Jump to content
K.A.

Harge Insuran Naik

Recommended Posts

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1323836207' post='1077010']
wei tak silap aku geran dia dah bagi masa amik kereta aritu yang photostat nya.. pung boleh guna utk renew roadtax kan..???
[/quote]

Geran xda still boleh renew. Kalau Cover Note x da tu yg ada problem untuk renew.

Kalau nak renew roadtax, saya rekemen guna online. Cara nak renew roadtax online adalah di SINI [url="https://rdtax.myeg.com.my/MYROADTAX/"]https://rdtax.myeg.com.my/MYROADTAX/[/url]

Cube cik cput tengok link ni, mgkin boleh membantu...
[url="http://blog.amirez.com/renew-road-tax-kenderaan-secara-online/"]http://blog.amirez.c...-secara-online/[/url] Edited by KeMaT HaSaN

lg satu mau tanya ...betul ker NCD kita tak dpt >50% lg bila umur kereta 15 tahun keatas?......setakat 25% ajer...

Lamanya 15 tahun... ni kes rare ni... :3: :3:

No Claim Discount (NCD) ni adalah kadar bonus/ diskaun yang diberi oleh pihak takaful/insurans kepada pemilik polisi kenderaan kerana tiadanya tuntutan pada tahun tersebut. (kadar diskaun akan meningkat setiap tahun sekiranya tidak dituntut) - jadi diskaun diberi berdasarkan umur insurans (andai tiada tuntutan) dan bukan terhadap umur kereta..

Bagi kes biasa:
jumlah maksimum NCD yang boleh diterima pemilik kereta bg setiap kenderaan persendirian adalah 55% (selepas 5 tahun)

Tapi tuk kenderaan perdagangan dan motosikal, kadar maksimum adalah hanya 25% (selepas 3 tahun)
Saya harap dapat membantu ye...

aku dah pi renew road tax semalam.. NCD 25%.... masa aku calculate kat motokartakaful web tuh.. dia sum up insurans aku 44k.. pastu aku tak berapa nak yakin masa nak buat pembayaran... jadi aku terus ke maybank renew road tax..dia kira sum up aku nya insurans 46k... tak pasti camne pengiraan nya.... yang penting road tax dah renew..selesai 1 kaedah nya... harinih pi renew road tax motor pulak...

[quote name='arfaie' timestamp='1323968985' post='1077144']
NCD aku dh clear..aritu xsiden :25: mula 0 balik
[/quote]

kete persona aku naik itu ari eksiden ka? kesian.. terok ke? hehehe

[quote name='KeMaT HaSaN' timestamp='1323860472' post='1077051']
Lamanya 15 tahun... ni kes rare ni... :3: :3:

No Claim Discount (NCD) ni adalah kadar bonus/ diskaun yang diberi oleh pihak takaful/insurans kepada pemilik polisi kenderaan kerana tiadanya tuntutan pada tahun tersebut. (kadar diskaun akan meningkat setiap tahun sekiranya tidak dituntut) - jadi diskaun diberi berdasarkan umur insurans (andai tiada tuntutan) dan bukan terhadap umur kereta..

Bagi kes biasa:
jumlah maksimum NCD yang boleh diterima pemilik kereta bg setiap kenderaan persendirian adalah 55% (selepas 5 tahun)

Tapi tuk kenderaan perdagangan dan motosikal, kadar maksimum adalah hanya 25% (selepas 3 tahun)
Saya harap dapat membantu ye...
[/quote]
almaklum guna kete lama he he ....tq tq...

bg aku kalau pakai kete mahal berbaloi la kalau insuran.. kalau kete lama mcm rugi je nak byr insuran.. hari tu bapak aku kene langgar blkg kat kete merc.. teruk jgk la kete bapak aku.. wak report pastu nak claim insuran macam kene bayar.. disebabkn kete nama org lain kene byr rm300 + tu campur ni.. total bapak aku kene byr 1k lbh.. syarikat insuran kata insuran hny akan byr 60% dari kos repair sebab usia kete dah lbh 10 tahun.. kalau kos repair 1000 bapak aku kene tanggung 400... baik x payah ada insuran... xpasal2 kite kene langgar kite plak yg abis duit kene bayar... last2 repair sendiri ..huhu

