Jump to content
Sign in to follow this  
sepet

Antivirus Mac

Recommended Posts

a'kum

nak tanya skit betul ke bile kita masukkan disket, pendrive

die akan automatic scan virus...

sesapa yg pkai mac boleh terangkan...

a'kum

nak tanya skit betul ke bile kita masukkan disket, pendrive

die akan automatic scan virus...

sesapa yg pkai mac boleh terangkan...

Nope.Die takkan scan. Tapi setau aku la, mac ni takde virus sangat. kalau kau rajin install security update mmg mac kau bulletproof.Takpayah risau psl virus lagi.

bulletproof? wahh.. asal update security, tros bulletproof.. wahahaha~ caya ar.. pasni aku nk try tmbak ah Mac ko..

Nope.Die takkan scan. Tapi setau aku la, mac ni takde virus sangat. kalau kau rajin install security update mmg mac kau bulletproof.Takpayah risau psl virus lagi.

em sebenarnya mmg dia takkan scan lansung kalo kita x install antivirus, windows pun sama, kalo x install antivirus mane takkan kita jumpa virus. kalo pc mac tu kita install antivirus, bila kita masukkan disket/thumbdrive/open file/download file/ dia pasti akan scan sbb itu mmg tugas asas antivirus, utk scan file samada selamat atau x sblm kita guna. jgn kata mac ni bulletproof, mac pun ada kelemahan, install security update hanya tutup security hole, tp x bermaksud tutup terus peluang utk virus masuk, linux dulu pun org kata xkn masuk virus,tp ada jgak virus, byk antivirus utk mac free & komersial, ClamAV ada utk kedua2 versi OSX dan Linux.

ape brggg pakai antivirus...mac nie kebal bkn mcm pc...pengalaman aku pakai mac tak penah lg kena virus, simpan virus lg bole, sbb virus .exe so mac tak bole baca or bukak file tu...aku dah try bukak and simpan virus...tu yg aku brani ckp...

tapi kalo run virus tu thru VPC ade effect tak ek? aku pernah nak cuba tapi takotttttt. hehe. ade sesape pernah wat? nak tau gak pe jd. huhu :rolleyes:

ape brggg pakai antivirus...mac nie kebal bkn mcm pc...pengalaman aku pakai mac tak penah lg kena virus, simpan virus lg bole, sbb virus .exe so mac tak bole baca or bukak file tu...aku dah try bukak and simpan virus...tu yg aku brani ckp...

riaknye...

riaknye...

bukan riak...mmg takde...aku dah try...kalo ko tak caya...aku bole demo...bkn mcm pc...berserabut dgn ntah ape2 nyer virus...poning pala aku...

pc orang bodo je yang "berserabut" ngan ntah ape2 nye virus.

Ha.ha.ha...

aku mula2 ada pc aku tak tahu utk maintenance pc pun sbb xder ilmu.

bila ada pc mula la belajar pelan2. pc yg banyak rosak adalah system sahaja, barang jarang rosak, RAM jer banyak kali rosak.sekarang ilmu berkaitan IT ada dah sikit. semakin belajar. sbb minat. minat dan IT ni mudah belajar.adanya buku,forum,cd totorial belajar pun mudah.

orang yg belajar bahagian IT, susah nk belajar benda budak lain belajar contoh nak belajar accounting, enggeniering, law ker hapa.

jadi bila orang IT sebut BODO kat orang yg bukan bidang ni kena pk juga menda ni.

yang penting banyak benda kena tahu.

MAC virus mungkin takder, tapi pernah sekali hingar sebab ada sepaiware dalam MAC.

bagus kalo ko ade minat untuk blaja.

so meh ako ajar ko something yang akan mempercepatkan pembelajaran ko. ape2 hal je, ko ingat ayat ni.

takde komputer yang bodo. takde OS yang bodo. hanya ade orang je yang bodo.

kalo ade orang tu cakap mac takleh kene virus, maka orang tu yang bodo. mac tetap boleh kene virus. mac tetap leh kene hek.

memang la mac takleh bukak exe. pasal exe tu file format executable windows, bukan mac. file executable untuk mac camner tau tak?

Edited by C-Fu

so meh ako ajar ko something yang akan mempercepatkan pembelajaran ko. ape2 hal je, ko ingat ayat ni.

kalo ade orang tu cakap mac takleh kene virus, maka orang tu yang bodo. mac tetap boleh kene virus. mac tetap leh kene hek.

memang la mac takleh bukak exe. pasal exe tu file format executable windows, bukan mac. file executable untuk mac camner tau tak?

tak tau

org pandai yg ckp mac mmg ttp ade virus tu bg tau aku skit ape virus dia siap skali dgn bukti? aku nak tgk pandai sgttt tak dia tu...dah mmg TERBUKTI WINDOWS berserabut dan dihinggapi dgn MCM2 VIRUS.Sbb aku tanak jd bodo laa aku tak pakai lg...sbb aku dah experience...tatau laa si dia tu yg pandai sgttt suka pakai kot....sbb dah terlampau pandai laa katekan...

