Jump to content
Sign in to follow this  
gio

Processor Calar

Recommended Posts

asslamualaikum..semalam kononnya saya nak bersihkanlah pc...masa nak cabut heatsink..melekat pulak dgn processor dan masa nak cabut proc dari heatsink...saya goyang2kan lah...lepas tu calar pulak...nasib baik lepas tu saya test ok..nak tanya sket la,agak2 ok tak atau dimasa2 akan datang ada problem ke...bru je beli proc ni 2 bulan lepas jenis amd phenom ii x4 955

[quote name='gio' timestamp='1302464310' post='1066747']
asslamualaikum..semalam kononnya saya nak bersihkanlah pc...masa nak cabut heatsink..melekat pulak dgn processor dan masa nak cabut proc dari heatsink...saya goyang2kan lah...lepas tu calar pulak...nasib baik lepas tu saya test ok..nak tanya sket la,agak2 ok tak atau dimasa2 akan datang ada problem ke...bru je beli proc ni 2 bulan lepas jenis amd phenom ii x4 955
[/quote]

kalu calar blah atas 2 ok ja xde effect ^_^ , pasni taruh gam uhu plk try tgk susah x nk cabut...

camna bleh tercalar?..kalo diikutkan sepatutnya tak menyebabkan calar sebab thermal paste tu melekat je dan tapak hsf rata je..aku pun pernah terjadi hsf melekat goyang2 kan jugak sampai boleh cabut takde plak calar.

tak tahu la,mungkin masa nak cabut sya pusing proc tuh...lagi satu ada orng ckp jgn guna standed themal pad ,boleh menyebabkan calar dan melekat kuat, guna themal paste lagi elok

[quote name='gio' timestamp='1302577800' post='1066850']
tak tahu la,mungkin masa nak cabut sya pusing proc tuh...lagi satu ada orng ckp jgn guna standed themal pad ,boleh menyebabkan calar dan melekat kuat, guna themal paste lagi elok
[/quote]

pusing proc?bleh bengkok pin.tak bengkok ke pin proc tu?
tak betul org tu cakap..thermal pad dan thermal paste adalah benda yang berlainan.
thermal pad tak melekat cuma untuk menutup dan merapatkan gap untuk contact lebih baik.biasa pki pada chipset.tak pernah pki utk proc.
Proc mesti kene guna thermal paste..thermal paste ada jenis2 kelikatan..Terlalu likat sgt akan menyebabkan melekat spt kes ko ni.biasa yang standard yang sedia ada pada heat sink stock tu likat sgt tak berapa bagus.
thermal paste yang murah2 dan terlalu cair pun tak berapa bagus dari segi cooling performance.
Letak quantiti yang terlalu banyak pun bleh menyebabkan melekat.
Jenis thermal paste yang baik aku rekomen tuniq tx-2 n tx-4,arctic cooling mx-4..aku dah guna 3 ni..the best mx-4 senang nak apply dan best cooling performance.

Tak bengkok pun,Asalnya saya bersihkan pc disebabkan heatsink fan terlalu bising dan kelajuan idle 6000rpm = 39 ~ 43 c,saya ade terbaca dlm web luar negara kebanyakan stok heatsink proc AMD Phenom II x4 mmg bising dan terlalu laju disebabkan themal pad yang digunakan, saya ikut apa yang disarankan...jd saya bersihkannya,dan guna themal paste jenis Cooler Master Fusion 400 ...igt mmg nak guna tuniq yg mcm bro muhian ckp tuh,tp kat tempat saya xde pulak,dorg pun ada bgtau se elok eloknya tukar heatsik,stok heatsink AMD mmg tak bgus lebih2 lgi jenis Phenom II,saya igt nak guna Cooler Master Hyper 212 plus...ok tak?

[quote name='gio' timestamp='1302622717' post='1066894']
Tak bengkok pun,Asalnya saya bersihkan pc disebabkan heatsink fan terlalu bising dan kelajuan idle 6000rpm = 39 ~ 43 c,saya ade terbaca dlm web luar negara kebanyakan stok heatsink proc AMD Phenom II x4 mmg bising dan terlalu laju disebabkan themal pad yang digunakan, saya ikut apa yang disarankan...jd saya bersihkannya,dan guna themal paste jenis Cooler Master Fusion 400 ...igt mmg nak guna tuniq yg mcm bro muhian ckp tuh,tp kat tempat saya xde pulak,dorg pun ada bgtau se elok eloknya tukar heatsik,stok heatsink AMD mmg tak bgus lebih2 lgi jenis Phenom II,saya igt nak guna Cooler Master Hyper 212 plus...ok tak?
[/quote]

aku dulu guna hyper 212+ memang bagus hsf nih.disarankan guna..skang guna balik stock amd heat sink tapi aku dah tukar fan yang lain.
bukan thermal pad ia tetap thermal paste tapi amd punya paste kurang bagus skit.
sebenarnya yang menyebabkan bising tu fan itu sendiri yang bising bukan pasal lain..ini yang apa aku alami.
kita boleh control speed fan di bios ikut suhu processor amd stock fan memang boleh buat sebab fan tu ada 4 pin kalo 3 pin tak boleh.
sebab fan tu full speed dan bising sebab setting kat bios tu diset supaya berada dalam keadaan full speed sebab tu bising.aku pernah alami dan adjust terus senyap.temp proc ko ok jek.
cuba2 adjust setting nih mungkin membantu.

tq bro muhian bagi suggestion...puas jgk saya cari setting fan kat bios mmg takde,saya gunakan mobo Asus..rupa2 nya fan ni menggunakan 3 pin...