Jump to content
pelangi6454

Perlu Pilih Course Yang Mana?

Recommended Posts

Assalamualaikum dan hello ;)

Saya mahu bertanya, saya baru sahaja lepas SPM tahun lepas dan masih lagi menunggu keputusan keluar bulan 3 ni. Masalah saya, saya tak tahu nak pilih course mana untuk masuk ke universiti. Saya aliran sains dan keputusan trial saya tahun lepas melayakkan saya mengambil mana-mana course yang saya suka. Ibu ayah saya menyuruh saya mengambil medicine dan cita-cita saya dari dulu memang ingin jadi seorang doktor berjaya :)

Tapi saya ada satu masalah besar, saya tak suka sains (biologi, kimia dan fizik). Namun saya boleh mendapat A dalam mata pelajaran tersebut (kalau betul-betul struggle). Saya ingin memilih course IT tetapi ibu ayah saya tidak menggalakkan dan tidak bagi. Malah sepupu saya menyuruh saya mengambil dalam bidang medicine untuk jadi doktor.

Jadi macam mana? Apa pendapat kalian dalam hal ini?

[quote name='pelangi6454' timestamp='1295176582' post='1059546']
Assalamualaikum dan hello ;)

Saya mahu bertanya, saya baru sahaja lepas SPM tahun lepas dan masih lagi menunggu keputusan keluar bulan 3 ni. Masalah saya, saya tak tahu nak pilih course mana untuk masuk ke universiti. Saya aliran sains dan keputusan trial saya tahun lepas melayakkan saya mengambil mana-mana course yang saya suka. Ibu ayah saya menyuruh saya mengambil medicine dan cita-cita saya dari dulu memang ingin jadi seorang doktor berjaya :)

Tapi saya ada satu masalah besar, saya tak suka sains (biologi, kimia dan fizik). Namun saya boleh mendapat A dalam mata pelajaran tersebut (kalau betul-betul struggle). Saya ingin memilih course IT tetapi ibu ayah saya tidak menggalakkan dan tidak bagi. Malah sepupu saya menyuruh saya mengambil dalam bidang medicine untuk jadi doktor.

Jadi macam mana? Apa pendapat kalian dalam hal ini?
[/quote]

assalammualaikum...

saya lebih prefer kamu ambil medicine... sekarang nie banyak sangat nak pakai doktor...peluang agak cerah...lagipun,ibu bapa kamu lebih prefer medicine kan.. ibu bapa kita memberi keputusan yang paling terbaik...dan dia lebih mengetahui tentang kamu :)

[quote name='ztecon' timestamp='1295188591' post='1059569']
assalammualaikum...

saya lebih prefer kamu ambil medicine... sekarang nie banyak sangat nak pakai doktor...peluang agak cerah...lagipun,ibu bapa kamu lebih prefer medicine kan.. ibu bapa kita memberi keputusan yang paling terbaik...dan dia lebih mengetahui tentang kamu :)
[/quote]

okay, InsyaAllah saya boleh bawak. cuma kena struggle betul betul la :)

aku pung sokong hang amik medicine.. ikut cakap parent hang.. sebab apa yang kita buat dapat restu parent nih lebih afdal... lagi kalau hang minat gak IT tuh... hang belajar sampai jadi doktor dulu.. pastu dah jadi doktor 5-6 tahun... hang nak masuk bidang IT nih anytime jer... tapi kalau budak IT takleh anytime nak jadi doktor... ha fikir-fikirkan ler seeloknya...

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1295195337' post='1059577']
aku pung sokong hang amik medicine.. ikut cakap parent hang.. sebab apa yang kita buat dapat restu parent nih lebih afdal... lagi kalau hang minat gak IT tuh... hang belajar sampai jadi doktor dulu.. pastu dah jadi doktor 5-6 tahun... hang nak masuk bidang IT nih anytime jer... tapi kalau budak IT takleh anytime nak jadi doktor... ha fikir-fikirkan ler seeloknya...
[/quote]

okay :) thank you for your opinion. hee. betul gak, kalau dah jadi doctor ni anytime boleh masuk balik IT.

