Jump to content

Recommended Posts

allo,

aku nak tanya ape keperluan setup network untuk buka cc

dlm 40 pc

beli switch berapa ringgit/berapa biji?

nak setup senang camne?

terima kasih kalau ade idea bernas..

Untuk hard ware

Beli switch 24 port 2 bijik ... RM .. isk tak ingat la harga terbaru dalam RM345 sebijik cam tu kot

Beli UTP cable sekotak atau dua kotak (sekotak ada 300 meters) RM245 sekotak

Beli RJ45 (RM0.50 kalau boleh amik cap AMP macam kepala waya tipon tapi dia ada lapan pin)

Beli ADSL Router (RM125)

Kelengkapan untuk buat network ..

Cripping Tool macam playar = RM45 (cap ayam)

Network tester RM30 (cap ayam)

Gunting waya beli hat mahai sikit sebab tajam (RM15)

Software pulak boleh guna Cybercafepro dan macam macam yang ada kat luaq sana

banyak lagi yang kena tambah .. harap dapat membantu

network tester tu gunenye untuk test ko punye rj45 yg ko cripping tadi tu. kalo sume lampu menyala maknanya ko punya network kabel tu ok........ cara guna just connect cable kat NT tu n on je power..

Nih idea aku, buat aku sambung dari idea ace. Firstly baca idea ace dulu yek.

Ok, camni ko nak setup CC yang camner? Aku guide kat sini yang ko nak setup CC yang memiliki connection yang power. Maksud aku connection yang stabil untuk kesemua 40 bijik PC tu.

Keperluan untuk setup CC dengan connection yang power ko perlukan :-

1. Dua talian ISP telekom yang kedua-duanya menyediakan laluan broadband (dalam erti kata lain, dua account streamyx)
  2. Dua bijik modem ASDL yang sama jenis (suggestion aku, 2 bijik modem Lucent CellPIPE) ATAU
  3. Sebijik load-balancing router macam model Linksys. (kos mahai, tak digalakkan)
  4. Sebijik SERVER dengan spec
    • RAM ECC 1 GB (paling rendah la ni)
    • Sekurang-kurangnya menggunakan intel XEON 2.4Ghz (paling best, AMD Opetron)
    • Mobo dari jenis yang kesemuanya menggunkan solid-capasitor (cam mobo server intel)
    • Yang ada 3 NIC (dua untuk modem ADSL, satu untuk sambung ke switch) [Kalau pakai load-balancing router, feature 3 NIC boleh diabaikan dengan menggantikannya kepada 2 NIC]
    • Power Supply yang sekurang-kurangyang 700W truepower
    • OS Windows Server 2003 atau Linux (kalau ko terrer le bab linux command, aku tak terrer :( )
  5. Perisian load-balancing managment (samada dalam platform Windows atau linux, untuk dipasang kat server) [kalau pakai hardware load-balancing, perisian tak diperlukan]

Apa aku nak ajar ko? Aku nak ajar camner nak setup CC dengan load-balancing internet connection. Aku takkan tulis kat sisni kaedah camner nak buat pasal benda nih terlaaaaallluuuuu panjang so aku bagi link. Load-Balancing Configuration. KLIK HERE to learn more.

Kalau tak paham, ko tanya ler kat sini :)

Mahal tul spek tu....

Kalau la pc gateway tu down? ape kes..

Kalau anda kekurangan bajet untuk balancer tu.. anda ada piihan lain samada beli router yg ada load balancer atau buat 2 atau lebih gateway dlm satu system LAN. ni cadangan untuk larger network.

STREAMYX ROUTER 1 = 192.168.1.1 , STREAMYX ROUTER 2 = 192.168.1.2 , STREAMYX ROUTER 3 = 192.168.1.3 ,

selebihnya client start dengan client IP dgn static ip dan pastikan pc2 ni ke gateway yg dikehendaki

Adakah anda telah menbaca apa yang saya senaraikan untuk PC gateway tu? Adakah anda tahu hardware load-balancing router tu berapa ringgit? Mahai oooo.... tak berbaloi nak membelinya... sebabtu saya suggest server sebab banyak lagi keperluan yang kita bleh guna untuk server nih macam kes backup atau lelain. Inilah konsep CC.

Idea awak buat gateway banyak memang best tapi sebut bab IP untuk streamyx :-

STREAMYX ROUTER 1 = 192.168.1.1 , STREAMYX ROUTER 2 = 192.168.1.2 , STREAMYX ROUTER 3 = 192.168.1.3 ,

Adalah satu bad idea jika nak assign IP camtu disebabkan layer IP yang digunakan adalah sama. Dan nak assign static IP untuk satu-satu PC memang kerja bukan mudah lebih-lebih lagi kalau melibatkan IP gateway yang sama layer. Load-Balancing nih bermaksud kita menggunakan 2 atau lebih modem ISP yang berlainan IP. Dalam kes ini, server berfungsi sebagai load-balancer untuk kedua-dua modem ISP nih.

kalau nak murah skit cari pc dari syarikat2 yang nak lupus barang.Mungkin lemah skit tp ok la sebagai cubaan.Bagi saya cc ni kestrategikan tempat yang penting.

