Jump to content
arra_2011

Cpu Tak 'jalan'

Recommended Posts

Salam,

Saya br ditugaskan menjaga makmal komputer.. Didapati byk pc tidak boleh digunakan dan klu nak nmpk statistiknya, kira2 hanya 6-8 pc yg ok daripada 20 yang ada.. Keadaan ini sgt2 merisaukan saya sbb bdk2 yg nak belajar komputer tak boleh guna.terpaksa berkongsi 1 pc utk 4-5 org..

Atas dasar itu, sy bersama beberapa org bdk yg penah ada experien troubleshooting pc melakukan operasi selama 2 hari...alhamdulillah, dpt la tambah 10 yg ok apabila dpt disetelkan masalahnya..selebihnya adalah masalh power supply dan itu tidak dpt dilakukan kerana belum dapat budget dr bos..

Masalahnya di sini,ada 2-4 pc yg saya rasa tiada masalah pd power supply (agak2 je) memandangkan lampu pd mobo menyala..tp bl start pc, lampu oren menyala terus menerus...fan pun tak gerak...display pd monitor jauh la skali...apa sbbnya ya??harap siapa2 yg ada ilmu atau experien mcm ni dpt membantu...

Satu lagi masalah yg dihadapi adalah-> Terdapat bdk2 yg terlebih advance telah membuat system password pd pc..saya telah cuba cabut bateri tetapi bl restart smula, sistem tetap juga minta password...bagaimana cara utk saya reset password tu?? (dah rugi lagi pc yg boleh digunakan bl ada kes mcm ni)

Sekian, harap membantu..terima kasih

[quote name='arra_2011' timestamp='1303117054' post='1067214']
Salam,

Saya br ditugaskan menjaga makmal komputer.. Didapati byk pc tidak boleh digunakan dan klu nak nmpk statistiknya, kira2 hanya 6-8 pc yg ok daripada 20 yang ada.. Keadaan ini sgt2 merisaukan saya sbb bdk2 yg nak belajar komputer tak boleh guna.terpaksa berkongsi 1 pc utk 4-5 org..

Atas dasar itu, sy bersama beberapa org bdk yg penah ada experien troubleshooting pc melakukan operasi selama 2 hari...alhamdulillah, dpt la tambah 10 yg ok apabila dpt disetelkan masalahnya..selebihnya adalah masalh power supply dan itu tidak dpt dilakukan kerana belum dapat budget dr bos..

Masalahnya di sini,ada 2-4 pc yg saya rasa tiada masalah pd power supply (agak2 je) memandangkan lampu pd mobo menyala..tp bl start pc, lampu oren menyala terus menerus...fan pun tak gerak...display pd monitor jauh la skali...apa sbbnya ya??harap siapa2 yg ada ilmu atau experien mcm ni dpt membantu...

Satu lagi masalah yg dihadapi adalah-> Terdapat bdk2 yg terlebih advance telah membuat system password pd pc..saya telah cuba cabut bateri tetapi bl restart smula, sistem tetap juga minta password...bagaimana cara utk saya reset password tu?? (dah rugi lagi pc yg boleh digunakan bl ada kes mcm ni)

Sekian, harap membantu..terima kasih
[/quote]
Salam.
untuk masalah .tp bl start pc, lampu oren menyala terus menerus...fan pun tak gerak tu .cuba cabut bateri cmos (letak jumper kat reset cmos)tinggal dalam 10 minit, cabut semua power kat PSU tu.Lepas tu pasang balik bateri cmos tunggu dalam 1 minit letak balik jumper cmos dalam keadaan asal.Ram motherboard tu servis skali(ambil contact cleaner atau eraser(pemadam) gosokkan kat contact point ram tu).Kalau tak jadi try pasang ram yang ok (1 sudah ckup cabut kabel yang disambug pada CDROM drive,HDD,Floopy tu.Kalau tak jadi kena check motherboard takut capacitor dah leak(biasa jadi kat motherboard berusia).

system password pd pc tu aku nak tau password windows ke password bios tu.Harap membantu.ok Edited by hafizamrepair

