Jump to content
Sign in to follow this  
aczan

Corel Video Studio Pro

Recommended Posts

Salam. Ni pertama kali aku guna software ni..Masalah aku, bila aku tekan play..dia cuma main video yang mula-mula je..sampai pada video ke dua, dia akan berhenti..Macam mana untuk buat dia main terus macam dalam WMM? [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/405/testkm.jpg/][IMG]http://img405.imageshack.us/img405/1142/testkm.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

try click kat mana-mana bahagian pada track yang tak ada video....so dia tak select certain video...

kalau tgk pada bhgn video preview tu, ada pilihan utk play clip @ project
try click project

sbb clip = play video clip yg kita insert, so kalau kita ada byk pecahan vid clip, dia play clip by clip manually
project = project video yg kita sedang buat, kalau kita dah cantum2 clip2 yg di insert, dia akan play full project

atau... perhatikan pada video track di bawah, sekarang dari screenshoots tu, track tu aktif (yg iconnya di highlight kuning)
so try klik icon sebelah dia, nnt dia tunjuk clip2 yg anda insert, try play dari situ.

K, dah jadi...Tapi satu lagi nak tanya..selepas kita masuk muzik semua..kita nak save dia macam mana ye/ Kalau WMM kita boleh save projek..dan kemudian kita main melalui winamp..Corel Studio ni, macam mana pula ye? Boleh main ikut winamps juga ke selepas kita save..Aku ingat vedio ni aku nak masuk kat you tube je..satu lagi aku nak simpan dalam pendrive dan bagi kat tuan punya badan...Boleh tolong jelaskan..

tgk gambar atas tu, sekarang anda ada pada TAB no 2 = EDIT
perhatikan ada no3 = SHARE

klik no.3 tu,nnt ada pilihan nak Share @ Save video yg siap tu dalam format ada, dari SUPER HIGH Quality sampai paling rendah kualiti.
kalau nak upload youtube pun ada option situ.

k..terimakasih...nanti cuba jadi tak..nak tanya se lagi..kita nak masuk muzik / lagu...tekan kat mane ye?? Tak jumpa cari ni!!! Edited by aczan

K, dah jumpa dan dah siap! Tapi masa aku create video file..kemudian aku pilih mepg4..(dah lah lama masa untuk save - dekat 6 jam!)Aku bangun pagi ni..try buka..memang keluar ikut winamp...Tapi pasal cuma lagu latar aje yang keluar..gambar tak keluar!!

Apakah aku tersalah save? Harap dapat bagitahu aku, apa yang patut aku save, untuk aku dapat main dalam winamp..

[quote name='aczan' timestamp='1307480968' post='1069809']
K, dah jumpa dan dah siap! Tapi masa aku create video file..kemudian aku pilih mepg4..(dah lah lama masa untuk save - dekat 6 jam!)Aku bangun pagi ni..try buka..memang keluar ikut winamp...Tapi pasal cuma lagu latar aje yang keluar..gambar tak keluar!!

Apakah aku tersalah save? Harap dapat bagitahu aku, apa yang patut aku save, untuk aku dapat main dalam winamp..
[/quote]
Since ko pakai windows xp..winxp by default tak support mp4...tak macam vista/win7 yang support mp4 codec out of the box. so dalam kes ni ko kena insall codec pack. aku sugges ko install [url="http://www.free-codecs.com/download/ffdshow.htm"]Ffdshow[/url] atau mungkin jugak mp4 plugin untuk winamp tak diinstall..btw untuk ply video aku suggest samada install [url="http://www.free-codecs.com/download/Media_Player_Classic.htm"]Media player classic[/url] atau [url="http://www.videolan.org/vlc/"]VLC[/url]..sebab boleh main mp4 out of the box...

Encoding atau save video file sebenarnya tak ambil masa sangat kalau save dalam Standard format but kalau save dalam HD memang ambil masa terutama kalau kalau spec pc yang slow

Boleh bagitahu secara terperinci langkah demi langkah , apa yang patut aku save untuk di mainkan dalam winamp tanpa sebarang masalah...dan masa kita save tu tidak memakan masa yang terlalu lama.

p/s: yang kedua tadi aku save dengan format WMV ..lagi lah lama..hampir sepuluh jam baru siap! Pada hal video cuma 15 minit je! Dahlah tu, bila buka dalam w player..gambar pulak tersekat-sekat..