[quote name='neutron' timestamp='1324038889' post='1077199']
bg aku kalau pakai kete mahal berbaloi la kalau insuran.. kalau kete lama mcm rugi je nak byr insuran.. hari tu bapak aku kene langgar blkg kat kete merc.. teruk jgk la kete bapak aku.. wak report pastu nak claim insuran macam kene bayar.. disebabkn kete nama org lain kene byr rm300 + tu campur ni.. total bapak aku kene byr 1k lbh.. syarikat insuran kata insuran hny akan byr 60% dari kos repair sebab usia kete dah lbh 10 tahun.. kalau kos repair 1000 bapak aku kene tanggung 400... baik x payah ada insuran... xpasal2 kite kene langgar kite plak yg abis duit kene bayar... last2 repair sendiri ..huhu
[/quote]

RM600 bnyak mgkin xbanyak... Andaikata total loss bagaimana?? yang harganya mgkin sampai RM60000 gitu...

[quote name='KeMaT HaSaN' timestamp='1324090293' post='1077209']
RM600 bnyak mgkin xbanyak... Andaikata total loss bagaimana?? yang harganya mgkin sampai RM60000 gitu...
[/quote]

xde la sampai 60k bro.. harga kete pon 12k je,,huhu ...600 tu kalau total repair 1000.. kalau total repair rm5000 ? tak ke rm 2000 kite kene tanggung... rs x puas hati sb salah org lain kite yg kene kuar duit.. ape guna ada insuran...

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1323996942' post='1077169']
aku dah pi renew road tax semalam.. NCD 25%.... masa aku calculate kat motokartakaful web tuh.. dia sum up insurans aku 44k.. pastu aku tak berapa nak yakin masa nak buat pembayaran... jadi aku terus ke maybank renew road tax..dia kira sum up aku nya insurans 46k... tak pasti camne pengiraan nya.... yang penting road tax dah renew..selesai 1 kaedah nya... harinih pi renew road tax motor pulak...
[/quote]
tak yakin masa nak bayar? awat :lol: aku dok bayaq selama ni ok ja...so p wat kt maybank dia sums 46k awat dop mintak kurang? rega myvi ang sure turun dah sebab dah ada maibee lagi besh :lol: dpt diskaun 10% dop?

[quote name='ahaksz28' timestamp='1324021729' post='1077191']
kete persona aku naik itu ari eksiden ka? kesian.. terok ke? hehehe
[/quote]
waaaa...mcam tu la kisah dia, terok tak terok la.. huhu

[quote name='arfaie' timestamp='1324129990' post='1077233']
tak yakin masa nak bayar? awat :lol: aku dok bayaq selama ni ok ja...so p wat kt maybank dia sums 46k awat dop mintak kurang? rega myvi ang sure turun dah sebab dah ada maibee lagi besh :lol: dpt diskaun 10% dop?

waaaa...mcam tu la kisah dia, terok tak terok la.. huhu
[/quote]

laa dah sebab aku taktau aku isi boran gtuh betui ka dak.. sebab aku nak cepat aritu dah 16hb.. road tax aku mati 19hb.. tuh yang aku jadi cam fikir 2-3 kali nak bayor online.. dah aku call dia cakap kalau borang salah isi lagi lama... so better aku pi buat jer kat sana.. abis cer... [sub][b][i](paie aku still merajuk ngan hang lagi belum abis sebulan agi ok..)[/i][/b][/sub]

kalu hang isi online tu pun siapnya 16hb jugak..bukannya kena tunggu sbln..ish2.

*merajuk la 2 bulan, baru shempoiiii

[quote name='arfaie' timestamp='1325507868' post='1077948'] kalu hang isi online tu pun siapnya 16hb jugak..bukannya kena tunggu sbln..ish2. *merajuk la 2 bulan, baru shempoiiii [/quote]

ok merajuk 2 bulan.. as u wish... :(

Nak tanye pade yg pakar,

Kereta tahun 2002 boleh cover 10k x? Kereta lagi 2 tahun nak abis bayar, geran kat bank. Boleh x hidupkan insurans kalo geran x amik kat bank?

geran tak ambik boleh renew insuran,,tp roadtax kalau hang nk renew sndiri kenalah ada geran. kalau xdak geran, kena wat ikut MyEG