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1303118195' post='1067215']

system password pd pc tu aku nak tau password windows ke password bios tu.Harap membantu.ok
[/quote]

ni system password...nak kata bios, mungkin kot sbb on je pc tu tup2 screen hitam mntk system password..so kene tggu 1 minit dl ye b4 pasang smula bateri cmos tuh..ok, aku tryyyy...bdk2 aku cabut bateri cmos tu dan terus pasang smula, tak tggu 1 minit ke apa...ermmm aku ada terpikir nak cabut jumper pswd kat mobo pc tu (info yg aku dpt dr internet la) tp tak brapa pasti sbb takde apa2 manual yg ditinggalkan oleh supplier dl..(tak tau le klau manual tu dah dimakan anai2 wallahu'alam)

[quote name='muhian' timestamp='1303118236' post='1067216']
saya rasa masalah pada pc2 yang tak mau hidup tu mungkin motherboard bermasalah..cek juga ram pastikan ok.
[/quote]

muhian, aku dah try power supply yg ada pd pc yg lain (dgn anggapan mungkin mobo pc pertama rosak sbb lampu mobo menyala), but still masalah yg sama..tu yg jd kemusykilan ni..mobo atau power supply yg prob??? :unsure:

[quote name='arra_2011' timestamp='1303215434' post='1067270']
ni system password...nak kata bios, mungkin kot sbb on je pc tu tup2 screen hitam mntk system password..so kene tggu 1 minit dl ye b4 pasang smula bateri cmos tuh..ok, aku tryyyy...bdk2 aku cabut bateri cmos tu dan terus pasang smula, tak tggu 1 minit ke apa...ermmm aku ada terpikir nak cabut jumper pswd kat mobo pc tu (info yg aku dpt dr internet la) tp tak brapa pasti sbb takde apa2 manual yg ditinggalkan oleh supplier dl..(tak tau le klau manual tu dah dimakan anai2 wallahu'alam)

muhian, aku dah try power supply yg ada pd pc yg lain (dgn anggapan mungkin mobo pc pertama rosak sbb lampu mobo menyala), but still masalah yg sama..tu yg jd kemusykilan ni..mobo atau power supply yg prob??? :unsure:
[/quote]
Kalau betul apa yang kau cakap selalu kalau cabut bateri cmos patut bios dah reset default balik.Ni untuk motherboard yang lama.Bukan yang baru(2011).Kalau Laptop macam asus atau dell(start dari dell 510m(aku dah lupa-agak-agak je)) memang susah nak reset password kena jumper kaki IC eeprom bios)tu baru boleh reset.

Pasal motherboard kalau tak boleh juga macam yang aku cerita kat atas tu,kau kena check motherboard tu.1st check Capacitor tu ada leakage ke tak.Cara dia tenggok kat kepala Capacitor ada kembong(bengkak) ke tak.Kalau ada tukar(tapi baik kau buat scrap je la kalau jumpa macamni sebab nak cabut benda alah tu memang susah takut putus track motherboard je-kena ada alat).Kalau tak jumpa macam aku cakap, kemungkinan power mosfet dah rosak (jarang-jarang berlaku).Tapi kebiasaan untuk motherboard yang berusia capacitor yang defect.Biasa masalah ni jadi sebab manufacture pakai low quality komponen electronic.ok.Kalau nak info lebih lagi boleh ke blog aku. Edited by hafizamrepair

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1303219858' post='1067272']
Kalau betul apa yang kau cakap selalu kalau cabut bateri cmos patut bios dah reset default balik.Ni untuk motherboard yang lama.Bukan yang baru(2011).Kalau Laptop macam asus atau dell(start dari dell 510m(aku dah lupa-agak-agak je)) memang susah nak reset password kena jumper kaki IC eeprom bios)tu baru boleh reset.

[/quote]

ermmm td aku dah belek2 cpu yg mintak system password...puas aku kembangkan mata tp aku tak jumpa/nampak jumper yg ada dekat2 dgn cmos..aku plan td nak amik gmbr bg korg tgk sama tp terlupa plak psal bdk2 sibuk kacau aku...tp bl tgk kt cpu lain (1 je aku tgk), cam ada jumper plak...kalau tukar hdd pun tak selesai jugakkan masalah system password ni?

safe mode leh masuk tak....try tekan F8 masa masuk tue kalau boleh masuk try pegi kat control panel..pegi user account...try reset c2 tengok cam ne