tak kasi kat kita domain control panel. So susah sikit kita nak manage domain kita. Kes ni pernah terjadi kat aku yag daftar domain ngan hosting under package...so problemnya bila hosting dia problem aku nak tukar ke hosting lain....but still nak guna domainyang sama. So aku terpaksa call / email hosting co tu supaya kasi kat aku domain control panel so aku boleh ubah DNS server name kepada yang baru. Dalam kes ni aku terus transfer domain ke domain provider yang lain (just domain)... hosting aku daftar kat provider yang lain.

OK problem kalau daftar domain + Hosting secara package di satu co just in case kalau co tu tutup....eeeemm problem untuk kita nak guna domain yang kita ada kat hosting lain. Sebabnya most domain akan di lock. Kalau under package domain + hosting selalunya co yang handle domain kita. So kalau co tu lingkup dan tak dapat dihubungi macam mana kita nak unlock domain kita untuk ditranfer / digunakan hosting lain....so mahu-mahu tak mahu kena tunggu domain expired then register balik.....so pandangan aku laa BETTER rgister domain ngan hosting secara berasingan sebab kita boleh full control kita punya domain.....

Ooo ok paham2..so kalau ler tetiba kompeny tu lingkup kan...automatic ker domain tu akan dilock? kalau x lock boleh ke kita masuk ikut completwhois.com website untuk ke domain control panel dah tu guna ID dan password yang sama dari kompeny tadi.

aku ada satu cara. andaikan login name/password pada hosting dan domain sama.

kita cuma perlu tahu hosting tu register domain dengan sapa. ini boleh tau pada who-is.

justru coba log in dari main site domain registar. kalau boleh, transfer ke hosting lain.

Hmm..

Cara mmg banyak ada cuma terpulang pada budget la.

kalau hosting ngan domain guna satu company murah la sket.

kalau sebaliknyer mahal la sket.

Kalau guna cara diatas sebaiknye buat research dulu ttg company hosting tuh.

takut kalau lingkup ...susah jugak nak switch domain ke company lain.

Yg penting research dulu ye.

Aku nak buka stesyen minyak pun research lebih dari 100X.

Chow.