Jump to content
Gruntz_To_The_Core

Zaman Sekarang Orang Makin Malas Baca Buku?

Recommended Posts

Tahulah semua orang sekarang ni zaman apa, tapi buku semakin tidak mendapat tempat di hati? Mungkin wujudnya tablet, kindle ke dan smartphone semakin menenggelamkan buku yang sepatutnya masih releven ketika ini. Apakah pendapat anda dan ada tak warga putera yang menghabiskan masa terluang membaca buku?

aku baca jer buku.. sebab keje seharian mengadap laptop.. kalau nak membaca pung kena ngadap laptop jugak.. makin tebai laa kanta spec aku nih... so aku masih baca buku untuk rujukan...

buku novel aku rajin la bace...

buku2 motivasi pun aku rajin gak beli
mcm dr tuah. fadhilah kamsah, yusof fadhli etc

majalah pun aku rajin bace,

aku suke bace "hardcopy" drpd bace yg "softcopy"

Setiap bulan aku peruntukkan RM100 atau lebih untuk membaca sahaja. Tak kiralah sama ada membaca karya ilmiah, komik, majalah dan ensiklopedia. Format PDF pun aku baca.

Kalau di tablet atau 'smartphone', aku akan letak dokumen-dokumen penting seperti dasar-dasar kerajaan, perintah-perintah am untuk pejawat awam, salinan sijil, borang tertentu dan resepi masakan. Senang nak bawa ke hulu ke hilir.

Cuma kepuasan membaca lebih terasa dengan memegang sambil mencium bau buku.

[quote name='msbmna' timestamp='1336479413' post='1081789']

Cuma kepuasan membaca lebih terasa dengan memegang sambil mencium bau buku.
[/quote]

betul...aku sebenarnya lebih suka pegang buku dari tablet ipad sebab nikmatnya memang berbeza tapi bagus juga ada tablet or smartphone senang dibawa kemana2 bile ada kerja di overseas. tp mcam mana pun aku mesti bawak sebuah buku bersama tak kira la masa mesyuarat pun as long ada time untuk membaca aku akan baca sbab sejak aku lahir lagi dah diajar begini...huhu..

maju macam mana sekalipun teknologi, aku tetap akan pilih buku. feel kot bila selak selai-selai. lain rasa dia dari membaca dalam komputer.

tapi aku memang lagi suka baca melalui computer screen. kalau baca buku mudah mengantuk pulak hehe. kadang-kadang aku dah ada buku tu tapi masih baca versi e-book buku tu. haha

[quote name='Eleventh' timestamp='1338531448' post='1082419']
tapi aku memang lagi suka baca melalui computer screen. kalau baca buku mudah mengantuk pulak hehe. kadang-kadang aku dah ada buku tu tapi masih baca versi e-book buku tu. haha
[/quote]

pulak dah.. hahahaha

tapi baca buku tu memang elok. tengok je orang barat, asal dia naik bas ke naik kapal terbang ke tunggu bas ke mesti dia bukak buku baca. dan kita tengok orang je keterampilan diaorang, smart je. ada kaitan la maksudnya hehe

salam

dewasa ini masyarakat kita (ewah) memang jarang membaca. budaya membawa buku kemana2 itu memang aku setuju. banyak je buku2 yang saiz kecik boleh sumbat dalam handbag/poket. bila tgh tunggu bas atau duduk saje2, boleh baca. takpayah la nak kesah orang kata tunjuk rajin ke ape. orang yang mengata orang lain tu bukannya ada efek ape2 pun dalam hidup kita.

dan lebih baik kalau bawak al-quran yang ada terjemahan untuk isi masa lapang. boleh jadi rujukan sepanjang masa. pilihan di tangan kita.

[quote name='Gruntz_To_The_Core' timestamp='1336468467' post='1081782']
Tahulah semua orang sekarang ni zaman apa, tapi buku semakin tidak mendapat tempat di hati? Mungkin wujudnya tablet, kindle ke dan smartphone semakin menenggelamkan buku yang sepatutnya masih releven ketika ini. Apakah pendapat anda dan ada tak warga putera yang menghabiskan masa terluang membaca buku?
[/quote]

Tapi tak apalah brother, sekarang ni buku dah canggih, tak perlu pakai kertas lagi, dah dapat dibuat jadi electronic. Yang penting kan fungsi dari yang kita baca kan sama. Tablet atau iPad juga sediakan e-book yang dapat kita baca setiap saat, dapat dibawa kemana saja. Semua ilmu dapat kita baca disitu. coba bayang kan kalau kita bawa buku banyak sangat nak kita bawa...coba lihat sini kebanyakan tablet dah ada e-book [url="http://www.small-lap-tops.com/which-tablet-pc"]http://www.small-lap-tops.com/which-tablet-pc[/url] . Tak perlu susah-susah nak bawa buku lagi...