Jump to content
psychoX

Gambas - Ide Macam Vb Studio

Recommended Posts

aku pun baru search ari ni pasai gambas ni.. tapi aku try install banyak la pulak mak nenek yang dia ndak..

tapi aku tgh godek satu lagi IDE cam vb...

hbasic..

http://hbasic.sourceforge.net/

ni contoh coding dia.. sebijik cam vb da..

Public g1 As Integer
Public g2 As Double
Public g3 As String

Const pi = 3.1415926535

Sub btn_start_clicked()
   g2 = pi

Print "sin, cos ..."
   Print sin( pi )
   Print cos( g2 )

Print "String methods"
   g3 = "aaabbb"
   Print left( g3, 3)

msgbox( "Title", "Message box" )

g1 = -2
   Print abs( g1 )

Print "Overloading methods"
   Print "Integer str()" + str( 111 )
   Print "double str()" + str( 111.222 )
End Sub

cam aku pakai fedora core 3 nih.. aku amik yang FC2 nye rpm je.. yang lain lain harap korang semua test la kat distro masing masing..

entah.. kalau tak.. kene create sendiri le.. maklum la.. homemaked punye IDE .. keh keh keh..

semalam aku terbaca pasai sejarah bahasa basic nih.. rupe nye sebelum vb tu top .. dah byk bahasa basic lain di belakangnye.. oleh kerana bill memporpulerkan VB .. so org ramai nampak vb je la bahasa pengaturcaraan berinterpriter basic..

yang lain tak nampak dah ..

dan aku rasa la kalau hbasic ngan gambas ni bleh lawan vb tu .. tak lama lagi vb akan jatuh le kepupularitiannye..

p/s: tgh godek hbasic....

Heheh.. dulu aku pon ingat Visual Basic nie bahasa baru yang Bill buat.. dulu tak tau lak aku VB nie berasaskan Basic.. puas aku fikir bahasa basic nie camner rupe dia tongue.gif

hbasic sape yang buat?? persendirian or group?? aku tak sempat lg nak godek2...

Minta tolong sikit.. Aku ada amik contoh program dr site gambas.. Frontend Yum.. Gui untuk install software melalui yum.. Tp aku tak guna Yum.. tongue.gif Aku nak tanya pasal coding dia sikit..

EXEC [ "yum" , "search" ,txtSearch.Text] FOR READ WRITE AS $hProcess
dan
EXEC ["gnome-terminal" , "-x" , "su" ,"-c" ,"yum install " & clOut[clOut.Key][0] & "; sleep 60"] FOR READ AS $hProcessmy

$hProcess dan $hProcessmy adalah Process..

Code yang pertama untuk cari software dalam yum dan code yang kedua untuk install software yang tersenarai dalam ColumnView(clOut)..

Jd soalan aku:

1)Ape beza code 1 dengan code 2?? Kenapa dalam code 2 ada "gnome-terminal" tapi dalam code 1 tak ade??

2)Command "; sleep 60" tu untuk ape??

Edited by b1naryc0de

aku pun tak tgk lagi kod tu.. keh keh keh..

yang no 1 tu..untuk carian dalam resepitory tu..

yang no 2 tu aku rasa la.. untuk menghantar arahan ke terminal secara auto.. kalau tak guna GUI tu .. kite taip kan... so proses dia cam tu gak.. cuma dia dah set siap siap ke mana arahan tu akan di run.. tu yang aku faham la.

sleep 60 tu .. aku rasa .. kalau tak de connection dalam masa 60 seconds .. dia akan terminate kut.. tak pasti gak aku .. . aku tak guna YUM.. aku guna APT ...

binary.. apa kata kite translate gambas ni ke bahasa melayu.. tongue.gif

Ape?? Translate?? hehe.. aku takut tunggang langgang jer nanti.. drpd paham jd x paham tongue.gif lgpon aku bukannye reti sangat nak translate nie.. kalau ko nak buat aku support dr belakang boleh la smile.gif

coding ... emm senang je.. pernah blajar VB?.. kalau pernah .. mesti boleh buat coding ngan GAMBAS nih.. sam aje.. guna basic punye bahasa..

Tp sebelum tue kene email developer dia lah kan?? malay x de dalam senarai.. indon adalah.. Tp translate tue camner nak guna?? Camne nak aktifkan bahasa lain??