Kelemahan cybercafe ni la kalau kat mana mana pun sebab pc selalu tak di selenggara dengan sempurna. Selalu virus bersepah .. sepaiware berlambak hingga menyebabkan kompita naik selo .. nak guna pun naik meluat ... habih masa sejam macam tu saja ... nak bukak gambaq berejam baru nak keluaq ... Kalau pakai line laju macam mana pun kalau pc hampeh pun tak guna .. waste money and time. Cadangan macam mamat tu bagi cukup elok untuk memaksimakan talian internet tapi pastikan kompita yang ada di selenggara dengan elok bagi memuaskan hati penguna.

Tip yang boleh aku bagi kat sini tak best sangat la tapi maybe berguna.

First Option :-

Guna Partition Magic untuk creation partition. Hidekan satu partion untuk simpan satu image file ... Image file tersebut boleh mengunakan Norton ghost atau Acronis true image. So kalau pc dah bersepah dengan sepai dengan virus boleh terus load image tu tanpa perlu format pc .. letih format selalu kalau sampai 40 bijik. kalau pakai skim macam ni mudah sikit ... File image juga boleh disimpan dalam server atau cd atau dvd tapi nak load tu lambat sikit .. baik simpan dalam partition saja cepat sikit.

Second option

Guna hardware JUST REEBOOT .. mahai jugak hardware ni kalau nak kali dengan 40 unit pc. kalau ada banyak budget ok la pasang menatang ni memang banyak membantu.

PS : Bagi pc yang sedang digunakan pastikan bios anda diletakkan password. First boot biaq hard disk. Guna software untuk mengawal penggunaan pc contohnya cybercafe pro ka .. MOL ka InternetCafe ka dan lain lain yang berlambak di luaq sana. yang beli pun ada yang pree pun ada .. pandai pandai la mau idup.

Aku beri komen berdasarkan pengalaman .. bukan sekadar cakap mengikut teori. Kalau nak ikut teori memang banyak tapi tah la ..

Edited by ace

kenapa perlu 2 akaun streamyx ?

adakah untuk backup connection ?

just idea :

- cc mesti ada server walaupun nampak mcm bodo2 je tapi untuk security,filtering.

- pc lama pon takpe janji tak install mende pelik2 kat company ako nie mcm2 la org install spyware,malware semua ada.

- sentiasa maintain pc ari2 :D

kalau cc untuk game pastikan pc power2 hehe

my 2 cents

jika mempunyai budget lebih skit,baik guna hardware punyer network security..cam produk zyxel..zywall 35..dia boleh uat load balance akaun stimix ko tue..dan dia ada back up dial function..dia spec anti virus pun ada..aku guna zywall 35 skrg.. :)

jika mempunyai budget lebih skit,baik guna hardware punyer network security..cam produk zyxel..zywall 35..dia boleh uat load balance akaun stimix ko tue..dan dia ada back up dial function..dia spec anti virus pun ada..aku guna zywall 35 skrg.. :)

bleh terangkan dengan lebih lanjut tak tntng nih..

kenapa perlu 2 akaun streamyx ?

adakah untuk backup connection ?

Sebab nak buat load-balancing connection :)

Dalam setup load-balancing, kita akan guna kedua-dua account ISP berkenaan dalam satu server. Kemedia kita akan set server tu supaya membuat sambungan dua-hala serentak bagi sambungan internet. Dengan itu, sambungan internet manjadi multiply 2x dan ini akan lebih laju serta mengurangkan masalah slow dan masalah connection problem samada salah satu line ADSL.

Sebab nak buat load-balancing connection :)

Tak efficient kalau cc guna load-balancing. Waste time and ur money also. Unless kalau ko ada dedicated server dalam network. lagipun pengunjung cc bukannya dikategorikan dalam heavy user.

Sebab tu dalam konsep CC yang kategori lebih 40 bijik elok ada server dan load-balancing ADSL. Ia menjadi tak berbaloi dan money wasting kalau PC client tu bawah dari 40 bijik. Teruih tak berbaloi. Pengguna CC nih bermacam-macam orang dan ragam. Sat nak main game online, sat nak surfing dan sat nak buat itu dan ini. Jadi connection yang power adalah perlu kalau client dalam LAN lebih dari 40 bijik PC.