Ku pun rasa baik hang ambik dokto ja. Tu pilihan terbaik yang hang ada setakat ni. IT bila² pun boleh ambik sebab dah ada dokto. Persoalan dah terjawab. Gud luck. ^_^ Tak perlu pening² kepala sangat. Kalau minat IT boleh belajar plan².

Assalammualaikum :)

Saya lepasan SPM 2010, so skang nga tunggu result. Kepala saya nga semak ni sebab taktau nak pilih kos apa dalam UPU Fasa 2. Saya budak sains stream. Walauapepun yang terjadi, saya cuba [u]taknak[/u] libatkan diri dengan Fizik. :155: Haha

Tapi saya tau bidang fizik ni skopnye luas dan mungkin masa depan lebih terjamin sbb bidang ni memang macam goreng pisang panas skg ni. Saya ingat nak follow pilihan orang tua je and yes, mereka lebih kepada Fizik. Saya pulak tak minat. Lagipun, saya tak rasa result fizik saya dalam SPM nanti boleh melayakkan saya pergi dlm bidang fizik. Berdasarkan survey saya lah, saya nk tanya, apa beza Kejuruteraan Elektrik/Elektronik/Mekanikal/Awam serta Mekanikal?

Antara 3 subjek sains tu, saya paling minat chemistry. Biology pun boleh lagi. Saya pun minat art tapi saya takda basic, masa form 4 saya decided utk tambah subjek seni sebagai subjek tambahan spm, siap dah ambil exam seni lagi, tapi masa form 5 ada problem terpaksa dropped subjek tu. So beku camtu je. Boleh tak letak seni lukis dalam pilihan ke-8 saya? HAHA! Tapi ada temuduga la. Itu saja. Terima kasih :)

[quote name='wanasairan' timestamp='1295235564' post='1059618']
Assalammualaikum :)

Saya lepasan SPM 2010, so skang nga tunggu result. Kepala saya nga semak ni sebab taktau nak pilih kos apa dalam UPU Fasa 2. Saya budak sains stream. Walauapepun yang terjadi, saya cuba [u]taknak[/u] libatkan diri dengan Fizik. :155: Haha

Tapi saya tau bidang fizik ni skopnye luas dan mungkin masa depan lebih terjamin sbb bidang ni memang macam goreng pisang panas skg ni. Saya ingat nak follow pilihan orang tua je and yes, mereka lebih kepada Fizik. Saya pulak tak minat. Lagipun, saya tak rasa result fizik saya dalam SPM nanti boleh melayakkan saya pergi dlm bidang fizik. Berdasarkan survey saya lah, saya nk tanya, apa beza Kejuruteraan Elektrik/Elektronik/Mekanikal/Awam serta Mekanikal?

Antara 3 subjek sains tu, saya paling minat chemistry. Biology pun boleh lagi. Saya pun minat art tapi saya takda basic, masa form 4 saya decided utk tambah subjek seni sebagai subjek tambahan spm, siap dah ambil exam seni lagi, tapi masa form 5 ada problem terpaksa dropped subjek tu. So beku camtu je. Boleh tak letak seni lukis dalam pilihan ke-8 saya? HAHA! Tapi ada temuduga la. Itu saja. Terima kasih :)
[/quote]

pening arr korang nih... aku rasa hang nih belum nampak apa matlamat hang agi.. aku rasa hang kena tau cita2 hang dulu.. hang nak jadi pe..??? so go for it... kalau benda alah fizik nih... amik IT pung de jugak... amik elektrik lektronik mekanikal pung ada gak kot skit2 fizik..

Hehehe, sorry peningkan pale otak korg. Oleh kerana Upu ni boleh dikemaskini, saya akan terus kemaskini sampai result keluar dan akan pilih kos secara berhemah.

Terima kasih akak siputsedut, nyumnyum :)

ko minat IT k?...em oleh sebab aku amik IT dulu jd aku suggest ko amik IT..nnti nk smbung degree amik network security blaja CCNA..skrg market network besar

sambil2 tu minat kan tgk citer pasal medik/doktor/hospital nie :D

aku tgk kawan2 yang aku kenal diorang memang diajar tengok siri2 drama macam nie

1.boleh buat rase tertarik ngan coz medik
2. boleh belajar sambil berhibur

dan lain2..

ot sket
best nyer jadi doktor
dia check aku tak sampai 2 minit
da dapat rm50..