sbb virus execute file .exe tu sbb tu laa windows kena...dah tau .exe tu fail WINDOWS, nape plak MAC nak disalahkan...salahkan laa OS...tu laa pandai sgt...

lagi satu laa nak buat pembetulan kat sini, mmg laa ade komputer yg bodo...tp tak sumer OS bodo dan mmg ade hanye org yg bodo tp org yg bodo tu org yg tatau membuat pilihan...

yes!! aku setuju!!kalo ader org yang bijak pandai kat sini,,yang mengatakan Mac tetap kena virus..'silakan tunjuk bukti yang mac telah dihingapi virus tersebut'...untuk masalah mac tak detect exe. mmgla..dah namanya mac.tak detectla file windows..so harap dapat tenggok virus mac...

begitu juga dalam pemilihan yang bijak tu.kalo dah tau barang ni akan memeningkan kepala ,,buat apa beli jugakkan..think positif!!!

ya aku tau. aku selalu menjadi tempat member2 windows aku buang virus dalam pendrive/external hd dorang. dan aku boleh membuangnya dengan hanya menekan Command+Delete.

tu jek. hehe.

QUOTE(neuroquila @ Oct 17 2006, 10:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bukan riak...mmg takde...aku dah try...kalo ko tak caya...aku bole demo...bkn mcm pc...berserabut dgn ntah ape2 nyer virus...poning pala aku...

mmg .exe utk pc tp virus utk mac bukan .exe...mmg la ko bleh simpan virus utk windo tp test la simpan virus mac

x perlu flamming2 la bro...skrang nie..cube pk...knapa mac pon ader antivirus...coz mac pernah kene virus...nape mac perlu update av die...sbb mac pon ade virus...mac nie x byk virus coz ramai org gune windows dri mac...sbb ape org gune mac skit coz mac nie mahal, then ramai ramai yg x tau os mac nie bleh dinstall kat pc biase...bgi aku kan...satu os tue..ade kelemahan die sendiri...just my opinion...

kat malaysia maybe tak rami gune mac...tp kat luar sana ramai yang guna mac..
aku tak guna mac tp aku minat nak guna mac satu hari nanti sbb budget utk beli mac pun blm ada
mmg kdg2 ssh skit nak jaga WINDOWS ne sbb slalu nak protect dia dari kena virus.

korang penah tgk tak cerita The Pirates Of Silicon valley 1998
tak silap aku...

iaitu cerita tentang steve jobs ngn bill gates pada awl kemunculan computer..

steves job membina MAC jenis NON Graphic Interface pada asasnya.
Bill Gates cuba untuk membuat OS DOS nya pada asasnya. Tp dia cuma bleh cipta HARDWARE dgn binary code.
XEROX telah mencipta OS yang mempunyai Graphic Interface yang boleh digunakan dengan MOUSE.

steves job membina MAC jenis Graphic Interface dengan mengambil idea dari XEROX.
bill gates membeli orang len punya OS tujuan utk bekerja sama dengan steves jobs
untuk mendapat kan prototype XEROX yang diklon olh MAC
dan telah menghasilkan WINDOWS.

mula2 aku tak caya gak cita nie tak tau lah cita betul @ tidak itu terpulang pada yang menilai.

slama aku lihat dan dgr kat MAC jrg dan tipis utk ada virus. MAC jrg org nak modify OSnya.
tp slagi ada WINDOWS msh banyak pencipta diluar sana utk mencipta virus. WINDOWS snang utk di mody OSnya.

LOL..aku lawak tul la dak2 noob ni yg ckp mane satu OS ade virus ke tak..

Mac xde virus lgsg?sape ckp? g google sane..

Mac mmg kurg virus banding pc SEBAB ramai org pakai PC..so pembuat2 virus fokus kt os yg orang RAMAI pakai...think!

Sape kate Mac susah nak modify?? ramai org dah godam Mac dan install kt pc termasukla aku...

Tapi aku admit memang Mac besh and smart dr segi GUI nye...tp aku ttp pki pc...sbb sume bende kt pc...nuff said..

yup mmg MAC bleh masuk kat pc biase dah skrg..tp itu bukan godam..
dah official pun dari apple so tu bukan godam namanye..
sbb dia dah masuk pc lerh mac kena virus hahaha ye kot..

So yang penting kena ada Antivirus gaklah ceritanya...
lepas tuh antivirus kondem masuk virus kat WINDOWS dan MAC..cara len format...selesai. sampai HDD kong hehehe Edited by need

ada vendor yang lancarkan AV utk mac ...tapi buat masa sekarang ..aku tak nampak kebaikan utk memasang AV kat mac ...sebab asas Mac adalah dari UNIX dan UNIX takde definisi virus/virii dalam OS itu sendiri Edited by kevler