Harap kawan-kawan yang mahir dapat begitutahu, format apa yang patut aku save, untuk tengok melalui winamp. TK.

Oh ye, kalau boleh, boleh tak bagitahu aku satu demi satu format-format yang ada dalam software ni...contohnya.bila kita save dengan format DV, apa akan jadi..bila kita save dalam format HDV, apa akan jadi dan seterusnya...

Macam ni..nak bagi tahu step..kalau tak ada info workflow apa yang ko buat susah nak kasi step..

1. Apa video format asal..cth apa format video avi dv, mpeg2, HDV, AVCHD ..etc..guna kamera apa...berapa lama runtime video tu
2. Masa create project apa setting yang digunakan.. SD avi dv, HD..etc dan apa framerate yang digunakan
3. Banyak tak effect yang digunakan..cth color correction...transition etc
4. PENTING apa setting yang kita guna masa save atau render atau export <---- benda memang mempengaruhi masa render
5. Apa spec pc..cth processor, ram..graphic card, OS etc...

Bagi tahu benda ni dulu cara detail...so member kat sini senang nak buat post morterm apa pasal lama sangat nak save...

Pengalaman aku..pernah edit video secara intensive 6 tahun dulu just guna Intel P4 1 gig ram but tak ambil masa lama sangat..cth kalau video video tu sejam convert/save ke dvd format just take about 2 hours...

Pasal winamp tu aku bagi tahu kemudian...

Ok, aku ambil video tu dengan kamera panasonic FZ-40. AVCHD (kalau format biasa, aku main edit ikut WMM je..)Masa create projek...?Aku guna HD..Tak ada efek2nya..Aku cuma sambung-sambungkan semua video yang aku ambil tu, macam selalu aku buat masa edit dengan WMM. Kemudian aku masuk tiga buah lagu latar untuk 15 minit video tu..last sekali aku tulis nama-nama lagu yang aku letak tu, tu je..cukup simple.Masa nak share tu aku kompius, nak klik mana satu..?? Jadi, akupun pakai tembak je.. Yang mula-mula sekali aku tekan Share - Create Video File - MPEG -4 - MPEG-4HD (yang ni dekat 6 - 7 jam baru siap). Bila siap, bila aku cuba tengok dengan Winamp..dia cuma keluar lagu latar aje.tapi bila aku buka dengan W/Player..ada lagu latar dan gambar..tapi..peliknya..belumpun gambar habis..lagu dah habis..padahal masa aku buat, sama elok, habis video, habis lagu.

Yang keduanya pulak, aku try save sekali lagi. Aku tekan Share - create video file - WMV - WMV HD1080 30P (yang ni lagi teruk..dari pukul enam pagi, pukul lima petang baru siap !!) Kemudian bila aku cuba buka tengok dengan W/Player..gambar jadi sangkut-sangkut..Geram betul aku!!!

Ok, itulah yang dapat aku beritahu..Aku harap benar, kawan-kawan kat sini yang biasa dengan Corel ni, dapat bagitahu aku, apakah cara aku buat tu dah betul? Atau aku salah pilih menu kat share tu? Kalau aku salah pilih menu, harap kawan-kawan dapat beritahu menu yang betul, apa yang patut aku pilih untuk save video yang dah kita edit melalui software ni..Pagi esok, aku ingat dah nak bagi kat anak saudara aku video kahwin dia ni..:)

Ok, harap penjelasan aku ni cukup jelas. TK Edited by aczan

spec pc?
sebab buat kerja video editing ni sangat berkait rapat dgn pc spec, lagi bagus spec, lg singkat masa di ambil

sebab aku guna Corel Video Studio ni jgk, video duration = 3jam, format AVCHD, ada edit cut + insert transition
dan masa Share aku pilih Custom, aku custome bitrate + audio, save as mpg (aku low quality'kan' utk muatkan dlm 1 DVD utk 3jam)
tempoh masa utk siap encoding = 1jam jer utk video 3jam tadi.

tapi kalau format asal AVCHD, burn to HD, patutnya takde la lama sangat utk video duration 15minit tadi.

spec pc aku DualCore [email protected]/4GB DDR2 RAM

so, kalau pandai main setting bitrate utk video/audio, try Share -> Custom & setting dlm Options
atau boleh try Share -> Same as source file (kalau tak silap aku...)

kalau baru dalam dunia video editing ni, ada beberapa perkara kena rajin, utamanya try & error.

lagi perkara...
[quote name='aczan' timestamp='1307534718' post='1069852']Bila siap, bila aku cuba tengok dengan Winamp..dia cuma keluar lagu latar aje.tapi bila aku buka dengan W/Player..ada lagu latar dan gambar..tapi..peliknya..belumpun gambar habis..lagu dah habis..padahal masa aku buat, sama elok, habis video, habis lagu.

