Jump to content
kembara

Bengkel 3dstudio Max

Recommended Posts

Ni just cadangan la...apa kata bro kembara buat satu webpage untuk tutorial ni. So dari situ boleh buat link untuk setiap stage atau setiap topic dalam 3d max. Kalau semua masuk dalam satu thread nanti jadi terlalu panjang ...tu tak masuk reply lagi tu Aku ingat lagi tersusun tak bercelaru sangat. Lagi pun kita boleh refer topic by topic ngan just klik pada link...Guna free webpage pun tak apa macam www.time.net.my atau geocities....sapa-sapa yang ada kemusykilan boleh post balik kat sini... just pandangan aku laaa

Laa... aku belum install lagi MAX. Ver berapa?

aku guna 3ds max version 7.elok gune ver 7 sbb ada plugin banyak,vray render pun ada tapi ver 3.1 ke atas pun boleh.

maknanya satu bab dlm satu thread lain ker

ye la

Ni just cadangan la...apa kata bro kembara buat satu webpage untuk tutorial ni. So dari situ boleh buat link untuk setiap stage atau setiap topic dalam 3d max. Kalau semua masuk dalam satu thread nanti jadi terlalu panjang ...tu tak masuk reply lagi tu Aku ingat lagi tersusun tak bercelaru sangat. Lagi pun kita boleh refer topic by topic ngan just klik pada link

kita closekan thraed tu..

jadi takde org reply kat situ..

thread tu seboleh2nya di"pentingkan"nya

kalau org lain nak tanya, bukak thread lain...

alamak 3d studio max ker ? lightwave takde ke ! aku tengah mengaji bende nih hari - hari !!

alamak 3d studio max ker ? lightwave takde ke ! aku tengah mengaji bende nih hari - hari !!

kalau dah biasa gune lightwave,boleh convert jer kpd max cuma kena xplore max punya interface.

kalau dah biasa gune lightwave,boleh convert jer kpd max cuma kena xplore max punya interface.

Ok ler saya try dulu tapi cam na cara saudara nak buat tutorial nih masih pakai cara yang lama ke ? paste Jpeg pas tu tulis banyak- banyak nota tuh . cool.gif adebaik saudara buat pakai screen recording tu lagi mudah untuk diikuti . Saudara buat satu project and than capture dan share dengan kawan - kawan yang lain Boleh cuba program ini untuk capture screen camtasia studio saudara boleh upload tutorial saudara kat multyply .com register dulu ,Untuk biskut tawar sila pm saya . bila leh start next tutorial rolleyes.gif

Edited by hamlaww

dry.gif tak active ler benkel nih last tutorial dia (kembara ) pernah hantar ialah May 6 2005 10.51 pm dengan nota yang panjang menjela tuh !! munkinkah dah layu semangat dia !!! atau munkin benkel 3D ni senasib dengan forum 3D yang lain - lain .!!!!! sad.gif

hari - hari gak dia masuk kat dalam Putera nih tapi tak de input ler !

semangat ler sikit kembara aku pun posa gak !!! huh.gif

Edited by hamlaww

dry.gif  tak active ler benkel nih last tutorial dia (kembara ) pernah hantar ialah May 6 2005 10.51 pm dengan  nota yang panjang menjela tuh !! munkinkah  dah layu semangat dia !!! atau munkin benkel 3D  ni senasib dengan forum 3D yang lain - lain .!!!!!  sad.gif

hari - hari gak dia masuk kat dalam Putera nih tapi tak de input  ler !

semangat ler  sikit kembara aku pun posa gak !!!  huh.gif

relex la hamlaww..hehehh...mintak mahaf la sbb dah lama tak sambung tutorial tu..huuuu...ntah le tahun ni aku kekurangan masa le,seminggu 3 ari jer aku dpt ngadap komputer ni tu pun kalau ade masa lebih skit.malah projek animasi aku snirik pun tak jalan2 lagi ishh...tambahan pulak,kalau aku nak sambung,kena bukak topik baru aku takut tak terupdate plak so,tangguh dulu.Tapi tengokla,aku akan usahakan pelajaran ke-2 siap dgn tutorial utk buat 1st 3d model.

nak buat 3d logo guna 3d max

huiii...buat logo ngan max ni kira advance la skit teknik nyer sbb pakai spline yg mirip kpd NURBS modeling.NURBS ni amat berlainan dgn box modeling sbb tu tak ramai yg suka guna.

w/bagaimanapun,akan diterangkan asas buat 3d logo dgn max.

1. kena ada gambar logo yg telah digelapkan sedikit background nya supaya senang nak trace dlm max.

2. masukkan gambar logo tu dlm top view.cara:klik top view>view menu>viewport background>di butang File tu,ambik gambar logo tu.ON match bitmap,ON lock zoom/pan,ON Show background.

3. trace atau lukis garisan logo dgn line atau shape yg ada dlm create-geomatry-

create line atau create-shape.

4. extrude line atau shape tadi menjadi 3d.

harap dpt membantu.

ps:sebenarnya bab menggunakan spline atau NURBS ni temasuk dlm tahap advance dan akan dibincangkan selepas bab box modeling.

Aku dah try intall IMAXS tuh interface lebih clean dari lightwave tapi sayang nya aku dah terbiasa dengan lightwave punya interface dan kalau beginner cam aku nih yang baru start dengan modeller nih !!! memang ler menarik munkin sebab aku dah biasa main dengan plain , vertex dan 1st, 2nd dan 3rd projestion view banyak membantu aku menguasai benda 3d nih aku rasa sama jer criticalnya dengan solidwork 2004 ape yang ade kat dalam lightwave tu boleh dikatakan ade juga didalam Solid work cuma dia lebih condong ke realiti dan dia tak animated . So bila ko boleh summit ko punya second tutorial ? ko jalan jer pakai Imax tuh aku munkin tetap dengan lightwave aku tuh . belajar jangan tk belajar smile.gif

rasa cam baru belajar drawing mechanical lak !!! laugh.giflaugh.gif