Jomlah blank kita coding coding lak dalam linux.. aku pun sentul gak mula2.. biggrin.gif

ps : bangga gak biler nama termasuk dalam credit wink.gif

Edited by b1naryc0de

aku cuba cari fail .po tapi tak jumpe plak.. tak pe.. nnt slow slow kite carik .. heheh

Bukan ko sorang tak jumpa.. aku pon tak jumpa tongue.gif

Ko tak nak try pakai gentoo ker?? Aku plan nak buat GUI untuk sistem portage dia guna gambas.. Mane tau kalau2 ko boleh tolong smile.gif

aku pakai fedora core 3 la..

aku rasa kan ko kene download sourcecode dia la.. biggrin.gif

sbb dalam sourcecode dia tu kite bleh la ubah apa apa yang patut...

gambas ubah gambas.. emm mmg dia create diri dia sendiri sebenarnye..

cuba ko try download fakebas... dalam gambasforge.net tu .. kirenye lebey kurang mcam tu aa. aku rasa la.. tak testing pun lagi..

mungkin link ni menjawab persoalan untuk language translate

http://sourceforge.net/mailarchive/forum.p...9&forum_id=9971

ko nak buat sistem portage untuk gentoo ? ... emm

semalam aku terfikir fikir.. untuk program pertama aku nih. aku nak buat kamus la... biggrin.gif

dalam kepala ni byk bende nak buat.. cybercafe software management ..... bleh install semua komputer ngan linux ..pastu pasang cybercafe nye software.. perh.. tak yah risau pakai lesen dah..

pasal socket programming dalam gambas..

http://www.binara.com/gambas-wiki/bin/view...etworkComponent

skrgn masalahnye.. kene gune KDE....

untuk pembangunan dalam gnome .. kene tunggu gambas 2 yang support GTK+ ..

link tambahan

http://www.binara.com/gambas-wiki/bin/view/Gambas/Playground

Edited by psychoX

gambas ubah gambas.. biasalah tue.. hampir semua prog camtu smile.gif

Kamus?? hehe bagus2.. ko nak buat kamus ape??

Tp kalau client pc kat cc nak pakai linux mungkin tak berapa sesuai kot sekarang.. sebab mesti ramai yang datang nak main game.. dan banyak online game belum boleh main kat linux.. huh.gif

Dalam kepala otak aku skrg nie tertumpu kepada kegunaan kat pc aku sendiri.. Aku nak buat basic2 dulu biggrin.gif

kamus.. projek jangka pendek.. <= kamus bahasa terengganu biggrin.gif muahhahahhhahah

tul tu ... buat yang basic basic dulu.. .. sesame la kite godek bendealah nih.. pastu keluarkan tutorial.. supaya lebih ramai geng geng kite yang lain support gambas...

online game nih aku tak pernah main.. ada dulu skali member aku invite aku main game dark tone ..

apa yang tak support nye kat linux ? browser ke? flash ke?...

Edited by psychoX

Ada beberapa benda yang buat dia tak boleh main dalam linux.. kebanyakkannye yang related dengan windows.. activex, directx, ie, lib dll.. tunggulah perkembangan cedega untuk support game2 online nie.. setakat nie baru ragnarok yang dia dapat support kalau tak silap aku.. tapi cedega bukan free(aku pakai lanun punye tongue.gif )..

emmm cam tu.. aku tgk dark tone tu . .cam main stratigi je.. tapi pakai php.. ganah gile developer dia..

Edited by psychoX

dark tone.. aku x pernah main.. kalau game jenis webbase tue tak de masalah main kat linux.. game flash pon boleh main.. yang jd masalah game yang complicated.. nasib baik banyak gak game baru yang boleh main kat linux mcm nfsu2.. aku ada jumpa game online untuk linux yg mcm best.. jenis mmorpg.. tp tak ingat game ape.. yang pasti game berbayar..

Aku dlm web dev nie kureng sikit tongue.gif .. Setakat html, flash dan java/javasript taulah sikit2.. tp php, asp tu semua aku tak pernah sentuh lagi wink.gif

Sebut pasal web ni...apa kata korang buat WYSIWYG html editor, posible tak?? sebab aku tengok bendalah ni macam tak banyak utk linux...bleh la newbie macam aku ni blajar buat web sendiri, skang pakai cms je... biggrin.gif

Jangan pulak ajak aku sekali proceed projek nih, aku tak reti pape pasal coding...setakat support dari blakang tu ok la....

sentuh la.. best ooo... php .. rugi ko tak cuba..

hehe.. banyak bende aku nak sentuh.. sampai tak tersentuh tongue.gif slow2 aku cuba belajar ikut kemampuan aku.. slow and steady..

hmm.. idea yang menarik blank.. tp mesti bukan melibatkan html jer kan?? paling koman pon kenelah support flash,script sekali.. tapi tak mustahil untuk dibangunkan betul tak psychoX?? cuma amik masa smile.gif kalau ramai yang contribute lagi best dan proses tu boleh jadi cepat.. kasi open-source develope sama2..

tapi kalau nak harap kan aku.. ph34r.gif aku baru jer nak berjinak2 balik dengan programming + baru 1st time coding dalam linux tongue.gif