Yang keduanya pulak, aku try save sekali lagi. Aku tekan Share - create video file - WMV - WMV HD1080 30P (yang ni lagi teruk..dari pukul enam pagi, pukul lima petang baru siap !!) Kemudian bila aku cuba buka tengok dengan W/Player..gambar jadi sangkut-sangkut..Geram betul aku!!!
[/quote]

1. buka kat winamp no video, audio only / buka kat WMP ada video + audio tp ada masalah
2. buka kat WMP sangkut2

cuba jgn guna winamp @ WMP, install klite code pack, atau gunakan other media player spt VLS/SPlayer/etc
kalau pc spec low, benda2 ni blh terjadi, sbb nak play HD format mmg perlu pc spec yg bagus skt.
dan kalau encoding hd video dibuat pada pc low spec boleh juga sebabkan hasil encoding nnt jadi sangkut2.

tu sekadar pendapat aku yg juga mentah lagi dlm dunia video editing, maybe otai2 lain blh tlg betulkan mana2 kesilapan. Edited by sawi

Sawi...bila aku klik SHARE..tak adapun custom..? yang ada cuma beberapa menu:

1- Create video file
2- Create sound file
3-create disc
4-export to mobile device
5-project playback
6-dv recording
7-hdv recording upload to web

Yang kat sini, aku tak tahu nak pilih menu mana satu...

Pilih Create video file, then bawah sekali ada Custom
lps tu dia akan keluar windows utk save, tp sblm save, klik Option & boleh bermain setting video disitu. Edited by sawi

Untuk custom setting pilih option custom
[IMG]http://i7.photobucket.com/albums/y293/tasek16/6-8-20118-40-58PM.jpg[/IMG]

then under save as type dropdown list pilih format yang kita nak dan tekan options untuk change setting
[IMG]http://i7.photobucket.com/albums/y293/tasek16/6-8-20118-42-25PM.jpg[/IMG]

K, dah jumpa! Cuma nak tanya satu lagi..apa beza kalau aku save dalam mpegfiles dengan MPEG-4 file? Antara dua format ni, yang mana satu aku patut pilih? Untuk sekadar main dalam winamp dan simpan dalam pendrive je...

mpeg atau mpeg2 selalunya untuk vcd/dvd. mpg4 selalunya untuk internet distribution. File yang disave ke mp4 lebih kecil berbanding mpg2 kalau kita save pada bitrate dan resolution yang sama dengan mpg2..cth kalau kita encode video pada bitrate 2500kbps dan pada 720x576 misalnya saiz yang terhasil kalau kita guna mp4 lebih kecil berbanding mp2 but pada kualititi yang sama dengan mpg2 dan kalau dieecode dengan betul better dari mpg2

Bergantung pada final destination video tu.. adakah untuk burn ke dvd..kalau burn ke dvd pilih mpg2.. kalau just untuk viewing dalam pc atau share/save dalam thumdrive atau upload ke internet pilih mp4

pasal winamp boleh check kat sini : http://www.ehow.com/how_6769547_play-mp4-video-winamp.html

cuma aku strongly suggest kalau nak play video better jangan guna winamp...sebab winamp secara default tak support banyak format video..winamp pada asalnya just untuk play audio

aku suggest guna [url="http://www.free-codecs.com/download/Media_Player_Classic.htm"]Media player classic[/url] atau [url="http://www.videolan.org/vlc/"]VLC[/url] tak pening fikir macam mana nak play video dalam pelbagai format....pasal apa nak guna winamp untuk play video????

K, aku dah save dalam format MPEG-4File .. Tapi bila aku buka tengok dalam w/media player..gambar lagu memang keluar..tapi gambar pulak jadi tak berapa terang..macam pecah-pecah...padahal gambar asal, terang....!!

Tolong ah, mana lagi silapnya..!!

[quote name='aczan' timestamp='1307593959' post='1069906']
K, aku dah save dalam format MPEG-4File .. Tapi bila aku buka tengok dalam w/media player..gambar lagu memang keluar..tapi gambar pulak jadi tak berapa terang..macam pecah-pecah...padahal gambar asal, terang....!!