[quote name='wanasairan' timestamp='1295359456' post='1059837']
Mon, IT tu maybe pilihan ke-8 saya. Sy tak amek IT.
[/quote]
slh phm nie aku ckp dgn en.pelangi lol

Salam..
aku galakkan kau amik bidang yang kau minat...
aku dah banyak habiskan masa kat U..ramai budak2 tukar kos sebab takda 'jiwa' nak teruskan kos yang diorang ambik masa tu..
bila nak belajar ni,kita kene ada 'jiwa'..lagi2 kalau kos macam medic tu..
bila aku tanya kenapa terima kos tu dulu? diorang cakap sebab ikut cakap orang lain..bukan sebab minat..
memang bahaya kalau ikut cakap orang..

minat boleh dipupuk, tapi sukar untuk dipupuk..
tu la yang terjadi kpd kawan2 aku yang tukar kos dulu.. (dah final year pun tukar kos gak)..

ingat jadi doktor seronok ke kalau tak minat??
ingat jadi peguam seronok ke kalau tak minat??
ingat jadi arkitek seronok ke kalau tak minat??

dalam TV je nampak seronok..

aku bagi contoh..
kau tak minat medic..pastu ko belajar medic..
let say kau dah grad medic..tapi masih tak minat bidang tu..
bila kau kerja, kau akan rasa betapa menyesalnya keputusan kau..
menda ni dah berlaku kat kawan2 aku..
ada degree dalam LAW, tapi amik degree lagi dalam bidang bisnes..
sebab diorang memang tak berminat nak jd lawyer dari dulu..cuma ikut cakap orang.

bukan aku nak suh kau menderhaka cakap mak ayah kau..
tpi cuba la memujuk..gunakan kata2 yang manis..
yakinkan mereka yang kau boleh buat keputusan sendiri..kau nak pilih benda yang kau minat..

kesimpulannya, pilihlah kos yang kita minat..bila kite minat,benda yang susah jadi senang..
belajar pun seronok sangat walaupun susah..ni yang aku alami dulu..
percaya lah, sekarang mungkin kau tak faham apa yang aku kata ni..
tapi bila kau dah belajar, baru kau akan berfikir balik..

adik (ditujukan kepada budak lepasan SPM dan setara dgnnya),
korang tu dah besar..cuba fikir matang sikit..
bukan budak sekolah lagi..
takkan semua benda kene ikut cakap orang...
dekat U bukan macam dekat sekolah..
korang akan dipaksa dan terpaksa melalui peritnya belajar di universiti..
bukan macam dalam TV tu..semua hepy je..
renung2kan dan selamat beramal..huhu..

p/s : aku bukan mengajar untuk bangkang cakap mak ayah, tapi mengajar untuk korang berdikari. kalau mak ayah tetap tak bersetuju dengan pilihan korang, jangan derhaka..ikut saja..mungkin ada hikmahnya... Edited by kindaichi_hajime

[quote name='kindaichi_hajime' timestamp='1295464453' post='1059959']
Salam..
aku galakkan kau amik bidang yang kau minat...
aku dah banyak habiskan masa kat U..ramai budak2 tukar kos sebab takda 'jiwa' nak teruskan kos yang diorang ambik masa tu..
bila nak belajar ni,kita kene ada 'jiwa'..lagi2 kalau kos macam medic tu..
bila aku tanya kenapa terima kos tu dulu? diorang cakap sebab ikut cakap orang lain..bukan sebab minat..
memang bahaya kalau ikut cakap orang..

minat boleh dipupuk, tapi sukar untuk dipupuk..
tu la yang terjadi kpd kawan2 aku yang tukar kos dulu.. (dah final year pun tukar kos gak)..

ingat jadi doktor seronok ke kalau tak minat??
ingat jadi peguam seronok ke kalau tak minat??
ingat jadi arkitek seronok ke kalau tak minat??