Edited by ahmades

Pemula thread tak bagitau pon camner ada apa bentuk CC yang dia nak buat. So aku bagilah kat dia cadangan bernas nih... :(

Pemula thread tak bagitau pon camner ada apa bentuk CC yang dia nak buat. So aku bagilah kat dia cadangan bernas nih... :(

Sekurangnya dia ada pilihan atas tunjuk ajar g diberikan... nanti dia pikir la yg mana lebih mudah dia nak buat dgn bajet yg dia ada...

cerita dulu lokasi mojority penduduk tempat cc kau tu.. and nak support game atau internet?? tapi aku cadangkan pc support dua2 sebab sekarang org dah ramai main game online pakai so amik la pakej 1mb yg bulan2 rm400 tu amik la dua :D 20 pc untuk line pertama 20 lagi untuk line kedua... buat 2 area so.. bile x ada pengunjung tutup area satu off modem off pc.... and sumbat pelangan kat area 2... mcm tu la keesokan hary nyer.. cc kalau 24jam modem mesti prob connetion mesti slow so kene la rehatkan modem ahak.... pakai jer ecafe pro .....pc anda mesti kene ada reboot pakai goback atau deepfreez....kalau dah pakai reboot system jangan pakai antivirus sebab akan menyelowkan pc.....dan satu lagi game2 mestila yg terlates mcm cc aku ahak.....kene rajin surf internet atau kedai2 jual cd game... banyakkan game multiplayer and online ....

Nih idea aku, buat aku sambung dari idea ace. Firstly baca idea ace dulu yek.

Ok, camni ko nak setup CC yang camner? Aku guide kat sini yang ko nak setup CC yang memiliki connection yang power. Maksud aku connection yang stabil untuk kesemua 40 bijik PC tu.

Keperluan untuk setup CC dengan connection yang power ko perlukan :-

1. Dua talian ISP telekom yang kedua-duanya menyediakan laluan broadband (dalam erti kata lain, dua account streamyx)
  2. Dua bijik modem ASDL yang sama jenis (suggestion aku, 2 bijik modem Lucent CellPIPE) ATAU
  3. Sebijik load-balancing router macam model Linksys. (kos mahai, tak digalakkan)
  4. Sebijik SERVER dengan spec
    • RAM ECC 1 GB (paling rendah la ni)
    • Sekurang-kurangnya menggunakan intel XEON 2.4Ghz (paling best, AMD Opetron)
    • Mobo dari jenis yang kesemuanya menggunkan solid-capasitor (cam mobo server intel)
    • Yang ada 3 NIC (dua untuk modem ADSL, satu untuk sambung ke switch) [Kalau pakai load-balancing router, feature 3 NIC boleh diabaikan dengan menggantikannya kepada 2 NIC]
    • Power Supply yang sekurang-kurangyang 700W truepower
    • OS Windows Server 2003 atau Linux (kalau ko terrer le bab linux command, aku tak terrer :( )
  5. Perisian load-balancing managment (samada dalam platform Windows atau linux, untuk dipasang kat server) [kalau pakai hardware load-balancing, perisian tak diperlukan]
Apa aku nak ajar ko? Aku nak ajar camner nak setup CC dengan load-balancing internet connection. Aku takkan tulis kat sisni kaedah camner nak buat pasal benda nih terlaaaaallluuuuu panjang so aku bagi link. Load-Balancing Configuration. KLIK HERE to learn more.

Kalau tak paham, ko tanya ler kat sini :)

ahmeds, nk tanya boleh ker tambah speed internet, skang nie aku guna 1 line stimix, so kalau aku nk register 1 lagi line stimix (so 2 line kesemuanya) tp x nk guna load-balancing yg ko kata mahal tuu.

yg aku ada skang nie ADSL Modem Router Prolink9000D, Swicth 24 port, Server x ada boleh ker?

aku skang nie guna PC biasa jer ctrl semua client.... dan aku guna 2 network card.

main question : boleh ker 2 line stimix digunakan serentak tanpa server - kalau cantum 2 line n ie leh jd kuat ker internet connection?

Dulu aku pon guna 2 line streamyx....aku dulu takder pakai server pon..,just guna cyber cafe pro..cthnya aku ader 14 pc... 7 pc guna satu line and 7 lagik line lagik satu...so dier takder la bayak snagat connection..aku pakai dua modem, dua router ..and dua switch..satu switch pon bleh sebernarnya..tapii takut conflict lak plak.....aku punya router tu ader firewall...so takyah pikir byk sangat ler pasal virus..selalulah buat system restore..and guna software goback roxio...paling senang pakai win XP pakai yang limited user utk semua pc..so diorang takleh install menatang2 dari internet nie..

Nie semua kenangan aku masa aku bukak CC la..tapii skrang tidak lagi..aku dah ubah bisness dahh..hehehe..takleh carik makan ler ngan CC nie memandangkan aku dah kawin dan ader anak..komitment kena lebih..so aku bukak bisness lain..tapii IT gak..heheh