Jump to content
cik :)

Diploma Pengurusan Ladang

Recommended Posts

assalamualaikum, dip pengurusan ladang ni macam mane keje dye? anyone.? :152: :152: ni punn last choice. :)) sape yg sedang blaja pasal ni bole terangkan tak..

UiTM? haha
best best. memula 1st month memang ko menyesal giler ambik course nih. aku tak tipu.
sepanjang part1 memang, you will live in agony. rasa nak keluar je.
lepas dah habis part1, hidup ko akan best. semua best.

Dip Pengurusan ladang ni fusion kepada macam2 bahagian.
belajar segalanya tentang pokok - basic plant biology, main crop (terutamanya sawit), tanaman kontan/secondary crop; penyakit dia, serangga2 perosak dan baik yang berkaitan, nurseri..
selain tu belajar manage company, demo projek entrepenur, manage indon, belajar hak sebagai pekerja/manager,
then kita belajar pasal account jugak.basic financial accounting, cost accounting ngan management acc. standard.
apa lagi? kita belajar extension - cara komunikasi perkenalkan teknologi ladang kepada orang2 kampung.
dan of course, kita ada latihan praktikal. untungla budak baru praktikal ikut standerd package. last time kitorang kena 4 x 1 bulan praktikal yang mesti dibuat tetiap kali cuti sem.

kalau duk uitm pahang tu, memang ladang ownning, kitorang ada tanah yang luas kat kampus tu(dah nama pun ladang ye) so ko ada kebebasan untuk buat benda2 pelik yang kita nak yang tak boleh dibuat di area lain haha

oh btw, ladang aku punya 1st choice hehe Edited by razirazo

oh,, hiihi,,nampak macam best. kau belaja pengurusan ladang jugak eh? tapi kan,,ramai tak perempuan masuk course ni?perempuan macam jarang je masuk course ni.hihi.kalau dah habis dip ni, keje dye camne :)) :32: :3:

Ak ambik course ni tapi dah grad sem lepas. sambung Degree yang sama jugak.
pompuan ramai je. batch aku dulu 1/3 adalah pompuan. ada batch ratio 50:50 lagi.

disebabkan structure course ni yang skopnya luas taknak kalah, macam2 bidang boleh pergi.
course ni objective dia untuk supply fresh grad assistant manager, tapi tak kan la semua nak sumbat masuk ladang kan?kan?kan?
ada yang jadi HR manager, bukak ladang ternak/small agribusiness, agronomist, meniaga, lecturer, extension agent, jadik pegawai di badan2 berkanun yan berkaitan etc.

contohnya, antara subjek dalam diploma tu ialah soil science dan land survey - basic ni boleh buat modal untuk venture ke geology sector.

basically kita ada fork ke pertanian, management/business dan akademik.

tu kalau nak terus kerja la.
pada aku, better sambung belajar. kalau tak direct ke degree yang sama pun boleh lari ke bidang berkaitan macam agronomi, soil science, marine/akuatik, biotek etc Edited by razirazo

wow,kau dah grad :) bestnye.sekarang kau keje ape?

ohh,kira skop dye luas laa. dulu aku masuk teknik course pertanian.lepastuh, aku kuar bile aku dapat laen. haha.tengok tengok dapat jugak course yang nak dekat same macam ni :)

ade kimia dengan fizik tak? haha,aku memang tak suka 2 subject tuh.

lol kan aku kata aku sambung degree. so masih belajar lagi la.

fizik dah takde. kimia aku tak berapa pasti.
dulu masa zaman aku ada semua tu. tapi sekarang subjek2 sampah yang tak berkaitan dah di purge ke tong sampah.

[quote name='razirazo' timestamp='1336536353' post='1081810']
lol kan aku kata aku sambung degree. so masih belajar lagi la.

fizik dah takde. kimia aku tak berapa pasti.
dulu masa zaman aku ada semua tu. tapi sekarang subjek2 sampah yang tak berkaitan dah di purge ke tong sampah.
[/quote]

haha,oh, okay by the way thanx sangat sangat atas info kau,.2 jun ni aku start daftar kat kuala pilah :)aku dapat tajaan mara course maritim. aku selalu dapat course yang banyak lelaki.haha.tapi mak aku tak bagi pergi sane. takpela,ikut cakap mak. :3: terima kasih tau. :))

Bro, i skrang Form 5. I nak ambil course Diploma Pengurusan Ladang thn depan. Knpa bro kat first 1st month i kena menyesal ?

mungkin pasal minggu orientasi kot. dulu ada kawan kat uitm jengka dapat msalah paru2 sebab terdedah dengan baja.

stended la tu orientasi, palit, jilat baja tahi...kalau mekanikal enjen pulak kena palit, minum minyak..ikut kesesuaian :D

try apply uitm kalau bumiputra (save duit kalau tak dapat ptptn pun pasal satu sem tak sampai 600 pun yuran)

zaman sekarang mana belajar, tak penting, yang penting sijil sesuai dengan tempat apply keje, CGPA 3.5 keatas, kompeten dalam bidang apply keje. tapi kalau nak keje gomen elok amik uni awam la.

lepas tgok anime gin no saji..rase macam best pengurusan ladang ni...nk cube rase macam x leh bawak...haha

citer tu banyak main vet/livestock.

tapi kalau pengurusan ladang UiTM memang tak ada sentuh vet/livestock langsung. kalau ada pun mungkin sebab kou yg volunteer untuk buat projek tu (dapat side income woo).

as the name imply - pengurusan dan ladang(fokus berat pada sawit & getah). kalau diploma waktu 1st semester memang jadi famer peasant; ada jugak la part-part dalam citer tu apply kat ladang macam turun ladang sebelum subuh (hari jumaat je ok. bukan tetiap hari haha), penat nak mampus tiap kali balik ladang, tangan penuh luka dan scars, tuai(atau curi haha) hasil ladang buah, makan segala benda buah sayur dalam tu... haha best pengalaman tu.

Bila waktu kelas, belajar benda macam plant science, landscape, bla bla macam aku cakap kat atas.

tapi bila degree dah tak pijak tanah lagi dah. masing2 kulit dah putih mulus, 24 jam dalam aircond kan. nak2 kaau kat shah alam (btw shah alam dah takde lagi perladangan start awal 2014). Duk belajar benda2 macam human resource, machinery management, financial/risk management, biotech, tech entrepenurship..dan seumpamanya.

So kesimpulannya dari segi akademik memang 100% boleh bawak.

Cuma cabaran nya untuk survive 1st semester diploma je. once u survive that 1sem, memang u akan bahagia sampai part 6 degree.

Edited by razirazo