dalam TV je nampak seronok..

aku bagi contoh..
kau tak minat medic..pastu ko belajar medic..
let say kau dah grad medic..tapi masih tak minat bidang tu..
bila kau kerja, kau akan rasa betapa menyesalnya keputusan kau..
menda ni dah berlaku kat kawan2 aku..
ada degree dalam LAW, tapi amik degree lagi dalam bidang bisnes..
sebab diorang memang tak berminat nak jd lawyer dari dulu..cuma ikut cakap orang.

bukan aku nak suh kau menderhaka cakap mak ayah kau..
tpi cuba la memujuk..gunakan kata2 yang manis..
yakinkan mereka yang kau boleh buat keputusan sendiri..kau nak pilih benda yang kau minat..

kesimpulannya, pilihlah kos yang kita minat..bila kite minat,benda yang susah jadi senang..
belajar pun seronok sangat walaupun susah..ni yang aku alami dulu..
percaya lah, sekarang mungkin kau tak faham apa yang aku kata ni..
tapi bila kau dah belajar, baru kau akan berfikir balik..

adik (ditujukan kepada budak lepasan SPM dan setara dgnnya),
korang tu dah besar..cuba fikir matang sikit..
bukan budak sekolah lagi..
takkan semua benda kene ikut cakap orang...
dekat U bukan macam dekat sekolah..
korang akan dipaksa dan terpaksa melalui peritnya belajar di universiti..
bukan macam dalam TV tu..semua hepy je..
renung2kan dan selamat beramal..huhu..

p/s : aku bukan mengajar untuk bangkang cakap mak ayah, tapi mengajar untuk korang berdikari. kalau mak ayah tetap tak bersetuju dengan pilihan korang, jangan derhaka..ikut saja..mungkin ada hikmahnya...
[/quote]

sudah pujuk byk kali laa. dia orang tetap maw saya ikut medic. so, tak apa lah. Ikut cakap parents je. Maybe ada sebab disebalik ni kank :)

[quote name='mon678' timestamp='1295251796' post='1059647']
ko minat IT k?...em oleh sebab aku amik IT dulu jd aku suggest ko amik IT..nnti nk smbung degree amik network security blaja CCNA..skrg market network besar
[/quote]

memang minat, tapi parents tak bagi so tak jadi :)

em ko cube ar pujuk mak ko...aku ade mmbr aku dak wktu diploma dia amik elektronik pastu masuk degree die smbung Network Security..tak ada kaitan langusng dgn elektronik....sbb yg dia amik kat diploma tue course dia tak minat..huhu....em cuba bg pndapat kat mak ayah ko...yang akan kerja nnti adalah ko bkn mak ayah ko...kerja dgn benda yg ko minat lain dgn yg ko tak minat..ko enjoy buat keje yg ko minat..serius..kitaorg kat sini smua ada pengalaman masing dlm bab nie

[quote name='mon678' timestamp='1295572098' post='1060027']
em ko cube ar pujuk mak ko...aku ade mmbr aku dak wktu diploma dia amik elektronik pastu masuk degree die smbung Network Security..tak ada kaitan langusng dgn elektronik....sbb yg dia amik kat diploma tue course dia tak minat..huhu....em cuba bg pndapat kat mak ayah ko...yang akan kerja nnti adalah ko bkn mak ayah ko...kerja dgn benda yg ko minat lain dgn yg ko tak minat..ko enjoy buat keje yg ko minat..serius..kitaorg kat sini smua ada pengalaman masing dlm bab nie
[/quote]

betul tu..
kitorang bercakap berdasarkan pengalaman bukan teori semata2...

[quote name='mon678' timestamp='1295251796' post='1059647']
[/quote]

hmm bro ak skrg amek cos Dip Of Engeneering Technology In Computer And Networking
bro rase boleh ke kalo ak nk sambung degree cos network security kt UM @ UTM?
betul ke skrg ni cos network security ni nnt senang dpt keje?

haha course network security tu ar aku ngah amik skrg haha amik kt utm ko ada sijil cisco...sijil nie buat ko ada advantage....doh...tp ape pun progrmming ko kene pwr gak