Tolong ah, mana lagi silapnya..!!
[/quote]
Kalau macam tu..play kat mana-mana player even kat winamp pun akan sama...benda ni bergantung pada setting masa kita save..lagi tinggi bitrate..lagi bagus quality video...mungkin masa ko save birate yang digunakan rendah..kita tak boleh compare dengan original...most probably original file pada bitrate yang tinggi...unless kalau save balik exactly sama dengan setting original file...then quality should lebih kurang sama

itu sebab kita nak tahu apa setting yang ko guna masa save...from there kita boleh tengok apa problemnya...

so macam ni...aku suggest ko save dulu dalam dvd format (mpeg2)...then insyallah aku try explain macam nak save pulak fail mpeg2 dvd tadi untuk youtube/facebook atau simpan dalam thumbdrive dalam format mp4 guna software lain...

sebentar tadi aku save dalam format mpg .kemudian aku buka ikut w/media player...gambar kecil je..bila aku klik dua kali untuk besarkan..gambar terus pecah...!!! Geram betul aku...

[quote name='aczan' timestamp='1307595341' post='1069910']
sebentar tadi aku save dalam format mpg .kemudian aku buka ikut w/media player...gambar kecil je..bila aku klik dua kali untuk besarkan..gambar terus pecah...!!! Geram betul aku...
[/quote]

Follow this instruction:
Share-->Create video file...the pilih DVD...then pilih DVD video (16:9) dan save..
[IMG]http://i7.photobucket.com/albums/y293/tasek16/6-9-20111-04-21PM.jpg[/IMG]

once dan habis save /render..tengok how the quality is...

Ok! Jadi molek ni..... Satu lagi nak bagitahu...masa aku balik rumah tengahari tadi dan buat kat pc rumah aku, bila aku save dalam mpg ..bila buka kat w/media player..gambar ok jugak..cuma masa buka kat pc pejabat je jadi kecil dan jadi pecah bila kita besarkan..apa-apapun terimakasih atas maklumat kawan2 semua...nanti apa2 aku tanya lagi...

takpe, main video editing ni kena byk cuba, test mcm2 setting, adunan setting pelbagai variasi, nnt jumpa la setting mana yg sesuai dan sedap mata memandang.
mula2 dulu aku mcm tu jgk, puas search kat internet, baca di merata forum melayu/english utk setting yg baik.

dulu aku nak simpan video yg direkod dlm 1dvd, sbb bukan tujuan nak jual, mls nak store smpai 2dvd utk video rakaman ceramah/program etc.
mula2 buat, failed, movie lebih 3jam, nak tak nak terpaksa burn dlm 2 dvd, dah la 2 dvd, quality teruk.
tp tak putus asa, ada masa baca lagi, dan test lagi, akhirnya dpt setting yg baik, dpt burn dlm 1dvd, quality pun memuaskan.

itu baru rajin test guna Corel Video Studio & Windows Live Movie Maker.
blm rajin nak test guna lain2 Software mcm Sony Vegas, Adobe Premier.
sbb aku mcm dh terbiasa dgn Corel sejak dr namanya Ulead Vid Studio lagi.

tentang size video tu, ada player dia auto zoom video bila kita open.
macam MPC ada option utk auto zoom video to 200%/etc.
utk kepastian size sebenar video tu, kalau guna windows 7 cuba klik kanan pada file video tu & pilih properties, tgk pada Details, ada situ lengkap size video ?x?, dan jgk bitrate & etc (kalau guna winXP tak pasti ada tak).

kadang2 video codec pun mainkan peranan sama ada cantik/tidak video kita play, contoh kalau kita ada install byk player/codec, bila play di sini kurang pecah bila play full screen, play dgn player yg tu pecah2. Sbb tu dlm video editing ni agak penting utk kita study skt pasal frame size + bitrate, mcm mana nak manipulate benda2 ni utk hasilkan video quality yg baik dan padat.

Ulead Video Studio 11 Plus / 10 Plus, sama ke dengan Corel Video Studio ni? Kalau sama, aku ada DVD dia..aku beli lama dulu..tapi aku simpan aje sebab masa tu aku tak tahu guna..yang Corel Video ni, aku download dari internet je..untuk 40 hari je..

Nak tanya lagi, kalau UVS 11 Plus / 10 Plus, sama je dengan Corel..nak tanya, apakah cara guna diapun sama?